Viermi

rame, viermi, etc...

Moderatori: florentiniuga, Sebastian

Avatar utilizator
kamasan
senior
senior
Mesaje: 340
Membru din: 20 Noi 2007, 11:34
Localitate: Arad
Contact:

Viermi

Mesaj de kamasan » 28 Feb 2008, 21:32

Viermi albi:
Larva

Imagine

Adult Imagine


Pincky:

Larva

Imagine

Aia mici, rosii.Propun sa salvati si sa mariti poza, pt o vizualizare mai buna.

Adult

Imagine
...cosmin.muntean ...Imagine...Imagine

Avatar utilizator
roby
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 01 Mar 2008, 17:23
Localitate: Resita

Re: Viermi

Mesaj de roby » 01 Mar 2008, 23:32

Nu va suparatzi!
Stiu cum se fac viermi.
Dar care e diferenta dintre fabricarea viermilor albi si fabricarea viermilor rosi?
Daca pescuit nu e,nimic nu e!!!

Avatar utilizator
doru
senior
senior
Mesaje: 211
Membru din: 17 Ian 2008, 22:17

Re: Viermi

Mesaj de doru » 05 Mar 2008, 20:20

Pe carnea in care incepe sa colcaie viermii se presara colorant alimentar ,rosu,galben,etc.I-mi scapa numele produsului.Cand larvele consuma sucurile dizolvate din carne ,asimileaza si colorantul .Asta asa in mare,trebuie sa mai caut .

Avatar utilizator
Pescar Brailean
utilizator
utilizator
Mesaje: 39
Membru din: 24 Noi 2007, 11:01

Re: Viermi

Mesaj de Pescar Brailean » 07 Mar 2008, 21:11

Am si eu o intrebare,daca se pot da arome viermilor shi daca da, cum?Multzumesc!

Avatar utilizator
doru
senior
senior
Mesaje: 211
Membru din: 17 Ian 2008, 22:17

Re: Viermi

Mesaj de doru » 07 Mar 2008, 21:28

Chiar nu am auzit de asa ceva.Aroma la viermi,mai sti,poate o fi si asa ceva dar nu-i vad rostul.Viermii proaspat recoltati au mirosul specific care inebuneste pestele .Am cules viermi acum ceva ani de la deponeul unei ferme de pui si miroseau de nu-ti vine a crede,adaugati in amestecul de nadire au atras pestii ca magnetul,am prins grozav dar aveam impresia si dupa o saptamana ca totul pute ca viermii recoltati de la gainile alea moarte.

Avatar utilizator
old_radu
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 09 Feb 2008, 21:45
Localitate: Baia Mare

Re: Viermi

Mesaj de old_radu » 07 Mar 2008, 22:00

@ doru... :lol: :P :lol:
GO FOR SPINNING ! ! !

Avatar utilizator
Lucian Nagy
membru activ
membru activ
Mesaje: 145
Membru din: 22 Noi 2007, 20:24
Localitate: Dublin

Re: Viermi

Mesaj de Lucian Nagy » 07 Mar 2008, 22:06

Pescar Brailean scrie:Am si eu o intrebare,daca se pot da arome viermilor shi daca da, cum?Multzumesc!
salut.Se pot da arome viermilor!!!!!din cite am citit(revista Improve Your Course Fishing),,am gasit articole prin care se explica cum se pot aroma viermii.Una din metode este prin a adauga in cutia cu viermi diferite faini((ex curry)),cu o seara inainte de a merge la pescuit,,sau,,se poti sa-i dai cu spray,,chiar dupa ce-i pui in cirlig (( http://www.sensas.fr/siteuk/produits_uk/aromix_uk.htm )).Sper sa-ti fie de folos informatia. FIR INTINS !!!!

Avatar utilizator
Pescar Brailean
utilizator
utilizator
Mesaje: 39
Membru din: 24 Noi 2007, 11:01

Re: Viermi

Mesaj de Pescar Brailean » 07 Mar 2008, 22:31

Multumesc mult!Chiar am sa incerc! FIR INTINS!!!

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Viermi

Mesaj de stefanflorin » 08 Mar 2008, 23:54

Daca viermii sunt proaspeti, restul nu mai conteaza, au ei aroma lor si de aceea pestii ii adora (sau nu)
Treaba cu arome la viermi zic eu ca e pt competitii unde se arunca kilograme si kilograme si kilograme de viermi, si prin adaosul de arome poti face pestii sa prefere kilogramele tale de viermi si nu pe cele ale vecinului :D Ma uitam la un film cu pescuit si zicea un pescar de competitie ca uneori la 5 ore de pescuit consuma cam 6 pints adica aproximativ 2.7 kg :) va dati seama ce ospat pe pestii aia?
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
kamasan
senior
senior
Mesaje: 340
Membru din: 20 Noi 2007, 11:34
Localitate: Arad
Contact:

Re: Viermi

Mesaj de kamasan » 09 Mar 2008, 16:04

...in concursuri, nada vie e limitata la 2.5 LITRI , din care maxim 1 LITRU de larve(inclusiv cele pt. cirlig)
1litru viermi= 800grame :wink:
...cosmin.muntean ...Imagine...Imagine

Avatar utilizator
Lucian Nagy
membru activ
membru activ
Mesaje: 145
Membru din: 22 Noi 2007, 20:24
Localitate: Dublin

Re: Viermi

Mesaj de Lucian Nagy » 09 Mar 2008, 18:49

salut.Chiar azi am citit intr-o revista,,o alta metoda de aromat viermii,,folosind aroma lichida,,.........se ia o punga de plastic,,gen pungi pt congelator,,ca-s mai tari,,si se pune aroma in punga((atentie la pastrarea dozei indicate!!!),,dupa care se inchide punga si se sifoneaza,,pt ca aroma sa se lipeasca de peretii pungii,,dupa care se introduc viermii,,si se scutura punga ca sa se ia aroma pe toti viermii.Se pot lasa chiar si peste noapte,,asa,,in punga((legata la gura,,bineinteles).SPOR LA TREABA !!

Avatar utilizator
doru
senior
senior
Mesaje: 211
Membru din: 17 Ian 2008, 22:17

Re: Viermi

Mesaj de doru » 10 Mar 2008, 18:58

Problema este ca se ghiftuiesc cam repede pestii daca momim in exces cu viermi,este bine sa-i incorporam in cat mai multa nada ,si se mai si aduna maruntisul ca de ,este de prisos.
Dar ramine o momeala buna din multe puncte de vedere.

Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Re: Viermi

Mesaj de timer » 10 Mar 2008, 20:57

Lucian Nagy scrie:salut.Chiar azi am citit intr-o revista,,o alta metoda de aromat viermii,,folosind aroma lichida,,.........se ia o punga de plastic,,gen pungi pt congelator,,ca-s mai tari,,si se pune aroma in punga((atentie la pastrarea dozei indicate!!!),,dupa care se inchide punga si se sifoneaza,,pt ca aroma sa se lipeasca de peretii pungii,,dupa care se introduc viermii,,si se scutura punga ca sa se ia aroma pe toti viermii.Se pot lasa chiar si peste noapte,,asa,,in punga((legata la gura,,bineinteles).SPOR LA TREABA !!
Ma gandesc ca ar mai fi o varianta..Sa pun niste zahar vanilat pe ei.Cremsnit,nu alta.... :D

Avatar utilizator
kamasan
senior
senior
Mesaje: 340
Membru din: 20 Noi 2007, 11:34
Localitate: Arad
Contact:

Re: Viermi

Mesaj de kamasan » 11 Mar 2008, 22:57

doru scrie:Problema este ca se ghiftuiesc cam repede pestii daca momim in exces cu viermi,este bine sa-i incorporam in cat mai multa nada ,si se mai si aduna maruntisul ca de ,este de prisos.
Dar ramine o momeala buna din multe puncte de vedere.
Depinde ce specie urmaresti si de densitatea de peste. Exista inca destule zone unde se poate nadi EXCLUSIV cu viermi, fara a exista riscul saturaii pestilor, si aici, doru, nu ma refer la balti private. :wink:
...cosmin.muntean ...Imagine...Imagine

Avatar utilizator
Lucian Nagy
membru activ
membru activ
Mesaje: 145
Membru din: 22 Noi 2007, 20:24
Localitate: Dublin

Re: Viermi

Mesaj de Lucian Nagy » 11 Mar 2008, 23:31

De obicei,,la o partida folosesc cam 2 pints((1 pint= 0.454grame) de viermi,,++4-5kg faina.Si de ghiftuit nu cred ca e vorba,,pt ca pescuiesc pe un lac de 1500ha,,SALBATIC !si cind da cirdul de platici,,sa te tii !!! :D :D :D

Scrie răspuns

Înapoi la “Momeli vii”