EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

parerile dvs pro si contra despre balti

Moderatori: Qnyx, gor965

Scrie răspuns
gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

Mesaj de gor965 » 11 Mar 2009, 22:54

toader nicolae scrie:Scuza-ma Gore dar eu nu pot sa condamn pe unul care il fura pe Parfene !
La MOARA VLASIEI am turnat deja 2 pescari care au incercat sa fure peste asa ca trage tu concluzii.
Esti inconsegvent !...judeci dupa bunul plac ...umbli cu doua masuri ...etc... :))
toader nicolae scrie:Tare sunt curios cat peste ai eliberat tu in Dunare si altii care ne tin predici despre C&R.Daca vrei sa fi sportiv trebuie sa fi acolo unde nu esti obligat nu unde nu ai incotro.
Cand mi-oi arata mie ce predici am tinut eu despre C&R , am sa-ti spun cati pesti am mancat eu din Dunare !...s-ar putea sa ai un soc ...ia un extraveral ! :))
Verifica fiecare post al meu(o sa-ti ia ceva timp ) si-o sa vezi ca sustin sistemul dar nu-l impun ...pentru ca nu suntem in aceiasi situatie cu tarile unde retinerea pestelui e ceva anormal , nu eliberarea lui !
Ma mandresc cu un record negativ de acum ve-o 10 ani cand am fost 17 zile consecutive la Dunare si n-am prins nimic ...alti si-ar fi bagat ceva in el de pescuit la Dunare dupa primele 3 zile...eu m-am dus si-n a 18 -a zi si-n anii ce-au urmat si vor urma ! Si sti de ce ? ...fiindca imi place mai mult sa ma duc la pescuit decat sa prind peste ! Nu cred ca poti sa spui acelasi lucru , atata timp cat declari ca (doar) eu sunt norocos ca pot pescuii la Dunare pe bani putini iar tu trebuie sa ti-o iei in freza de la patronii de balti din jurul Bucurestiului ,cu toate ca la un moment dat considerai ca e mai rentabil e sa pescuiesti la unguri. Bre , poate sa se prinda la unguri cate un sac de peste pe minut la o singura varga...eu de pe malul garlii mele (de suflet) nu ma dau dus niciodata ! [-x
p.s
astept sa (re)vad ce-am propovaduit eu legat de C&R si-ti spun dupa aia cum eliberez eu pestele pe care uneori nu-l prind ! ;)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

Mesaj de toader nicolae » 11 Mar 2009, 23:52

1 Normal ca judec cu 2 masuri.MENTIONEZ ca sunt tentat ca la tancabesti,hobaia sau oricare alta balta "exclusivista"sa tin si de 6 =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =))
2 Am vorbit la modul general despre cei ce tot vorbesc despre C&R si in realitate baga in traista tot ce inoata(esti in categoria asta?) .Sincer e obtiunea ta.
Frate ,sincer iti spun ca in momentul in care vrei c&r automat pestele iti ramane in balta si atunci unde ma aburesti pe mine ca trebuie sa populezi in fiecare an.Un crap de 4-5 kg care este la varsta reproducerii (3-4ani) depune pana la 300 000 de icre din care eclozeaza cel putin jumatate .Asta cu repopularile cade dar cade nasol rau de tot si tot ce se face repopulare acolo este in balta de la sosea unde se poate retine.
Sunt tare curios daca acesti domni sunt la fel de "exclusivisti" si atunci cand vine vorba de leafa angajatilor? Dar o sa aflu si o sa vatin la curent.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

Mesaj de gor965 » 12 Mar 2009, 00:27

toader nicolae scrie: 2 Am vorbit la modul general despre cei ce tot vorbesc despre C&R si in realitate baga in traista tot ce inoata(esti in categoria asta?) .Sincer e obtiunea ta.
Ai un raspuns mai vechi de-al meu(vezi P.S) in pagina asta ! Eventual citeste tot topicul ca sa fii edificat complet ! ;)
P.S
Nu mananc peste cu oase inseamana :... pe salau il frig din orice pozitie...cand il prind ! :))
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

Mesaj de toader nicolae » 12 Mar 2009, 01:48

SUNT total de acord cu eliberarea pestelui acolo unde sunt respectat ,dar daca imi faci 100 de reguli si incepi sa-mi cantaresti juvelnicul in care am 4 carasi de 6 ori intr-o zi si-mi vorbesti in zeflemea,trimiti pazicii sa stea calare pe mine si mai stiu si eu ce alte bazaconii am mai intalnit pe balti,normal ca fac pe nebunu. La moara vlasiei platesc 60 ron balta si cand ma intorc cumpar de la supermarket un baboi si ma simt extraordinar.Cand aud de taxele "exclusiviste" se zbarleste pielea pe mine si o iau razna.Daca vreau caras proaspat ma duc la Cernica si prind caras intre 0.5 si 1.5 kg si daca lasi 2 lansete pe porumb ai sansa sa mai lovesti si cate un ciprinus dolofan,dar daca nu il eliberezi este deranj mare.

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

Mesaj de toader nicolae » 12 Mar 2009, 02:15

Apropos de pescuit si prins peste; de ce nu sapi o groapa in fata blocului si astepti ploaia sa o umple daca tot iti place pescuitul si nu prinsul de peste.Dupa ce se umple poti sa asezi rod-ul cu senzori ,iar statia o iei in casa si te uiti la un film.Acelasi lucru poti sa-l faci si in cada de baie si aici nu mai ai nevoie de statie ca auzi senzorii din baie.
:)) :)) :))
Tu realizezi ca este mai rentabil sa pescuiesti in si in Ungaria decat sa pescuiesti la 30 de km de casa si cred ca nu este cu mult mai scump sa pescuiesti in Spania pe Ebro .

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

Mesaj de gor965 » 12 Mar 2009, 10:00

toader nicolae scrie:Apropos de pescuit si prins peste; de ce nu sapi o groapa in fata blocului si astepti ploaia sa o umple daca tot iti place pescuitul si nu prinsul de peste.Dupa ce se umple poti sa asezi rod-ul cu senzori ,iar statia o iei in casa si te uiti la un film.Acelasi lucru poti sa-l faci si in cada de baie si aici nu mai ai nevoie de statie ca auzi senzorii din baie.
:)) :)) :))
Tu realizezi ca este mai rentabil sa pescuiesti in si in Ungaria decat sa pescuiesti la 30 de km de casa si cred ca nu este cu mult mai scump sa pescuiesti in Spania pe Ebro .
1.Pescuitul cu succes ...e o arta ! ;)
Buleala la pescuit se pricep toti sa dea ! :))
2.Eu nu am venitul tau sa-mi permit sa dau gauri pe terenul statului ...sa duc grija banilor ca-mi for fii furati de nu stiu ce patron de balta ptr. nu stiu ce taxa si sa pescuiesc in cada ptr. a avea certitudinea ca am randament 100% din toate punctele de vedere ! In plus asa mai subtire la buzunar ma multumesc cu amarata aia de Dunare ! >:)
3.Tu realizezi ca notiunea de "rentabil" ,nu are nici o treaba cu pescuitul sportiv ? !!! :-w
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
tavimai
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 16 Feb 2009, 13:49

Re: EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

Mesaj de tavimai » 12 Mar 2009, 11:33

In plus asa mai subtire la buzunar ma multumesc cu amarata aia de Dunare ! >:)
3.Tu realizezi ca notiunea de "rentabil" ,nu are nici o treaba cu pescuitul sportiv ? !!! :-w[/quote]

Cu Dunarea e cat de cat ok dar cu rentabilitatea...La "tarifele" alea nu cred ca se poate vorbi se rentabilitate la pescari si cum zici nici de pescuitul sportiv !Numai daca din greseala confundam rentabilitatea cu naivitatea sau prostia.Decat sa se tot faca acele comparatii intre doua rele mai bine ar fi comparate amandoua cu una chiar buna fie ea "privata" sau "publica".

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

Mesaj de toader nicolae » 12 Mar 2009, 12:16

Tu realizezi ca notiunea de "rentabil" ,nu are nici o treaba cu pescuitul sportiv ? !!!


Tu realizezi ca notiunea de rentabil are ce cauta in orice,inclusiv in pescuit.SCUZE am uitat ca tu esti un romantic incurabil ce tanjeste dupa natura si un patriot inascut .
Eu in schimb sunt un nesimtit care ,daca aude de taxele astea de 150-300 ron privesc rentabilitatea si am ajuns la concluzia ca decat sa-i dau lui parfene 150 de ron pe 12 ore mai bine rup toate lansetel si le arunc la gunoi,dar pastrez o undita si ma duc la obleti.
Dar decat sa rup lansetele mai bine ma duc in Ungaria si surpriza, e mai rentabil decat in Romania.
Noi glumim dar e trist, da trist rau de tot ca aici in tara noastra in mileniu 3 suntem jumuliti ,exploatati si mintiti in cel mai ordinar mod posibil.



Au prezentul nu ni-i mare? N-o sa-mi dea ce o sa cer ?
N-o sa aflu intre-ai nostri si vre un falnic juvaer ?
Au la Sybaris nu suntem, langa capistea spoielii,
Nu se nasc glorii pe strada si la usa cafenelii?
N-avem oameni ce se lupta in retoricile suliti
In aplauzile grele a canaliei de uliti,
Pamblicari in ale tarii, care joaca ca pe funii,
Masti cu toate de renume din comedia minciunii ?
Au de patrie, virtute nu-ti vorbeste liberalul,
De ai credea cum ca viata-i e curata ca cristalul ?
Nici visezi ca inainte-ti sta un stâlp de cafenele,
Ce isi râde de-aste vorbe ingânându-le pe ele.
Vezi colo pe uriciunea fara suflet, fara cuget,
Cu privirea-mparosata si la falci umflat si buget,
Negru, cocosat si lacom, un izvor de siretlicuri,
La tovarasii lui spune veninoasele-i nimicuri;
Toti pe buze-având virtute, iar in ei moneda calpa,
Chintesenta de mizerii de la crestet pana-n talpa.
Si deasupra tuturora, oastea sa si-o recunoasca,
Isi arunca pocitura bulbucatii ochi de broasca....
Dintr-acestia tara noastra isi alege astazi solii !
Oameni vrednici ca sa saza in zidirea sfintei Golii,
.................................................. .
Ne fac legi si ne pun biruri, ne vorbesc fiolozofie.
.................................................. ..
Incat fomfii si flecarii, gagautii si gusatii,
Balbaiti cu gura stramba sunt stapanii acestei natii !

scrisoarea ||| de MIHAI EMINESCU

Asta este realitatea in care traim.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

Mesaj de gor965 » 12 Mar 2009, 14:50

Da , asa e , n-am precizat de care parte a pescuitului sportiv trebuie sa fii ca sa nu te mai uiti la rentabilitate ! Pescarul sportiv cand pleaca la balta ...ar trebuii sa-si lase balanta contabila acasa ! Socotelile ti-i le faci inainte ,cand alegi ce-i de facut in functie de portofel , nu pe mal , cand cu surprindere constati ca tebuie sa prinzi X kg. de peste ca sa iesi in profit !
P.S
Daca ma angajezi ,te fac sa iesi in castig , fara sa mergi pana la unguri ...am diploma de contabil ,planificator,statistician ..."te fac" din cifre ! :))
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

Mesaj de toader nicolae » 12 Mar 2009, 15:27

Daca ma duc la balta ,ma duc sa prind peste.Ca sa prind peste trebuie sa ma duc unde este peste.Ca sa ma duc unde e peste trebuie sa platesc de cele mai multe ori t axele de "bun simt" ale patronilor "exclusivisti" , dar cum ar spune Caragiale ................bunul simt al patronilor de balti este sublim,admirabil chiar pot spune, dar lipseste cu desavarsire.
Nu este nevoie sa fi contabil sa faci un calcul atat de simplu.Oricat de slab la matematica ai fi realizezi ca este mai "rentabil" sa pescuiesti in Ungaria(nici de acolo nu iei peste) decat sa-i faci matul gros lui parfene si altor "exclusivisti".
Sper sa fie si GOGU de acord cu mine ca nu prea l-am mai vazut pe aici.Probabil ca a epuizat stocul de bere.

gogu steriade
VIP+++
VIP+++
Mesaje: 1094
Membru din: 22 Feb 2009, 07:43
Localitate: Vaslui

Re: EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

Mesaj de gogu steriade » 12 Mar 2009, 17:49

probabil ca nu ! ce ? aivazut tu rata inecata ?
esti matochist ma Toderash ca vad ca tot la subiectu asta ai ramas si scri cate un roman pe noapte si nu ma lesi sa zac linistit la meci cu o bere in mana . ;) mai bine faceai o excursie prin delta aia de la ungurasi .tisa - pisa .mama mamasi cum io zice sa vezi acolo marfa ,multa si ieftina .io nam fost da am auzit ca e misto .dute tu si vezi daca e rentabil ca te pricepi sa dai un ban da sa nul mai ai ! :-?? si pana la urma tot la mine pe prut e mai ieftin sa mori o .cu o lada de bere sa-u ceva tarie daca nom prinde sio moldoveaca buna sai tragem o posta sa numi zici mie Gogule ,Gogule ,mai bine io puneam lu matroshca aia de lemn de la rusi ! :x
Decat cocosat de munca ,mai bine burtos de bere

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

Mesaj de toader nicolae » 12 Mar 2009, 19:18

Gogule, mie mi-ai lipsit frate,dar nu stiu ce inseamna matrushca aia asa ca nu ma bag deoarece am inteles ca este din lemn si mie frica sa nu-mi tocesc lanseta.In legatura cu pescuitul la Prut te cred pe cuvant dar este aproape la fel de departe ca si Ungaria.Dar daca primesc o invitatie ,poate in urmatorii 100 de ani .....cine stie?

Avatar utilizator
tavimai
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 16 Feb 2009, 13:49

Re: EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

Mesaj de tavimai » 12 Mar 2009, 19:30

gogu steriade scrie:probabil ca nu ! ce ? aivazut tu rata inecata ?
esti matochist ma Toderash ca vad ca tot la subiectu asta ai ramas si scri cate un roman pe noapte si nu ma lesi sa zac linistit la meci cu o bere in mana . ;) mai bine faceai o excursie prin delta aia de la ungurasi .tisa - pisa .mama mamasi cum io zice sa vezi acolo marfa ,multa si ieftina .io nam fost da am auzit ca e misto .dute tu si vezi daca e rentabil ca te pricepi sa dai un ban da sa nul mai ai ! :-?? si pana la urma tot la mine pe prut e mai ieftin sa mori o .cu o lada de bere sa-u ceva tarie daca nom prinde sio moldoveaca buna sai tragem o posta sa numi zici mie Gogule ,Gogule ,mai bine io puneam lu matroshca aia de lemn de la rusi ! :x

Nota 10 Gogule ! =)) =)) =))
Sigur este mai rentabil Prutul decat "artificialele"alea de balti !Si mai avem si noi prin Ardeal ,Crisurile, care sunt "RAI PE PAMANT"pe langa "iadurile alea" !Asta ca sa nu mai vorbim de "momelile" de care facusi vorbire !Am convingerea ca si "materialul genetic de pe mal" este net superior !Cat despre "vecinii din vest" pot sa-ti spun ca ne dau adevarate lectii de civilizatie !Nu vezi la ei un flacon aruncat aiurea nici de-l cauti cu lumanarea incat ai impresia ca ei inca n-au ajuns sa foloseasca asa ceva !Respectul fata de clientii pescari al celor ce administreaza baltile este greu sa ti-l imaginezi si cand ajungi acolo pur si simplu te socheaza.Au trotuare amenajate de jur imprejurul baltilor pana la locul de pescuit,iti asigura lemne de foc,iti dau sfaturi si chiar momeli ,accepta sa retii peste dar nu in exces,se straduie sa te simti bine ,cauta sa lege relatii trimitand chiar bilete de vanzare (bonuri de pescuit) in magazinele oradene (preturi rezonabile7-20 euro maxim), incat cel care o data a fost acolo sigur o sa revina si nu se simte excrocat precum la noi .Am fost si voi fi cat voi trai patriot dar nu pot fi magar sa nu recunosc ca sunt cu cel putin 30 de ani in fata noastra cu civilizatia .Curatenia care este in Ungaria la noi nu va fi nici peste 50 de ani !ASTA ESTE ADEVARUL SI TREBUIE RECUNOSCUT CHIAR DACA NE DOARE !Am fost recent acolo si pot spune, ca dupa ce am vazut ,mi-am schimbat total parerea despre aceasta tara si oamenii de acolo !Diferentele insa nu le poti realiza decat atunci cand ajungi acolo si te izbeste adevarul .Daca as avea posibilitati, cu toate ca nu stiu limba, as merge saptamanal acolo la pescuit, fara sa stau pe ganduri !Poate ca si de aceea sunt un dusman declarat al "spoitorilor" de la noi si am ajuns sa resping ferm "ofertele" lor.Sunt dezgustat de ei si chiar si de cei care "le dau apa la moara" bagandu-le prosteste bani in buzunar !Nimic natural,corect si logic nu este pe acele balti filmate cu sarg !Pe Prut,Crisuri,Dunare sau alte ape naturale pe care "ei" inca n-au pus mana, se afla pescarii adevarati care stiu sa vina acasa si fara sa fi prins peste(a se citi chinui peste), dar mai si prind cateodata.Ma si mir cum de nu au apucat sa protesteze in fata acelor balti filmate cu varf si indesat, organizatiile alea internationale ecologiste de ex.Greenpeace pentru faptul ca s-a ajuns sa se creasca pestii pentru a fi chinuiti .
O sa vina acum altii cu argumente puerile doar de ei intelese, numai ca ,retinut sau eliberat,pestele din apele naturale nu va avea niciodata aceeasi soarta .Are infinit mai multe sanse chiar daca luam un calcul cohortele de braconieri ce misuna prin toata tara !Iar cine incearca sa contrazica aceste randuri se minte pe sine si nu poate fi decar "patron" sau "sluga" !


Nicule !Nu uita ca ai deja una ce se si poate "lega" de "una mica" de Ungaria !Si ce bine-i pica omului cand "loveste doi iepuri dintr-un foc " !(sau poate trei ! )

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

Mesaj de toader nicolae » 12 Mar 2009, 19:57

Tare mai e greu sa prinzi mai multi iepuri o data.dar eu cred ca deja am lovit in aripa cativa.Tare mi-ar place sa-l prind pe mister patriot la o partida in Ungaria sa vada ce inseamna civilizatie si pe urma stam de vorba cu el.Cand o vedea drumuri asfaltate pana la balta si nici macar un chistoc de tigara pe jos si mai ales cand iti cere 20 de eur si in banii astia iti da barca cu sonar si ai lemne de foc la discretie si tot din partea casei primesti cafeaua si ceaiul,probabil ca va realiza ca nu e "rentabil" sa-ti bati capul cu "exclusivistii"din Romania. Problema este .ca va face demersurile pentru cetatenia maghiara :)) :)) .

gogu steriade
VIP+++
VIP+++
Mesaje: 1094
Membru din: 22 Feb 2009, 07:43
Localitate: Vaslui

Re: EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

Mesaj de gogu steriade » 12 Mar 2009, 20:25

nea taviiiii , aoleu bre ce negru esti in gura ! >:)
pai nu vin aia cu grin pisu ca au ei ale lor necazuri cu frii wili si delfinu fliper . noi suntem buricu europei asa ca nu trebuie sa te mai oftici degeaba ca asa e piata la noi . rahat amestecat . suntem latini in balcani si avem apucaturi orientale ...giugiuc sa mori o ! ;) lasa ca e bine sa fim cu 30 de ani in urma la unguri ca pe ei ai ia primii cand o fii sfarsitu lumii ! :))
pss. mancatias ,daca ti se strica tasta aia cu ghilimelili esti in giugiuc pan la gat !
ai pup iu ! :-*
Decat cocosat de munca ,mai bine burtos de bere

Scrie răspuns

Înapoi la “Pareri si dispute”