EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

parerile dvs pro si contra despre balti

Moderatori: Qnyx, gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

Mesaj de stefanflorin » 22 Feb 2009, 02:28

Mai fratilor...nu va comvin preturile care e corect sunt nejustificate, mergeti pe rauri, Dunare. Eu in ultimii 5 ani nu cred ca am fost de 10 ori la balti private...ce 10 vorbesc prostii, 5 poate, din aceste motive: bani multi, peste putin, galagie, "burtosii" aia despre care vb in urma cu ceva timp, si cred ca as mai putea enumera vreo 10 motive. Mergeti pe rauri unde un peste valoreaza cat 20 de crescatorie :x
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
nando
Veteran
Veteran
Mesaje: 830
Membru din: 03 Dec 2007, 10:13
Localitate: voluntari
Contact:

Re: EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

Mesaj de nando » 22 Feb 2009, 08:59

stefanflorin scrie:Mai fratilor...nu va comvin preturile care e corect sunt nejustificate, mergeti pe rauri, Dunare. Eu in ultimii 5 ani nu cred ca am fost de 10 ori la balti private...ce 10 vorbesc prostii, 5 poate, din aceste motive: bani multi, peste putin, galagie, "burtosii" aia despre care vb in urma cu ceva timp, si cred ca as mai putea enumera vreo 10 motive. Mergeti pe rauri unde un peste valoreaza cat 20 de crescatorie :x
ai perfecta dreptate
VAPORU PLUTESTE DAR CU PISICA NU POTI SA BATI CUIE

gogu steriade
VIP+++
VIP+++
Mesaje: 1094
Membru din: 22 Feb 2009, 07:43
Localitate: Vaslui

Re: EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

Mesaj de gogu steriade » 22 Feb 2009, 09:00

eu am vazut ca toti fug de la baltile aste scumpe si se duc le peste pe rauri pe neaslov pe barcau . erau multi si toti zicea ca e scump frate la baltile alea din bucale . tot am citit mai greu ca lumea e impartita si na-m vrut sa fiu cu uni si cu ceilanti asa ca o sa stau la mijloc .dar .am trimis si eu la firma BMW o plangere scrisa pe imeil ca sa faca si ei pretu mai mic deoarece am facut eu un calcul si daca vand seria 3 sa-u seria 5 la pret de dacia logan lumea nu mai cumpara decat bmw si sparg piata sa mor io .acum astept sa vad daca im-i da raspuns si daca da o sa fac un calcul si pentru Parfene la tancabesti sa vada si el ca e mai bine sa lase amaratii pe balta ,ca e mai multi decat aia cu bani . ma intelege-ti ! :-h
Decat cocosat de munca ,mai bine burtos de bere

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

Mesaj de toader nicolae » 22 Feb 2009, 11:48

Discutia este despre cum denigram o balta scumpa si laudam o balta si mai scumpa intr-o emisiune televizata.Mie imi suna a reclama si de obicei reclema se plateste(poate ma insel).Iar cernica cred ca este asa scumpa deoarece este prea mare si nu poate fi pazita,iar pescarul mioritic va lua oricum tot acasa.Tancabestiul nu poate invoca asta,si patronii se folosesc de sansa de a nu avea prea multe balti decente si ne jumulesc pentru ca oricum("prostii" astia nu au unde sa se duca)(asta imi suna a excrocherie) iar majoritatea dintre marii patroni sunt fostii braconieri ai baltilor pe care le patroneaza si care acum s-au trezit acum sa vorbeasca despre C&R.Ipocrizia asta deranjeaza cel mai mult.Acum spuneti-mi si mie cati ati fost pe Tancabesti si nu ati fost deranjati de multitudinea de regulil de controalele nenumarate de atitudinea de superioritate gen(e balta mea nu-ti convine pleci acasa)taxa de agrement etc. Cred ca daca domnul Parfene ar fi prim ministru, bugetul romaniei s-ar tripla si cred ca nici taxa pe aerul respirat nu este exagerata fiinca la Tancabesti aerul vindeca toate bolile si prelungeste viata cu cel putin 20 de ani .Oamenii mai saraci???

gogu steriade
VIP+++
VIP+++
Mesaje: 1094
Membru din: 22 Feb 2009, 07:43
Localitate: Vaslui

Re: EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

Mesaj de gogu steriade » 22 Feb 2009, 15:27

Apai vere cat e taxa la tancabesti cernica sarulesti peris belis .io cu banii aia dau o luna pe prut . ma costa plmbii si carligele tot ca in rest ...eu fac mamaliga eu fac rame eu fac viermi si cand stau ,degeaba ca nu prind nimica da macar nu ma costa .
Oamenii mai saraci ??? ce ie cu ei ? :(
Decat cocosat de munca ,mai bine burtos de bere

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

Mesaj de toader nicolae » 22 Feb 2009, 16:06

Degeaba poti sa stai si pe lacul morii ca nu te deranjeaza nimeni doar niste bibanei cam cat degetul.Iar cu raurile e treaba grea caci de obicei apa curge in patratele din cauza fileurilor de tenis sau si mai rau are un volaj foarte ridicat si ai sansa sa prinzi pestele gata prajit.Daca cei care incaseaza taxele pentru permisele de pescuit ar face o treaba buna discutia asta de pe forum nu ar exista si domnii patroni nu ar mai avea pe cine sa jumuleasca.Dar traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul.

Avatar utilizator
Nelutu
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 21 Mar 2008, 19:32

Re: EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

Mesaj de Nelutu » 22 Feb 2009, 17:01

Oameni buni, de fapt ce va supara?? Faptul ca pe baltile f. bune de pescuit crap din Ro. sunt taxe mari si conditii draconice? Daca nu va convine, cine va forteaza sa mergeti acolo? Ca sunt singurele balti unde poti sa mai prinzi crap peste 20 kg., cred ca asta-i din cauza conditiilor stricte si a pretului mare de taxare, altfel ar fi ramas fara acesti pesti mari, nu credeti? Eu cred ca ar trebui umblat la altceva, la mentalitatea romanului, credeti ca, daca, la Tancabesti s-ar renunta la paza stricta si atunci n-ar mai avea nevoie de paznici, astfel ca ar micsora taxa, chiar in conditiile in care s-ar pescui in regim c&r, cati romani ar respecta regula si nu ar strecura crapi in portbagaj?? Dincolo, in tarile din vest, au taxe mai mici decat la noi, dar acolo nu incearca nimeni (cu mici exceptii) sa fenteze regulile si sa retina pestii daca acest lucru nu-i permis!Apoi, in alta ordine de idei, la noi a inceput sa se aplice regula cererii si a ofertei, daca n-ar fi avut clienti patronii de balti ar mai fi mentinut aceste tarife ridicate? Trebuie sa intelegeti ca, aceste balti nu sunt ptr.ca pescarii cu venituri modeste sa poata face partide zilnice sau saptamanale, printre acestia sunt si eu, dar macar o data pe luna sau la doua luni as face un efort si as face o partida de doua-trei zile pe aceste balti ptr. andrenalina ce ti-o da captura unui crap de doua cifre. >:D<

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

Mesaj de toader nicolae » 22 Feb 2009, 22:53

Ne deranjeaza dezinformarea pescarilor, cand laudam pe unul care ne este prieten si hulim pe altul ca nu-l intereseaza prietenia noastra,dintr-o pozitie care ne permite asta.Peste cu doua cifre gasesti si in balotesti fieni 160 la 24 ore in Hagiesti care este la 60 de ron 24 ore Albele 70 la 24,Moara vlasiei 100 24ore,Peris100 la 24, Oltenita km 4-6,iar cernica credeti-ma ca are peste mai mult si mai mare decat toate baltile din jurul bucurestiului la un loc.Va rog pe cei care au pescuit pe baltile astea sa-mi confirme daca am sau nu dreptate dar nu pescarii care pescuiesc cu bombe 7-8 ore aduna toata ciortanica din balta si considera ca balta nu are peste.Ma deranjeaza faptul ca in emisiunile televizate unde au acces toti pescarii(majoritatea pescarilor nu au acces la internet)nu s-a vorbit niciodata despre Balotesti-Fieni in care s-a prins si eliberat cteno de 40 de kg(VEZI PESCAR MODERN nu stiu exact nr dar sunt sigur ca domnul Tarus care este un scump va va da detaliile) pe cerica s-a prins iarasi un cteno de aproximativ 40 de kg dar din pacate poza pentru carligul de aur a fost facuta in parcarea din fata blocului si nu la balta unde este locul unui asfel de exemplar.Si ma deranjeaza ca si Tibanul ,(un mioritic ratacit pe poteci de munte cu un microfon atarnat de gata ne invata cuma sa pescuim cu rame si viermusi la pastrav si cum sa retinem marlite ceva mai mari ca pixul)facea majoritatea emisiunilor tot pe tancabesti ca si cand sin gura balta din Romania este aceasta.Domnilor reclama este sufletul comertului dar reclama negativa este interzisa.In incheiere dragi pescari despre cernica va poate da detalii mai multe domnul george partenerul de emisiuni al domnului Iuga.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

Mesaj de gor965 » 23 Feb 2009, 11:33

Dl. Toader , nu folositi bine termenul de reclama negativa ! Reclama MINCINOASA este interzisa !...iar in cazul acesta doar daca Florentin indemna lumea sa se duca pe Cernica in conditiile in care nu a prins mai nimic (a spus in ce conditii a pescuit acolo ) s-ar fii pus problema de reclama mincinoasa ! Ce spuneti dvs. acum prin acest topic ,eu pot interpreta ca reclama ptr. Cernica ,Peris ,MV2,etc. si o incercare de denigrare a baltii Tancabesti si a patronilor de acolo ...fie vorba intre noi ,cu taxa pe o zi pe baltile astea pescuiesc pe Dunare 1 an ! Totusi ,nu cred ca a-ti fii rau intentionat ,la fel cum cred ca daca Florentin s-ar fii simtit bine la Cernica ar fii spus acest lucru in emisiune ! Haideti sa fim obiectivi ! Cand esti pus in situatia de a alege liber ,de ce trebuie intai sa tipi ca esti furat ? :-?
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

gogu steriade
VIP+++
VIP+++
Mesaje: 1094
Membru din: 22 Feb 2009, 07:43
Localitate: Vaslui

Re: EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

Mesaj de gogu steriade » 23 Feb 2009, 13:14

Domle toadernus de acord cu cescriti.argumente? :-w
Decat cocosat de munca ,mai bine burtos de bere

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

Mesaj de toader nicolae » 23 Feb 2009, 14:42

Domnule Gor sunt deranjat de faptul ca domnul Iuga a carui prere conteaza cu adevarat lauda o balta scumpa si denigreaza o alta balta la fel de scumpa .Nu cred ca poti educa pescarii daca ii trimiti la o balta foarte scumpa deoarece inevitabil va fi reactia de a fura ca sa-si scoata din cheltuiala pe cand la MV2 le va fi frica si sa gandeasca la asta (mie cel putin)si sa piarda sansa de a pescui acolo.EU vreau doar sa scot in evidenta faptul ca si oamenii mai saraci au dreptul sa se bucure si sa pescuiasca cu bile facute de ei dupa ce au descoperit o reteta la infopescar si ca sa elibereze un peste in dunare trebuie sa elibereze probabil sute in alte lacuri.Iar in tancabesti si in cernica probabil 90% din ei vor incerca sa fure sub pretextul ca (ce sa-mi faca dom'nle ca oricum nu mai vin aici)iar daca nu respecta regula acolo ce sanse sunt ca in urmatorii 100 de ani cineva sa elibereze un peste in dunare unde vorbesc toti ca se duc .Eu sunt galatean si am fost martor la nenumarate atrocitati fara sa pot face nimic.Am vazut pe unul cu o napatca(halau)de 5x5 metri cum scotea cate un kg de ciortanica de 50g bucata o data si avea un sac jumate de ciortanica iar cand l-am intrebat ce face cu ea mi-a raspuns cam asa (o dau la porci ca are oase multe) sau petru cine vrea sa vada cum se prind tone de peste sa treaca dunarea cu bacul la galati si chiar langa ponton sunt pietre multe si se aduna pestele la bataie sa vedeti ravagii .Domnule Iuga parerea mea este pentru cateva sute de pescari de pe acest forum dar parerea dumneavoastra este pentru toti pescarii si daca intr-o emisiune ati reusi sa educati unul ar fi un mare castig pentru noi toti.Am vazut intr-o emisiune cum a intrat un pescar cu un sac de peste si nu vreau sa va critic pentru ca nu am nici un drept dar va rog macar cat tine filmare eliberati pestii ca sa fie infopescar un exemplu pe care sper ca noi toti sa-l urmam.

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

Mesaj de toader nicolae » 23 Feb 2009, 16:18

DOMNULE GOR am cautat emisiunea in arhiva si domnul Iuga s-a exprimat exact asa "ca sa pescuiesti pe Cernica trebuie sa fi nabab, sa traiesti din petrol 200 de ron ziua 200 noaptea si trebuie sa te gandesti ca daca prizi pestele si il vinzi......).Oare ca sa pescuiesti pe Tancabesti cu 150 de ron ziua si 150 deron noaptea si cu cel putin 2-3 kg de bile (altfel risti sa platesti 300 de ron taxa degeaba)nu trebuie sa fi la fel de nabab si sa traiesti din acelasi petrol fara a avea sansa sa vinzi? Iar cu gunoiul de pe balta are perfecta dreptate dar nu cred ca este vina administratorilor ca nu stau dupa fiecare nemernic sa adune, pe o balta care are perimetrul de kilometri.Iar cu paznicii beti sunt probleme pe care noi pescarii le intalnim la mai toate partidele de pescuit sau credeti ca paznicii de la tancabesti beau doar apa si ceai?SCUZE DOMNULUI IUGA DACA AM GRESIT CU CEVA SAU DACA L-AM JIGNIT CU CEVA DAR MI-AM SPUS DOAR PAREREA MEA.Dati-mi voie sa-mi iau si excrocul adresat domnului Parfene inapoi daca atitudinea mea este atat de deranjanta iar a domniei sale este corecta.In sinea mea stiu ca am dreptate iar pescarii de pe forum au inteles ce era de inteles.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

Mesaj de gor965 » 23 Feb 2009, 17:07

Draga domnule ,daca plecam de la premisa ca 90% din pescarii amarati vor incerca sa-si scoata parleala pe Tancabesti ori Cernica datorita taxei , gresim din start. Cat de amarat trebuie sa fii ca sa te duci la Tancabesti la "furat" ???
Cum puteti sa spuneti ca administratorul n-are nici o vina ca e murdar pe Cernica ? Cine vreti sa-i intretina balta ? Urban ! Comparati conditiile de pescuit de pe ambele balti si problemele intampinate de Florentin acolo ...puneti-va in locul lui ...ce balta v-ar incanta mai tare ? Fiti sincer ! Vi-i se pare normal ca la o asa taxa ,o echipa de pescari buni ,sa doarma noaptea printre gunoaie si sa vada barcagii beti care le belesc firele ?! Asa cum am mai spus intr-o alta postare , nu exista uniformizare la capitolul preturi in acest domeniu. Fiecare balta (prin administratorul ei) isi formeaza clientela prin diverse mijloace si servicii. Fiecare client isi alege locul de pescuit in functie de preferintele sale . Poate vrea sa prinda mult , poate vrea sa prinda mare ,poate vrea sa fie singur pe balta ,etc. ...nu vad de ce spuneti acum ca s-a denigrat o balta in favoare alteia cand recunoasteti ca sunt diferente intre ele ...la capitolul organizare ,administrare,personal ... pescuit efectiv.
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

gogu steriade
VIP+++
VIP+++
Mesaje: 1094
Membru din: 22 Feb 2009, 07:43
Localitate: Vaslui

Re: EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

Mesaj de gogu steriade » 23 Feb 2009, 17:28

Combate bine domnu...esti lider de sindicat ? :-?
Decat cocosat de munca ,mai bine burtos de bere

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

Mesaj de gor965 » 23 Feb 2009, 18:10

Dl. Gogu ce v-am zis eu pe privat ?
O sa aveti nevoie in curand de un lider de sindicat sa va negocieze "disponibilizarea" ! X-( >:)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Pareri si dispute”