prowess recidive vs.fox warrior???????

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: prowess recidive vs.fox warrior???????

Mesaj de Neamtul » 10 Feb 2013, 17:27

Eu zic ca e ok. Eu o sa le cumplez cu Ultegra 14000 XTB care au tambur la fel de mare ca si Axeon. Cu un fir de 0,28 ar trebui sa ajungi la ~100m. Eu o sa folosesc fir de 0,35 si pe tamburii de 10000 o sa pun un 0,25 pentru distanta.

Avatar utilizator
remenyialin
utilizator
utilizator
Mesaje: 43
Membru din: 29 Dec 2012, 06:57

Re: prowess recidive vs.fox warrior???????

Mesaj de remenyialin » 11 Feb 2013, 12:41

De abia astept primavara sa testez foxurile cu momitoare, pentru ca pe lacurile unde merg nu am nevoie de distante mari , asa ca folosesc momitoare.

Avatar utilizator
magnatum
membru activ
membru activ
Mesaje: 65
Membru din: 28 Dec 2012, 21:14

Re: prowess recidive vs.fox warrior???????

Mesaj de magnatum » 11 Feb 2013, 20:02

remenyialin scrie:De abia astept primavara sa testez foxurile cu momitoare, pentru ca pe lacurile unde merg nu am nevoie de distante mari , asa ca folosesc momitoare.
nu ai dat deloc cu ele?sunt inca in tipla?
si eu cred k sambata o sa le testez,chiar si pe camp vreau sa masor cat dau cu ele,am dat 100m cu mustang baracuda 3,9m cand eram mai incepator,sper sa dau mai mult de 120-140m altfel cred k le voi vinde,vedem

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: prowess recidive vs.fox warrior???????

Mesaj de Neamtul » 11 Feb 2013, 22:29

Astept anuntul de vanzare ! :D

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Veteran
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Apr 2012, 02:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: prowess recidive vs.fox warrior???????

Mesaj de osc1or » 11 Feb 2013, 23:34

si eu astept sa vad cam cat lansezi cu momitor cu aceste lansete
daca prinde cineva peste 120m cu momitor, a doua zi de dimineata sunt in magazin
eram chitit sa imi iau si eu un set dar am renuntat momentan
Critic echilibrat

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: prowess recidive vs.fox warrior???????

Mesaj de Allen Besnovich » 12 Feb 2013, 00:20

Nu vreau sa fiu carcotas dar. ... 120-140 cu momitor :) cu warior ... deja e SF. Poate cu plumb ai sanse reale sa ajungi distanta asta, dar cu momitor nu cred.
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: prowess recidive vs.fox warrior???????

Mesaj de Neamtul » 12 Feb 2013, 09:05

Cu plumb ajungi la distanta aia. Cu momitor numai daca foloseste fir de 0,22 si momitor usor si umplut aerodinamic. :)
Oricum, eu ma multumesc daca obtin 100-110m maxim cu momitor. Nu ai nevoie de mai mult.

Avatar utilizator
remenyialin
utilizator
utilizator
Mesaje: 43
Membru din: 29 Dec 2012, 06:57

Re: prowess recidive vs.fox warrior???????

Mesaj de remenyialin » 12 Feb 2013, 10:57

Ce mulinete folositi la aceste bete? Eu folosesc okuma powerliner 865 , dar mi se par prea grele pentru aceste lansete. sunt mai grele decat lansetele , sunt curios daca o sa ma obisnuiesc cu ele.

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: prowess recidive vs.fox warrior???????

Mesaj de Neamtul » 12 Feb 2013, 11:11

Pai, e normal ca mulinetele sa fie mult mai grele. :)
Eu am BBLC, Ultegra si Powerliner si toate au 700-800gr. Betele au in general 350-450gr.
E perfect normal.

Avatar utilizator
magnatum
membru activ
membru activ
Mesaje: 65
Membru din: 28 Dec 2012, 21:14

Re: prowess recidive vs.fox warrior???????

Mesaj de magnatum » 12 Feb 2013, 20:06

prieteni dragi,e ceva normal k la distanta de 120-140m ce am precizat k ma astept sa dau cu fox-urile bineinteles k distanta asta vreau sa o ating clar cu PLUMB,tocmai de asta am cerut in acest topic gramaje de PLUMBI CARE SE ECHILIBREAZA BETELE,e adev.k nu am specificat,dar nu credeam sa se faca o astfel de confuzie si sa ma dau eu mare profesionist in casting,oricum eu sper totusi la 120-140m cu PLUMB

Avatar utilizator
magnatum
membru activ
membru activ
Mesaje: 65
Membru din: 28 Dec 2012, 21:14

Re: prowess recidive vs.fox warrior???????

Mesaj de magnatum » 12 Feb 2013, 20:12

[quote="aleendark"]Nu vreau sa fiu carcotas dar. ... 120-140 cu momitor :) cu warior ... deja e SF. Poate cu plumb ai sanse reale sa ajungi distanta asta, dar cu momitor nu cred.[/quote
stai linistit k nu e vorba de carcoteala,astea sunt doar pareri si ma bucur kand vad k tot mai multa lume iubeste acest sport,mai ales acum cand nu facem altceva decat sa discutam pana venim cu ceva poze de la primele partide,dar oricum eu ziceam de distanta 120-140m cu plumb,scuze de confuzie,sper sa distrug acest mit de SF,CARE EU CRED K NU E CEVA IESIT DIN COMUN

Avatar utilizator
corsaru
membru activ
membru activ
Mesaje: 128
Membru din: 09 Sep 2012, 12:22
Localitate: Ploiesti

Re: prowess recidive vs.fox warrior???????

Mesaj de corsaru » 12 Feb 2013, 20:24

magnatum scrie:
aleendark scrie:Nu vreau sa fiu carcotas dar. ... 120-140 cu momitor :) cu warior ... deja e SF. Poate cu plumb ai sanse reale sa ajungi distanta asta, dar cu momitor nu cred.[/quote
stai linistit k nu e vorba de carcoteala,astea sunt doar pareri si ma bucur kand vad k tot mai multa lume iubeste acest sport,mai ales acum cand nu facem altceva decat sa discutam pana venim cu ceva poze de la primele partide,dar oricum eu ziceam de distanta 120-140m cu plumb,scuze de confuzie,sper sa distrug acest mit de SF,CARE EU CRED K NU E CEVA IESIT DIN COMUN

Imi place de tine ca esti foarte OPTIMIST!
Sigur ca este vorba de aruncare cu plumb, pe pamant, fara montura!
Am aruncat in aceasta iarna, pentru a ma perfectiona, cu diferite lansete, pana mi-au sarit capacele de la roti!
Concluzia mea, dupa experienta din aceasta iarna: conteaza cine face masuratoarea!!!
Nu vreau sa se inteleaga altceva din postarea mea!
Respect!

Avatar utilizator
magnatum
membru activ
membru activ
Mesaje: 65
Membru din: 28 Dec 2012, 21:14

Re: prowess recidive vs.fox warrior???????

Mesaj de magnatum » 12 Feb 2013, 20:53

corsaru scrie:
magnatum scrie:
aleendark scrie:Nu vreau sa fiu carcotas dar. ... 120-140 cu momitor :) cu warior ... deja e SF. Poate cu plumb ai sanse reale sa ajungi distanta asta, dar cu momitor nu cred.[/quote
stai linistit k nu e vorba de carcoteala,astea sunt doar pareri si ma bucur kand vad k tot mai multa lume iubeste acest sport,mai ales acum cand nu facem altceva decat sa discutam pana venim cu ceva poze de la primele partide,dar oricum eu ziceam de distanta 120-140m cu plumb,scuze de confuzie,sper sa distrug acest mit de SF,CARE EU CRED K NU E CEVA IESIT DIN COMUN

Imi place de tine ca esti foarte OPTIMIST!
Sigur ca este vorba de aruncare cu plumb, pe pamant, fara montura!
Am aruncat in aceasta iarna, pentru a ma perfectiona, cu diferite lansete, pana mi-au sarit capacele de la roti!
Concluzia mea, dupa experienta din aceasta iarna: conteaza cine face masuratoarea!!!
Nu vreau sa se inteleaga altceva din postarea mea!
Respect!
mai eu nu vreau sa fac subiect de discutie dar ce vi se pare chiar asa o mare performanta sa lansezi 120-130-140m cu plumb,hai sa exclud 140m,dar ce e chiar asa iesit din comun,intr-un alt SUBIECT mai exact,NUMELE TOPICULUI::::SUNT INCEPATOR....VA ROG NISTE SATURI(MATEI ROBERT)intreba cam ce distanta ESTE intr-un loc unde a lansat el si cineva ii raspunde k sunt maxim 90m( acest matei robert dupa si numele topicului deschis zice k e incepator)aceasta lansare fiind facuta cu MTX9 3,6M-3,5LBS DE CATRE UN TANAR CARE IUBESTE ACEST SPORT DE NUMAI 17-18 ANI INCEPATOR.DAM TOT ECHIPAMENTUL DE CRAP DE POMANA SI LUAM MTX-uri(respect firma hakuyo mtx12-14,dan mitranescu),sa fim seriosi

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: prowess recidive vs.fox warrior???????

Mesaj de Neamtul » 12 Feb 2013, 21:33

Eu zic ca e perfect posibil sa dai 130-140m cu Warrior S. Daca ai o mulineta buna, un fir subtire, plumb longcast, ceva tehnica, putere. Da, eu zic ca se poate ! :)
Oricum, sun tot mai sigur ca imi cumpar si eu aceste bete dupa ce am fost zilel trecute la magazin si am comparat Warrior ES de 3,25lb cu Maver Genesis Extreme de 3,5lb. Poi Maverul de 3,5lb e mai moale decat Warrior la 3,25lb. Daca Warrior S de 3,5 e macar la fel de puternic ca si ES(care are 7 inele), atunci chiar nu vad de ce nu ai atinge distantele astea de ~130m.

Totusi, recunosc ca si Genesis Extreme e o lanseta reusita dar din nou m-am lovit de finisaje de slaba calitate. Lac aplicat aiurea, blanc patat, inele montate stramb. :(
Ar face pereche buna cu BBLC dar totusi cred ca voi lua Fox. In maxim 2 saptamani ajunge in tara marfa de la Fox si am inteles ca pretul ramane acelasi.
Pana una alta, astept rezultatele sedintei de casting. :)

Avatar utilizator
remenyialin
utilizator
utilizator
Mesaje: 43
Membru din: 29 Dec 2012, 06:57

Re: prowess recidive vs.fox warrior???????

Mesaj de remenyialin » 12 Feb 2013, 22:22

Ok, deci cred ca toti suntem nerabdatori sa vina primavara odata, asteptam toti prima lansare , prima "eliberare" de viata cotidiana , de stres. Cred ca toti pescarii merg la pescuit pentru acel "feeling" de liniste dar si pentru senzatia cand vezi ca trage pestele si iti creste adrenalina si apoi senzatia care o simtim in timpul drilului.Aceste lucruri ne fac sa ne intoarcem tot timpul inapoi pe balta. Eu cred ca un pescar adevarat nu va renunta niciodata la acest hobby minunat. Eu zic sa lasam discutiile cu distanta de lansare ca oricum chiar daca lansam la acea distanta de 120-140 m , va fi greu sa reusim sa si facem un pat de nada la distanta aia , asta in cazul in care nu detinem o barca. Si daca tot vine vorba de nadire , voi cum o sa naditi primavara la prima iesire, ca din cate am inteles e destul daca se pune pe carlig saculet solubil sau cu momitor fara sa se faca o nadire de baza, adica e recomandat un pescuit izolat pentru ca pestii sunt mai reticienti primavara.

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”