Cum sa scap de rac

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Avatar utilizator
Adyi
membru activ
membru activ
Mesaje: 86
Membru din: 05 Mar 2008, 18:48
Localitate: ilfov

Re: Cum sa scap de rac

Mesaj de Adyi » 24 Feb 2009, 16:30

Racul se ridica dupa sol in apa ? ... ca ma gandeam sa incerc o montura sa stea carligu la o distanta de 10 - 15 cm de sol ... HELP !!!

Avatar utilizator
mircea13
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 02 Ian 2008, 16:40
Localitate: iasi

Re: Cum sa scap de rac

Mesaj de mircea13 » 26 Feb 2009, 10:50

E un lucru stiut ca apeie care au multi raci au putini pesti mari. Pestii mari cum ar fi: crapul,somnul,salaul,etc mananca raci indiferent ca sunt mai mari sau mai muci.Racii contin proteina si pentru acest motiv carnea din coada de rac se foloseste la pescuit pusa in carlig. Numai bine Mircea13 :-h
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Avatar utilizator
nagy victor
Veteran
Veteran
Mesaje: 1447
Membru din: 19 Feb 2009, 12:19
Localitate: Oradea
Contact:

Re: Cum sa scap de rac

Mesaj de nagy victor » 02 Mar 2009, 18:55

incercati cu aroma de capsuni !
Pescuitul Inainte de Toate !
Cine NU Respecta Natura , NU se Respecta pe SINE !

http://pescarulbihorean.ro/
http://pescarulbihorean.ro/forum/

Avatar utilizator
Butaru Gabriel
Veteran
Veteran
Mesaje: 688
Membru din: 12 Sep 2008, 21:04

Re: Cum sa scap de rac

Mesaj de Butaru Gabriel » 08 Mar 2009, 21:06

Cea mai buna solutie este cateva bucati de sunca taiate bucati ca patratica de mamaliga si adio raci,se pun bucatile de sunca in cuva barcutei cu care naditi

Avatar utilizator
CaRp-HuNtEr
membru activ
membru activ
Mesaje: 75
Membru din: 10 Oct 2008, 21:20

Re: Cum sa scap de rac

Mesaj de CaRp-HuNtEr » 11 Mar 2009, 14:46

nagy victor scrie:incercati cu aroma de capsuni !
si nu numai ,orice pe baza dulce e bun ,cel putin din experienta mea vaga am observat ca racul nu se atinge de dulcegarii ,daca pui pop-up nici cu asta nu ai rezolvat problema ,iti taie firul sigur ,eu am facut incercare cu pop-up dulce si pop-up pe baza de peste cel dulce la lasat in pace

Avatar utilizator
dani
senior
senior
Mesaje: 158
Membru din: 09 Mar 2008, 19:41
Localitate: Bucuresti

Re: Cum sa scap de rac

Mesaj de dani » 11 Mar 2009, 15:27

Si ar mai fi o metoda... :D ...
Este bine stiut ca exemplarele mai mari de crap se hranesc cu raci...deci...elibereaza exemplarele mai mari de crap si astfel poate va scadea populatia de rac... :)) !!!
today is the yesterday that tommorow won't count

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

ATACUL RACILOR

Mesaj de iorgu » 10 Ian 2010, 17:55

Cunoastem cu totii importanta acestor crustacee in balti,lacuri si ape curgatoare unde incercam sa ne punem in practica priceperea si norocul pentru a ne destresa incercand sa prindem cativa pesti(pestisori),dupa caz. Prezenta lor ne certifica faptul ca apa din acel bazin piscicol este curata la fel ca si vietuitoarele din mediul respectiv. Toate bune,normale si frumoase pana aici.Racii traiesc in jur de 15-20 de ani,se hranesc cu larve acvatice,moluste,pesti
morti si altele din imensa varietate acvatica de vietuitoare.In sezonul rece traiesc in hibernare amortiti prin namol si printre radacinile plantelor acvatice,in luna aprilie femelele depun in jur de 300 oua care sunt lipite de abdomenul lor.Dupa 2-3 saptamani ies racusori care incep sa se hraneasca singuri si ciclul vietii merge mai departe asa cum este si normal.DIN LUN MAI incep asa zisele probleme stresante pentru noi.Sunt sigur ca toti ati patit-o.Odata cu venirea primaverii si a unui nou ciclu de viata racii incep sa se hraneasca intens cu tot ce exista in apa printre care si cele CATEVA carlige pe care sau de care am pus momeala incercand sa prindem un peste.Racii se hranesc foarte fin din momeala noastra si trebuie sa fii un bun observator sau un pescar cu experienta pentru a observa cand nu mai ai nimic in sau pe carlig.Cand este vant sau sunt valuri este foarte greu.Personal am trecut de multe ori prin asa ceva ,am schimbat momeala si la 10-15 min. dar degeaba.ACUM vin cu intrebarea: la momeli si nade avem o infinitate de retete dar detinem cumva si o reteta pentru protejarea monturilor noastre. Va rog abordati aceasta tema. CUM SAU CE PUTEM FACE SA NU NE MAI ATACE RACII MONTURILE? Va multumesc anticipat (tema poate a mai fost dezbatuta pe acest forum, dar eu sunt un nou venit). Cu mult respect.
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: ATACUL RACILOR

Mesaj de Madalin Dirla » 10 Ian 2010, 18:11

Incearca cu porumb artificial (http://www.ecrap.ro/catalog/category/vi ... 135/id/16/)pe firul de par.
Fir intins! ---<>< ---<>< ---<><

Avatar utilizator
dragan claudiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 662
Membru din: 02 Apr 2008, 16:58
Localitate: brasov
Contact:

Re: ATACUL RACILOR

Mesaj de dragan claudiu » 10 Ian 2010, 18:31

[quote="Madalin007"]Incearca cu porumb artificial (http://www.ecrap.ro/catalog/category/vi ... 135/id/16/)pe firul de par.
Fir intins! ---<>< ---<>< ---<><[/quo
Madaline ,il roade si pe ala,iti spun din experienta........ **==

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: ATACUL RACILOR

Mesaj de iorgu » 10 Ian 2010, 19:27

Madalin007 scrie:Incearca cu porumb artificial (http://www.ecrap.ro/catalog/category/vi ... 135/id/16/)pe firul de par.
Fir intins! ---<>< ---<>< ---<><
Madaline esti un coleg de forum de mare ajutor. Te rog sa ma crezi ca am DAT (nu doar incercat )cu asa ceva :diverse marimi,materiale,culori,esente cu rezultate submediocre.Esti mascul si stii foarte bine ca o femeie este mai satisfacuta cu ,,ceva" natural decat cu un ,,vibro: sau ,,dildo" indiferent de culoare ,marime sau gust.Referitor la problema cu RACII hai sa ne mobilizam mai intens pe forum,poate gasim pe cineva care detine solutia.EA EXISTA.
Sunt sigur ca te intereseaza si pe tine la fel de mult ,mai ales ca racul mai este numit si <paznicul crapilor>.


Va respect mult! :-h
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: ATACUL RACILOR

Mesaj de Madalin Dirla » 10 Ian 2010, 19:41

iorgu scrie:
Madalin007 scrie:Incearca cu porumb artificial (http://www.ecrap.ro/catalog/category/vi ... 135/id/16/)pe firul de par.
Fir intins! ---<>< ---<>< ---<><
Madaline esti un coleg de forum de mare ajutor. Te rog sa ma crezi ca am DAT (nu doar incercat )cu asa ceva :diverse marimi,materiale,culori,esente cu rezultate submediocre.Esti mascul si stii foarte bine ca o femeie este mai satisfacuta cu ,,ceva" natural decat cu un ,,vibro: sau ,,dildo" indiferent de culoare ,marime sau gust.Referitor la problema cu RACII hai sa ne mobilizam mai intens pe forum,poate gasim pe cineva care detine solutia.EA EXISTA.
Sunt sigur ca te intereseaza si pe tine la fel de mult ,mai ales ca racul mai este numit si <paznicul crapilor>.


Va respect mult! :-h
:D :D :D

Avatar utilizator
doru
senior
senior
Mesaje: 211
Membru din: 17 Ian 2008, 22:17

Re: ATACUL RACILOR

Mesaj de doru » 10 Ian 2010, 20:21

S-a mai discutat de aceasta problema anul trecut si cred eu ca singura modalitate de a scapa de atacul racilor este de a planta la 10-15 metri de locul de pescuit o plasa fina incarcata cu albitura sau bucati de peste,de preferat sa fi stat o ora inainte la soare.Daca locul nu este aproape de mal si nu poti planta cu mana,fara barcuta telecomandata nu poti face nimic.[sau o barca normala unde este voie]
Resturile de peste,albitura in general ,atrage ca un magnet racii si in functie de o plasa cat mai fina ,ca sa nu se poata ospata in voie ci sa-i tina ocupati,pot trece ore bune fara sa fi deranjat.
Am probat treaba asta si merge in afara cazului ca nu ai barcuta si trebuie pus pestele departe de mal.Daca cineva pe balta are barcuta te poate ajuta pt.cateva beri si o vorba buna.
ATENTIE,nu tot timpul racii golesc carligele,in majoritatea cazurilor somnul american,cel cu intepatura spinilor dureroasa,este raspunzator de acest lucru.La noi nu ajung mari si colcaie ca viermii pe fundul apelor.Acestia rod tot ca soarecii si pot fi prinsi la orice momeala.

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: Cum sa scap de rac

Mesaj de iorgu » 10 Ian 2010, 22:08

Dorule iti multumesc pentru sfat,am aflat acum ca tema a mai fost dezbatuta,sunt nou pe acest site si de aceea nu am stiut.In urma dezbaterilor care au avut loc vad ca nu s-a ajuns la nici o concluzie. Te rog sa ma crezi ca am toata logistica necesara pescuitului de asa zisa performanta-dau numai dupa pesti mari,indiferent de specie.Printre cele necesare vaporasul este prezent in doua exemplare,sunt foarte multumit de ele in orice conditii:ploaie vant,noapte.
Totusi raspunsul la problema atacului racilor a ramas in <coada de peste>. Nu doresc sa-i extermin ci doar sa-i indepartez de locul unde pescuiesc,personal cred ca sunt pescari care detin acest secret,dar din varii motive nu vor sa-l faca public. Parerea mea este ca poate reusim sa-i facem sa ne spuna si noua metoda pentru a o lasa nepotilor
nostri.Cer scuze daca sunt prea sentimental.

Va respect mult! :-h
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
Marian Constantin
Veteran
Veteran
Mesaje: 898
Membru din: 16 Dec 2007, 13:55

Re: Cum sa scap de rac

Mesaj de Marian Constantin » 10 Ian 2010, 22:26

iorgu scrie: Totusi raspunsul la problema atacului racilor a ramas in <coada de peste>. Nu doresc sa-i extermin ci doar sa-i indepartez de locul unde pescuiesc,personal cred ca sunt pescari care detin acest secret,dar din varii motive nu vor sa-l faca public. Parerea mea este ca poate reusim sa-i facem sa ne spuna si noua metoda pentru a o lasa nepotilor
nostri.Cer scuze daca sunt prea sentimental.

Va respect mult! :-h
Una din metode ar fi o bucata de blana de oaie , daca se poate si cu ceva osanza pe ea , o arunci cu ajutorul spodu-lui la cativa metri de locul de pescuit .

P.S-Am participat la acel concurs , mentionat la inceputul topicului , si strategia mea a fost de a face un pat de nada consistent pe la 100-110 m si sa pescuiesc pe la 120. Acest lucru a dat roade si chiar am castigat acel concurs. Racii si chiar ciortanii , in numar foarte mare , m-au lasat in pace si am prins numai peste punctabil.
Ultima oară modificat 10 Ian 2010, 22:32 de către Marian Constantin, modificat 1 dată în total.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Cum sa scap de rac

Mesaj de gor965 » 10 Ian 2010, 22:31

marian_oprea scrie:Asa cum spune si Razvan, regula nr 1 cand pescuiesti pe o balta invadata de raci este sa reusesti sa pastrezi momeala cat mai mult timp pe firul de par. Exista diferite modalitati de a face asta: momeli din plastic, alune tigrate pregatite printr-un timp de fierbere si inmuiere mai scurt, protejarea boiliesului prin diferite metode ( ciorapi de dama, sistemul Jail Bait de la Solar, aplicarea unui tub termocontractabil peste momeala etc), porumb uscat sau boiliesuri dezhidratate.
Ultima varianta, cea a boiliesurilor dezhidratate, poate fi dezbatuta mai pe larg, deoarece oricat de mult ai dezhidrata un boilies, duritatea lui finala este data intr-o mare masura de compozitia mixului. Un mix din care va rezulta un boilies dur contine fainuri cu un puternic efect de intarire: derivate lactice (caseine, albumina de zer, gel de zer etc), derivate din ou, mancare de pasarele ( CLO, Meggablend, Red Factor etc), faina de sange, gris sau faina de orez.
Un exemplu de mix destinat folosirii pe ape pline de raci ne da CC Moore:

200g praf de oua
100g gris
100g malai
50g concentrat proteic de zer
150g faina de soia
200g faina de vanilie
50g faina de var
50g albumina de oua
50g faina de sange
40g Meggablend Sweet
10g Cyprivit

Singura faina solubila din reteta de sus este cea de vanilie, care are rolul de a se dispersa lent in apa, pe o perioada lunga de timp. Boiliesul rezultat dintr-un astfel de mix este unul cu o atractie scazuta, datorita impermeabilitatii aproape complete, iar faina de vanilie incearca sa compeseze putin acest lucru. Faina de var ( limestone powder) are o densitate foarte mare, oferind boiliesului greutate.

Partea lichida trebuie acordata si ea unui astfel de mix. Daca mixul face sa rezulte un boilies extrem de compact, atunci lichidele folosite trebuie sa fie unele cu o capacitate de dispersie foarte ridicata. Uleiurile nu au ce cauta in reteta noastra, pentru ca ar ramane efectiv blocate in interiorul boiliesului.
preluare Crap.ro
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”