startul in spinning

Moderatori: Qnyx, mini_mic

Avatar utilizator
doru
senior
senior
Mesaje: 211
Membru din: 17 Ian 2008, 22:17

Re: startul in spinning

Mesaj de doru » 18 Apr 2008, 18:50

Un bat de pluta are de la 5 la 30 gr, nu vad de ce nu ar fi bun unul mai rigid pt. aruncari cu voblere mari sau lingurite mai grele. Pt lanseuri usoare folosesc un bat B-SCUARE 20-40GR,iar pt voblere mari sau locuri ce dau sperante de capturi mai serioase fol. un DAM 40-60 GR.Adevarul ca cel mai mic vobler folosit este salmo hornet 4gr dar se lanseaza perfect cu un bat de chiar 40- 60 gr.Controlul este mai bun.Am mai primit de la sora mea de dincolo un bat de 2,4 m,cu un set de accesorii pt. aruncari grele ,B-SCUARE,care se preteaza mai mult la pescuitul pestilor mari sau la trena din barca si are act. de 100-200gr.Pe acesta o sa-l folosesc pe la Dunare la somn.

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: startul in spinning

Mesaj de zamfi » 18 Apr 2008, 20:56

Adevarul ca cel mai mic vobler folosit este salmo hornet 4gr dar se lanseaza perfect cu un bat de chiar 40- 60 gr.Controlul este mai bun.
Personal ma indoiesc... :oops: Daca batul are intradevar puterea de 40-60 g , nu cred ca se poate lansa perfect ...Acum depinde ce intelegi prin perfect. Incearca totusi sa-l lansezi (voblerul :P ) cu un bat L sau UL.Sa vezi diferenta!Din nou parerea mea! :lol:

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: startul in spinning

Mesaj de zamfi » 18 Apr 2008, 21:01

apoi spinning la avat, care avea zile cand efectiv te plictiseai prinzandu-l,
:lol: Ai incercat sa-l prinzi si in celelalte zile?! :roll: :lol: Cand nu te plictiseai...O sa vezi diferenta...Salaul, stiuca sau somnul...sa zicem ca nu intra in discutie :lol:
Si ar mai fi ceva...In spinning ca si in fly (apropo as vrea sa stiu diferenta intre cele doua stiluri , din punctul tau de vedere, in ceea ce inseamna sportivitate) lucram "cu mainile curate" :P Fara suparare.Respect.

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: startul in spinning

Mesaj de stefanflorin » 18 Apr 2008, 21:36

Daca tot timpu am prinde ce farmec ar mai avea...te intrebi? ar deveni monoton si ar disparea acea fantezie "ca daca...". Spiningul nu zic ca e un stil usor de pescuit (daca prinzi cateva smekerii ale baltii/raului/canalului respectiv e floare la ureche..parerea mea) insa desi dam cu momeli artificiale, nu pot zice ca-i acorda sanse prea multe pestelui. Sunt concepute de asa natura ca efectiv pt peste reprezinta cireasa de pe tort cum e la moda sa se zica. La fly fishing pe de alta parte (desi nu am pescuit niciodata in acest stil) din ce am observat, citit, vazut, etc, si ma refer fly fishing cu o musca maxim 2, cu lanseta si mulineta pt fly, nu la 10 muste agatate pe fir cu-n dop de pluta-n cap, asa...aici chiar e maiestrie, sa prezinti musca aia exact ca una reala, sa vezi locul unde ar sta pistruiatul, sa vezi ce insecte sunt in zona aia, in perioada aia, nu stiu....pt mine e ceva fantastic...plus ca sa nu uitam daca o stiuca nu suporta sa ii incalci teritoriu cu un pastrav nu-i chiar asa e un peste mult mai educat, inteligent, precaut. Ma refer la pastrav cand fac referire la fly fishing pt ca e cam cel mai cautat cu acest stil. De fapt explicatiile nici nu si au rostul sunt convins ca si tu gandesti la fel. Hai fir intins si nu stilul conteaza sa fie sportiv ci pescarul 8)
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: startul in spinning

Mesaj de zamfi » 19 Apr 2008, 09:25

Total de acord cu tine! Fir intins! :wink:

Scrie răspuns

Înapoi la “Spinning”