Permise ANPA

birocratie

Moderatori: pharaoh, vali003

Avatar utilizator
nagy victor
Veteran
Veteran
Mesaje: 1447
Membru din: 19 Feb 2009, 12:19
Localitate: Oradea
Contact:

Re: Permise ANPA

Mesaj de nagy victor » 13 Apr 2009, 12:08

Acesta este tipul de mesaj (informatie) pe care am vrut sa-l aud (citesc) de la cei ce emit aceste permise , la un moment dat circula vorba ca se pot ridica numai de la cele trei asociatii din judet .
Eu personal , multumesc pt. informatie ! :)
Pescuitul Inainte de Toate !
Cine NU Respecta Natura , NU se Respecta pe SINE !

http://pescarulbihorean.ro/
http://pescarulbihorean.ro/forum/

Avatar utilizator
pescardeclean
utilizator
utilizator
Mesaje: 44
Membru din: 13 Apr 2009, 08:55

Re: Permise ANPA

Mesaj de pescardeclean » 13 Apr 2009, 12:45

Domnule Nagy Victor daca va mai pot ajuta cu ceva, va rog sa ma contactati: scurt si la obiect (nemteste) :D

Avatar utilizator
nagy victor
Veteran
Veteran
Mesaje: 1447
Membru din: 19 Feb 2009, 12:19
Localitate: Oradea
Contact:

Re: Permise ANPA

Mesaj de nagy victor » 13 Apr 2009, 14:24

OK ! :))
Pescuitul Inainte de Toate !
Cine NU Respecta Natura , NU se Respecta pe SINE !

http://pescarulbihorean.ro/
http://pescarulbihorean.ro/forum/

Avatar utilizator
Dan Pescarul
utilizator
utilizator
Mesaje: 13
Membru din: 25 Mar 2008, 23:35

Re: Permise ANPA

Mesaj de Dan Pescarul » 04 Ian 2010, 15:48

anul acesta cum se poate pescui ?... bineînţeles legal... ştie cineva ? sau e prematură întrebarea ? De când pescuiesc, în fiecare an a trebuit sa ma informez, datorită modificărilor intervenite, ba cu ANPA ba cu asociatiile JVPS. unde mai decartăm anul acesta ??! s-a elaborat cumva vreun cadru legal ? Vă mulţumesc. :-S

Avatar utilizator
yulyan33
junior
junior
Mesaje: 6
Membru din: 06 Dec 2009, 13:11

Re: Permise ANPA

Mesaj de yulyan33 » 08 Ian 2010, 23:28

,,daca va referiti la pescuitul sportiv nu exista concesiuni pe bazinele
piscicole naturale decat in Delta Dunarii.
cu stima
Adrian Ionascu, consilier ANPA"
raspuns primit in data de 08.01.2010 direct pe mail de la ANPA asa ca AJVPS sa o lase mai moale, poti fi membru in orice asociatie daca vrei sa pescuiesti pe bazinele naturale

Avatar utilizator
tavimai
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 16 Feb 2009, 13:49

Re: Permise ANPA

Mesaj de tavimai » 10 Ian 2010, 02:14

yulyan33 scrie:,,daca va referiti la pescuitul sportiv nu exista concesiuni pe bazinele
piscicole naturale decat in Delta Dunarii.
cu stima
Adrian Ionascu, consilier ANPA"
raspuns primit in data de 08.01.2010 direct pe mail de la ANPA asa ca AJVPS sa o lase mai moale, poti fi membru in orice asociatie daca vrei sa pescuiesti pe bazinele naturale
...da niscaiva tabele cu "bazinele alea naturale" nu sunt in stare sa ne serveasca ? O definitie ,ceva cat de cat, sa avem si noi ceva "la mana", adica nu "jumatea lu trei " , pe care ne-au tot servit-o pana acum in primele luni din fiecare an ! Daca in "bazinele naturale" exista pesti naturali , care sunt celelalte, cui apartin si ce fel de pesti pot fi pescuiti in ele ? Cum naiba sa ne ferim de "pestii artificiali " daca nu-i stim pe cei naturali ? =)) =)) =)) O fi chiar atat de greu sa publice niste tabele cu apele publice din Romania ?(anpa-ul vreau sa zic !) Te trezesti pe malul apei ca vine cate un berbec sa-ti zica verzi si uscate , sa te streseze pentru ca nu ti-ai facut permis "la ei" si sa-ti strice o zi de recreere ?!De ce nu fac asociatiile, publice contractele ,termenii sau intelegerile de tot felul vizavi de "cine-i stapanu" si de ce(in baza carui act ) , la apa x ,y sau z fie ea balta,rau sau canal ? Isi freaca toti acum mainile de bucurie cand vad ca incaseaza banii dar nu sunt in stare sa-si faca un site propriu sau sa posteze pe site-urile pescaresti "docomentu" care ii indreptateste sa gestioneze pescuitul pe anumite ape !De ce li se permite sa incaseze -taxa permis anpa- daca ei nu au sa-ti dea permisul ? Ar fi normal sa incaseze doar cotizatia si sa fie specificat pe chitanta doar acest lucru !(Valabil pentru toate asociatiile inclusiv ajvpseuri !) Pentru asta nu exista protectia consumatorului ? Oare putem merge acolo ? Daca ma duc la pescuit cu o chitanta sunt legal pentru faptul ca am cumparat ceva ce vanzatorul nici nu are ? De ce nu pot eu sa vad pe site-ul anpa , care sunt asociatiile din judetul meu sau din toata tara care au dreptul sa elibereze permise si incepand cu ce data ? Daca din lipsa formularelor nu s-a putut elibere permisul 3 luni n-ar fi normal ca valoarea sa sa fie redusa cu o patrime sau cat o fi , corespunzatoare perioadei in care nu ai putut pescui legal ? Anpa-ul asta a anuntat ca acea chitanta tine loc de permis ? Unde , cand si platita la cine ori la care asociatie ?
La astea nu pot raspunde ?

Avatar utilizator
Dan Pescarul
utilizator
utilizator
Mesaje: 13
Membru din: 25 Mar 2008, 23:35

Re: Permise ANPA

Mesaj de Dan Pescarul » 14 Ian 2010, 15:51

Eu nu inteleg rostul ajvps-urilor. De ce sa ma inscriu intro asociatie, ca sa am dreptul sa pescuiesc !? Daca platesc ANPA, care gandesc ca este for superior, de ce sa platesc si la ajvps? Ajvps-ul ne tratează de sus si nu are nici o contributie in ceeace priveste acest hobby. Fac populări, fac amenajări sau altceva ?? eu nu stiu. Încasează banii... şi atat. În Argeş si-au tras un sediu ,,de te doare mintea''. Colac peste pupăză au ,,tocmit '' jandarmi şi ,, stewarzi'' să ,, cureţe'' râul Argeş de pescari. Acum întreb... dacă vreau să conduc autoturismul proprietate personală trebuie să mă înscriu în ACR. ( situaţie similară). :))

Avatar utilizator
tavimai
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 16 Feb 2009, 13:49

Re: Permise ANPA

Mesaj de tavimai » 14 Ian 2010, 17:30

Dan Pescarul scrie:Eu nu inteleg rostul ajvps-urilor. De ce sa ma inscriu intro asociatie, ca sa am dreptul sa pescuiesc !? Daca platesc ANPA, care gandesc ca este for superior, de ce sa platesc si la ajvps? Ajvps-ul ne tratează de sus si nu are nici o contributie in ceeace priveste acest hobby. Fac populări, fac amenajări sau altceva ?? eu nu stiu. Încasează banii... şi atat. În Argeş si-au tras un sediu ,,de te doare mintea''. Colac peste pupăză au ,,tocmit '' jandarmi şi ,, stewarzi'' să ,, cureţe'' râul Argeş de pescari. Acum întreb... dacă vreau să conduc autoturismul proprietate personală trebuie să mă înscriu în ACR. ( situaţie similară). :))
Toate asociatiile "halesc" banii pescarilor cu sete dar nu reprezinta aproape deloc interesele pescarilor !O data am sunat impreuna cu cativa pescari la agvps sa reclamam ca se braconeaza in zona in care pescuiam .Au venit si ne-au controlat pe noi daca avem permis . =)) =)) =)) .Braconierii prinsi atunci sunt bine mersi cu toate ca au fost prinsi cu plase si pesti la ei si au fost dusi la politie .Respectivii braconieri atunci prindeau peste pentru ceva "bolovan" mare care baga pestele cu sacii in masina si era acolo ! Acea masina presupun ,cunoscuta fiind , nu a fost controlata si a plecat nestingherita de la locul faptei !!!

Scrie răspuns

Înapoi la “Legi, Permise, Asociatii, Cluburi, Federatii”