Telescopice de crap

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
cosmake
senior
senior
Mesaje: 245
Membru din: 13 Dec 2008, 20:20
Localitate: Craiova

Telescopice de crap

Mesaj de cosmake » 18 Feb 2009, 15:47

Exista si pescari (eu) care sint curiosi de diverse pareri legate de telescopicele pentru crap
Daca poate cineva sa dea o parere.
Care lanseta ar fi mai indicata o lanseta Sert Uploader sau o Baracuda STORM?

Avatar utilizator
valetro
membru activ
membru activ
Mesaje: 59
Membru din: 13 Oct 2008, 09:58

Re: Telescopice de crap

Mesaj de valetro » 18 Feb 2009, 16:17

Am primit un telescop Blue Sea cadou din Italia,probabil a fost un kit,mulineta Zeus foarte buna dar...cu exceptia transportului care este mai usor nu vad alte avantaje la telescop,am pescuit dintodeauna cu "din doua",sunt mai sigur pe ele,parerea mea!! [-(

Avatar utilizator
valetro
membru activ
membru activ
Mesaje: 59
Membru din: 13 Oct 2008, 09:58

Re: Telescopice de crap

Mesaj de valetro » 18 Feb 2009, 16:19

valetro scrie:Am primit un telescop Blue Sea cadou din Italia,probabil a fost un kit,mulineta Zeus foarte buna dar...cu exceptia transportului care este mai usor nu vad alte avantaje la telescop,am pescuit dintodeauna cu "din doua",sunt mai sigur pe ele,parerea mea!! [-(

Avatar utilizator
maryn_vs
membru activ
membru activ
Mesaje: 149
Membru din: 13 Iul 2008, 14:08
Localitate: vaslui

Re: Telescopice de crap

Mesaj de maryn_vs » 18 Feb 2009, 16:45

eu unu as prefera storm-ul ...la astea din 2 sau 3 buc. mi-e frica sa dau cu ele (nu stiu din ce cauza ).cind le vad asa de subtiri si eu de cind ma stiu dau numai cu telescopice.acuma alegi ce vrei telescopice sau din 2buc.numai bine..

Avatar utilizator
benyoati
utilizator
utilizator
Mesaje: 34
Membru din: 13 Ian 2009, 17:14

Re: Telescopice de crap

Mesaj de benyoati » 18 Feb 2009, 17:53

salut ..eu ti-asi recomanda daca vrei telescopice ,Maver telecarp evolution 3,90m -3,50lbs la total fishing vorbesti cu baetii si aduc ei ,sunt superbe ...

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Telescopice de crap

Mesaj de gor965 » 18 Feb 2009, 18:04

cosmake scrie:Exista si pescari (eu) care sint curiosi de diverse pareri legate de telescopicele pentru crap
Daca poate cineva sa dea o parere.
Care lanseta ar fi mai indicata o lanseta Sert Uploader sau o Baracuda STORM?
Indiscutabil SERT !!! ... are 4 inele pe 5 segmente ...inelul de plecare e pe segmentul 2 ! :)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Telescopice de crap

Mesaj de gor965 » 18 Feb 2009, 18:10

maryn_vs scrie:eu unu as prefera storm-ul ...la astea din 2 sau 3 buc. mi-e frica sa dau cu ele (nu stiu din ce cauza ).cind le vad asa de subtiri si eu de cind ma stiu dau numai cu telescopice.acuma alegi ce vrei telescopice sau din 2buc.numai bine..
1. lansetele mai subtiri "taie" aerul mai bine (intampina mai putina rezistenta la frecarea cu aerul)
2. mai frica sa-ti fie la telescopice ca au mai multe puncte de mufare
3. telescopicele se uzeaza mult mai repede
4. la un moment dat vei evolua si-o sa vezi ca aia care dau cu bete din 2 buc. au dreptate cand spun ca-s cele mai bune lansete ! :)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
misu_sipanu
Veteran
Veteran
Mesaje: 872
Membru din: 03 Dec 2008, 09:36
Localitate: eforie nord
Contact:

Re: Telescopice de crap

Mesaj de misu_sipanu » 18 Feb 2009, 18:28

Ce pot sa ti mai spun ...gor 965 ti a spus tot la cap. avantaje 2buc.La tel. ar mai fi lansetele tel. de surf casting mai subtiri,cu tronsoane ranforsate,cu 4inele.Acestea taie aerul mai repede la lansare si inelul de plecare este si de 30 la unele.Ar mai fi tel. de crap care sint tot asa de subtiri (super slim chiar)dar sint rare si ff greu de gasit.(eu am comandat anul trecut 2 excellence kkarp)si vin f greu.

Avatar utilizator
carapavel florin
senior
senior
Mesaje: 419
Membru din: 22 Mar 2008, 18:09
Localitate: Bucuresti

Re: Telescopice de crap

Mesaj de carapavel florin » 18 Feb 2009, 19:49

sal pai da storm de la BARACUDA zici ca sunt ciomege [-x levier gros ,sunt grele iar daca mai pui si o mulineta model 6000 nu conteaza de care iti rupe mana,stiu pentru ca am vrut sa imi iau eu dar mi-am luat altceva care de abia astept sa le testez.

Avatar utilizator
maryn_vs
membru activ
membru activ
Mesaje: 149
Membru din: 13 Iul 2008, 14:08
Localitate: vaslui

Re: Telescopice de crap

Mesaj de maryn_vs » 18 Feb 2009, 20:13

gor965 scrie:
cosmake scrie:Exista si pescari (eu) care sint curiosi de diverse pareri legate de telescopicele pentru crap
Daca poate cineva sa dea o parere.
Care lanseta ar fi mai indicata o lanseta Sert Uploader sau o Baracuda STORM?
Indiscutabil SERT !!! ... are 4 inele pe 5 segmente ...inelul de plecare e pe segmentul 2 ! :)
dupa ce am cautat pe google despre sert cred ca mi-am schimbat parerea(multam gor965) si am vazut ca la un magazin online sunt si la reducere si cred ca am sa-mi achizitionez 2 buc.pentru moment si poate mai tinem legatura.apropo stii ceva despre mulinete carson(ca nu prea as vrea sa investesc asa mult).te salut si fir intins pe 2009

Avatar utilizator
cosmake
senior
senior
Mesaje: 245
Membru din: 13 Dec 2008, 20:20
Localitate: Craiova

Re: Telescopice de crap

Mesaj de cosmake » 18 Feb 2009, 21:38

As fi curios daca mai stie cineva si alte telescopice mai de calitate. Va rog cine mai stie si alceva sa posteze aici ca eu chiar nu stiu daca ar fi alceva mai bun decit Sert la ora actuala

Avatar utilizator
carapavel florin
senior
senior
Mesaje: 419
Membru din: 22 Mar 2008, 18:09
Localitate: Bucuresti

Re: Telescopice de crap

Mesaj de carapavel florin » 18 Feb 2009, 21:53

cosmake scrie:As fi curios daca mai stie cineva si alte telescopice mai de calitate. Va rog cine mai stie si alceva sa posteze aici ca eu chiar nu stiu daca ar fi alceva mai bun decit Sert la ora actuala
Eu mi-am luat unele de la cineva 6 segmente 5 inele s-sic primul inel pe al doilea segment distanta de la mandrina la primul inel 90 cm parerea mea ca este foarte bune tinand cont ca este telescopica.

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: Telescopice de crap

Mesaj de marian_popescu » 18 Feb 2009, 23:02

mie uploader mi se par rezistente, dar numai pentru pescuit nu le vad eu bune. mai repede ca spod sau pentru somn. o telescopica intradevar buna si ieftina este energoteam president dx kevlar. si asta tot 4 inele are, primul la peste 1 metru de mandrina, deci aruncarile la distanta nu sunt o problema. blancul e super misto, ferm, rezistent, componente de calitate, clar peste sert uploader. in sezon sunt cam doua milioane, dar pe reducerile de sezon sunt 130 ron, parca si inca se mai gasesc, cel putin la noi in ploiesti. am auzit de bine si despre maver si jaxon, dar nu le cunosc. cu siguranta sunt mai scumpe, dar pe astea le cunosc si le recomand cu incredere.
sau, daca stai bine pe cascaval...gipo competition telecarp de 3,90 cu 3,5 lbs. pe reducare au fost 24 de ron. face banu
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
cosmake
senior
senior
Mesaje: 245
Membru din: 13 Dec 2008, 20:20
Localitate: Craiova

Re: Telescopice de crap

Mesaj de cosmake » 19 Feb 2009, 13:29

Stim foarte bine ca cele din 2 sau 3 bucati sint mai bune dar era vorba de telescopice
Sintem citiva pescari care chiar adoram aceste lansete si care nu putem renunta la telescopice
Am si lansete din 3 bucati si din 2 bucati dar nu ma pot obisnui cu ele
Asa am fost obisnuit cu lansetele telescopice iar restul mi se par peste mina. Fiecare cu obisnuinta lui.
Pe cele din bucati le foloseste mai mult sotia ( si ea pescuieste )
As vrea sa stiu daca mai foloseste cineva telescopice.
Am avut unele de la D.A.M. dar deja au 7 ani si mi-am luat 2 Sert Uploader si as vrea sa stiu daca am facut o achizitie buna buna. Eventual as vrea sa mai aflu si de alte telescopice.
Respect tuturor care au postat si posteaza pe acest forum. Nu cred ca voi participa vreodata la concursuri ca sa-mi iau cine stie ce scule dar imi place sa fiu informat, sa nu ma duc degeaba la peste si sa nu prind nimic sau sa nu mor de necaz atunci cind ma duc la pescuit si sa-l vad pe vecinu care prinde pentru ca arunca cu 20-30 m mai mult ca mine.

Avatar utilizator
carapavel florin
senior
senior
Mesaje: 419
Membru din: 22 Mar 2008, 18:09
Localitate: Bucuresti

Re: Telescopice de crap

Mesaj de carapavel florin » 19 Feb 2009, 17:58

cosmake scrie:Stim foarte bine ca cele din 2 sau 3 bucati sint mai bune dar era vorba de telescopice
Sintem citiva pescari care chiar adoram aceste lansete si care nu putem renunta la telescopice
Am si lansete din 3 bucati si din 2 bucati dar nu ma pot obisnui cu ele
Asa am fost obisnuit cu lansetele telescopice iar restul mi se par peste mina. Fiecare cu obisnuinta lui.
Pe cele din bucati le foloseste mai mult sotia ( si ea pescuieste )
As vrea sa stiu daca mai foloseste cineva telescopice.
Am avut unele de la D.A.M. dar deja au 7 ani si mi-am luat 2 Sert Uploader si as vrea sa stiu daca am facut o achizitie buna buna. Eventual as vrea sa mai aflu si de alte telescopice.
Respect tuturor care au postat si posteaza pe acest forum. Nu cred ca voi participa vreodata la concursuri ca sa-mi iau cine stie ce scule dar imi place sa fiu informat, sa nu ma duc degeaba la peste si sa nu prind nimic sau sa nu mor de necaz atunci cind ma duc la pescuit si sa-l vad pe vecinu care prinde pentru ca arunca cu 20-30 m mai mult ca mine.
Pacat ca sunteti din Craiova ca faceam o partida de pescuit sa vedem care sunt mai bune ca eu mi-am luat de la cineva(nu stiu de unde le aduce) CARP BLACK COAST asa se cheama de 3,30 mi sa parut ca mi se potrivesc mai bine decat 3,60 6 segmente 5 inele s-sic ranforsare din carbon x -wrap.

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”