PESCUITUL CRAPULUI...UN LUX ???

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Avatar utilizator
Gabriel
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 30 Noi 2007, 20:55
Localitate: Cluj-Napoca

Re: PESCUITUL CRAPULUI...UN LUX ???

Mesaj de Gabriel » 07 Mar 2008, 22:02

Salutare.
IULIAN sa stii ca nu esti sigurul in aceasta situatie si eu is tot pe acolo ,ii greu da sa dai bani pentru un minim necesar de :scule,nade,momeli,accesorii.. pentru un pescuit"modern" la crap .Ii greu sa dai 2-3 milioane pe un bat de" calitate" stiind ca ,cu acesti bani poti achita niste facturi de curent,gaz..etc.Intr-un fel esti mai bine in chirie ,iti dai sema ce ochi ar face parinti tai cind te-ar intreba cit o fost cutare si cutare.... cum ii cazul meu.. eu stau inca cu familia(desi am 25 de ani :oops: ) si am o oarecare rusine sa zic stii mama am dat 4 milioane pe 2 bete cind ia citiga pe luna in jur de 7milioane si se chinuie sa plateasca facturi si altele ,te face sa gindesti de 2 ori inainte de scoate banii din buzunar.... Si eu am fost acapart de pescuitul crapului prin mijloace"moderne" de vre-o 2 ani cind pe o balta am avut onoarea sa cunosc un pescar care avea cam tot ce citisem eu pe net: lansete de firma,bile de tot soiu ,cort etc., pina atunci inca nu vazusem un pescar atit de complex si de bine echipat . La Cluj desi sunt multe balti, crapul lispeste cu desavirsire cam din toate baltile la fel cam si pescari dotati cu echipament corespunzator =>magazine cu produse destinate pecuitului la crap nu sint ,cu greutate gasesti citeva articole pe rafturile lor si acelea vechi sau cu preturi foarte unflate...
Am pastrat legatura cu persoana si ii eram impulsionat cind vorbeam si imi zicea am sa incerc mixu cutare,mi-am cumparat lansete cutare,am rulat 10kg de solubile ,merg la balta cutare,mai ca ma lua cu ameteala...
De atunci am cont pe mai multe forumuri incercind sa acaparez cit pot de mult .... ii greu si te simti aiurea gindindu-te, ma oare nu stresez cu atitea intrebari ...oare nu se supara persoana ... si citeodata mai dai si peste persoane care te pun la pamint cu 2 vorbe...citeodata dai si peste persoane care iti intind mina si iti raspund la n intrebari fara greturi ,Florentin si Vladut sunt 2 persoane pentru care am tot respectul si mi-au raspuns la toate intrebarile mele ,chiar daca unele pareau dea dreptul prostesti,pe aceasta cale le si multumesc.
Nu sunt un pupincurist, dar apreciez persoanele cu bun simt care stiu sa ajute si nu fac bascalie din cei la inceput de drum ...
IULIAN incearca sa iei cite 2-3 lucruri pe luna si nu tot o data mai ales in perioada de iarna ii mai usor decit totodata ,eu asa am inceput....un pistol pentru boiles..o masa de rulat.... cite un pic dar progresez...
Ai un AS in mineca :esti in Bucuresti ,magazine care mai de care,campioni care sa te ajute ,pe linga asta mai esti si vecini cu iei , poti iesi la o bere la o vorba :) sau pur si simplu sa le strigi de la balcon :lol: .
Bravo celor care s-au oferit sa-l ajute, pare un baiat de treaba si pasionat.
De ce oare nu ma facut mama fotbalist era mai lesne :)
Fir intins si asteptam o poza cu unu mare IULIAN :wink: .
Fir intins!

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: PESCUITUL CRAPULUI...UN LUX ???

Mesaj de stefanflorin » 07 Mar 2008, 22:43

Ma bucur sa vad ca mai sunt destui oameni cu suflet in aceste timpuri in care banul spala creier dupa creier. Pescuitul crapului necesita intr-adevar bani,timp si sacrificii ( de aceea prefer match-fishingul unde sculele sunt mai ieftine si poti prinde peste si la o partida de cateva ore). Tot respectul pentru acesti oameni si pentru initiativa lor! Bafta in viata si fir intins la pescuit Iulian!
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
nini
senior
senior
Mesaje: 189
Membru din: 27 Ian 2008, 13:18

Re: PESCUITUL CRAPULUI...UN LUX ???

Mesaj de nini » 07 Mar 2008, 23:32

Gabi....stii, eu cred ca, in Cluj sunt ceva pescari de competitie..ia mai intereseaza-te...magazine deasemenea.
Daca nu..vezi ca este Kamasan la Arad..nu departe de tine, care te poate ajuta sigur...cu ceva idei, magazine etc.
In alta ordine de idei o sa poti comanda onlinde de la Valdut...sa nu zic magazinul lui si le vei primi acasa.

cat despre IULIAN cu pistolul de boilis...mai intai sa vina pe la mine sa ruleze si ulterior sa arunce banii pe asa ceva :wink:
APCR

Avatar utilizator
dan-hd
utilizator
utilizator
Mesaje: 33
Membru din: 24 Feb 2008, 12:45
Localitate: Hunedoara

Re: PESCUITUL CRAPULUI...UN LUX ???

Mesaj de dan-hd » 08 Mar 2008, 00:03

Nu i-mi vine sa cred ca mai exista oameni cu suflet , mi s-a umplut sufletul de bucurie vazand cum il ajutati pe Iulian , nu am cuvinte ..sunt fericit ca sunt pescar si ca, cunosc niste oameni atat de deosebiti . Nu poate fi descris in cuvinte ceea ce a-ti facut pt. acest tanar , cred ca e ca o renastere pt. el si sper din tot sufletul sa fiti si voi la fel de fericiti ca el atunci cand i-ati dat oferit ceva ce nici macar nu cred ca a visat vreodata.....Ma bucur ca pot scrie si citi si invata pe acest forum de la OAMENI ca voi ...Nu mai am cuvinte ......
Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii .

Avatar utilizator
nini
senior
senior
Mesaje: 189
Membru din: 27 Ian 2008, 13:18

Re: PESCUITUL CRAPULUI...UN LUX ???

Mesaj de nini » 08 Mar 2008, 00:57

Dan...probabil din Hunedoara.
"Oameni ca noi" ...Ma faci sa rad .. hai sa fim seriosi suntem niste oameni pur si simplu normali, cu ceva mai multa experienta, care am luat-o de jos si care avem o situatie materiala ceva mai buna.
De aceea am considerat sa PREMIEM cel mai bun post si nu sa DAM DE POMANA.
Repet sustinem pescarii tineri si pe acei pescari cu posibilitati materiale ceva mai slabe, dar nu uitam sa-i controlam.
NU VREM SA AVEM SURPRIZA SA FIM LUATI DREPT FRAIERI. Dar ..asta e greu de verificat si ne bazam pe propriile intuitii si cei 7 ani de acasa ai participantilor la forum.

cu respect,
nini
APCR

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: PESCUITUL CRAPULUI...UN LUX ???

Mesaj de IULIAN C » 08 Mar 2008, 11:00

dan-hd scrie:Nu i-mi vine sa cred ca mai exista oameni cu suflet , mi s-a umplut sufletul de bucurie vazand cum il ajutati pe Iulian , nu am cuvinte ..sunt fericit ca sunt pescar si ca, cunosc niste oameni atat de deosebiti . Nu poate fi descris in cuvinte ceea ce a-ti facut pt. acest tanar , cred ca e ca o renastere pt. el si sper din tot sufletul sa fiti si voi la fel de fericiti ca el atunci cand i-ati dat oferit ceva ce nici macar nu cred ca a visat vreodata.....Ma bucur ca pot scrie si citi si invata pe acest forum de la OAMENI ca voi ...Nu mai am cuvinte ......
Da,aveti dreptate,
Vorbeam chiar ieri cu D-l Florentin si-i spuneam ca nici nu stiu sa descriu prin ce emotii trec...
Iar ce spune Nini ...are mare dreptate(din pacate),exista tot mai multi oameni care in mod....sa-i spunem dezonorant profita de orice ,chiar si de o mana intinsa,mergand pe "fraiereala"...
Eu,nu am avut intentia de a obtine ceva si nici nu am crezut,in prima faza,tocmai pentru ca nu am postat ca n-as avea ....chipurile niciun ban,ca-s "vai mama mea"...sau ceva de genul !!!
De aceea am trecut chiar si ce bani castig pe luna....lucru care nu prea se spune...
Dar,va jur ca toate prin care am trecut in cei 28 de ani,mi-au dovedit ca a fi sincer si deschis,te face cineva aparte,chiar daca nu "pe loc"...dar in timp,se gaseste cineva care sa te auda,sa te "simta" ca nu ai intentii rele...
De aceea faceam apel in a doua postare din acest topic,sa incercam sa facem si sa spunem totul,cat mai aproape de adevar.
Recunosc,de multe ori mi-am luat si "suturi" din cauza ca le-am spus lucrurilor pe nume,dar cata suferinta,umilinta,si implicatii nefaste as fi atras prin asta,am fost totusi impacat sufleteste ca le-am spus lucrurilor pe nume.
Parerea mea:chiar daca traim intr-o era in care mai tot timpul se alearga dupa bani,se vorbeste despre bani....bani in sus ,bani in jos....
Eu pun pret doar pe ce simti si cat de intens ,trecand prin viata asta,nu pe cantitatea de bani pe care o am in buzunar. Mie daca-mi dai "n" milioane ,nu sunt capabil de a aprecia lucrul asta,dar daca-mi oferi o emotie intensa,garantat ca nu te uit pe veci!
Era proverbul ala:
"Daca vrei sa saturi azi un om,cumpara-i un peste;
Daca vrei sa-i asiguri hrana pt toata viata,da-i o undita"!
Insemnatatea acestui proverb in acceptiunea mea e...nu neaparat legata strict de intelesul cuvantului "hrana"-ca mancare,ci ca hrana pt suflet,pt ca iubesc pescuitul ca sport,nu si ca sursa de hrana ,ceea ce nu poate fi decat placut ...!
Cand as vrea sa mananc peste,lucru care se intampla foarte rar,stiu ca l-au "ucis" altii pt mine,si cumparandu-l nu ma face sa ma simt vinovat ca l-am sacrificat eu pentru a-mi potoli foamea,ci au facut-o altii.
E incomparabil,mult mai placut atunci cand te lupti cu un peste in drill,il aduci la mal,il pupi si il eliberezi...ala e momentul de gratie...de glorie...
Cand il pupi,e un fel de a-ti cere scuze ca l-ai deranjat de prin cotloanele pe unde salasluia,e ca si cand ai bate palma cu un luptator pe care l-ai invins in ring!
Asta vad eu,asa percep eu lucrurile!!!
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Avatar utilizator
Gabriel
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 30 Noi 2007, 20:55
Localitate: Cluj-Napoca

Re: PESCUITUL CRAPULUI...UN LUX ???

Mesaj de Gabriel » 08 Mar 2008, 13:22

Salutare!
Nini... pescari de competitie in Cluj banuiesc ca sunt ...eu nu cunosc nici unu,banuiesc ca tu cunosti fiind banuiesc pescar de competitie ...daca s-ar tine concursuri de pescuit la crap la Cluj cu siguranta as merge,cit despre magazine mai bine aprovizionate , daca stii unu din Cluj te rog sa-mi zici ti-as ramine chiar recunoscator..
Am norocul ca am prietena in Oradea si acolo sunt bati,magazine etc...
Cit despre cele scrise de mine pe acest topic .... nu imi pling de mila....ca"vai mama mea" nu am nici un ban !
Am citit postarea lui IULIAN si oarecum am simtit si eu nevoia sa-i transmit ca nu este sigurul care se loveste de greutatile unui pescar la crap ... la inceput de drum...cu fonduri limitate,probabil am facut postarea cu prea multe "date" personale :oops: .Am facut aceasta postare neurmarind obtinerea de bunuri materiale(pomana),milei sau "FRAIEREALA".... singura chestie a fost ca ma gindesc de 2ori inainte de a da banii ....Sunt sigur ca sunt multi tineri care sunt in situatia mea sau a lui IULIAN ,poate chiar mai rau si mult mai pasionati, dar nu au avut curajul sa posteze.
Nini daca esti amabil fiind moderator sa imi stergi prima mea postare de pe acest topic deoarece nu cred ca-si are locul aici ....stirnind reactii pe care eu nu le urmaream si facindu-ma sa ma simt nasol .
Respecte si mersi...
Fir intins!

Avatar utilizator
nini
senior
senior
Mesaje: 189
Membru din: 27 Ian 2008, 13:18

Re: PESCUITUL CRAPULUI...UN LUX ???

Mesaj de nini » 08 Mar 2008, 13:52

GAbi...nu trebuie sa sterg postul tau..nu ar fi corect..
Ca moderator, NASU m-a invatat sa fiu impartial sa ma cert chiar cu prietenii si sa-i trag de maneca cand este cazul.
Eu nu am facut altceva decat sa spun lucrurilor pe nume.Sunt multi oameni care au nevoie de ajutor, dar totodata si multi care incearca ca profite de noi. (asta a fost ideea). Nu trebuie sa te simti prost, trebuie sa demontrezi ca meriti sa castigi.
O sa ma interesez de magazin si de unde poti obtine informatii...
APCR

Avatar utilizator
dan-hd
utilizator
utilizator
Mesaje: 33
Membru din: 24 Feb 2008, 12:45
Localitate: Hunedoara

Re: PESCUITUL CRAPULUI...UN LUX ???

Mesaj de dan-hd » 08 Mar 2008, 17:15

Nini , eu nu va laud din interes sau scriu ca sa ma aflu in treaba , am scris pt. ca eram foarte fericit pt. ce ati facut pt. Iulian ati facut un lucru deosebit , nu e pomana , poate e un premiu dat unui pescar de crap impatimit asa cum suntem si noi , si tocmai de aceea il intelegem , poate scriu si altii articole frumoase dar Iulian pe langa ca a scris frumos , chiar avea nevoie gura de aer pe care a reprezentat-o acel premiu . Merita cu prisosinta premiul . In schimb nu pot pricepe felul ironic in care mi-ai raspuns ...Hunedorenii au ceva mai aparte ..Imi pare rau , eu citesc toate rubricile de pe forum pt. ca am multe de invatat de la voi si va apreciez pt. tot ce faceti. De acum am sa ma abtin sa va mai scriu Nu stiu ce sa mai cred , de ce rade dl. Nini cand spun ca sunteti niste oameni deosebiti ...si probabil din Hunedoara , suntem oameni si noi aici la Hd. si sunt si pescari f. buni , cu toate ca suntem la inceput si mai avem de invatat de la dv. Pana acum eram fericit sa fiu printre voi pe forum dar se pare ca locul meu nu e aici ......Am sa va studiez din umbra pt. ca totusi multi de aici sunt idolii mei in pescuitul la crap si vreau sa invat cat mai multe de la voi .Respectele mele dl. Nini
Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii .

Avatar utilizator
Qnyx
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 1257
Membru din: 25 Ian 2008, 20:30
Localitate: London - UK / Bucuresti
Contact:

Re: PESCUITUL CRAPULUI...UN LUX ???

Mesaj de Qnyx » 08 Mar 2008, 18:29

Domnule Dan, Nini nu a fost nici pe departe ironic sau rautacios in ceea ce a scris. Dimpotriva a vrut sa sublinieze faptul ca nu suntem super-eroi, ci doar niste oameni normali care poate candva, au fost in aceeasi situatie si au fost ajutati. Noi vrem sa ajutam la randu-ne si rezultatul este acesta. Sper ca in curand sa mai facem astfelde campanii, poate intr-un alt mod, dar ideea principala este ca suntem OAMENI. Sa nu uitati asta !
Nada si momeli de pescuit
pescuitmania xxx pescuitul crap

Avatar utilizator
MISU
membru activ
membru activ
Mesaje: 75
Membru din: 01 Dec 2007, 20:29
Localitate: CJ-AG

Re: PESCUITUL CRAPULUI...UN LUX ???

Mesaj de MISU » 08 Mar 2008, 19:24

Gabriel scrie:Salutare!
Nini... pescari de competitie in Cluj banuiesc ca sunt ...eu nu cunosc nici unu,banuiesc ca tu cunosti fiind banuiesc pescar de competitie ...daca s-ar tine concursuri de pescuit la crap la Cluj cu siguranta as merge,cit despre magazine mai bine aprovizionate , daca stii unu din Cluj te rog sa-mi zici ti-as ramine chiar recunoscator..
Am norocul ca am prietena in Oradea si acolo sunt bati,magazine etc...
Cit despre cele scrise de mine pe acest topic .... nu imi pling de mila....ca"vai mama mea" nu am nici un ban !
Am citit postarea lui IULIAN si oarecum am simtit si eu nevoia sa-i transmit ca nu este sigurul care se loveste de greutatile unui pescar la crap ... la inceput de drum...cu fonduri limitate,probabil am facut postarea cu prea multe "date" personale :oops: .Am facut aceasta postare neurmarind obtinerea de bunuri materiale(pomana),milei sau "FRAIEREALA".... singura chestie a fost ca ma gindesc de 2ori inainte de a da banii ....Sunt sigur ca sunt multi tineri care sunt in situatia mea sau a lui IULIAN ,poate chiar mai rau si mult mai pasionati, dar nu au avut curajul sa posteze.
Nini daca esti amabil fiind moderator sa imi stergi prima mea postare de pe acest topic deoarece nu cred ca-si are locul aici ....stirnind reactii pe care eu nu le urmaream si facindu-ma sa ma simt nasol .
Respecte si mersi...
Salut
Da-mi un numar de tel sa vedem ce o sa iasa(poate facm o echipa de competiti).

Avatar utilizator
nini
senior
senior
Mesaje: 189
Membru din: 27 Ian 2008, 13:18

Re: PESCUITUL CRAPULUI...UN LUX ???

Mesaj de nini » 08 Mar 2008, 20:52

dan-hd scrie:Nini , eu nu va laud din interes sau scriu ca sa ma aflu in treaba , am scris pt. ca eram foarte fericit pt. ce ati facut pt. Iulian ati facut un lucru deosebit , nu e pomana , poate e un premiu dat unui pescar de crap impatimit asa cum suntem si noi , si tocmai de aceea il intelegem , poate scriu si altii articole frumoase dar Iulian pe langa ca a scris frumos , chiar avea nevoie gura de aer pe care a reprezentat-o acel premiu . Merita cu prisosinta premiul . In schimb nu pot pricepe felul ironic in care mi-ai raspuns ...Hunedorenii au ceva mai aparte ..Imi pare rau , eu citesc toate rubricile de pe forum pt. ca am multe de invatat de la voi si va apreciez pt. tot ce faceti. De acum am sa ma abtin sa va mai scriu Nu stiu ce sa mai cred , de ce rade dl. Nini cand spun ca sunteti niste oameni deosebiti ...si probabil din Hunedoara , suntem oameni si noi aici la Hd. si sunt si pescari f. buni , cu toate ca suntem la inceput si mai avem de invatat de la dv. Pana acum eram fericit sa fiu printre voi pe forum dar se pare ca locul meu nu e aici ......Am sa va studiez din umbra pt. ca totusi multi de aici sunt idolii mei in pescuitul la crap si vreau sa invat cat mai multe de la voi .Respectele mele dl. Nini
Dan ...imi cer scuze daca te-am suparat,...nu asta a fost intentia...dar fiecare intelege cum vrea.
Cat despre reactia ta ....sincer fi mai lupator, fa ce te face fericit si nu renunta asa usor la acest sport.
Tine minte ca, in orice sport exista tensiuni, dispute, critici si aprecieri....Atata timp cat poti sa iei in piept aceste lucruri, considera-te un sportiv, daca tu priveste din umbra si in umbra vei ramane.
Sorry, dar asa sunt eu mai direct.
Tot ce pot sa fac este sa-mi cer scuze public daca te-am jicnic sau am fost ironic cum consideri tu.
ideea era cea care a spus-o si Qnyx....SUNTEM OAMENI.

ps . NIni ma cheama fara d-l..aici toti suntem egali.

sa auzim numai de bine
APCR

Avatar utilizator
Gabriel
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 30 Noi 2007, 20:55
Localitate: Cluj-Napoca

Re: PESCUITUL CRAPULUI...UN LUX ???

Mesaj de Gabriel » 09 Mar 2008, 01:08

Salutare.
Misu ieste de-a dreptul magulitoare oferta ta,dar nu sunt copil, imi dau seama de ce atributi are un coechipier de echipa...ca sa participi la competitii ai nevoie de bani...experienta...bani...
Cel mult as putea sa fiu runner sau arbitru la ceva competiti daca ar avea loc prin zona noastra sa vad cu ce se maninca pescuitul crapului la propriu de la cei buni ,acolo chiar ca ai avea ce invata...

Respescte.
Fir intins!

Avatar utilizator
dan-hd
utilizator
utilizator
Mesaje: 33
Membru din: 24 Feb 2008, 12:45
Localitate: Hunedoara

Re: PESCUITUL CRAPULUI...UN LUX ???

Mesaj de dan-hd » 09 Mar 2008, 13:58

Hai sa va spun parerea mea in legatura cu pescuitul crapului - un lux ? Cred ca ar trebui sa ne ajutam mai mult si sa fim prieteni fiindca avem acelasi microb si ne uneste aceeasi pasiune care dupa parerea mea e foarte costisitoare , dar pescuitul la crap se poate face si cu scule ieftine si cu scule scumpe ...Nu sculele fac diferenta , sunt si pescari buni care nu isi permit scule scumpe si sunt si pescari slabi cu scule scumpe . Eu cred ca pe forum intra doar impatimitii , adevaratii pescari de crap cei care vor sa invete , sa stie totul despre pescuit sa-si mai aline dorul pana la urmatoarea partida . Eu am invatat foarte mult de pe forum de la maestrii in pescuitul la crap sau de la pescari obisnuiti ca si mine , pe care altfel nu aveam cum sa-i intalnesc , le pot cere o parere , un sfat , si ma bucur ca pot discuta cu oameni care iubesc la fel de mult pescuitul pt. ca eu sunt bolnav rau , am numai pesti in cap si bete si mulinete ...nu stiu , traiesc pt. pescuit . Pentru mine pescuitul nu e un lux , si cred ca pentru nimeni nu e - e un mod de viata , o pasiune pe care o ducem atat cat ne e plapuma mai mult nu ne putem intinde . Si mie mi-ar placea sa particip la concursuri dar nu i-mi permit ,dar pt. asta nu trebuie sai invidiez sau sai vb, de rau pe cei care participa pt. ca-si pemit sau pt. ca sunt buni ....Poate facem si concursuri cu taxe de participare de 100 lei sa zicem la care sa poata participa si cei cu venituri mai mici . Premiul sa fie o diploma si e suficient .Intradevar ca mai este o problema la noi intre pescarii sportivi si cei care prind ca sa aiba ce manca ...dar eu cred ca incet incet sunt tot mai multi cei care iubesc pestele din apa nu cel din tigaie . Sper sa ne intalnim la pescuit ,sa fim prieteni si cel mai bun sa castige (crap) ,restu sa scoata la minciog .....Si inca ceva , adevarul e ca si eu fug de unii prieteni de-ai mei care ascund peste sau merg pe balta sa se imbete , ei nu pricep ca pescuitul e sport si arta si dragoste nu foame sau un motiv de a merge sa chefuim pe malul apei . Un pescar la crap nu e un pescar cu fite , ci un pescar adevarat....Si cu asta basta mai las loc si altora ...... :shock: :shock: :shock:
Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii .

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: PESCUITUL CRAPULUI...UN LUX ???

Mesaj de iulian petre » 11 Mar 2008, 14:59

dan-hd scrie:Hai sa va spun parerea mea in legatura cu pescuitul crapului - un lux ? Cred ca ar trebui sa ne ajutam mai mult si sa fim prieteni fiindca avem acelasi microb si ne uneste aceeasi pasiune care dupa parerea mea e foarte costisitoare , dar pescuitul la crap se poate face si cu scule ieftine si cu scule scumpe ...Nu sculele fac diferenta , sunt si pescari buni care nu isi permit scule scumpe si sunt si pescari slabi cu scule scumpe . Eu cred ca pe forum intra doar impatimitii , adevaratii pescari de crap cei care vor sa invete , sa stie totul despre pescuit sa-si mai aline dorul pana la urmatoarea partida . Eu am invatat foarte mult de pe forum de la maestrii in pescuitul la crap sau de la pescari obisnuiti ca si mine , pe care altfel nu aveam cum sa-i intalnesc , le pot cere o parere , un sfat , si ma bucur ca pot discuta cu oameni care iubesc la fel de mult pescuitul pt. ca eu sunt bolnav rau , am numai pesti in cap si bete si mulinete ...nu stiu , traiesc pt. pescuit . Pentru mine pescuitul nu e un lux , si cred ca pentru nimeni nu e - e un mod de viata , o pasiune pe care o ducem atat cat ne e plapuma mai mult nu ne putem intinde . Si mie mi-ar placea sa particip la concursuri dar nu i-mi permit ,dar pt. asta nu trebuie sai invidiez sau sai vb, de rau pe cei care participa pt. ca-si pemit sau pt. ca sunt buni ....Poate facem si concursuri cu taxe de participare de 100 lei sa zicem la care sa poata participa si cei cu venituri mai mici . Premiul sa fie o diploma si e suficient .Intradevar ca mai este o problema la noi intre pescarii sportivi si cei care prind ca sa aiba ce manca ...dar eu cred ca incet incet sunt tot mai multi cei care iubesc pestele din apa nu cel din tigaie . Sper sa ne intalnim la pescuit ,sa fim prieteni si cel mai bun sa castige (crap) ,restu sa scoata la minciog .....Si inca ceva , adevarul e ca si eu fug de unii prieteni de-ai mei care ascund peste sau merg pe balta sa se imbete , ei nu pricep ca pescuitul e sport si arta si dragoste nu foame sau un motiv de a merge sa chefuim pe malul apei . Un pescar la crap nu e un pescar cu fite , ci un pescar adevarat....Si cu asta basta mai las loc si altora ...... :shock: :shock: :shock:




salut ! am citit ce-ai scris si sunt de acord dar......concurs cu 100 ron nu se poate face atata timp cand taxa pe balta respectiva e de 100,200,300 ron 24 ore....daca mai tine si 48-72 ore... :? :? se poate face doar in balti salbatice......

Închis

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”