naditorul si autoanteparea

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: naditorul si autoanteparea

Mesaj de iulian petre » 09 Mar 2009, 11:24

ma bucur ca DAN a gasit solutia naditorului cu autointepare dar sper sa-l scoata si pe piata .Eu unul anul asta am inceput si eu sa ma gandesc cum sa fac si chiar am realizat dar cu costuri desturi de mari si multa munca.

AM luat un plumb naditor in care incapea un vartej foarte mic si l-am prins pe un leadcor si l-am bagat prin plumb..mergea sistemul perfect si chiar am facut o filmare cu aceasta montura dar nenorocirea era ca dupa mai multe lanseuri (cred ca 50) leadcorul a inceput sa cedeze....si a trebuit sa-l schimb...deci cost prea mare si munca! (la leadcor)...singurul avantaj a fost ca nu mai rupeam in plasa minciogului tija plumbului !


ps. Dane daca faci ceva poate te gandesti si la problema care o am eu cu naditoarele cu tija si anume ca rup foarte multe tije in plasa minciogului...(intra tija in plasa se zbate pestele si se rup).MULTUMESC comand 50 bucati ;) 45 si 60 gr

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: naditorul si autoanteparea

Mesaj de Dan Mitranescu » 09 Mar 2009, 12:10

zarguzon adi scrie:Ce te faci daca vrei ca autointeparea sa intervina mai tarziu dupa ce a culisat firul prin tija.
PS; daca ar fi dupa ce-mi place mie toate concursurile interne ar trebui sa se desfasoare dupa un regulament unic gen FIPS-CIPS si sa conteze ca manse in capionatul national si cu un sistem de punctaj gen ''clasamentul adevarului'' restul e CAN-CAN.
Nu m-am gandit la "autoanteparea intarziata" pentru ca sunt adeptul convins al "autoantepari directe". In acest sens folosesc legatura de la ac cat mai scurta in functie de substrat.Parerea mea...

Si eu sunt adeptul P.S.-ului tau.
As renunta oricand la momitoare in conditiile in care :
-nu se foloseste runner
-se puncteaza de la 1,5 kg
-se puncteaza tenul
-se fac clasamente strict in functie de cantitatea prinsa
-concursuri de 72 ore
...

Pana atunci incerc sa gasesc momitorul ideal ! :D

Avatar utilizator
george-alexandru
Veteran
Veteran
Mesaje: 765
Membru din: 26 Noi 2007, 15:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: naditorul si autoanteparea

Mesaj de george-alexandru » 09 Mar 2009, 12:20

cum dracu de nu mi/a venit in cap pana acum treaba asta cu prlungitea tijei si varnis in cap ~x(
George Alexandru
Presedinte CS.Green Lake
Brand Manager-4Carp
mail - greenlaketeam@yahoo.com
Imagine

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: naditorul si autoanteparea

Mesaj de Dan Mitranescu » 09 Mar 2009, 12:21

iulian petre scrie:ma bucur ca DAN a gasit solutia naditorului cu autointepare dar sper sa-l scoata si pe piata .Eu unul anul asta am inceput si eu sa ma gandesc cum sa fac si chiar am realizat dar cu costuri desturi de mari si multa munca.


ps. Dane daca faci ceva poate te gandesti si la problema care o am eu cu naditoarele cu tija si anume ca rup foarte multe tije in plasa minciogului...(intra tija in plasa se zbate pestele si se rup).MULTUMESC comand 50 bucati ;) 45 si 60 gr
Inca nu le-am facut ,dar pretul este gata ! :D

10 MOMITOARE 45g
10 VARTEJURI (test real rezistenta 25kg)
30 cm de VARNIS SILICONIC (ies aprox. 17 bucati de 18mm )
TOTUL LA 30 RON !

In doua zile cred ca sunt disponibile.

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: naditorul si autoanteparea

Mesaj de Dan Mitranescu » 09 Mar 2009, 12:28

george-alexandru scrie:cum dracu de nu mi/a venit in cap pana acum treaba asta cu prlungitea tijei si varnis in cap ~x(
George nu ideea asta a fost problema.
Greu a fost sa gasesc metoda prin care sa las acel capatai de tija in afara momitorului fara sa afectez rezistenta acestuia. Zona de contact intre tija si momitor este foarte mica si daca strangi prea tare plumbul scade mult rezistenta tijei,iar daca nu strangi tare mai mult ca sigur paiul este impins la nivelul momitorului in momentul aruncarii. Aici am avut de furca,dar acum nu mai sunt probleme ! :D

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: naditorul si autoanteparea

Mesaj de gor965 » 09 Mar 2009, 17:15

Intr-un numar al revistei Pescar la Crap , sunt prezentate 12 monturi folosite la Cupa Mondiala 2002 la Sarulesti . Montura echipei Germaniei Hofer & Bermond , e compusa din tub antitangle siliconic,conector , momitor spiralat (din sarma de cupru ,pare facut la fata locului cu patentul :D ) si un varnis care face punte intre tija momitorului si vartejul cu forfac. Cam aceiasi montura o folosesc si eu doar ca am descoperit ca ma descurc mai bine cu vartejul rombic de la Cormoran pe care-l bag fortat in tija momitorului (recunosc , stau si imi aleg momitoarele in functie de marimrea si diametrul tijei). De mentionat ca : germanii aveau pe tubul antitangle o alica de plumb de 5 gr., presupun probabil ca ptr. stabilizare in zbor, asezare mai bine pe substrat si culcarea liniei in cazul pescuitului aproape !
Am o intrebare de pacatos care nu pescuieste mai sus de 40-50 m :"> : daca leg forfacul cu nod Rapala (in cazul forfacurilor rigide,dau jos agrafa rapida si am balamaua la nod) are vre-o treaba legatura la vartej cu modul in care "zboara" montura ?
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Alexandru
membru activ
membru activ
Mesaje: 131
Membru din: 15 Dec 2007, 13:58

Re: naditorul si autoanteparea

Mesaj de Alexandru » 09 Mar 2009, 17:30

Eu foloesc vechile si actualele ventile de bicicleta la captul tijei si introduc virtejul complet in ventil. A dat roade la mine.

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: naditorul si autoanteparea

Mesaj de IULIAN C » 09 Mar 2009, 17:36

@ gor965
Am vazut ca daca arunci cu fir rigid la forfac,are tendinta sa se "aseze" spre momitor si nu mai face miscarea aia de rotatie in aer,cred ca afecteaza f putin aerodinamica aruncarii!
Dar ca tot e vorba de modul asta de pescuit la momitor,acum 1 an (emisiunea din 15.03),cand am pescuit cu Maestrul Rosioru,el spunea(asa si facea),ca acul trebuie ....indiferent de lungimea forfacului,infipt superficial in nada de pe momitor,eu l-am intrebat daca nu cumva ramane undeva dedesubtul momitorului,la care dansul,razand mi-a zis(citez):
"Ba,esti tampit?!? Cum sa ramana dedesubt....cand nada ,obligatoriu la impactul cu apa trebuie sa se desfaca,pt a dispersa nada respectiva???"
Deci,nu vreau sa raspund cu o intrebare,dar ramane sub semnul intrebarii inevitabil: de ce sa nu infigem acul in nada de pe momitor,pt a "salva" metri buni in aruncare?
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Avatar utilizator
misu_sipanu
Veteran
Veteran
Mesaje: 872
Membru din: 03 Dec 2008, 09:36
Localitate: eforie nord
Contact:

Re: naditorul si autoanteparea

Mesaj de misu_sipanu » 09 Mar 2009, 18:37

George,uita te la placutele momitor,care in partea de la virtej,au un varnis aderent in care se introduce virtejul(eu pun cu un nr mai mare ).Pe linga autointepare,se asaza tot timpul cu nada in sus(eu infig girligul in nada pt.a fi mai aerodinamic)si la placuta de 70gr mai incarci 70gr de nada.

Avatar utilizator
Dan Andrei
senior
senior
Mesaje: 307
Membru din: 07 Ian 2008, 13:05
Localitate: Campina

Re: naditorul si autoanteparea

Mesaj de Dan Andrei » 09 Mar 2009, 18:48

Dan Mitranescu scrie:
Inca nu le-am facut ,dar pretul este gata ! :D

10 MOMITOARE 45g
10 VARTEJURI (test real rezistenta 25kg)
30 cm de VARNIS SILICONIC (ies aprox. 17 bucati de 18mm )
TOTUL LA 30 RON !

In doua zile cred ca sunt disponibile.
Dane fa-mi si mie 20 buc de 70 gr si vin saptamana asta la tine :)
Numai bine!

Avatar utilizator
george-alexandru
Veteran
Veteran
Mesaje: 765
Membru din: 26 Noi 2007, 15:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: naditorul si autoanteparea

Mesaj de george-alexandru » 09 Mar 2009, 18:52

stiu misu dar nu le folosesc pt ca au o aerodinamica foarte proasta,cred ca sunt mai indicate la pescuitul in curent pt ca impiedica rostogolirea.
George Alexandru
Presedinte CS.Green Lake
Brand Manager-4Carp
mail - greenlaketeam@yahoo.com
Imagine

Avatar utilizator
misu_sipanu
Veteran
Veteran
Mesaje: 872
Membru din: 03 Dec 2008, 09:36
Localitate: eforie nord
Contact:

Re: naditorul si autoanteparea

Mesaj de misu_sipanu » 09 Mar 2009, 19:20

Daca vrei ,peste 100,120m este cam greu,daca bate si vintul este si mai greu.Mai sint la Energo niste adaptoare pt.virtej autointepare,dar iti trebuie antitagle mai gros si asta implica sa lucrezi la cald cu .Maine la mag.ma uit mai aveam ceva de la Arrow,niste adaptoare siliconice care se pun pe coada plutei sa o faci culisanta.Daca reusesc ceva trainic iti fac o poza si ti o trimit.

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: naditorul si autoanteparea

Mesaj de IULIAN C » 09 Mar 2009, 19:37

misu_sipanu scrie:George,uita te la placutele momitor,care in partea de la virtej,au un varnis aderent in care se introduce virtejul(eu pun cu un nr mai mare ).Pe linga autointepare,se asaza tot timpul cu nada in sus(eu infig girligul in nada pt.a fi mai aerodinamic)si la placuta de 70gr mai incarci 70gr de nada.
In concursul din toamna,Misule,am dat cu ele si atat eu cat si D-l Florentin,am dat rateuri la greu... ~x( ~x(
Se intampla sa alunece pe substrat si pana vezi trasatura....se duce 9 mii de ani pestele,sau se inteapa superficial!
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Avatar utilizator
misu_sipanu
Veteran
Veteran
Mesaje: 872
Membru din: 03 Dec 2008, 09:36
Localitate: eforie nord
Contact:

Re: naditorul si autoanteparea

Mesaj de misu_sipanu » 09 Mar 2009, 19:55

Pe Dunare mi s au parut interesante daca nu au antitangle,la balta cele de 70gr incarcate bine sint interesa nte la ten,personal cei mai mari si mai multi crapi tot cu vechiul pb.pierdut cu antitangle flexibil.Dar placutele au acel capat liber la virtej+tub cauciuc f. aderent pt fixare virtej.Sincer cea mai ieftina idee este a lui Dan si in acelasi timp si cea mai eficienta prin simplitatea ei.As fi curios la ce distanta se arunca cu ele.

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: naditorul si autoanteparea

Mesaj de Dan Mitranescu » 09 Mar 2009, 21:08

misu_sipanu scrie:Pe Dunare mi s au parut interesante daca nu au antitangle,la balta cele de 70gr incarcate bine sint interesa nte la ten,personal cei mai mari si mai multi crapi tot cu vechiul pb.pierdut cu antitangle flexibil.Dar placutele au acel capat liber la virtej+tub cauciuc f. aderent pt fixare virtej.Sincer cea mai ieftina idee este a lui Dan si in acelasi timp si cea mai eficienta prin simplitatea ei.As fi curios la ce distanta se arunca cu ele.
In concursul de la Moara Vlasiei din primavara trecuta am pescuit la 130 m in conditiile in care a batut si vantul destul de tare din lateral.(cu fir de 0,25). Nu am reusit niciodata aceasta distanta cu momitoare care au tub flexibil.

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”