Aurel Vlaicu - Jud.Hunedoara

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Avatar utilizator
mario_kempes10
senior
senior
Mesaje: 189
Membru din: 12 Dec 2007, 23:52
Localitate: Otelu Rosu - Caras Severin

Aurel Vlaicu - Jud.Hunedoara

Mesaj de mario_kempes10 » 30 Mar 2008, 19:44

Poate cineva sa-mi dea detalii despre balta de la Aurel Vlaicu din jud.Hunedoara?(taxe,momeli,detalii balta,specii pesti,program pescuit,etc.).Multumesc anticipat si fire intinse va doresc tuturor!
Imagine "TAURUS CARP TEAM"

Avatar utilizator
RaPpSodIq
membru activ
membru activ
Mesaje: 96
Membru din: 15 Mar 2008, 12:29
Localitate: Alba Iulia

Re: Aurel Vlaicu - Jud.Hunedoara

Mesaj de RaPpSodIq » 02 Apr 2008, 20:59

Am fost anul trecut de vreo 3 ori. Anul acesta nu am fost, dar daca va fi buna vremea am sa incerc sambata. Tot ce pot sa spun este ca ii o balta care mie nu prea imi place. Balta ff mica, destul de ingrijita, dar pestii lasa de dorit. Eu am prins ceva ciortanei 1,5-3 kg. In schimb carasi, kg intregi, dar "brichete". Era frumos daca erau macar cat palma la 250-300 gr. Taxa cred ca a ramas ca si anul trecut, oricum in jur de 30-35 lei/zi. Se poate pescui zilnic (cel putin asa era anul trecut), sambata si duminica nu recomand pt ca ii full pe balta. Nu jtiu in schimb ce se intampla cu balta mare, daca se lasa sa se pescuiasca. Anul trecut primavara devreme sa prins crap frumos pe ea. Specii de pesti ...in general crap si caras. Ei spun ca au si stiuca si salau, eu nu a vazut sa se prinda asha ceva. Aveti ff mare grija ca pe balta mica, pe mijloc sunt balize de smnalizare. Alea nu is puse de pescari ci de administratori. Acolo le da de mancare (uneori cu nesimtire se baga cu barca printre firele tale) Sa nu incercati sa dati la fund in jurul balizelor petru ca este plasa de sarma si va lasati toate monturile. A fi perfect daca ati da la sheffiels. Puteti lansa linistit pana in zona balizata si sunt mai multe sanse sa intre crapul. Daca m-ai aveti intrebari, va rog postati si am sa incerc sa va raspund cat de repede pot.
Eu ii vreau, dar ei.....mai greu

Avatar utilizator
mario_kempes10
senior
senior
Mesaje: 189
Membru din: 12 Dec 2007, 23:52
Localitate: Otelu Rosu - Caras Severin

Re: Aurel Vlaicu - Jud.Hunedoara

Mesaj de mario_kempes10 » 02 Apr 2008, 21:07

In primul rand vreau sa-ti multumesc pentru informatiile oferite si daca mergi sambata la pescuit iti doresc fire intinse.Pe mine m-ar interesa daca s-a dat liber la pescuit pe balta mare si daca sunt sanse sa fie acolo ceva crap
mare.Deasemenea care este taxa si programul pe balta mare.Fire zbuciumate!
Imagine "TAURUS CARP TEAM"

Avatar utilizator
APSHD
senior
senior
Mesaje: 193
Membru din: 01 Ian 2008, 17:40
Localitate: HUNEDOARA

Re: Aurel Vlaicu - Jud.Hunedoara

Mesaj de APSHD » 02 Apr 2008, 21:11

Cunosc foarte bina baltile de la Aurel Vlaicu .
Taxa a ramas cea de anul trecut adica 30 de lei , balta de 2 ha.In ea are aproximativ 500 kg . de crap intre 1-2.5kg si mult caras media 10cm.
Balta mare de 50 ha taxa este de 50 de lei si are peste mult si mare. Unicul si cel mai mare inconvenient este ca are multe agataturi pe fundul apei ,adica cioate de papura si trestie. Este si ceva stiuca dar putina . Salau nu este de loc.

Avatar utilizator
mario_kempes10
senior
senior
Mesaje: 189
Membru din: 12 Dec 2007, 23:52
Localitate: Otelu Rosu - Caras Severin

Re: Aurel Vlaicu - Jud.Hunedoara

Mesaj de mario_kempes10 » 02 Apr 2008, 21:15

Multumesc si cred ca mai bine astept pana se deschide balta de la Hunedoara.Fire intinse si sa ne auzim sanatosi!
Imagine "TAURUS CARP TEAM"

Avatar utilizator
RaPpSodIq
membru activ
membru activ
Mesaje: 96
Membru din: 15 Mar 2008, 12:29
Localitate: Alba Iulia

Re: Aurel Vlaicu - Jud.Hunedoara

Mesaj de RaPpSodIq » 02 Apr 2008, 21:28

APSHD scrie:Cunosc foarte bina baltile de la Aurel Vlaicu .
Taxa a ramas cea de anul trecut adica 30 de lei , balta de 2 ha.In ea are aproximativ 500 kg . de crap intre 1-2.5kg si mult caras media 10cm.
Balta mare de 50 ha taxa este de 50 de lei si are peste mult si mare. Unicul si cel mai mare inconvenient este ca are multe agataturi pe fundul apei ,adica cioate de papura si trestie. Este si ceva stiuca dar putina . Salau nu este de loc.
In balta mare cat de mare este carasul, ca oricum crapul il eliberez ca nu l-am luat acasa niciodata, dar pt 50 ron parca as prinde ceva caras. As vrea sa merg sambata.Ii cam urat ca nu se paote da bine la fund...nu jtiu cum e cu pontoanele alea... Daca sti pe cineva care a fost anul acesta si a dat pe balta mare sa dai o info aprox despre dimensiunea carasului ash fi recunoscator. Multumesc mult si fire intinse tuturor!
Eu ii vreau, dar ei.....mai greu

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: Aurel Vlaicu - Jud.Hunedoara

Mesaj de zamfi » 06 Apr 2008, 12:45

@apshd
Salutari.
Spune-mi te rog ce sti de Saulesti? Mai este peste? Regim de pescuit? Dar Cincisul? :roll: Este deschis la pescuit dupa 1 mai? La ce specii? Permise?

Si ar mai fi ceva... :lol: Ai deschis balta ? Cum ai fixat regimul de pescuit? Ca luna viitoare dau o raita... :P
Mulumesc mult.

Avatar utilizator
APSHD
senior
senior
Mesaje: 193
Membru din: 01 Ian 2008, 17:40
Localitate: HUNEDOARA

Re: Aurel Vlaicu - Jud.Hunedoara

Mesaj de APSHD » 08 Iul 2008, 21:42

Scuzami raspunsul intirziat , dar din motive obiective nu am mai intrat pe forum
Pe Saulesti este foarte putin peste. Sunt citeva exemplare de crap. De prins se prinde foarte rar cite un caras , fitofag la pufi si cite o stiuca. Risti sa pescuiesti zile intregi fara sa ai vreo trasatura.Balta este a Composesoratului din zona .Ei mi-au cerut 35000 de lei pe an si cu contract numai pe 5 ani cu conditia sa il repopulez cu peste. Mi se pare o suma aberanta si tocmai de aceea a ramas abandonata.
Pe Cincis se poate prinde bine : caras , crap ( din cei populati de noi anul trecut ), platica , salau si mai rar stiuca.
Anul acesta poti pescui linistit indiferent unde ai permisul vizat.
Daca nu ma insel ai fost zilele trecute in Hunedoara la un magazin de pescuit impreuna cu niste prieteni si vati luat nada si momeala pentru a merge la pescuit la Cincis. Eram si eu acolo dar nu am fost sigur ca tu esti.
La mine la balta inca nu am dat drumul la pescuit. Acolo tinem numai concursuri de pescuit si tot pestele se elibereaza.
Daca mai vii in zona anuntama din timp si facem o partida de pescuit. Din 05-08-2008 si pina in 20-08-2008 voi fi plecat din tara.

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: Aurel Vlaicu - Jud.Hunedoara

Mesaj de zamfi » 28 Sep 2008, 21:19

:D Salutari! Am fost sambata (ieri) in Hd.Scurt. Din pacate... :( Am oprit pe Saulesti si lumea era dezamagita tare...
Legat de eventuala intalnire din magazin...Nu eram eu! :wink: Dar asta nu inseamna ca nu ne vom putea intalni. Am intrebat si de Cincis, dar lumea nu era entuziasmata :? Ma gandesc sambata viitoare sa fac un pescuit pe undeva.Sincer, as merge la rapitori dar si la un crap...Poate ai ceva idi interesante :wink:
O seara placuta!

Avatar utilizator
APSHD
senior
senior
Mesaje: 193
Membru din: 01 Ian 2008, 17:40
Localitate: HUNEDOARA

Re: Aurel Vlaicu - Jud.Hunedoara

Mesaj de APSHD » 29 Sep 2008, 16:43

Saptamina viitoare facem un concurs la mine la balta mai precis simbata si dumineca cite o mansa de 3 ore pe zii .
Daca te intereseaza iti dau numarul de telefon al celui care organizeaza acest concurs: 0722356244 Sebestein.
Spui ca ai vorbit cu mine. Telefonul meu : 0721686808

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: Aurel Vlaicu - Jud.Hunedoara

Mesaj de zamfi » 10 Oct 2008, 20:18

Merci ,dar am citit prea tarziu postul tau... :x

Avatar utilizator
simona_nik
junior
junior
Mesaje: 2
Membru din: 06 Mar 2009, 23:01
Localitate: alba-iulia
Contact:

Re: Aurel Vlaicu - Jud.Hunedoara

Mesaj de simona_nik » 17 Mar 2009, 17:48

Minciunosule esti pescar cum poti sa minti oameni ca la AUREL VLAICU este balta curata ca nu este adevarat pe deasupra nici nu iti vb frumos ,trestia este taiata pe deasupra apei iti ramin plutele acolo si monturile la fiecare aruncare.este naspa de tot fugiti de AUREL VLAICU =)) =)) :-@ :-t

Avatar utilizator
avat43
utilizator
utilizator
Mesaje: 11
Membru din: 24 Ian 2009, 02:05

Re: Aurel Vlaicu - Jud.Hunedoara

Mesaj de avat43 » 21 Iun 2009, 19:44

Am fost eu cu niste prieteni la balta la aurel vlaicu in data de 21-06-2009 si am pescuit in balta mare adica cea de pe dig balta e super ai unde pescui linga mal nu sunt tresti peste este destul ai vioe sa reti 4kg de crap si 8 de caraseu zic ca merita sa meri poti sa dai cu cite bete vrei si cu ce vrei ma refer la momeala merita sa incerci

Avatar utilizator
seby_pie
membru activ
membru activ
Mesaje: 54
Membru din: 14 Feb 2008, 10:51
Localitate: DEVA
Contact:

Re: Aurel Vlaicu - Jud.Hunedoara

Mesaj de seby_pie » 12 Iul 2009, 08:01

mario_kempes10 scrie:Poate cineva sa-mi dea detalii despre balta de la Aurel Vlaicu din jud.Hunedoara?(taxe,momeli,detalii balta,specii pesti,program pescuit,etc.).Multumesc anticipat si fire intinse va doresc tuturor!

Balta de la aurel valicu are o suprafata de 50 ha .
In ani din urma, luciul de apa fara stuf era mic ,ceea ce limita posibilitatea de a pesci la crap , acum insa pina la stuf sunt 100-110 metri de luciu . Sunt locuri unde pina la stuf ai si 300 m luciu de apa.
Potentialul piscicol este mare ,chiar foarte mare. nu am vazut multe balti care sa aibe atita peste.
Se estimeaza in jur de 60 t peste , insa dupa partidele pe care le-am facut la fata locului tind sa inclin ca este mult mai mult .
Administratori fermei au intentia de a curata celelalte balti ale fermei de exemplarele de crap mare si sa il adauge balti mari. Am inteles ca sunt in jur de 150 -200 de bucati care depasesc 10 kg care sunt vizati a fi mutati.
Balta are mult Amur,Crap oglinda si Comun .
Anul acesta am facut in jur de 20 de partide de pescuit numai la crap , cu 4 bete si nu am avut o partida in care sa nu reusesc sa prind minim 20 de crapi. media a fost undeva pe la 5 kg bucata. Am pescuit la porumb insa am descoperit ca si la bile merge foarte bine desi balta nu a fost invatata cu asa ceva , deci asta se intipla doar pe baltile in care exista peste din abundenta si concurenta la hrana este mare.
Anul acesta s-au tinut si doua concursuri de pescuit la crap , dupa toate regulile .Vor mai urma inca 4 concursuri pina la incheierea sezonului .
-Un impediment al balti este ca nu este deschisa pescuitului de noapte , deci nu poti face o partida de doua trei zile legate, ci trebuie sa te tot cari cu imensitatea de bagaje zilnic pe balta, ori la masina.
-Un alt aspect este accesul pe balta! nu poti sa mergi cu masina pe balta sa iti lasi bagajele si la plecare sa revii sa le incarci , pentru ca digul este ingust si nu pot trece doua masini una pe linga alta si nici nu ti se permite accesul pe el cu masina .(exceptie in cadrul concursurilor)
-Al treilea aspect este ca balta are multa agatatura .aceasta consta in stuf mord ,papura moara submersa, lastaris submers si citeva agatatori mari formate din crengi sau copaci plantati intentionat pentru a opri eventuali braconieri care sa nu poata sa isi intinda virsele ori plasele in timpul noptii.
Recordul meu pe o zi de pescuit a fost de 250 kg crap cu marimi cuprinse intre 3 kg si 11kg. pot sa jur ca inca pe atita am scapat in agatatori , unde s-au dus cu tot cu monturi.
Din discutiile avute cu administratori se pare ca agataturile vor fi scoase in toamna si balta va fi curatata cit se poate . se urmareste treptat ca balta sa fie transformata in carpodrom .S-ar putea ca bAlta sa treaca si in regim de abonamente.Deocamdata totul este in faza de idee, proiect.
Taxa pe balta este de 40 ron si se admite retinerea a 4 kg de peste .
CSP" FREE CARP" DEVA
http://www.freecarp.ro/forum

Avatar utilizator
mario_kempes10
senior
senior
Mesaje: 189
Membru din: 12 Dec 2007, 23:52
Localitate: Otelu Rosu - Caras Severin

Re: Aurel Vlaicu - Jud.Hunedoara

Mesaj de mario_kempes10 » 12 Iul 2009, 16:36

Multumesc mult Seby pentru informatii.
Imagine "TAURUS CARP TEAM"

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”