lansete Fox Warrior S 3,9m 3,5lbs

Moderatori: gor965, florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
bradlly
senior
senior
Mesaje: 291
Membru din: 02 Apr 2009, 23:05
Localitate: BUCURESTI

Re: lansete Fox Warrior S 3,9m 3,5lbs

Mesaj de bradlly » 04 Ian 2013, 18:20

remenyialin scrie:Deci daca esti pescar incepator de crap si vrei sa iti cumperi o lanseta ai 2 variante: ori iti iei Hakuyo , ori nu te apuci de pescuit. :D , nu stiu de ce mai exista lansete de zeci de milioane de lei :D
Eu cand m-am apucat de pescuit la crap, acum 4 ani, primele lansete au fost Linea Effe pronto carp de 3,6 din 3 bucati - de ce ? - simplu mai intai trebuia sa invat sa prind, nu aveam sufucienti bani, loc in masina etc.

Anul trecut dupa ce am trecut de perioada de ucenicie mi-am luat Mtx 14 - de ce ? - am vrut un alt nivel, pescuit la distanta, pesti mai mari, rezistenta, banii erau la fel de putini, doar masina era mai mare.

Probabil peste 2,3 ani cand o sa vreau altceva, si o sa ma satur de "ciortaniada" poate o sa merg pe alt tip de lansete, pe alt tip de balti unde sa stau 2 zile sa prind un crap de 17 kg si sa ma " joc " cu el 40 de minute in dril.

Ce vroiam sa subliniez este faptul ca achizitia de lansete este in functie de nivelul de pescuit la care consideri ca esti, eu unul daca asi fi la inceput cred ca asi incepe cu lansete Okuma Epix, si porma dupa 2,3 ani sa ma gandesc la altceva. Pentru mine pescuitul nu este o " moda " este pur si simplu placere si relaxare intr-o lume foarte agitata. Ca ma gandesc sa particip si la concursuri, sa ma inscriu intr-un club este altceva ;)

La ora actuala eu consider Mtx 14 ca fiind exact ca Loganul pentru romani, masina noua, robusta, il tin articulatiile 100.000 km, pret bun, si daca vreau plec si in turul Europei cu el fara sa am surprize. Ca nu merg cu 200 km/ora si nu am clima este alta discutie si depinde doar de nivelul de trai la care sunt, sau la ifosele pe care le am de a fi vazut pe strada.
APS Bucuresti
www.pescar-sportiv.ro
Alexandru Brad
0720.990.295

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Veteran
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Apr 2012, 02:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: lansete Fox Warrior S 3,9m 3,5lbs

Mesaj de osc1or » 04 Ian 2013, 18:23

bradlly, la primavara vreau sa te invit la o partida de pescuit :)
Critic echilibrat

Avatar utilizator
bradlly
senior
senior
Mesaje: 291
Membru din: 02 Apr 2009, 23:05
Localitate: BUCURESTI

Re: lansete Fox Warrior S 3,9m 3,5lbs

Mesaj de bradlly » 04 Ian 2013, 18:29

osc1or scrie:bradlly, la primavara vreau sa te invit la o partida de pescuit :)
Cu cea mai mare placere, invitatie acceptata. <:-P
APS Bucuresti
www.pescar-sportiv.ro
Alexandru Brad
0720.990.295

Avatar utilizator
remenyialin
utilizator
utilizator
Mesaje: 43
Membru din: 29 Dec 2012, 06:57

Re: lansete Fox Warrior S 3,9m 3,5lbs

Mesaj de remenyialin » 04 Ian 2013, 19:11

Adevarul e ca anul trecut mi-am luat 2 lansete de feeder(din 3 bucati) si am inceput sa practic acest tip de pescuit. Eu zic ca e ok si pescuitul de finete numai ca nevoia de lanseuri mai lungi m-a facut sa imi cumpar lansete de crap si pe langa asta la feeder trebuie sa stai tot timpul cu ochii tintiti pe varfurile lansetelor si e obositor. Asa ca acuma imi iau avertizoare si stau linistit.

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: lansete Fox Warrior S 3,9m 3,5lbs

Mesaj de Allen Besnovich » 04 Ian 2013, 20:34

Neamtul scrie:Warrior ES are inel de plecare de 40. E un model recunoscut pt raportul bun calitate/pret/performanta si in general betele din Warrior sunt rezistente. Blancul e gros in carne, aproape ca la Beastmaster.
Dupa 3 ani de forjat le-a schimbat pt ca a simtit nevoie de ceva nou. Un bat nu se inmoaie asa peste noapte dupa sa zicem 50-60-70 partide(adica 3 sezoane).
Nu si-a luat inca un rand de Fox pentru ca vrea sa testeze si altceva(am avut si eu o gramada de bete) dar asta nu inseamna neaparat ca betele avute nu si-au facut treaba sau ca astea noi vor fi mai bune. E posibil sa le vezi la vanzare dupa mai putin de un sezon.
MTX 14 n-am apucat sa tin in mana si nici nu cred ca o sa apuc la cat de putine se gasesc la mine in zona si sa fac un experiment pe banii mei...nu, multumesc.
Din auzite MTX 14 e un par care arunca departe si cam atat. Nici macar nu poti sa mai spui ca-i o lanseta ieftina. Chiar si Magic e cam prea puternica pentru gustul meu. Prefer oricand un Beastmaster sau un Fox Warrior. Bete consacrate care sunt de multi ani pe piata si nici nu costa o avere.
Am tot zis ca imi cumpar un MTX pt teste dar nu imi permit sa cheltui atat numai pentru un test. I-am mai spus d-lui Mitranescu sa-mi trimita unul pe cheltuiala mea, doar imprumut, ca sa ma conving de calitatile MTX-ului 14 dar se pare ca nu doreste. :)
Le-a modificat inelele, astfel incat plecare cu 50 , etc.

Eu folosesc de 1 sezon mtx14 si iti garantez ca nu este asa. E subtire lanseta, si se indoaie si cu crap de 3-4-5 kg.
Eu cred ca cei care critica lanseta asta, chiar nu am vazut-o niciodata.
mtx 8,9 etc alea da, sunt pari. Groase si grele. Dar mtx14 e total diferita, are inele foarte subtiri, este subtire blankul, mandrina fuji.. mie chiar imi place. Imi palce mai mult decat Eliminator ES, ce aveam inainte.
Fox warrior este de asemenea o lanseta superba, pe care am luat-o in calcul mereu pt achitizie. Dar parerea mea este ca daca pescuiesti cu momitor si saculet solubil, nu-ti iei FOX ci iti iei MTX!
Daca plantezi si folosesti doar plumb normal, atunci mergi pe fox! :)
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
tavii83
membru activ
membru activ
Mesaje: 141
Membru din: 04 Ian 2013, 00:02
Localitate: Oradea

Re: lansete Fox Warrior S 3,9m 3,5lbs

Mesaj de tavii83 » 04 Ian 2013, 22:11

De ce spui ca Fox Warrior S nu este pt cosulet si pt saculet solubil?
Chertes Octavian < C&R >

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: lansete Fox Warrior S 3,9m 3,5lbs

Mesaj de Neamtul » 04 Ian 2013, 22:43

Eh, poti sa folosesti momitoare si daca ai Warrior S, numai ca au o actiune mai blanda si lanseta e mai mult penru drill, nu pentru aruncat( dar stai linistit ca si cu Fox Warrior poti sa arunci suficient de mult). eu am avut Daiwa Black Widow de 3lbs si am folosit momitoare de 30-40gr + nada la greu si abia daca se incarcau cu greutate asta, cred ca mai mergeau vre-o 10-20gr.

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Veteran
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Apr 2012, 02:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: lansete Fox Warrior S 3,9m 3,5lbs

Mesaj de osc1or » 04 Ian 2013, 22:55

aleendark scrie:
Eu folosesc de 1 sezon mtx14 si iti garantez ca nu este asa. E subtire lanseta, si se indoaie si cu crap de 3-4-5 kg.
Eu cred ca cei care critica lanseta asta, chiar nu am vazut-o niciodata.
mtx 8,9 etc alea da, sunt pari. Groase si grele. Dar mtx14 e total diferita, are inele foarte subtiri, este subtire blankul, mandrina fuji.. mie chiar imi place.
MTX14 este facuta pe blanc de MTX12.
Daca "lumea"spune ca mtx12 e par, si mtx14 tot par e...
Mtx 8 si 9 au blancul mai gros parca.. dar mtx 11,12,14 au blanc ceva mai slim
Critic echilibrat

Avatar utilizator
tavii83
membru activ
membru activ
Mesaje: 141
Membru din: 04 Ian 2013, 00:02
Localitate: Oradea

Re: lansete Fox Warrior S 3,9m 3,5lbs

Mesaj de tavii83 » 05 Ian 2013, 00:23

Imi pote spune careva ce lungime de transport are Fox Warrior S 3,9m 3,5lbs?pt ca trebue sa ma asigur inainte de cumparare ,daca incape 3 lansete Fox intr-un logan :).multumesc
Chertes Octavian < C&R >

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Veteran
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Apr 2012, 02:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: lansete Fox Warrior S 3,9m 3,5lbs

Mesaj de osc1or » 05 Ian 2013, 00:44

daca incape 1 lanseta fox intr-un logan, incape si 3 sigur
Critic echilibrat

Avatar utilizator
bradlly
senior
senior
Mesaje: 291
Membru din: 02 Apr 2009, 23:05
Localitate: BUCURESTI

Re: lansete Fox Warrior S 3,9m 3,5lbs

Mesaj de bradlly » 05 Ian 2013, 01:06

hai sa eliminam dubiile cu Loganul...am testat si intra, o husa Daiwa Infinity cu 6 lansete dotate cu tot cu mulinete, daca se lasa spre spate spatarul scaunului pasagerului din dreapta, si chiar intra 3 pescari cu scule cu tot ;;) **== si am luat si un milion ca am pus pariu cu socrumiu =)) Din cate stiu husa Daiwa Infinity are 2,10 m
APS Bucuresti
www.pescar-sportiv.ro
Alexandru Brad
0720.990.295

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Veteran
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Apr 2012, 02:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: lansete Fox Warrior S 3,9m 3,5lbs

Mesaj de osc1or » 05 Ian 2013, 02:25

logan van sau logan normal?
eu am masina break, cand mi-am ales-o primul criteriu a fost sa fie cat mai lunga sa imi incapa sculele..
ce e drept husa de lansete o pun sprijinita pe consola centrala dintre scaunele din fata dar cred ca imi voi cumpara 2 bare transversale sa le pun pe masina sa leg acolo husa...
daca imi iau barele vor intra 3 pescari lejer in masina cu tot cu bagaje :)
Critic echilibrat

Avatar utilizator
tavii83
membru activ
membru activ
Mesaje: 141
Membru din: 04 Ian 2013, 00:02
Localitate: Oradea

Re: lansete Fox Warrior S 3,9m 3,5lbs

Mesaj de tavii83 » 05 Ian 2013, 04:01

Daca aveam logan van sigur nu puneam aceasta intrebare pt ca acolo sigur intra si 10 lansete echipate cu mulineta cu tot la cat de spatios este in interior.Pacat ca nu au facut si varianta de 3,60 m si 3,5 lbs ca sigur avea si aceea la fel de mare trecere ca si aia de 3,90m.De exemplu eu parca ma impac mai bine cu o lanseta de 3,60 decat cu una de 3,90 si sunt sigur ca pe langa mine mai sunt si altii.Dar trebue sa ne multumim cu ce avem nu?
Chertes Octavian < C&R >

Avatar utilizator
darthfather
senior
senior
Mesaje: 302
Membru din: 02 Dec 2012, 14:28

Re: lansete Fox Warrior S 3,9m 3,5lbs

Mesaj de darthfather » 05 Ian 2013, 10:22

Eu am avut Tico,si mi-au incaput,acum am Logan berlina,si i-mi incape toata trusa dar cu scaunul dreapta rabatat.

Avatar utilizator
remenyialin
utilizator
utilizator
Mesaje: 43
Membru din: 29 Dec 2012, 06:57

Re: lansete Fox Warrior S 3,9m 3,5lbs

Mesaj de remenyialin » 05 Ian 2013, 12:49

2 metri lungimea de transport. Am testat in Renault Clio si intra , de pe bancheta spate pana la schimbator.

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”