preparat de ziua indragostitilor- valentine day

nu numai pentru gospodine

Moderator: vali003

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: preparat de ziua indragostitilor- valentine day

Mesaj de vali003 » 10 Feb 2008, 23:54

astept postari si din partea celorlati prieteni de pe forum :lol: , sint sigur ca aveti tot felul de preparate pe care eu nu le stiu ,cu curaj :lol: , nu este necesar sa fie cu poze ,

Avatar utilizator
Lucian Nagy
membru activ
membru activ
Mesaje: 145
Membru din: 22 Noi 2007, 20:24
Localitate: Dublin

Re: preparat de ziua indragostitilor- valentine day

Mesaj de Lucian Nagy » 11 Feb 2008, 01:14

Salut.Reteta de somon suna destul de usoara,,si asta e bine.(pt mine).Poate ai ceva indicatii cum sa prepar SWORDFISH,,ca nu am nici o idee,,si azi tocmai am cumparat((pt ca mai toata lumea cumpara din asta!! :) )).Mai dispun si de squid fillets(bun pe gratar) si mussels((ca-mi plac la nebunie,,in sos de vin alb).Mersi mult!!

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: preparat de ziua indragostitilor- valentine day

Mesaj de vali003 » 11 Feb 2008, 02:27

salut Lucian , swordfish , este un peste dificil , trebuie avut mare grija la timpul de preparare , daca lai scapat citeva secunde mai mult devine uscat ,cred ca ai cumparat steakuri , si sint cam de 2-3 cm ,grosime , in acest caz marineazale pt.1-2 ore intrun amestec de ulei de masline si orice spice iti plac , daca ai fresh herbs (time ,salvia , rosemary )poti sa pui taiate marunt .incinge gratarul si frige pestele cam 3-4 min. pe o parte si cam la fel pe cealalta , problema cu acest peste va fi ca nu se poate minca bine facut , trebuie sa fie rose inauntru ,cind este gata , in marinata pe care tiam propuso mai adaugi lamiie si sare si in acest fel ai gata si un sos , daca iti place poti sa pui si usturoi si boia .la capitolul calamari (squid), am sa iti postez pe privat pentru ca nu cred ca este in romania cineva interesat in squid :lol: ,sau poate ma insel

Avatar utilizator
Lucian Nagy
membru activ
membru activ
Mesaje: 145
Membru din: 22 Noi 2007, 20:24
Localitate: Dublin

Re: preparat de ziua indragostitilor- valentine day

Mesaj de Lucian Nagy » 11 Feb 2008, 23:45

Multumesc vali003

Scrie răspuns

Înapoi la “Preparate din peste”