Vand Varga Tubertini Pro Prestige 10m

dai un ban, da' stai in fata

Moderatori: mini_mic, Sebastian, pharaoh, Coleman

Reguli forum
-
-
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>MASURI DE SIGURANTA REFERITOARE LA TRANZACTIILE DE PE FORUMUL INFOPESCAR.TV<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<
-
-
Avatar utilizator
jirosmarius
Veteran
Veteran
Mesaje: 1189
Membru din: 18 Apr 2012, 00:01
Localitate: oradea

Re: Vand Varga Tubertini Pro Prestige 10m

Mesaj de jirosmarius » 05 Apr 2014, 16:20

stai linistit politia nu l va deranja pt asa ceva......aici e bazar...iti asumi riscuri,si tocmai de asta trebuie sa fii foarte atent de la cine cumperi recomandarile anterioare fiind cele mai importante.....la faza asta ti ai facut o cu mana ta,varga tubertini etc 10 m..la doar atatia banicand ea valoreaza undeva la 1000 ron....vezi asa e cand crezi ca dai lovitura....urat pt d nul jan daca se preteaza la asa ceva...repet daca ,nu acuz pe nimeni...

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: Vand Varga Tubertini Pro Prestige 10m

Mesaj de marian_popescu » 05 Apr 2014, 21:54

Dacă a făcut—o cu bună știință, intră pe răpitori și vezi că are o grămadă de anunțuri

Oricum, ca și marcă, păcat că tineretii a ajuns să fie pus lângă maver sau shimano la staționar
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: Vand Varga Tubertini Pro Prestige 10m

Mesaj de marian_popescu » 06 Apr 2014, 07:35

Scuze, am vrut să scriu tubertini, nu tinereții
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
mih_IL
senior
senior
Mesaje: 365
Membru din: 23 Noi 2007, 12:44
Localitate: urziceni
Contact:

Re: Vand Varga Tubertini Pro Prestige 10m

Mesaj de mih_IL » 07 Apr 2014, 10:26

Eu zic ca Politia poate lua atitudine in acest caz, dar trebuie depusa o plangere. Ce a facut Jan se numeste INSELATORIE.
I love carp!

Avatar utilizator
jirosmarius
Veteran
Veteran
Mesaje: 1189
Membru din: 18 Apr 2012, 00:01
Localitate: oradea

Re: Vand Varga Tubertini Pro Prestige 10m

Mesaj de jirosmarius » 08 Apr 2014, 15:18

fii serios....

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: Vand Varga Tubertini Pro Prestige 10m

Mesaj de marian_popescu » 08 Apr 2014, 19:25

Sunt întrunite elementele constitutive ale infracțiunii de înșelăciune, dar problema este că ați văzut—o doi inși înainte. Poliția face dosar, dar nu vrea știu care va fi finalitatea
Cel mai simplu ar fi să returneze suma de bani. Pentru 350 de lei să te încurci cu declarații la poliție...
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
vipcipy
utilizator
utilizator
Mesaje: 26
Membru din: 31 Mar 2014, 16:08

Re: Vand Varga Tubertini Pro Prestige 10m

Mesaj de vipcipy » 09 Apr 2014, 16:27

Nu stiu daca conteaza umila mea parere dar... cred ca moderatorii ar trebuii sa se sesizeze si sa ia masuri , in sensul daca chiar a facut treaba asta sa fie banat ! DOAR ASA SCAPAM DE LICHELE .

Respect,
Ciprian

Avatar utilizator
jirosmarius
Veteran
Veteran
Mesaje: 1189
Membru din: 18 Apr 2012, 00:01
Localitate: oradea

Re: Vand Varga Tubertini Pro Prestige 10m

Mesaj de jirosmarius » 09 Apr 2014, 16:39

si pe jan il doare n cur...isi face alt cont....asta e invatatura de minte...daca jan a facut asta e un fomist de doi lei,repet ,,daca,,nu acuz pe nimeni...iar pt cumparator cu parere de rau,,varga tubertinni 10 m la 250 ron....si eu vand mulineta bbrlc cu 100 ron cum suna?lipsa de experienta pe acest site si a spus cuvantul...

Avatar utilizator
jirosmarius
Veteran
Veteran
Mesaje: 1189
Membru din: 18 Apr 2012, 00:01
Localitate: oradea

Re: Vand Varga Tubertini Pro Prestige 10m

Mesaj de jirosmarius » 09 Apr 2014, 16:41

rog un moderator sa si exprime parerea....si sa se ia masuri.respect

Avatar utilizator
frostyrca
membru activ
membru activ
Mesaje: 60
Membru din: 25 Mar 2009, 18:32

Re: Vand Varga Tubertini Pro Prestige 10m

Mesaj de frostyrca » 09 Apr 2014, 16:52

Nu se iau masuri nici macar impotriva celor care nu sunt in stare sa posteze anunturi cum si unde trebuie ( a se vedea nesimtirea si lenea in numarul de anunuturi de cumparari la rubrica vanzari).

Du-te la politie , fa o plangere si cere neaparat numar de inregistrare.

Avatar utilizator
vipcipy
utilizator
utilizator
Mesaje: 26
Membru din: 31 Mar 2014, 16:08

Re: Vand Varga Tubertini Pro Prestige 10m

Mesaj de vipcipy » 09 Apr 2014, 17:30

Dute si fa plangere , daca o lasi asa , o sa mai pacaleasca si pe altii !

Avatar utilizator
StefanMuraru
utilizator
utilizator
Mesaje: 13
Membru din: 01 Noi 2008, 12:31
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Vand Varga Tubertini Pro Prestige 10m

Mesaj de StefanMuraru » 09 Apr 2014, 18:07

jirosmarius scrie:si pe jan il doare n cur...isi face alt cont....asta e invatatura de minte...daca jan a facut asta e un fomist de doi lei,repet ,,daca,,nu acuz pe nimeni...iar pt cumparator cu parere de rau,,varga tubertinni 10 m la 250 ron....si eu vand mulineta bbrlc cu 100 ron cum suna?lipsa de experienta pe acest site si a spus cuvantul...
Sunt (am fost) pescar de competitie la crap, habar nu am cu ce sa mananca stationarul. Am vazut anuntul, am cautat dupa numele lui si am vazut pe rapitori ca a mai vandut ceva si totul a afost ok.

Am mai cumparat de pe net si nu am avut probleme, asta e...toate au un inceput.
pescuies pe Carpodrom.ro

Avatar utilizator
jirosmarius
Veteran
Veteran
Mesaje: 1189
Membru din: 18 Apr 2012, 00:01
Localitate: oradea

Re: Vand Varga Tubertini Pro Prestige 10m

Mesaj de jirosmarius » 09 Apr 2014, 20:54

avem moderatori pe site?

Avatar utilizator
Adrian Onisoru
membru activ
membru activ
Mesaje: 128
Membru din: 06 Mai 2009, 11:45
Localitate: Tg-Mures

Re: Vand Varga Tubertini Pro Prestige 10m

Mesaj de Adrian Onisoru » 10 Apr 2014, 00:02

Prima data va rog sa-mi dati voie sa-l salut pe d-l Jiros Marius cu care ma stiu de ceva vreme: Sanatate maestre!
In al doilea rand va rog sa-mi dati voie sa va spun o poveste de nu va vine sa credeti. Mai tare decat o poveste pescareasca. Acum vreo 5-6 saptamani, nu mai retin exact l-am sunat pe d-l Jean pentru varga si mi-a spus ceva de genu ... "a fost retinuta de ieri pentru cineva, chiar am vorbit cu persoana acum 2 ore"... Am salutat politicos, am inchis telefonul si am ramas cu regretul ca nu am fost mai rapid in tranzactie. Dar acum sunt super fericit. Pentru mine 350 de lei este o suma foarte importanta. Dar uite ca Bunul Dumnezeu m-a ferit de asemenea necaz. Doamne iti multumesc din suflet!!!
Apropos maestre, si "la noi" pe stationar.ro s-a intamplat una asemanatoare, dar pagubitul a facut reclamatie la politie. Si chiar ma bucur pentru asta. Ca va dura mult, asta este Romania, n-ai ce-i face. Dar decat sa stam si sa nu facem nimic si sa-i lasam pe "jmecheri" sa-si faca de cap cu tot felul de lucruri urate, nici asa nu se poate. http://www.pescuitstationar.ro/forum/vi ... &start=260
Asa ca sfatul meu: reclamatie la politie.
... nici acum nu-mi vine sa cred prin ce era sa trec...

Avatar utilizator
bmjean
senior
senior
Mesaje: 199
Membru din: 01 Feb 2009, 11:44
Localitate: Oradea

Re: Vand Varga Tubertini Pro Prestige 10m

Mesaj de bmjean » 10 Apr 2014, 09:55

Drept la replica
Asa cum am specificat in anunt, am vandut o varga Tubertini SH de 10m in perfecta stare a tronsoanelor, doar cu urme de folosinta pe talon, lucru ce l-am pozat.
Varga a fost curatata si verificata de mine si abia apoi am pus-o in vanzare , nu aveam nici o intentie ascunsa, asa cum s-a spus de cumparator si de useri de pe site, dealtfel ma bucuram daca o cumpara cineva din Oradea, un pescar de fix care cunoaste ce inseamna o lanseta de top de 10m pentru scobari, mrene, cleni, etc…
Am fost intrebat de cumparator daca o pot trimite prin curier (extrase din mesajele private):
Cumparator
“…o poti trimite in Bucuresti prin curier cu desfacerea coletului inainte?...”
Vanzator
“…La intrebarea : o poti trimite in Bucuresti prin curier cu desfacerea coletului inainte?...
poate nu am inteles eu bine, normal ca se poate desface coletul, dar in afara de urme usoare de uzura pe talon, elementii sunt in stare foarte buna. In situatia in care nu va convine produsul trebuie sa va angajati sa suportati transportul si retur.
Pentru alte lamuriri sau chiar poze suplimentare, mess sau call me…“

Deci rezulta din aceste convorbiri ca am vrut sa dau teapa????
Am vandut nenumarate lucruri din inventarul proriu si nu am avut nici o reclamatie.

Inainte de a o trimite, am veritficat-o impreuna cu un prieten, apoi am ambalat-o intr-un tub de PVC si am trimis-o cu Fancurier.

Extrase din MP:
Cumparator
"Salut,
Am luat azi coletul...este imensa
si are un varf asa subtire.
Crezi ca pot sa scot cu ea caras de 500g - 1 kg?"

Din acestea am dedus ca nu a avut in mana pana acum o varga de top, fina, din carbon 100%, recunoscand ulterior si ca e pescar de crap,…cine cunoaste de finetea vergii pentru competitii, stie ce spun.

Apoi m-am oferit sa-i dau niste sfaturi cum sa o foloseasca
Vanzator
"Bineinteles, poti scoate (cu atentie) si de 2 - 2.5 kg.
La noi se prind frecvent cleni si mrene de peste 1.5 kg, chiar si scobari.
Totul depinde de precipitarea pescarului in dril, dupa agatarea pestelui, trebuie fara graba sa il obosesti si il scoti fara probleme (eventual un minciog cu maner lung - 2 -3 m), noi asa il folosim.
Folosesc fir principal de 0.16mm si inaintas de 0.14mm la pesti mai mari, iar in rest la pesti sub 1kg. folosesc 0.14mm cu 0.12mm, uneori cand nu am agatatura folosesc 0.12mm pe direct.
Pestele trebuie obosit in dril si nu scos direct pe mal dupa agatare, altfel se rupe firul uneori si batul.
Aceasta varga este de competitie, pentru pescuit de finete.
Sunt sigur ca o sa-ti placa, dupa ce te vei acomoda cu ea si o sa vezi cum lucreaza.
Daca nu stii cum sa legi firul pe varf, scrie-mi si-ti explic, ideea e ca iti trebuie un tub de silicon (imi pare rau ca nu ti-am pus in pachet) ca si cel care se pune pe plute, dar silicon si nu din plastic sau cabluri de curent. Tuburile de silicon se gasesc la magazinele de pescuit si sunt de mai multe dimensiuni sau cauti tot la magazinele de pescuit un agatator de la stonfo.
Preferabil sa folosesti plute cu chila lunga metalica sau chiar din fibra de sticla.
Pentru mai multe informatii, tinem legatura oricand.

Fir intins!"

Ca dupa o luna, repet dupa o luna, sa-mi trimita un email ca tronsonul era rupt si ca sa-I trimit banii inapoi, dupa ce la primire chiar recunoaste ca a verificat cu inca un prieten si varga nu a avut probleme.
Cumparator
“Am desfacut-o de doua ori, odata eu si odata prietenul meu si nu am observat nici o problema.”

Toate pozele facute de comparator sunt dupa o luna de la achizitie si nu la data achizitiei !!!
Poza de pe mal arata tronsonul intreg, apoi acasa bucata in mana, cica era deja in tronson, deci nici de data asta nu a demufat corect varga…

Singura explicatie pe care am gasit-o vazand ce s-a intamplat, discutand si cu alti pescari, e ca varga a fost desfacuta pe elementi si la montare, din gresala s-ar fi putut incerca sa se introduca prin spate un elemet intre alti doi elementi sau la demufare dupa extinderea vergii nu s-a respectat corect procesul de demufare sau poate a fost si fortat sa nu zic batut in partea de jos a talonului (lucru observat si la alti pescari). Recunoscand ca este un pescar de crap si nu de stationar nu a avut posibilitatea de-a lucra cu astfel de vergi. Si pescarii de competitie la stationar isi mai rup din gresala vergile/kiturile.

Apoi urmeaza un email pe care vi-l reproduc:
"Nu vreau sa te amenint cu nimic dar ar fi bine sa imi dai banii inapoi (sotie avocat, blog de pescuit: carpodrom.ro, prieten cu toti cei care au site-uri de pescuit, inclusvi site-ul acesta)."

Cum isi inchipuie ca am vrut macar sa vand o varga cu defect, la care am fost de acord sa o verifice la primire, sa mi-o trimita imediat inapoi daca nu e in regula,… dar dupa o luna, perioada in care nu stiu ce a facut cu ea (putea sa faca orice) sa-mi ceara banii inapoi si amenintari cu politie, siteuri de pescuit, etc. nu mi se pare corect.

Scrie răspuns

Înapoi la “Vanzari - articole pescuit”