Reteta mamaliga patratica

traditionala fiertura

Moderatori: gor965, Sebastian

Avatar utilizator
FuzZy
utilizator
utilizator
Mesaje: 21
Membru din: 05 Iun 2012, 20:05
Localitate: Botosani
Contact:

Reteta mamaliga patratica

Mesaj de FuzZy » 09 Aug 2012, 00:22

Va rog sa ma luminati si pe mine cu o reteta buna pentru patratica , sa poata fi pusa pe fir de par si pe ac , sa stea calumea .

Avatar utilizator
florin opris
utilizator
utilizator
Mesaje: 39
Membru din: 01 Noi 2008, 16:55

Re: Reteta mamaliga patratica

Mesaj de florin opris » 06 Mar 2013, 12:19

amesteci la uscat galbena cu alba 2 la 1 .Eu pun cu lingura de supa 3 linguri ( amestecate gata ) pentru o portie . Adaug putina parte lichida ( aromezi sau doar apa simpla ) si amestec pana se face o plastelina moale , nu lichida . Iau o punga resigilabila gen 14/7 cm si introduc amestecul incercand sa las cat mai putin aer in amestec . In pungulita , pe margini poate ramane putin aer ca nu se intampla nimic .Dupa introducerea amestecului , aplatizez punga la dimensiunea dorita si sigilez .Pun apa la fiert intr-o cratita mai mare putin decat dimensiunea pungii pentru a putea sta la orizontala pe timpul fierberi.Cand fierbe apa pun punga inauntru si las 15 minute sa fiarba . In acest timp intorc odata de pe o parte pe alta .Dupa fierbere se scoate pe un '' ceva drept '' :)) si se pune la fel , ceva drept , putin mai greu deasupra pentru a-i pastra forma .Dupa racire se taie cu un cater cat ai nevoie restul se introduce inapoi in punguta . Eu asa prepar pentru Dunare .
P.S. faina galbena sa fie fina nu grisata :!: :!:

Avatar utilizator
Amos
senior
senior
Mesaje: 244
Membru din: 02 Apr 2010, 14:07
Localitate: Constanța
Contact:

Re: Reteta mamaliga patratica

Mesaj de Amos » 06 Mar 2013, 22:32

florin opris scrie:amesteci la uscat galbena cu alba 2 la 1 .Eu pun cu lingura de supa 3 linguri ( amestecate gata ) pentru o portie . Adaug putina parte lichida ( aromezi sau doar apa simpla ) si amestec pana se face o plastelina moale , nu lichida . Iau o punga resigilabila gen 14/7 cm si introduc amestecul incercand sa las cat mai putin aer in amestec . In pungulita , pe margini poate ramane putin aer ca nu se intampla nimic .Dupa introducerea amestecului , aplatizez punga la dimensiunea dorita si sigilez .Pun apa la fiert intr-o cratita mai mare putin decat dimensiunea pungii pentru a putea sta la orizontala pe timpul fierberi.Cand fierbe apa pun punga inauntru si las 15 minute sa fiarba . In acest timp intorc odata de pe o parte pe alta .Dupa fierbere se scoate pe un '' ceva drept '' :)) si se pune la fel , ceva drept , putin mai greu deasupra pentru a-i pastra forma .Dupa racire se taie cu un cater cat ai nevoie restul se introduce inapoi in punguta . Eu asa prepar pentru Dunare .
P.S. faina galbena sa fie fina nu grisata :!: :!:
Aceleasi proportii le folosesc si eu, numai ca, compozitia o fac ceva mai moale si o pun intr-n vas pentru microunde. Bag la microunde 2 minute, scot si amestec, inca doua minute, iar amestec (face o crusta pe margini) si la final inca doua minute. Dupa, o scot din vas si o pun pe un tocator la racit. Cand inca mai este calda, o framant bine in bulgari cat o minge de tenis.
Mai iau un tocator (fund de lemn) si aplatizez compozitia. Dupa ce s-a racit, iau un cutter si un pahar cu apa (in care umezesc din cand in cand cutterul sa nu se lipeasca de mamaliga). Din resturi mai fac si bile cu mana, merg pe firul de par (dai cu bila de podea si sare 1 m)

Avatar utilizator
adyadryan1992
membru activ
membru activ
Mesaje: 79
Membru din: 29 Mar 2011, 14:14

Re: Reteta mamaliga patratica

Mesaj de adyadryan1992 » 06 Mar 2013, 23:01

de prins prinde?? La ce intensitate sa fie cuptorul??

Avatar utilizator
Amos
senior
senior
Mesaje: 244
Membru din: 02 Apr 2010, 14:07
Localitate: Constanța
Contact:

Re: Reteta mamaliga patratica

Mesaj de Amos » 07 Mar 2013, 08:36

adyadryan1992 scrie:de prins prinde?? La ce intensitate sa fie cuptorul??
Minodora la maxim. Eu am prins. Vreau sa-ti spun ca dupa ce le tai cuburi, le imprastii pe un ziar si presar betaina peste ele. Devin lipiciose si mai imprastii dupa niste malai

Avatar utilizator
adyadryan1992
membru activ
membru activ
Mesaje: 79
Membru din: 29 Mar 2011, 14:14

Re: Reteta mamaliga patratica

Mesaj de adyadryan1992 » 08 Mar 2013, 14:13

hmm azi am incercat mamaliga deoarece maine vreau sa ma lansez la apa,dar nu a iesit am bagat-o de 3 ori la cuptor de fiecare data am framantat-o,insa parea ca,compozitia e prea uscata si nu sa legat cum trebuie,cam asa ceva a iesit:
Fişiere ataşate
08032013120.jpg
08032013119.jpg
08032013121.jpg

Avatar utilizator
darthfather
senior
senior
Mesaje: 302
Membru din: 02 Dec 2012, 14:28

Re: Reteta mamaliga patratica

Mesaj de darthfather » 09 Mar 2013, 09:01

Din foto se vede ca a iesit cam uscata.Ori a fost prea putina apa,ori a stat prea mult la cuptor.Sa stii ca la nimeni nu iese din prima.Reteta e super.Personal,eu rasnesc putin malaiul,ii pun putin sofran,iar cand adaug partea lichida o fac de consistenta iaurtului.Intr-o galetusa de smantana(din acelea de un kg)pun o lingurita de ulei(pt ca apoi sa pot sa scot usor mamaliga)adaug ,,iaurtul",iar in capac fac trei gauri pt sa iasa aburul.O pun la opt min.iar dupa vreo 4min.o amestec putin.Daca in afara de sare si apa mai pui si arome.lasa cca o ora,,iaurtul"sa se odihneasca.Hai ca e usor ,doar nu santem la Master Chef!Numai bine!!!

Avatar utilizator
florin opris
utilizator
utilizator
Mesaje: 39
Membru din: 01 Noi 2008, 16:55

Re: Reteta mamaliga patratica

Mesaj de florin opris » 10 Mar 2013, 20:57

incearca sa faci si in punguta . E mult mai simplu. faci amestecul de consistenta plastelinei mai moi , bagi la punguta ,aplatizezi , bagi la fiert 15 min. si gata .Iese aproape la fel ca mamaliga din comert , cea ambalata la patratica de 10/10 cm , speciala pentru cuburi .
P.S. avantaj fata de cea la microunde este ca in punguta nu se pierde nimic din ceea ce compune partea lichida !!!!

Avatar utilizator
Amos
senior
senior
Mesaje: 244
Membru din: 02 Apr 2010, 14:07
Localitate: Constanța
Contact:

Re: Reteta mamaliga patratica

Mesaj de Amos » 11 Mar 2013, 14:41

adyadryan1992 scrie:hmm azi am incercat mamaliga deoarece maine vreau sa ma lansez la apa,dar nu a iesit am bagat-o de 3 ori la cuptor de fiecare data am framantat-o,insa parea ca,compozitia e prea uscata si nu sa legat cum trebuie,cam asa ceva a iesit:
Pune mai multa apa. Eu folosesc reteta de 2 ani si am invatat proportiile. Incearca si cu micro la mediu. Poate cuptorul tau este mai puternic.

Avatar utilizator
adyadryan1992
membru activ
membru activ
Mesaje: 79
Membru din: 29 Mar 2011, 14:14

Re: Reteta mamaliga patratica

Mesaj de adyadryan1992 » 11 Mar 2013, 19:57

Datorita vremii am amanat iesirea,insa voi face mamaliga in ambele feluri punanad mai multa apa sa vedem ce o sa iasa:))

Avatar utilizator
Amos
senior
senior
Mesaje: 244
Membru din: 02 Apr 2010, 14:07
Localitate: Constanța
Contact:

Re: Reteta mamaliga patratica

Mesaj de Amos » 16 Mar 2013, 18:44

Fişierul ataşat DSC00606.JPG nu mai este disponibil
Fişierul ataşat DSC00606.JPG nu mai este disponibil
adyadryan1992 scrie:hmm azi am incercat mamaliga deoarece maine vreau sa ma lansez la apa,dar nu a iesit am bagat-o de 3 ori la cuptor de fiecare data am framantat-o,insa parea ca,compozitia e prea uscata si nu sa legat cum trebuie,cam asa ceva a iesit:
Uite cum procedez
Fişiere ataşate
DSC00618.JPG
DSC00606.JPG
DSC00617.JPG
DSC00616.JPG
DSC00615.JPG
DSC00614.JPG
DSC00613.JPG
DSC00612.JPG
DSC00609.JPG
DSC00608.JPG

Avatar utilizator
adyadryan1992
membru activ
membru activ
Mesaje: 79
Membru din: 29 Mar 2011, 14:14

Re: Reteta mamaliga patratica

Mesaj de adyadryan1992 » 16 Mar 2013, 21:06

MS pentru poze.

Avatar utilizator
vioril
Veteran
Veteran
Mesaje: 1449
Membru din: 12 Ian 2009, 15:43
Localitate: mihailesti -giurgiu
Contact:

Re: Reteta mamaliga patratica

Mesaj de vioril » 17 Mar 2013, 09:44

intr-un bol cu faina si malai puneti doua sau trei galbenusuri de ou , amestecati pana obtineti o coca destul de omogena pana nu se pai lipeste de maini ,apoi folositi-o . eu nu adaug nimic ( fara sare ,arome ,aditivi ,etc ) .
pt a o pastra doua sau trei zile tineti-o in folie de aluminiu sau plastic la frigider . Coca rezultata este foarte lipicioasa in contact cu apa ,nu cade repede de pe ac in cazul in care pescuiti la undita la cocolos .

FIRE INTINSE !!!!!!!!!!!!!! ---<>< ---<>< ---<>< ---<>< ---<>< ---<><

Avatar utilizator
Amos
senior
senior
Mesaje: 244
Membru din: 02 Apr 2010, 14:07
Localitate: Constanța
Contact:

Re: Reteta mamaliga patratica

Mesaj de Amos » 17 Mar 2013, 10:54

vioril scrie:intr-un bol cu faina si malai puneti doua sau trei galbenusuri de ou , amestecati pana obtineti o coca destul de omogena pana nu se pai lipeste de maini ,apoi folositi-o . eu nu adaug nimic ( fara sare ,arome ,aditivi ,etc ) .
pt a o pastra doua sau trei zile tineti-o in folie de aluminiu sau plastic la frigider . Coca rezultata este foarte lipicioasa in contact cu apa ,nu cade repede de pe ac in cazul in care pescuiti la undita la cocolos .

FIRE INTINSE !!!!!!!!!!!!!! ---<>< ---<>< ---<>< ---<>< ---<>< ---<><
Nu am inteles. Decat amesteci cu oua, fara sa fierbi compozitia? Eu bag in terci sofran, zahar sau miere

Avatar utilizator
vioril
Veteran
Veteran
Mesaje: 1449
Membru din: 12 Ian 2009, 15:43
Localitate: mihailesti -giurgiu
Contact:

Re: Reteta mamaliga patratica

Mesaj de vioril » 17 Mar 2013, 18:23

eu folosesc numai coca , nu am incercat niciodata sa o fierb . Am avut rezultate foarte bune cu ea ori de cate ori am folosit-o . Am mai folosit si mamaliga cumparata din comert ,asa numita mamaliga cu cartof .

Scrie răspuns

Înapoi la “Mamaliga”