Semnati aici

cine esti si ce vrei..........de la pescuit

Moderatori: mini_mic, pharaoh

Scrie răspuns
Avatar utilizator
calugarul
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 14 Ian 2010, 12:38

DAN

Mesaj de calugarul » 14 Ian 2010, 12:50

BUNA ZIUA. SUNT DIN IALOMITA SI PESCUIESC PE DUNARE FOARTE RAR PE BALTI.PE ACEST SITE CAUT INFORMATII CARE MAR AJUTA PE VIITOR.AM 28 DE ANI

Avatar utilizator
Floris69
junior
junior
Mesaje: 2
Membru din: 21 Ian 2010, 18:17

Re: Semnati aici

Mesaj de Floris69 » 21 Ian 2010, 19:20

**== Florin Bocica v-a saluta din Alcala de Henares,Madrid,Spania !!!
Dupa o scurta instruire in a prinde scobarii de la GAT din Tg Mures,am ajuns in urma cu 7 ani prin aceste locuri in care am gasit o sumedenie de lacuri de acumulare,si am devenit #:-S un impatimit cautator al speciilor: stiuca,salau si black bass, =P~ .
Deoarece incerc sa prind pe MAMA acestor specii,am devenit un tip care prinde si le da drumul,binenteles ca in functie de marime,greutate si cantitate/calitate.
RESPECTA-TI NATURA !!!
Fir intins adevaratilor pescari !!!
Respecta-ti natura !!!

Avatar utilizator
styzo
junior
junior
Mesaje: 7
Membru din: 27 Ian 2010, 22:39
Localitate: Buzau

Re: Semnati aici

Mesaj de styzo » 28 Ian 2010, 00:14

Bine ai venit !

Avatar utilizator
TheJoker
utilizator
utilizator
Mesaje: 12
Membru din: 28 Ian 2010, 00:29

Re: Semnati aici

Mesaj de TheJoker » 28 Ian 2010, 01:47

Salutare tuturor! Ma numesc Nicolescu Mihai-Alexandru, am 22 de ani, sunt din Bucuresti.
Primul contact cu aceasta pasiune a fost in urma cu aproximativ 10 ani, cand invatam de la cel mai bun prieten (Dan Aron aka eden) cam ce inseamna pescuitul. In conceptia de atunci, reteta era simpla: un bat in mana, un fir atarna de el cu o pluta finuta si un carlig in care se zvarcoleau 2 viermusi si multa nerabdare sa vedem ce ne rezerva Facaul pentru acea zi. Inceputul a fost greu, dar a contat ca a existat.
Abia de vreo 2 ani pot spune ca am inceput sa pescuiesc mai serios, sa diversific locurile frecventate (Bragadiru, MV, Neajlov, Lacul Morii etc) si "clientii" poftiti la masa, in functie de disponibilitate in materie de timp, bani, mijloc de transport.
Cat despre pescuitul practicat , cred ca doua cuvinte sunt suficiente: twisteristul pasnic.
Cam atat pentru moment, fir intins tuturor!
Ultima oară modificat 28 Ian 2010, 03:55 de către TheJoker, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
eden
Veteran
Veteran
Mesaje: 612
Membru din: 12 Dec 2009, 11:37
Localitate: Bucureşti
Contact:

Re: Semnati aici

Mesaj de eden » 28 Ian 2010, 02:18

bine ai venit gogulicăăăăăă :D să-ţi mai vâri şi tu nasu pe-aici să vezi ce vorbeşte lumea, că mie mi-au obosit ochii de câte nopţi buchisesc la articole :P mă bucur că ai devenit forumist aici :D
este tot ceea ce nu poți vedea...

aron dan

Avatar utilizator
warlockk
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 28 Ian 2010, 11:49
Localitate: cluj napoca

salutare

Mesaj de warlockk » 28 Ian 2010, 12:59

Numele meu e Sebastian si am 35 ani.
Pescuiesc de ....cand am inceput sa umblu ...sa fie 25-30 de ani Prima mea amintire in legatura cu asta, ramasa lipita de nuron e de pe vremea cand nu stapaneam prea bine "arta" mersului , pe langa un lac , unde pe cursul uni izvor care alimenta lacul care avea 10-15 cm adancimea umblam in "patru labe" dupa niste pesti de 5-10 cm , sub stricta supraveghere a parintilor , disperatii ca nu ma pot scoate din apa.Pescuitul amator l-am inceput pe la vreo 5-6 ani tot pe un lac cu o joarda de rachita , 1 metru de nailon , un carlig si un bat de chibrit ca pluta, transformate in prima mea ustensila de pescuit cu ajutorul unui pescar batran de pe marginea lacului, distrat si exasperat deopotriva de curiozitatea mea.Atunci am prins si primul peste (o rosioara, la miez de paine) la "undita" , si tot atunci am prins si microbul primei boli cronice : pescuitul. La sfarsitul clasea a II-a mi-am cumparat prima mulineta (metal + plastic :P , pastrata si azi la loc de cinste) , si o linie ( pluta + plumb + carlig ) din bani stransi la colindat . Primul bat de pescuit ( din fibra de sticla,lucrat artizanal ) l-am primit de la "Mos Craciun" cu cateva zile inainte .
De aici .............inceputul "nebuniei"
Acum inportant e sa fiu langa o apa , lac, curgatoare sau mare nu prea are inportanta . Conteaza doar sa fiu afara , cu un bat in mana, sa admir natura si sa ma bucur de aer curat , miscare si daca se intampla sa mai prind si peste atunci sigur asa arata raiul.
De pescuit am incercat toate stilurile , la toti pesti .
In ultimi 3-4 ani am devenit obsedat de "feeder" desi nici in celelalte stiluri nu imi permit sa le neglijez.
Deocamdata atat....
si fir intins va doresc!!!!
"Dintr-un om poti face pescar normal, dar dintr-un pescar ....om normal....niciodata"

Avatar utilizator
chituctin
senior
senior
Mesaje: 242
Membru din: 07 Ian 2010, 16:15
Localitate: Bucuresti

Re: Semnati aici

Mesaj de chituctin » 28 Ian 2010, 15:23

Bun venit Sebi....si fire intinse la maxim pe 2010!

Avatar utilizator
Bragau Laurentiu
senior
senior
Mesaje: 298
Membru din: 15 Mai 2009, 11:09
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Semnati aici

Mesaj de Bragau Laurentiu » 28 Ian 2010, 15:41

Bine ai venit printre noi fire intinse si sedere placuta

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: Semnati aici

Mesaj de iorgu » 29 Ian 2010, 21:00

Pe Iorgu cred ca-l cunoasteti: sincer, curios,tasteaza mult, respecta: toata suflarea site-ului,si poate il acceptati asa cum este. Ptr. el este tardiv sa-si schimbe caracterul. :-B
Dorinte: informatii despre navigarea pe site :)]

Iubeste natura,merita :x
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
Adriann
utilizator
utilizator
Mesaje: 29
Membru din: 01 Feb 2010, 23:37
Localitate: Ploiesti

Re: Semnati aici

Mesaj de Adriann » 02 Feb 2010, 00:01

Salutare la toti cei de pe forum.Ma numesc Lungu Adrian sunt din Ploiesti,am 19 ani si pescuiesc de pe la varsta de 10 ani....nu prea des ,in special vara (10-12 iesiri) prin diferite zone...enisala,parepa,butimanu....Imi place cel mai mult pescuitul la stationar dar as vrea sa incep si cu pescuitul la rapitor.Sunt foarte incantat ca exista acest forum foarte detaliat.Felicitari domnului Iuga! Fir intins!
sufletu`l am din paie ,zambetu`i din cutzite ascutzite si taie....

Avatar utilizator
HD18161375
membru activ
membru activ
Mesaje: 56
Membru din: 31 Ian 2010, 21:01

Re: Semnati aici

Mesaj de HD18161375 » 03 Feb 2010, 20:36

Salut prieteni pescari,ma numesc Cornel si sunt din Hunedoara. Am virusul in singe inca din copilarie cind am fost prima data la pescuit cu ''batranii blocului'' pe lacul Cincis,la ''vinatoare'' de obleti.Timpul a trecut eu am mai crescut au crescut si pretentiile,iar acum sunt un impatimit al pescuitului pe riu,in special pe Mures specia vizata de aceasta data fiind MREANA. P.S am uitat sa mentionez ca am virsta de 33 ani. :-h :-h :-h

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: Semnati aici

Mesaj de zamfi » 03 Feb 2010, 21:57

HD18161375 scrie:Salut prieteni pescari,ma numesc Cornel si sunt din Hunedoara. Am virusul in singe inca din copilarie cind am fost prima data la pescuit cu ''batranii blocului'' pe lacul Cincis,la ''vinatoare'' de obleti.Timpul a trecut eu am mai crescut au crescut si pretentiile,iar acum sunt un impatimit al pescuitului pe riu,in special pe Mures specia vizata de aceasta data fiind MREANA. P.S am uitat sa mentionez ca am virsta de 33 ani. :-h :-h :-h
Salutare! Si eu sunt tot hunedorean...Chiar daca acum doar parintii mai locuiesc acolo.Pe Cincis am prins primul salau!Streiul a fost o incantare...Saulestiul m-a invatat sa pescuiesc...Muresul m-a dat gata! :D
Bine ai venit printre noi! **==

Avatar utilizator
HD18161375
membru activ
membru activ
Mesaje: 56
Membru din: 31 Ian 2010, 21:01

Re: Semnati aici

Mesaj de HD18161375 » 04 Feb 2010, 12:40

Salut,Zamfi multumesc de urare,si sa stii asa ca o paranteza si eu tot pe Cincis am prins primul meu salau pe Tataus daca mai stii zona.Eeeeh ce amintiri, o adevarata explozie de adrenalina exact ca la primul sarut. #:-S #:-S #:-S

Avatar utilizator
razvan.cuc
senior
senior
Mesaje: 173
Membru din: 29 Ian 2010, 00:43
Localitate: Turda

Re: Semnati aici

Mesaj de razvan.cuc » 05 Feb 2010, 11:10

Salut...ma numesc Cuc Razvan si sunt din Turda judetul Cluj,am 25de ani...pescuiesc de cativa ani numai la crap si sunt sustinator si adeptul al pescuitului in sitem C&R...am propria afacere.
C&R :)
C.S .Carp CLUJ SOCIETY

Avatar utilizator
chituctin
senior
senior
Mesaje: 242
Membru din: 07 Ian 2010, 16:15
Localitate: Bucuresti

Re: Semnati aici

Mesaj de chituctin » 05 Feb 2010, 15:22

Bine-ai venit si navigare placuta pe acest forum!

Scrie răspuns

Înapoi la “Cateva cuvinte despre fiecare”