Intrebare

birocratie

Moderatori: pharaoh, vali003

Avatar utilizator
nagy victor
Veteran
Veteran
Mesaje: 1447
Membru din: 19 Feb 2009, 12:19
Localitate: Oradea
Contact:

Re: Intrebare

Mesaj de nagy victor » 14 Mar 2009, 20:30

eugen scrie:Va rog sa ma scuzati, dar daca pentru doamna, acele balti amenajate inseamna de fapt cele balti particilare(ceva gen Chiroiu, Moara), atunci domnul de la asociatie a cam avut dreptate.
Cu riscul de a fi injurat dar, pe aceste balti taxa si reducerile sunt stabilite de administratorul baltii.


Cu stima.
Mie nu mi se pare normal , daca platesc cotizatie la o asociatie sau club atunci am dreptul sa folosesc tot ce apartine de el !
imi cer scuze ! dar la noi asa se procedeaza .
Pescuitul Inainte de Toate !
Cine NU Respecta Natura , NU se Respecta pe SINE !

http://pescarulbihorean.ro/
http://pescarulbihorean.ro/forum/

Avatar utilizator
eugen
senior
senior
Mesaje: 250
Membru din: 10 Mar 2008, 09:31

Re: Intrebare

Mesaj de eugen » 14 Mar 2009, 20:45

Daca cititi atent ce am scris eu,exceptand greselile de ortografiere :D, era vvorba de acele balti particulare gen Moara Vlasiei sau Chiroiu. Asa am inteles eu din postarea doamnei.
Aici, pe aceste balti, legea si regulile sunt create de PATRONUL baltii respective.
Si oricum ar fi , si daca asociatia are in administrare anumite luciuri de apa, legea le da dreptul sa-si faca anumite reguli, adica pot percepe taxe peste cele pe care le iau in mod normal, adica, si daca ai platita cotizatia, ei pot sa puna taxa pe luciul respectiv, taxa care reprezinta "alte cheltuieli cu administrarea luciului", adica , in aceasta taxa intra, ca face sau nu, masuri antipoluare, paza, masuri antibraconaj, POPULARE :?: .
Asa este legislatia, nu avem ce-i face.
Oricum ar fi cred ca am gandit prea departe, iar doamna a cerut reducere pentru baltile particulare, ceea ce este cam imposibil. Parerea mea.

Cu stima.

Avatar utilizator
FRANCO
utilizator
utilizator
Mesaje: 19
Membru din: 20 Oct 2008, 19:34

Re: Intrebare

Mesaj de FRANCO » 14 Mar 2009, 21:20

Domnule EUGEN an mare parte aveti dreptate ,acele belti sunt amenajate ,pazite ,populate si la acele belti nu beneficiez de nici o reducere ,toate cele bune .

Avatar utilizator
FRANCO
utilizator
utilizator
Mesaje: 19
Membru din: 20 Oct 2008, 19:34

Re: Intrebare

Mesaj de FRANCO » 14 Mar 2009, 21:25

si anca ceva, pana nu demult adica an urma cu un an, era balta filialei, nu au facut mare branza au populat poate cu ceva peste dar putin ,dar an rest nimik doar paznici ,dar asta e acum cred ca e cumparata aceea balta nu stiu de cine ...

Avatar utilizator
eugen
senior
senior
Mesaje: 250
Membru din: 10 Mar 2008, 09:31

Re: Intrebare

Mesaj de eugen » 14 Mar 2009, 21:59

Deci sa inteleg ca am inteles destul de bine ce era de inteles :D :)

Cu stima.

Avatar utilizator
nagy victor
Veteran
Veteran
Mesaje: 1447
Membru din: 19 Feb 2009, 12:19
Localitate: Oradea
Contact:

Re: Intrebare

Mesaj de nagy victor » 14 Mar 2009, 22:17

imi cer scuze eu am inteles ca sunt baltile AJVPS Maramures , acolo unde cotizeaza doamna !
scuze inca odata si tot respectul :"> :-h
Pescuitul Inainte de Toate !
Cine NU Respecta Natura , NU se Respecta pe SINE !

http://pescarulbihorean.ro/
http://pescarulbihorean.ro/forum/

Avatar utilizator
tavimai
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 16 Feb 2009, 13:49

Re: DEZAMAGIRE ....

Mesaj de tavimai » 21 Mar 2009, 01:55

FRANCO scrie:Demazagire totala ,azi am reusit s-a ajung si pan la filiala judetului nostru si am fost informata ca voi beneficia de o reducere de 50%la taxa pentru apele de la ses, adica an loc de 100 de lei voi plati 50 de lei ,si la beltile amenajate nu am nici o reducere adica voi plati anca 150 de lei asa ca nu rezolv mare branza ,an loc de 250 de lei platesc 200 de lei ,sidaca iam zis lui domnu ala de la filiala de reducerea de care ar trebui sa beneficiez ,a zis ca.... da ma scuteste de ceva taxa de 10 lei asa suta la suta ,asa ca vai de capu nost ,nu stiu ce vai face ,ma mai gandesc .

V-am spus de la bun inceput ce aveti de facut si m-ati ignorat complicand lucrurile !Acum o sa fie si mai gre de realizat !Dar nu imposibil daca aveti "ceva sprijin" !"Caile ocolite "sunt in final cele mai sigure si "drepte" in tara asta !

Avatar utilizator
FRANCO
utilizator
utilizator
Mesaje: 19
Membru din: 20 Oct 2008, 19:34

Re: Intrebare

Mesaj de FRANCO » 27 Mar 2009, 20:20

Da ....fara cai a Domnului ,ca nu mi se merita sa ma-nervez degeaba ,am permis vizat ....,fara nici un fel de reducere ,am ajuns la concluzia ca nu merita sa fii privit ca un purec ,pentru ce pt. 50 de lei ,deamar s-a le fie cu ei cu tot ,si am primit si un bat cadou dotat cu molineta cu tot ,sefild ,nu stiu dac am scris bine daca nu sc.,acu tre s-a navighez sa ma documentez tot despre monturile care se fac acestui bat de crap ,sunt ffff ancantata ,i-mi iubesc sotu mult mai ales cand a-mi face cadouri din astea ,surpriza mai bine zis ,ia dat vanzatoru tot felu de pungulite cu vartejuri ,ceva ate cu care se leaga firu ..nu stiu nimik sa nu radeti de mine dar asa e am vazut dar asa de la distanta, asa ca daca ma puteti ajuta cu ceva filmulete undeva ,ori ce fel de documentar ,va rog ,va salut si va doresc fir intins .

Avatar utilizator
tavimai
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 16 Feb 2009, 13:49

Re: Intrebare

Mesaj de tavimai » 28 Mar 2009, 01:16

FRANCO scrie:Da ....fara cai a Domnului ,ca nu mi se merita sa ma-nervez degeaba ,am permis vizat ....,fara nici un fel de reducere ,am ajuns la concluzia ca nu merita sa fii privit ca un purec ,pentru ce pt. 50 de lei ,deamar s-a le fie cu ei cu tot ,si am primit si un bat cadou dotat cu molineta cu tot ,sefild ,nu stiu dac am scris bine daca nu sc.,acu tre s-a navighez sa ma documentez tot despre monturile care se fac acestui bat de crap ,sunt ffff ancantata ,i-mi iubesc sotu mult mai ales cand a-mi face cadouri din astea ,surpriza mai bine zis ,ia dat vanzatoru tot felu de pungulite cu vartejuri ,ceva ate cu care se leaga firu ..nu stiu nimik sa nu radeti de mine dar asa e am vazut dar asa de la distanta, asa ca daca ma puteti ajuta cu ceva filmulete undeva ,ori ce fel de documentar ,va rog ,va salut si va doresc fir intins .
Sotul ar fi obligat sa va raspunda cu aceeasi moneda si iubindu-va sa va si califice cat de cat .Este bine ca incercati sa va documentati dar adevarata calificare se face pe malul apei alaturi de unul mai experimentat,recomandabil sotul ca sa nu aveti neplaceri .Fiti linistita ca altii dupa ani intregi de pescuit sunt inca destul de "incuiati" si mai au de invatat.Regret ca nu v-ati rezolvat problema cu gratuitatea pentru handicap mai ales ca vad ca altii beneficiaza de ea si stiu ca sunt politisti tratati ca handicapati la capitolul beneficii bineinteles.Succes la pescuit in familie !

Avatar utilizator
pescardeclean
utilizator
utilizator
Mesaje: 44
Membru din: 13 Apr 2009, 08:55

Re: Intrebare

Mesaj de pescardeclean » 13 Apr 2009, 13:12

Stimata doamna, mergeti la filiala ANPA de care apartineti cu dovada de handicap, o copie dupa buletin, completati o cerere pe care o gasiti acolo si de va puteti ridica permisul de pescuit fara sa platiti nici o taxa la nici o asociatie
Respectele mele :-h

Avatar utilizator
popvasilealin
utilizator
utilizator
Mesaje: 18
Membru din: 01 Mar 2009, 10:21

Re: Intrebare

Mesaj de popvasilealin » 18 Apr 2009, 21:15

pentru problema d-voastra va pot raspunde cei de la ajvps **== intrati pe situl lor www,ajvps.mm..si-i intrebati pe ei...nu va raspunde d..radu,,da cineva tot va raspunde >:D< X-( X-( X-(

Avatar utilizator
popvasilealin
utilizator
utilizator
Mesaje: 18
Membru din: 01 Mar 2009, 10:21

Re: Intrebare

Mesaj de popvasilealin » 18 Apr 2009, 21:26

Daca puteti dovedi **== cu acte :-?? da aveti reducere!!!!dar numai la amenajari--ajvps :)) baraj firiza ---<>< 2 veverite ---<>< satulung **== **== pe cele private--nu aveti!! :-& :-& :-& intrati pe situl ajvps MM!!!aveti detalii acolo!!! :!! numai bine :-h :-h :-h

Scrie răspuns

Înapoi la “Legi, Permise, Asociatii, Cluburi, Federatii”