vladeni ialomita pe borcea

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian, vali003

Scrie răspuns
Avatar utilizator
andreiu_32
utilizator
utilizator
Mesaje: 12
Membru din: 01 Iun 2009, 13:53

vladeni ialomita pe borcea

Mesaj de andreiu_32 » 07 Iun 2009, 13:47

Una dintre cele mai dificile locatii de pescuit.
Oriunde sunt locuri mai acatarii de pescuit agata.
In 24 de ore am pierdut 20 de monturi.
PESTE OHA
30-40 de pescari pe o distanta de cca 1000m,1-2 pesti in 12-24.
s-a intamplat inerea si sambata asta(5-6) iunie 2009.
Agata cu draci.
Vreau sa spun ca 1-2 pesti au prins impreuna cei de pe garla.
Dezamagitor!
Pe un forum am gasit niste postari super despre vladeni,cu poze cu crapceni cu somn frumos...totul e teapa
Pe unul dintre tipii din fotografii l-am vazut ieri cumparand un crap de 17 kg,cu 80 de mii kilu,de la unii cu plasele.
Abia astept sa-i vad poza cu "captura" pe vreun forum.

Avatar utilizator
ciubicu
utilizator
utilizator
Mesaje: 12
Membru din: 08 Iun 2009, 20:21
Localitate: Brasov, Romania
Contact:

Re: vladeni ialomita pe borcea

Mesaj de ciubicu » 08 Iun 2009, 20:33

Buna seara! Nu stiu daca postez unde trebuie dar am o intrebare:
Nu am mai fost pe bratul Borcea din 2002.Obisnuiam sa merg dupa Tandarei spre Vladeni si pana sa ajung la Vladeni faceam stanga pe un dig care ajunge sa fie paralel cu Dunarea.de acolo coboram de pe dig in padure si cautam un loc de campare.Stie cineva cum mai e acolo in zona? Se mai poate campa? In padurea unde stateam noi era si un lac caruia i se zicea Bentu.Acum nu stiu care din Benturi era.Ma poate ajuta cineva?

Avatar utilizator
PsiHo
senior
senior
Mesaje: 351
Membru din: 29 Sep 2008, 13:57
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: vladeni ialomita pe borcea

Mesaj de PsiHo » 09 Iun 2009, 09:17

ciubicu merge acolo e unu dintre putinele locuri de pe borcea (zona vladeni) care nu e braconata,si da..bentu ii zice la balta aia daca ai o barca si poti intra sa iti faci un loc ai pus-o de mamaliga ca nu a mai putut intra nimeni pe acea balta de 2 ani.andreiu unde ai dat mai exact? sunt portiuni unde curentul face legea pe bratul borcea.

Avatar utilizator
ciubicu
utilizator
utilizator
Mesaje: 12
Membru din: 08 Iun 2009, 20:21
Localitate: Brasov, Romania
Contact:

Re: vladeni ialomita pe borcea

Mesaj de ciubicu » 09 Iun 2009, 16:00

Intreb daca e ok ca sa nu ma trezesc ca ma echipez si cand sa pun corturile vine vreun gigel sa imi zica ca e proprietate privata....

Avatar utilizator
andreiu_32
utilizator
utilizator
Mesaje: 12
Membru din: 01 Iun 2009, 13:53

Re: vladeni ialomita pe borcea

Mesaj de andreiu_32 » 09 Iun 2009, 23:16

am dat acolo unde se termina drumul pietruit,unde sunt bolovanii aia pe malul apei,incepand de la cura canalului de unde vin pompele alea in aval pana unde stau aia cu rulota de au toana
Am fost si mai jos,cca 1 km sa vorbesc cu alti pescari...nimeni nimic
de braconat se braconeaza in draci,cu curent cu monofilamente

Avatar utilizator
ciubicu
utilizator
utilizator
Mesaje: 12
Membru din: 08 Iun 2009, 20:21
Localitate: Brasov, Romania
Contact:

Re: vladeni ialomita pe borcea

Mesaj de ciubicu » 10 Iun 2009, 08:57

Multumesc

Avatar utilizator
PsiHo
senior
senior
Mesaje: 351
Membru din: 29 Sep 2008, 13:57
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: vladeni ialomita pe borcea

Mesaj de PsiHo » 01 Iul 2009, 08:22

singurul loc in care nu am vazut sa fie braconata e km5 (e un pescar acolo nea vasile care-i toarna pe toti)
am postat si cateva poze cu locurile de pe acolo.daca iti place sa dai si la spinning il zapacesti pe avat :P
eu plec pe 5 pana pe 8 dar ma duc la km9 c-am avut niste probleme cu unii pe acolo,si acum ne ducem mai multi (dabia astept sa dau de ei :D ) si un sfat AVETI GRIJA LA BETE,CORT C-A INCEPUT SA SE FURE!!! nu lasati lansetele noaptea in apa nesupravegheate pt ca trec cu barca taie nailonu si iti ia lanseta:)

stie cineva creste/scade borcea? am vazut pe alte site-uri ca scade pe altele ca creste :)

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: vladeni ialomita pe borcea

Mesaj de gor965 » 01 Iul 2009, 08:51

PsiHo scrie:...............
stie cineva creste/scade borcea? am vazut pe alte site-uri ca scade pe altele ca creste :)
Creste... http://www.afdj.ro/cote/cote.htm !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: vladeni ialomita pe borcea

Mesaj de marian_popescu » 01 Iul 2009, 14:40

@psiho
am intrat anul trecut in iunie pe bentu. am greblat cu fel si fel de naluci, din barca, am plantat la crap pe locuri studiate cu sonarul...nimic. nici pe sonar nu am vazut decat puzderie de pesti mici. tovarasul cu care am fost atunci spunea ca o perioada buna, balta a avut crap si stiuca, exemplare frumoase. s-a ales praful din cauza plaselor
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
ciubicu
utilizator
utilizator
Mesaje: 12
Membru din: 08 Iun 2009, 20:21
Localitate: Brasov, Romania
Contact:

Re: vladeni ialomita pe borcea

Mesaj de ciubicu » 02 Iul 2009, 09:02

PsiHo scrie:singurul loc in care nu am vazut sa fie braconata e km5 (e un pescar acolo nea vasile care-i toarna pe toti)
am postat si cateva poze cu locurile de pe acolo.daca iti place sa dai si la spinning il zapacesti pe avat :P
eu plec pe 5 pana pe 8 dar ma duc la km9 c-am avut niste probleme cu unii pe acolo,si acum ne ducem mai multi (dabia astept sa dau de ei :D ) si un sfat AVETI GRIJA LA BETE,CORT C-A INCEPUT SA SE FURE!!! nu lasati lansetele noaptea in apa nesupravegheate pt ca trec cu barca taie nailonu si iti ia lanseta:)
Poti dezvolta un pic subiectul?
Eu vreau sa merg acolo dar vreau sa stau linistit....

Avatar utilizator
PsiHo
senior
senior
Mesaje: 351
Membru din: 29 Sep 2008, 13:57
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: vladeni ialomita pe borcea

Mesaj de PsiHo » 03 Iul 2009, 00:00

marian_popescu scrie:@psiho
am intrat anul trecut in iunie pe bentu. am greblat cu fel si fel de naluci, din barca, am plantat la crap pe locuri studiate cu sonarul...nimic. nici pe sonar nu am vazut decat puzderie de pesti mici. tovarasul cu care am fost atunci spunea ca o perioada buna, balta a avut crap si stiuca, exemplare frumoase. s-a ales praful din cauza plaselor
care bentu? ca sunt vreo 3 balti pe malul celalalt in dreptul comunei Bordusani,eu vb de mica bentu de la km0 unde se varsa ialomita in borcea

Avatar utilizator
ciubicu
utilizator
utilizator
Mesaje: 12
Membru din: 08 Iun 2009, 20:21
Localitate: Brasov, Romania
Contact:

Re: vladeni ialomita pe borcea

Mesaj de ciubicu » 03 Iul 2009, 10:48

Psiho, raspunde-mi si mie te rog.

Avatar utilizator
PsiHo
senior
senior
Mesaje: 351
Membru din: 29 Sep 2008, 13:57
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: vladeni ialomita pe borcea

Mesaj de PsiHo » 05 Iul 2009, 12:22

fi atent la cort daca poti pune-l cat mai aproape de tine sa ai o buna vizibilitate (ca s-au smecherit vin si il taie direct nu-l mai deschid) si noaptea cu lansetele trec cu barca iti taie firu si iti urca lansetele in barca ;))
un prieten a patit-o,si-a pus cortu mai in padure si a dat cam la 10 m de el..malul fiind abrupt nu vedea nimic sus :) si a avut surpriza sa-i fie taiat cortu si luata mancarea :)))

Avatar utilizator
ciubicu
utilizator
utilizator
Mesaje: 12
Membru din: 08 Iun 2009, 20:21
Localitate: Brasov, Romania
Contact:

Re: vladeni ialomita pe borcea

Mesaj de ciubicu » 05 Iul 2009, 17:44

Ma gandeam la ceva mai nasol cand ai zis ca ai avut probleme pe acolo.La noi o sa fie tot timpul cineva in tabara.O sa fim vreo 12 persoane+un caine mare+2 arme.....Ma gandesc ca suntem destul de in siguranta...Nu?

Avatar utilizator
shopy
Veteran
Veteran
Mesaje: 882
Membru din: 07 Dec 2007, 11:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: vladeni ialomita pe borcea

Mesaj de shopy » 10 Iul 2009, 13:14

Luni plec pe Borcea, si-mi iau body guardul cu mine: pe fi-miu de 2 ani jumate :) Stau 3-6 zile, postez la intoarcere **==

Scrie răspuns

Înapoi la “Pe rauri si Dunare”