Semnati aici

cine esti si ce vrei..........de la pescuit

Moderatori: mini_mic, pharaoh

Scrie răspuns
Avatar utilizator
hopecarpteam
junior
junior
Mesaje: 2
Membru din: 15 Ian 2008, 00:32
Localitate: bucuresti

Re: Semnati aici

Mesaj de hopecarpteam » 25 Feb 2008, 00:00

Salut,
Sunt Dan din Bucuresti (cartierul Titan), am 32 ani si pesuiesc din copilarie. Am o echipa, HopeCarpTeam nascuta din dorinta de a participa la concursurile de pescuit la crap si din dorinta de a cunoaste cit mai multe despre acest sport si despre oamenii care il practica.Pescuiesc de obicei pe lacurile private din zona Bucuresti, plus excursiile anuale in delta dar consider ca nici o distanta nu este prea mare daca greutatea crapilor de la celalalt capat este din doua cifre :wink: .
Multumesc.
HopeCarpTeam
Bucuresti

Avatar utilizator
mariusvlad
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 06 Feb 2008, 14:06

Re: Semnati aici

Mesaj de mariusvlad » 25 Feb 2008, 15:26

Salutare tuturor impatimitilor.Numele meu este Marius Vlad , sunt targovistean , in varsta de 33 de ani, imi place sa pescuiesc in orice conditii si la orice tip de peste, deci pot spune ca practic tipul de pescuit in functie de pestele pe care intentionez sa-l prind.Actualmente sunt stabilit in Suedia in Stockholm iar aici ies la pescuit de cate ori am ocazia.In aceasta perioada in general, aici se prinde pastrav oceanic si somon , deci stilul trebuie adaptat ca atare.Pentru pastravul oceanic se foloseste o metoda apropiata cu cea pentru crap, diferenta constand in montura, si anume acul fiind prins de firul principal ca la montura elicopeter pentru crap, dar firul avand o lungime de 1-2m.In rest pentru somon folosesc spining-ul cu voblere mari 10-25g de regula fire textile.Ca momeli pentru pastrav acum iarna sunt folosite ramele normale care se pun cate 4-5 bucati pe ac, binecunoscutul buchetel.Ce pot sa mai adug este faptul ca in Suedia pescuitul este liber nu ai nevoie de niciun permis sau alte taxe , apele apartinand statului care le si intretine.Insa , aici toti pescarii respecta limitele de retinere fara compromisuri, nu ai voie sa pescuiesti decat cu un bat, daca vrei sa abordezi muscarit spining sau stationar o poti face la fiecare sedinta indiferent de apele in care pescuiesti.
Cam ata deocamdata.Felicitari Florin pentru tot ce faceti tu si toata echipa Infopescar.tv.Fire intinse si succes in continuare.
P.S.Cum pot afla mai multe informatii despre cocursurile organizate in Romania anul acesta?Ma intereseaza toate tipurile de pescuit , muscarit, spining, stationar(crap si alte ciprinide)

Avatar utilizator
mariusvlad
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 06 Feb 2008, 14:06

Re: Semnati aici

Mesaj de mariusvlad » 25 Feb 2008, 15:43

nu vreau sa fie considerat spam dar trebuie sa mai zic ceva:
Am uitat sa precizez ca pescuiesc de vreo 23 de ani , vacantele de vara petrecandu-mi -le la Vcaraesti jud. Dambovita unde cel mai indepartat lac de casa batraneasca se afla la 25 min. de mers pe jos prin gradinile vecinilor, deci...Asa ca zilinic la pescuit si scaldat.Ce minunatie de cleni mai prindeam la greierasi(cosasi) sau la cari de buturuga in barajul de pe Dambovita intre Vacaresti si Piersinari(administrator OGA cred), acum nu stiu ce mai este pe acolo ca nu am mai fost de ani de zile.
Scuze de spam dar trebuia sa mentionez de cand pescuiesc :D
fir intins si la mai mare in cantare

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Semnati aici

Mesaj de florentiniuga » 25 Feb 2008, 21:43

Salut Marius! Imi plac tare mult spamurile de genul asta. Intrevad eu oare un viitor povestitor pe forumul nostru?
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: Semnati aici

Mesaj de IULIAN C » 26 Feb 2008, 11:11

Salutare la toata lumea!
Iulian Comanescu e numele meu,nascut pe 4 Martie 1980,sunt buzoian dar lucrez si locuiesc in Bucuresti.
Pescuiesc de la 6 ani,iar anul trecut odata cu primul crap prins,m-am imbolnavit de acest microb si mai tare,acum m-am dotat si doar la crap o sa pescuiesc,am multe de-nvatat.....fiind la inceput! :roll:
Inca necasatorit(urmeaza in curand),am ca partener de pescuit chiar pe logodnica mea,care si ea iubeste acest sport,mai ales ca are in sange asa ceva-tatal ei fiind vanator pasionat!!!
Cam atat am avut de zis despre mine....fire zbantuite tuturor :D !!
Fişiere ataşate
RORO070.jpg
(23.06 KiB) Descărcat de 555 ori
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Avatar utilizator
sorinstef
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 26 Feb 2008, 17:06
Localitate: TIMISOARA

Re: Semnati aici

Mesaj de sorinstef » 26 Feb 2008, 17:21

Buna ziua tuturor pescarilor de pe acest forum.Numele meu este STEF SORIN am 20 ani si sint din TIMISOARA.I-mi place sa pescuiesc la crap, dar nu refuz nici o alta provocare.In privinta calculatorului sint la inceput de drum ,iar daca mai gresesc cite ceva va rog sa ma scuzati deoarece nu o fac intentionat.FIR INTINS!!

Avatar utilizator
CRYSTYAN
membru activ
membru activ
Mesaje: 81
Membru din: 29 Dec 2007, 13:16
Localitate: TIMISOARA
Contact:

Re: Semnati aici

Mesaj de CRYSTYAN » 26 Feb 2008, 17:32

sorinstef scrie:Buna ziua tuturor pescarilor de pe acest forum.Numele meu este STEF SORIN am 20 ani si sint din TIMISOARA.I-mi place sa pescuiesc la crap, dar nu refuz nici o alta provocare.In privinta calculatorului sint la inceput de drum ,iar daca mai gresesc cite ceva va rog sa ma scuzati deoarece nu o fac intentionat.FIR INTINS!!
Bine ai venit prietene.Ai reusit in sfirsit ?

Avatar utilizator
Enache Claudiu
membru activ
membru activ
Mesaje: 87
Membru din: 26 Dec 2007, 12:40

Re: Semnati aici

Mesaj de Enache Claudiu » 27 Feb 2008, 12:38

Buna ziua,

Enache Claudiu este numele meu, am 27 de ani si sunt din Bucuresti. Practic pescuitul la crap de 3 ani, de anul trecut incepand la boiles. Avand in vedere ca de anul acesta voi incerca sa imi fac singur bilele, si m-am si inscris la un concurs caritabil pe Darvari unde va participa de altfel si domnul IUGA, voi avea multe de intrebat pe acest forum (retete, tehnici de nadire , etc.) . Voi avea mai mult de citit si de intrebat decat de postat.

Numai bine!

Avatar utilizator
levy
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 26 Feb 2008, 16:22

Re: Semnati aici

Mesaj de levy » 28 Feb 2008, 12:07

salut ma numesc Levi sunt din oradea am 27 de ani sunt pasionat de pescuit de vreo 2 anisori stilu practicat de mine este spinningu dar nu refuz nici un stil de pescuit

Avatar utilizator
deac istvan
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 24 Feb 2008, 16:14

Re: Semnati aici deac stefan

Mesaj de deac istvan » 29 Feb 2008, 23:21

florentiniuga scrie:Cateva cuvinte despre fiecare, in loc de semnatura, ar fi binevenite. Ne intereseaza varsta, daca se poate si numele real, ce fel de pescuit practicati, in ce zona, de cati ani... si tot ce credeti ca va intereseaza si pe voi despre altii.
ma numesc deac stefan am 37 de ani pescuiesc la crap sunt din carei jud satu mare mar interesa technici si monturi

Avatar utilizator
eugen
senior
senior
Mesaje: 250
Membru din: 10 Mar 2008, 09:31

Re: Semnati aici

Mesaj de eugen » 10 Mar 2008, 10:06

Ma numesc Eugen Popa, sunt din Pitesti, am 38 de ani, iar faptul ca sunt aici cu dumneavoastra se datoreaza faptului ca, anul trecut un prieten m-a "virusat", deci experienta mea in domeniu tinde mai mult spre zero si de aceea sper sa aveti un gram de rabdare cu mine daca va voi pune unele intrebari care vi se vor parea cam aiurea.
Fir intins tuturor.

Avatar utilizator
tomy
utilizator
utilizator
Mesaje: 15
Membru din: 19 Mar 2008, 15:38
Localitate: baia mare
Contact:

Re: Semnati aici

Mesaj de tomy » 19 Mar 2008, 17:23

buna ziua prieteni pescari. ma numesc varga tamas lumea imi zice tomi am 23 de ani si sunt din baia mare. pescuiesc de vreo 12 ani pe balti si rauri dar cel mai mult imi place la crap desi nu prea avem locuri de crap pe la noi.ma bucur ca mam inscris si sper sa invat multe de la voi

Avatar utilizator
persanu
utilizator
utilizator
Mesaje: 14
Membru din: 16 Feb 2008, 18:26

Re: Semnati aici

Mesaj de persanu » 19 Mar 2008, 21:45

salutre tutuor ,respect ptr toti pescari , ma numesc NICU si sunt din ploiesti,am 24 de ani, stationar.
am invatat la varsta 6 ani sa pescuiesc pe rau iar de la 7 ani sunt un impatimit al crapului ,asta din cauza rudelor mele ,sunt totipescari,am avut de unde invata,si am putut invata si eu pe alti (iam inbolnavit de pescuit :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: )
Imi plac partidele de pescuit lungi si pline de activitate
- NU AM NEVOIE DE TROFEE ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,pescuiesc ptr ca este un hoby
mi se pare mai frumos pescuitul noaptea si parca e mai bun calitativ
am fost pe foarte multe balti dar de 2 ani am una si buna (si la bani si la capturi )
va salut si fir fooooooooooooooooooooooarteeeeeeeeeeeee intins :wink: :wink: :wink: :wink: :wink:

Avatar utilizator
crap_maniak
junior
junior
Mesaje: 4
Membru din: 08 Mar 2008, 19:12
Localitate: Cluj-N. & pe balta
Contact:

Re: Semnati aici

Mesaj de crap_maniak » 20 Mar 2008, 12:36

Ma numesc Abrudan Tudor, sunt din Cluj-N. am 20 ani si pescuiesc de cand ma stiu si de pe la vreo 12-13 ani numai la crap si la sonm. Ma aflu intr-un stadiu avansat de o boala cronica numita... PESCUIT.
Pescuiesc C&R (recorduri:ten-20kg, comun-17kg, somn-144cm, salau-5kg...); Sunt student la piscicultura si vreau sa ma zbat sa devin un pescar profesionist de crap(profesor intre profesori), in viitorul apropiat(10-20ani).vise deale mele.
MANIAK Carpfishink M.N.K. http://www.youtube.com/user/tudorpescar

Avatar utilizator
RaPpSodIq
membru activ
membru activ
Mesaje: 96
Membru din: 15 Mar 2008, 12:29
Localitate: Alba Iulia

Re: Semnati aici

Mesaj de RaPpSodIq » 20 Mar 2008, 23:04

Ma numesc Cacovean Cristi, sunt din Alba Iulia, am 23 ani, imi place mult sa pescuiesc la statzionar, de vreo 3 4 ani si la crap, pescuiesc in general pe Mures si pe baltzile din zona (baltzi cam slabutze) :D . Trebuia sa intru pe acest topik din momentul in care m-am inscris pe forum, dar nu am fost atent, si imi cer scuze. Altceva ce sa va mai spun....decat Fir intins tuturor, si sa punem mana de la mana sa facem acest forum cat mai activ, educativ si placut pentru ca merita.
Eu ii vreau, dar ei.....mai greu

Scrie răspuns

Înapoi la “Cateva cuvinte despre fiecare”