chinezarii de calitate

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: chinezarii de calitate

Mesaj de Laurentiu » 19 Iun 2013, 17:48

marian_popescu scrie:o chestie interesanta ar fi sa testam comparativ, strict la capitolul distanta, urmatoarele modele>
1. mtx 12/14
2. baracuda competition
3. fl strategist

cei care cunosc cel putin doua dintre modelele enumerate mai sus, sunt invitati sa-si dea cu parerea
binenteles, lista nu este exhaustiva, e loc si pentru alte modele, dar sa se incadreze in categoria chinezarii de obor (stiu ca mtx 12 si 14 nu se gasesc in europa/niro, dar hakuyo tot hakuyo ramane. la fel si baracuda)

eu nu cunosc decat fl strategist si sunt placut impresionat de ce poate face batul asta cand e nevoie de distanta
Hai ca vine Mitranescu & company si sa vezi papara ce-ti iei pt ca ai afirmat ca hacuio e chinezarie de obor. =)) =))

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: chinezarii de calitate

Mesaj de pharaoh » 19 Iun 2013, 18:02

Apropo` de teste comparative, nu stiu daca are relevanta aici, dar in iarna am facut niste aruncari pe plaja, impreuna cu 3 prieteni. Pe nisip, masurate. Lansetele au fost MTX 14, MTX 12, K-Karp Eternity si Chub Outkast Plus. Toate 3,90 si 3,5 lb, mai putin MTX-urile, cu 3,75lb la 14 si si 4 lb la 12. Aruncatorii...sa fim modesti si sa zicem ca de la slabi spre medii :). Ce a fost interesant este ca fiecare a aruncat cu cele 4 lansete aprox. (cu f. mici diferente, de 3-5 m) cam aceleasi distante. Deci nici una din cele 4 nu a reusit sa faca o diferenta majora in mainile aceluiasi aruncator. Asa ca nu pot sa zic decat: exersati, exersati, exersati. Cu chinezarii sau nu, dupa buget.
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Veteran
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Apr 2012, 02:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: chinezarii de calitate

Mesaj de osc1or » 19 Iun 2013, 21:35

pharaoh scrie:Apropo` de teste comparative, nu stiu daca are relevanta aici, dar in iarna am facut niste aruncari pe plaja, impreuna cu 3 prieteni. Pe nisip, masurate. Lansetele au fost MTX 14, MTX 12, K-Karp Eternity si Chub Outkast Plus. Toate 3,90 si 3,5 lb, mai putin MTX-urile, cu 3,75lb la 14 si si 4 lb la 12. Aruncatorii...sa fim modesti si sa zicem ca de la slabi spre medii :). Ce a fost interesant este ca fiecare a aruncat cu cele 4 lansete aprox. (cu f. mici diferente, de 3-5 m) cam aceleasi distante. Deci nici una din cele 4 nu a reusit sa faca o diferenta majora in mainile aceluiasi aruncator. Asa ca nu pot sa zic decat: exersati, exersati, exersati. Cu chinezarii sau nu, dupa buget.
Sunt perfect de acord cu tine, dar totusi cele 4 lansete sunt pe acelasi profil.
Lansetele premium fac diferenta la aruncatorii buni spre top.
Critic echilibrat

Avatar utilizator
corsaru
membru activ
membru activ
Mesaje: 128
Membru din: 09 Sep 2012, 12:22
Localitate: Ploiesti

Re: chinezarii de calitate

Mesaj de corsaru » 19 Iun 2013, 22:02

pharaoh scrie:Apropo` de teste comparative, nu stiu daca are relevanta aici, dar in iarna am facut niste aruncari pe plaja, impreuna cu 3 prieteni. Pe nisip, masurate. Lansetele au fost MTX 14, MTX 12, K-Karp Eternity si Chub Outkast Plus. Toate 3,90 si 3,5 lb, mai putin MTX-urile, cu 3,75lb la 14 si si 4 lb la 12. Aruncatorii...sa fim modesti si sa zicem ca de la slabi spre medii :). Ce a fost interesant este ca fiecare a aruncat cu cele 4 lansete aprox. (cu f. mici diferente, de 3-5 m) cam aceleasi distante. Deci nici una din cele 4 nu a reusit sa faca o diferenta majora in mainile aceluiasi aruncator. Asa ca nu pot sa zic decat: exersati, exersati, exersati. Cu chinezarii sau nu, dupa buget.
Salut,
Nu sunt fan MTX 14. Am aruncat si pescuit cu ele, dar, sincer, nu m-au convins.
Majoritatea concursurilor de casting din Romania sunt castigate de MTX 14.
Ne poti spune totusi cat ai aruncat cu ele?
Multumesc!

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: chinezarii de calitate

Mesaj de pharaoh » 20 Iun 2013, 01:37

Pai cu MTX 14, ca si cu celelalte de altfel, s-a aruncat si 125 m si 165 m. 125 au fost ai mei o:-). Deci tehnica, forta, viteza, au facut diferenta, si nu lanseta. Asta incercam sa spun si mai sus. Probabil in mana unui aruncator foarte bun, se pot vedea diferente si intre lansete. Si ma refer la lansete cu aceeasi actiune si putere, ca sa nu comparam mere cu pere.
I Fish. Therefore I am.

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”