Reteta patratica ...

traditionala fiertura

Moderatori: gor965, Sebastian

Avatar utilizator
RazvanR
membru activ
membru activ
Mesaje: 88
Membru din: 08 Oct 2008, 14:15
Localitate: Cluj-Napoca

Reteta patratica ...

Mesaj de RazvanR » 01 Mar 2009, 14:17

Va rog sa imi spuneti o reteta pt patratica .
Am incercat mamaliga la microunde ( 2 parti malai , o parte faina de grau , amestecate cu apa pana au ajuns la consistenta smantanii ) fara sa amestec si s-a facut o crusta tare pe deasupra ( am incercat de 2 ori : prima data cu 100% si apoi cu 50 % putere la cuprotul cu mincrounde ) .
A fost doar un test , nu aveam de gand sa merg la pescuit ( atunci mai puneam si alte ingrediente si arome ) . :D
Daca mai este pe forum o reteta de patratica , va rog sa imi dati un link . Eu nu am gasit .

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Reteta patratica ...

Mesaj de gor965 » 01 Mar 2009, 17:11

Am mai scris eu (pe alt sit) :
Fac mamaliga de aproape 14 ani ...diverse retete ...cu rezultate la fel de diverse ! Ultima ,la care am ramas cam de 2 ani imi place cum merge si n-o mai schimb ca s-au invatat pestii cu ea !
Initial mamliga(asta ultima ,cea mai elaborata) continea malai,faina de orez,fulgi de soia,seminte pentru pasari exotice,hrana uscata pentru pisici ( faina de peste),ulei de floarea soarelui ,esenta de vanilie ,zahar,sare, boia dulce ,scortisoara si betaina ...dar in timp am mai renuntat la anumite componente si a fost mai bine . Acum fac mamaliga in felul urmator : la un litru de apa pun 2 linguri de seminte ptr. pasari exotice(mei ,rapita ,susan ,canepa,...) las sa fiarba cam 10 min (apa devine tulbure ,uleioasa) dupa care pun malai grisat (unguresc de obicei ca are granulatia mai fina ...cam 600-700 gr...n-am masurat niciodata) . In timp ce invart la mamaliga mai pun o lingura de ulei de fl.soarelui ,o lingura de scortisoara si o ,lingurita de betaina (am renuntat si la aroma de vanilie si la scopex ,ca a mers mai bine fara ). Tin mamaliga pe foc mic pana pierde destula apa (pe ceaun se face o crusta ) dar fara sa se arda . Dimineata inainte de pescuit imi tai patratelele si le pudrez iar cu betaina !Daca e prea moale se pot baga in nada (un mix de pus pe momitor) ori in malai sa se mai zvante ...daca sunt prea tari (uneori am mamaliga de 3-4 zile) le arunc putin in apa fierbinte si se inmoaie ! Mereu cam umblu cu 2 tipuri de mamaliga dupa mine (una proaspata si una mai tare ,mai veche) fiindca pe apa salbatica prinzi zile cand te face praf carasul si platica daca ai mamaliga prea moale !
Acum ,am cateva mentiuni : fac ciulamaua initial si pe aia o fierb de-o iau dracii ...nu mai copletez cu malai ca se "crapa"(cand se raceste nu mai e elastica ,este casanta ...malaiul adaugat mai tarziu absorbind apa in continuare) . Nu trebuie arsa ! Daca e prea moale , 1-2 linguri de faina dreg situatia . Daca vreti mamaliga beton ,din asta proaspata luati bucati la framantat cu gris ori faina ,eventual ai trageti un ou ,faceti bilute ori carnati ori turte mici ,fiecare cum vrea si le mai puneti o data la fiert pana se ridica deasupra . Cand s-au racit sunt cauciucate , stau pe fir de par si rezista in curent ! :)
Fişiere ataşate
DSC00121.jpg
DSC00087.jpg
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
RazvanR
membru activ
membru activ
Mesaje: 88
Membru din: 08 Oct 2008, 14:15
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Reteta patratica ...

Mesaj de RazvanR » 01 Mar 2009, 18:38

Multumesc !

Avatar utilizator
RazvanR
membru activ
membru activ
Mesaje: 88
Membru din: 08 Oct 2008, 14:15
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Reteta patratica ...

Mesaj de RazvanR » 01 Mar 2009, 18:43

Are cineva o solutie sa nu se mai faca crusta aceea cand pun mamaliga la microunde ? mai trebuie sa adaug ceva ?

Avatar utilizator
roni
senior
senior
Mesaje: 267
Membru din: 14 Oct 2008, 21:10

Re: Reteta patratica ...

Mesaj de roni » 01 Mar 2009, 19:27

litrul acela de apa nu ar putea fi transformat in 500 ml apa, 500ml lapte de porumb?si in compozitie cred ca ar fi bun si un pic de strot(cred ca asa se scrie:P)
Cojocaru Radu

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Reteta patratica ...

Mesaj de gor965 » 01 Mar 2009, 20:16

roni scrie:litrul acela de apa nu ar putea fi transformat in 500 ml apa, 500ml lapte de porumb?si in compozitie cred ca ar fi bun si un pic de strot(cred ca asa se scrie:P)
Nu stiu ce se intampla cu laptele de porumb cand fierb apa ,respectiv mamaliga ...n-am folosit niciodata ! :-?
De pus strot in mamaliga ,m-am lasat pagubas de mult ...e bun doar ptr. mamaliga de nada !
;)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
RazvanR
membru activ
membru activ
Mesaje: 88
Membru din: 08 Oct 2008, 14:15
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Reteta patratica ...

Mesaj de RazvanR » 03 Mar 2009, 21:02

Domnule Florentin Iuga - va rog sa imi spuneti cum ati facut mamaliga la microunde patratica , am vazut intr-o emisiune .
Asa fac eu : - amestec 2 parti malai (cernut foarte fin) cu 1 parte faina de grau
- adaug apa pana ajunce ca o smantana mai groasa
- o pun la cuptorul cu microunde si o las acolo
Acum problema este ca isi face o crusta si nu mai iese bine ( si daca o scot inainte sa crape acea crusta nu este bina facuta ) . Daca amestec sa nu se mai faca nu mai iese patratica . Am incercat sa pun putere mai mica la cuptor si tot asa se intampla ( 40% , 60% )
Ce ar trebui sa fac sa nu se mai formeze acea crusta ?
Daca nu va dati seama de ce , am reteta lu Gor965 , care mi se pare foarte buna . Dar as vrea sa stiu sa fac si la microunde . Am inceput de pe acum cu testele ca sa stiu sa o fac cand incepe sezonul .
PS : emisiunea era facuta inainte de o sedinta a clubului pe Tancabesti ( a fost si o populare ) .

Avatar utilizator
cosmake
senior
senior
Mesaje: 245
Membru din: 13 Dec 2008, 20:20
Localitate: Craiova

Re: Reteta patratica ...

Mesaj de cosmake » 04 Mar 2009, 12:02

Incearca sa o amesteci si dupa ce este gata incearca sa o pui intr-un tifon si sa pui o galeata cu apa pe ea si nu cred ca o sa se mai crape.Iti spun asta pentru ca eu fac mamaliga de patratica in felul urmator:
1. - amestec 2 cani malai cu o cana faina - raport 2/1
2. - pun apa in ceaun ( o fac la ochi nu stiu sati spun cantitati ) si cam jumatate din cantitatea de fainuri (malai+ faina)
3. - dupa ce se formeaza terciul adaug treptat si restul fainurilo si mestec
4. - daca nu mi se pare destul de tare mai adaug malai simplu pina mi se pare suficient de tare apoi o scot si o pun la racit sa o pot lua cu mina
5. - fac 2-3 galusti din toata cantitatea pe care le pun in tifon sau ciorap de dama si le leg strins dupa ce le dau o forma dreptunghiulara cu grosime de cam 4-6 cm
6. - intre timp puno oala mare cu apa la fiert, dupa ce incepe fierberea pun mamaliga in apa si o las sa fiarba pina se ridica - 1-1,5 ore - aproximativ
7. - scot mamaliga astfel formata si o pun pe un tocator de lemn si peste ea pun galeata cu apa si o las sa se raceasca
Operatiile 1-4 nu dureaza mai mult de 30 min
De taiat o tai pe balta cu firul monofilament
Cam asa fac eu mamaliga de patratel si din aceasta cauza iti spun ca daca o scoti si pui o greutate pe ea nu va mai crapa.

Avatar utilizator
RazvanR
membru activ
membru activ
Mesaje: 88
Membru din: 08 Oct 2008, 14:15
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Reteta patratica ...

Mesaj de RazvanR » 04 Mar 2009, 16:09

Iti multumsec si tie pt reteta .
Am notat-o :D .

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Reteta patratica ...

Mesaj de florentiniuga » 06 Mar 2009, 04:30

RazvanR scrie:Domnule Florentin Iuga - va rog sa imi spuneti cum ati facut mamaliga la microunde patratica , am vazut intr-o emisiune .
...Acum problema este ca isi face o crusta si nu mai iese bine ( si daca o scot inainte sa crape acea crusta nu este bina facuta ) . Daca amestec sa nu se mai faca nu mai iese patratica. Ce ar trebui sa fac sa nu se mai formeze acea crusta ?
Eu am facut-o la putere maxima dar din 2 in 2 minute am amestecat-o pana cand nu s-a mai putut amesteca.
Dupa ce am scos-o, am acoperit-o cu un prosop si am lasat-o pana cand s-a racit cat sa pot sa o framant un pic, sa se omogenizeze. Dupa aceea am intins-o cu o sucitoare pana la grosimea pentru patratica si am taiat-o in felii pe care le-am impachetat in folie de plastic. Chiar si dupa ce tai patratica, poti sa o framanti intre degete si sa o pui pe carlig cum vrei. E mai tare si mai elastica decat plastelina si nu cade de pe carlig.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
RazvanR
membru activ
membru activ
Mesaje: 88
Membru din: 08 Oct 2008, 14:15
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Reteta patratica ...

Mesaj de RazvanR » 06 Mar 2009, 14:53

Multumesc mult pentru raspuns !
Eu credeam ca nu trebuie sa amestec deloc , ca sa se faca buna pt patratica .
O sa mai incerc o data , de data asta stiu exact ce sa fac .
Dar mai am o intrebare : O pun in folie dupa ce s-a racit compler sau imediat dupa ce am taiat-o (chiar daca este calda) ? intreb pt ca daca o pun in folie cat e calda transpira si ma gandesc ca se inmoaie .
Multumesc inca o data ca m-ati lamurit .

Avatar utilizator
eugen
senior
senior
Mesaje: 250
Membru din: 10 Mar 2008, 09:31

Re: Reteta patratica ...

Mesaj de eugen » 06 Mar 2009, 15:13

Din cate cunosc, intai se lasa la racit, iar abia pe urma se "ambaleaza"

Avatar utilizator
RazvanR
membru activ
membru activ
Mesaje: 88
Membru din: 08 Oct 2008, 14:15
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Reteta patratica ...

Mesaj de RazvanR » 06 Mar 2009, 15:24

Multumtsc eugen !

Avatar utilizator
RazvanR
membru activ
membru activ
Mesaje: 88
Membru din: 08 Oct 2008, 14:15
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Reteta patratica ...

Mesaj de RazvanR » 06 Mar 2009, 22:30

Am facut mamaliga si a iesit perfect :D .
Am lasat-o 20 min la cuptor si din 2 in 2 min am amestecat . M-am cam chinuit putin la framantat dar a iesit pana la urma . #:-S
Asta sigur nu cade din carlig :D .

Avatar utilizator
eugen
senior
senior
Mesaje: 250
Membru din: 10 Mar 2008, 09:31

Re: Reteta patratica ...

Mesaj de eugen » 06 Mar 2009, 22:41

bravo. Ce a fost mai usor a fost facut :D
Urmeaza partea cea mai grea, testul final, balta :D :)

Cu stima

Scrie răspuns

Înapoi la “Mamaliga”