Tehnici si momeli !

silurus glanis

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
shopy
Veteran
Veteran
Mesaje: 882
Membru din: 07 Dec 2007, 11:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de shopy » 03 Dec 2011, 21:51

[/quote]
ca recomandare ,,,,sa nu uiti sa le parlesti mustatile cu bricheta inainte de a da cu ei la peste >:)[/quote]
de ce bre? care e spilu'? #:-S

Avatar utilizator
sorprodan
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 28 Feb 2010, 10:44

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de sorprodan » 04 Dec 2011, 19:54

shopy scrie:
ca recomandare ,,,,sa nu uiti sa le parlesti mustatile cu bricheta inainte de a da cu ei la peste >:)[/quote]
de ce bre? care e spilu'? #:-S[/quote]
faza e ca ei grohaie de durere si atrag somnii,,,,,,,, =))
cand sunt in mijlocul dunarii ma simt rege, nu dau senzatia asta pe toti banii din lume

Avatar utilizator
shopy
Veteran
Veteran
Mesaje: 882
Membru din: 07 Dec 2007, 11:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de shopy » 04 Dec 2011, 20:03

[/quote]
faza e ca ei grohaie de durere si atrag somnii,,,,,,,, =))[/quote]
aidi' bre, e la caterinca asta? :)) io stiam sa-i crestezi cu cutter-ul, ca vine bivolu' dupa mirosul de sangerica, da' sa le dau foc la mustati, n-am mai auzit! =))

Avatar utilizator
dragofish
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 27 Ian 2012, 10:46
Localitate: roman

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de dragofish » 27 Ian 2012, 11:08

salutare tuturor .de citeva luni am revenit in oras si as fi interesat(daca mai este cineva din apropiere) daca se mai prind mustaciosi pe siret(cu ani in urma am vazut capturi frumoase) dar avind in vedere "foamea" din zilele astea... eventual locuri si momeli.cind eram mai mic mergeam la podul de la ion creanga,ferma de porci basta,gadinti folosind rama serpeasca si spre toamna coropisnita si mate de pui.multumesc anticipat

Avatar utilizator
nicuag
membru activ
membru activ
Mesaje: 97
Membru din: 24 Ian 2011, 20:52
Localitate: Agnita
Contact:

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de nicuag » 16 Feb 2012, 18:20

acum 4 ani am prins somn pe Olt de toate marimile ,cel m-ai mare a avut 18 kg. acum 3 ani am prins 6 buc. cel m-ai mare de 7 kg ,acum 2 ani am prins 1sonm de 9 kg,anul trecut au intrat numai moace pana in kg ,deci nici unul de dus acasa,cred ca motivul este branconajul masiv practicat din ce in ce m-ai mult.pacat ca in cativa ani o sa pescuim ca in lighean.

Avatar utilizator
stefanb
membru activ
membru activ
Mesaje: 77
Membru din: 22 Feb 2012, 23:59
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de stefanb » 07 Mar 2012, 23:47

1.rama neagra : rezultate bune la dunare(la mine au intrat si 2 crapi..curios dar da au intrat)
2.tiparul : bun peste tot. la dunare am prins cel mai bine, si am si scapat unul cu tot cu lanseta :( mai aveam 2m sa ajung la ea si mustaciosul a zis ca vrea sa plece(nu am avut mulinete cu baitrunner asa ca am ramas fara lanseta)
3.broasca: la dunare, recomand cele verzi cu burta alba agatate de noada curului(scuze limbajul) trasaturi violente, trebuie sa stati pe langa lansete si intepat imediat, nu inghite mereu cu totul
4.coropisnita: nu am prea folosit fiind scumpe sau neavand timp sa le caut(prin tulcea - isaccea sunt cam rare)
5.lingurita oscilanta argintie: la gurile de varsare, canale care dau in dunare-rauri, seara-noaptea cand este cer senin, incercati, veti avea parte de o partida pe cinste, eu nu am luat capturi mari, dar a fost suficient sa opresc 2 pentru o ciorba si restul sa le dau drumul
6.lipitoarea: mie unul mie scarba de ele .. nu stiu de ce, dar un unchi de al meu cu care obisnuiesc sa merg prinde la ele in veselie.

Capturile mele :
1. 9kg
2. 5.5kg
3.restul mai mici mai mari care nu i-am cantarit.

de regula merg la dunare.
locuri:anafoare, gropi, varteje.

distractie placuta dragi iubitori de somn.(mai dati-le si drumul daca prindeti multi ca sa avem si data viitoare, consider ca unul doi ajung).
Sustin PRINDE SI ELIBEREAZA

Avatar utilizator
cosminx79
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 15 Iun 2012, 15:04

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de cosminx79 » 15 Iun 2012, 15:36

stie cineva cum se leaga un tipar pe carlig?

Avatar utilizator
shopy
Veteran
Veteran
Mesaje: 882
Membru din: 07 Dec 2007, 11:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de shopy » 15 Iun 2012, 15:44

cosminx79 scrie:stie cineva cum se leaga un tipar pe carlig?
Ori il agati pe sub piele, cam 5 mm, in zona cozii (sa nu-l agati de la mijloc ca se va incurca in linia principala) ori ii faci ham dupa capatana!

Avatar utilizator
cosminx79
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 15 Iun 2012, 15:04

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de cosminx79 » 24 Iun 2012, 09:28

lipitorile cum se pun in carlig

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de Laurentiu » 24 Iun 2012, 10:18

Eu citisem sau auzisem ca prima data le intorci pe dos pt a mari atractia fata de peste, ele rezistand la acest tratament avand pielita foarte groasa. Apoi ca pe rama. Acum nu stiu cat e de adevarat, poate ne lamureste vreun pescar batatorit pe Dunare.

Avatar utilizator
asu15
utilizator
utilizator
Mesaje: 10
Membru din: 22 Iun 2012, 17:35

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de asu15 » 13 Aug 2012, 16:33

acu o luna in urma am fost la dunare,pe bratul vechi de la Pecineaga.somotei intre 2-7 kg prinsi din barca langa craci cu rama neagra.merge extraordinar.rabdare sa aveti si timp liber.la crap situatia a fost complicata.rar intrau si trebuia plantat din barca in groapi.ca momeala numai porumb rosu natural.asta i-a placut.cu stima

Avatar utilizator
cosminx79
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 15 Iun 2012, 15:04

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de cosminx79 » 19 Aug 2012, 08:34

sapunul pt somn cum se leaga pe carlig?

Avatar utilizator
cosmin mihut
Veteran
Veteran
Mesaje: 885
Membru din: 07 Ian 2010, 22:43
Localitate: MEDIAS

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de cosmin mihut » 04 Sep 2012, 17:58

Acum pentru iesirea aceasta am decis sa incerc o noua momeala ,am fiert boabe de porumb dinala de 8 randuri ptr.cine stie dar nu l-am fiert tare am pus o jumatate kg miere de albine si vreo 600g rachiu de-al nostru {tare }asta asa cam la 2 kg porumb ,nu stiu ce va iesi dar am decis sa incerc si eu, asta este o reteta luata de la un prieten de-al nostru pescar ,care tot mai rar isi face aparitia pe aici .La intoarcere va spun daca a dat rezultat.
MERCEDES S

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la somn”