Diverse

orice idee este binevenita

Moderatori: Qnyx, gor965

Avatar utilizator
mircea13
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 02 Ian 2008, 16:40
Localitate: iasi

Diverse

Mesaj de mircea13 » 02 Feb 2008, 12:57

Vă felicit ! Dă mai multe despre cicade( modele, culori, etc). Roagă-l pe Moş Crăciun să ne arate în emisiunile următoare diverse tipuri de noduri- bănuiesc că ştie multe. Cu stimă Mircea
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Re: Diverse

Mesaj de mini_mic » 02 Feb 2008, 16:11

Pai iti spun eu ! Exista mai multe marimi si culori (4cm, 5cm, 7,2 cm) , modelul fiind unic la toate cicadele. Din cate ai vazut are 2 gauri, pt evolutie diferita.Se folosesc si la copca prinse de gaura din spate pt o evolutie aproape pe verticala. Baietii de la Berti fac linguri prinzatoare din materiale calitative, care nu ruginesc la fel de repde ca si alte linguri.

Avatar utilizator
nando
Veteran
Veteran
Mesaje: 830
Membru din: 03 Dec 2007, 10:13
Localitate: voluntari
Contact:

diverse

Mesaj de nando » 03 Feb 2008, 10:30

sal unde are Mos Craciun magazinul adresa!!
VAPORU PLUTESTE DAR CU PISICA NU POTI SA BATI CUIE

Avatar utilizator
tibi
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 15 Dec 2007, 19:45
Localitate: Caransebes

Re: Diverse

Mesaj de tibi » 03 Feb 2008, 13:47

Ma poate lamuri cineva vis-a-vis de perioada de valabilitate a firelor,intrucat aceasta nu este inscriptionata pe ambalaj :?: cum pot identifica un fir expirat, inainte de achizitionare :?:

Avatar utilizator
APSHD
senior
senior
Mesaje: 193
Membru din: 01 Ian 2008, 17:40
Localitate: HUNEDOARA

Re: Diverse

Mesaj de APSHD » 03 Feb 2008, 15:15

Incerci rezistenta firului la rupere cu mina. ---<>< ---<>< ---<><

Avatar utilizator
tibi
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 15 Dec 2007, 19:45
Localitate: Caransebes

Re: Diverse

Mesaj de tibi » 03 Feb 2008, 17:54

APSHD iti multumesc :)

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: diverse

Mesaj de florentiniuga » 03 Feb 2008, 23:15

nando scrie:sal unde are Mos Craciun magazinul adresa!!
BUCURESTI
Magazin DRILL
Str. Cuza Voda nr. 89, sector 4
Tel / Fax: +4021 331 72 72

ORAR:
Luni - Vineri: 08:00 - 19:00
Sambata - Duminica: la pescuit

e-mail: drill@drill.ro
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
th0mas0
utilizator
utilizator
Mesaje: 39
Membru din: 21 Ian 2008, 11:35

Re: Diverse

Mesaj de th0mas0 » 04 Feb 2008, 10:59

Foarte buna emisiunea. Sunt pescar de crap, dar mi-ar place sa mai dau si la rapitor, incerc sa invat din emisiunile dvs. Va multumesc.

Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Re: Diverse

Mesaj de timer » 04 Feb 2008, 21:15

Nu tot timpul o iesire la o partida de pescuit iti rezerva satisfactii si liniste trupeasca.Anu' trecut,, am facut o incursiune de trei zile in zona Slatioara,pe malu' Oltului,impreuna cu doi amici,impatimiti ca si mine in ale pescuitului.Si cum o plecare de trei zile necesita pregatiri minutioase,am luat cu noi toate cele(arsenalul),incepand cu sculele necesare si terminand cu cele trebuincioase traiului:mancare,apa(fara apa esti un om terminat,mai ales vara cand si prigoriile bolesc)cort,inclusiv solutie anti-tzantzari(tzantzari mai mari ca acolo si multi,nu gasesti decat la Dunare)Ziua buna se vede de dimineata,asa ca ,natura,inainte de plecare,nu gaseste altceva mai bun de facut ,decat sa administreze o ploaie torentiala,pentru incalzire si antrenament.Nevasta-mea,ca orice crestin cu ganduri bune,vazand ruperea de nori,imi zice incercand sa-mi tempereze din elanul plecarii:"Mai,voi sunteti nebuni,plecati pe vremea asta?""Plecam-zic io-am bagat deja cartela!"Cartela fiind bagata,am inceput sa aranjam materialele-n masina,care parea un pom de iarna impodobit cu migala,da' in exces.In fine,cu chiu,cu vai ajungem in zona de impact,aranjam cortu' si luam pulsul apei.In jur nici tipenie de pescari,numa noi si mult namol format de ploaie.Intindem lansetele pe mal si dupa o gura de "suc" ne atintim privirile spre betze,asteptand cu infrigurare primele trasaturi ale necuvantatoarelor din firu' apei.Pana la lasarea intunericului,canci!In schimb incep sa-si faca aparitia prietenii nostri,tantzarii!"Unde-i Autanu?"Cand sa-l folosim(spray-ul),ne dam seama cu durere ca avea dispozitivul de pulverizare blocat,deci te puteai ..ca pe el...Singura solutie de compromis era sa facem un foc din pet-uri si vreascuri,in idea ca o sa-i alungam cat de cat cu fumu iscat.Pe dracu..Astia ,odata starniti(cred ca le placea fumul de pet-uri)nu-i mai poti opri nici cu flacarile Iadului..Asa ca suportam cu stoicism atacurile furibunde ale zburatoarelor,dandu-ne palme,de parc-am fi vrut sa ne autoflagelam si sa ne spalam pacatele.Singurul lucru care ne mai imbarbata,era faptul ca ne gandeam ca in final se vor satura de noi si ne vor lasa sa privim in liniste bambinele(avertizoarele) fosforescente care brazdau cu lumini malul apei,intr-o feerie de culori argintii.De unde,ei isi vedeau in continuare de menirea lor de secole,atacand dezinvolt partile descoperite ale corpurilor ,devenite poligoane de incercari.In timp ce ne munceam noi cu aratarile lu peste,dintr-o data,il vad pe unul di amici ca pleaca din blok-starter in viteza,starnind un norisor de spuza, in gramada de cenusa.Uitandu-ma pe directia unde fusese ejectat,vad o bambina care se balanganea in draci,saltand si coborand de mama focului." Hait,am pus-o!" zic ,gandindu-ma la marea captura..In linistea noptii,il aud pe alergatorul de curse ,cu o voce agitata:"Veniti repede sa m-ajutati!""Mama,e mare!"-ma gandesc ioplecand val-vartej pe directia jalonata de lumini.Cand colo,surpriza!Un pescarus ratacit se agatzase in firu' lansetei si,in zbatere,iti dadea impresia ca s-a prins in instalatie un somn de cel putin 20 kg (vise pescaresti)In fine,incet,incet ,scade adrenalina,il resuscitam si-i dam drumu' spre zarile pline de tzantzari.Of,tzantzarii!Nici de mancare nu ne mai ardea,asa ca unu' dintre noi,neavand ce face,gaseste o alta indeletnicire lumeasca:sa se ..ce in tufisuri..Saracu',mare cazna pentru el..La un moment dat il auzim strigand cu naduf si cu pantalonii in vine:"Luatzi si mancati,fitz ai dracu!"Intrebandu-l cine sa manance(chiar ne era lehamite de mancat),ne zice la sosire ca n-a mai suportat asediul tzantzarilor si si-a oferit ofranda bucile,spre deliciul bazaitorilor.Bun,trece si astaSa ne culcam ,mai bine,ca peste prinseseram.Zis si facutSomn de cosmar cu bazaituri pe la urechi si sforait la greu...Spre dimineatza,la rasaritul soarelui,dupa ce ne bem cafeaua,observam cu stupoare ca bucata de branza pe care o scosesem la aer pe etajera mesei pliante,disparuse,fiid mancata(am banuit noi) de niste caini care ne bantuisera pe timpul noptiiIn consecintza ,am trecut la conserve...Va urma...

Avatar utilizator
Qnyx
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 1257
Membru din: 25 Ian 2008, 20:30
Localitate: London - UK / Bucuresti
Contact:

Re: Diverse

Mesaj de Qnyx » 05 Feb 2008, 01:39

Deosebit talentul narator, trebuie sa recunosc. Asteptam pe viitor continuarile povestilor, caci pe mine unul, m-ati fascinat.

Respect !
Nada si momeli de pescuit
pescuitmania xxx pescuitul crap

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: Diverse

Mesaj de vali003 » 05 Feb 2008, 04:41

ce ati zice de un nou topic -povesti de pe malul baltii - se pare ca avem prieteni pe forum care le au in acest sens , ma refer la TIMER ,poate mai sint si altii , deci nu va sfiiti .

Avatar utilizator
Qnyx
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 1257
Membru din: 25 Ian 2008, 20:30
Localitate: London - UK / Bucuresti
Contact:

Re: Diverse

Mesaj de Qnyx » 05 Feb 2008, 06:14

In curand va fi o noua rubrica (in noul portal) unde fiecare va avea posibilitatea sa scrie articole care vor fi vizibile intr-o rubrica separata destina exclusiv acestui scop. Totodata vor exista si premii pentru cel mai votat articol cu premii destul de consistente.

Echipa InfoPescar.Tv
Nada si momeli de pescuit
pescuitmania xxx pescuitul crap

Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Re: Diverse

Mesaj de timer » 05 Feb 2008, 13:47

Unui pescar uituc
A plecat sa prinda crapul
Dar unde i-o fi fost capul?
N-a facut nici o scofala
Ca-n traista n-avea momeala!

Zodia racului
In zodiac el este peste
Dar parca nu se potriveste!
Cand in carlig ,in loc de crap
Atarna mai tot timpu-n rac!

Unui pescar rusinos
Nu-i place nici la balta-n public
Sa stea descoperit,ca-i pudic!
Juvelnicul ii joaca feste
Fiindca tot timpul mai gol este!

Urare
La plecare multi i-au zis
S- aiba firul foarte -ntins!
Dar' pe balta-n loc de-ntins
Firu' a stat mai mult... destins!

Somnul urias
Stand pe balta fara spor
Si tragand mai mult un... sforr
A prins ceva pescarul domn
In loc de crap un mare..somn!

Mamaliga
Mmaliga-n pescuit
E un dar nepretuit
Cand o faci,sa pui mul har
Chit ca-ti spun... mamaligar!

Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Re: Diverse

Mesaj de timer » 07 Feb 2008, 11:18

Acu un an,cam in perioada recoltarii bucatelor de pe campiile patriei,hotarasc impreuna cu doi amici Marian si Florin,impatimiti ca si mine in ale pescuitului,sa “executam” o partida de biban.Zarurile fiind aruncate(culmea,niciodata nu cad tzutz,cand e intelegere) echipam masina,luam momelile,sculele,cele trebuincioase traiului,cuplam motoru’ si o “taiem” in plina noapte-cap compas Craiova-barajul Mamura din gura Oltului(taramul fagaduintei).Si acum ,un mic amanunt,dar nu de neglijat ,in cazul lui Florin.N-a fost partida de pescuit facuta impreuna,in care sa nu cada-n apa…Pe timpul drumului chiar i-am reamintit si l-am dadacit si io si Marian sa lase leapsa pentru alte zile,mai ales ca vremea era cam rea si nu prea tinea cu noi(intre timp daduse si un pic de bura,se vedea pe parbrizu’ masinii)Garantiile ca n-o sa se mai intample asa fiind date,ajungem intr-un final pe malul digului.Desfacem trusele(eram numai noi trei)insiram sculele si,prinsi de farmecul diminetii ,asteptam primele trasaturi izbavitoare.Nu trece mult si ..un STOBALC de toata “frumusetea” sparge linistea diminetzii.Florin al meu,deja alunecase pe dalele lipicioase ale digului.Numa’ pan’ la brau…Acu’ ce dreac sa facem,reactionam intru ajutorare si cu un cotor de prajina il” ancoram”la mal.Murat precum o patlagea,amicul nostrum isi drege glasul si ingaima doar”Ba,parca avuserati gura aurita!”In fine,il mai dojenim pretz de cateva minute si,ca doi buni crestini,il sfatuim sa-si schimbe nadragii(avea o pereche de pantaloni de schimb) si sa-i atarne la “uscat” pe un cracan,pe care-l infipsesem noi intre doua dale.Operatiunea efectuindu-se acompaniata de chicotelile amicului Marian,trecem “usor” peste incident si continuam pescuitul(nu prea tragea) ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat.Si cum un necaz nu vine niciodata singur,nu trece mult timp si aud din nou un zgomot de apa ravasita si vad o umbra prelingandu-se pe digul dalat.Imi fac mental o scurta socoteala si ajung la concluzia ca umbra nu poate fi alta decat Florin Intr-o incercare inutila de a se tine cu mainile de dale…In cazuri din astea ,nu trebuie sa pui intrebari lungi.Asa ca,m-am rezumat doar la:”Florine,iar cazusi?”Bunaoara ,nici el n-a cuvantat prea mult,prins fiind de operatiunile de revenire la ..nava mama.:”Aha!”Situatia devenind de data asta ingrijoratoare,avand in vedere lipsa elementelor de imbracaminte si frigul diminetzii,ajungem la concluzia ca singura sansa pentru Florin,e sa-mi incerce propriile izmene.Asa ca n-am pregetat(doar prietenul la nevoie se cunoaste) si i-am oferit spre imbracare,desourile mele, o frumusete de izmene flausate.Bineinteles,dupa un mic episod de streaptease la buza barajului…Multumirile cavaleresti fiind primite(Dumnezeu sa primeasca) am mai inaltzat o flamura(a doua pereche de pantaloni)pe al doilea cracan ,langa primul,cel cu slipul si prima pereche, ce incepusera procesul de “uscare” la …rece .Ce pot sa mai adaug…Pescuitul a continuat,numa’ ca unul dintre noi era la tinuta ..cu izmene..Ptiu… Fir intins! :lol:

Avatar utilizator
Lucian Nagy
membru activ
membru activ
Mesaje: 145
Membru din: 22 Noi 2007, 20:24
Localitate: Dublin

Re: Diverse

Mesaj de Lucian Nagy » 07 Feb 2008, 23:45

Excelenta povestirea!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Scrie răspuns

Înapoi la “Sugestii, propuneri, intrebari legate de web-site si TV”