Diferenta intre fishmeal si birdfood!!!!!!!

nada mileniului 3

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
mosharu
Veteran
Veteran
Mesaje: 544
Membru din: 15 Iul 2008, 22:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Diferenta intre fishmeal si birdfood!!!!!!!

Mesaj de mosharu » 02 Apr 2010, 20:11

LUCKY scrie:partida (un unchi de-al meu avand in spatele gradinii apa x mentine locul nadit cu gainat si fecale de la porci la numai 2-3 m de mal nu prinde crapi mari dar nu ii lipseste niciodata pestele de pe masa ,.
caca de porc hranit in majoritate cu ierburi - belea la ten ;)
ganiatz de pasare ( cel de porumbei este cel mai bun ) belea la crap ;)

....prin 2004 la un concurs tare pe Sarulesti cumparau strainii in draci ganiatz de la tarani.... :idea:

Lucky, daca imi si zici de ce este excelent ca nada ganiatzul sau kka de porc esti tare. **==
Cristian Surdu
mosharu carp fishing team

http://www.facebook.com/cristimosharu

Avatar utilizator
tonny
senior
senior
Mesaje: 301
Membru din: 27 Dec 2009, 01:09

Re: Diferenta intre fishmeal si birdfood!!!!!!!

Mesaj de tonny » 03 Apr 2010, 00:01

mosharu scrie:
Lucky, daca imi si zici de ce este excelent ca nada ganiatzul sau kka de porc esti tare. **==
Pai eu as zice din cauza a ceea ce mananca,este un fel de birdfood natural de la mama natura :D sau nu?

Avatar utilizator
LUCKY
senior
senior
Mesaje: 182
Membru din: 26 Dec 2009, 20:50

Re: Diferenta intre fishmeal si birdfood!!!!!!!

Mesaj de LUCKY » 03 Apr 2010, 08:08

Nu cunosc secretul acestor doua nade :-?? daca in mai multe locuri da rezultate inseamna ca contine ceva cea ce aceste doua animale nu le asimileaza si le elimina iar crapul are nevoie de acestea .

Avatar utilizator
Razvan Garcea
senior
senior
Mesaje: 256
Membru din: 19 Mar 2009, 00:21
Localitate: BUCURESTI

Re: Diferenta intre fishmeal si birdfood!!!!!!!

Mesaj de Razvan Garcea » 03 Apr 2010, 08:29

Am vizionat si eu un documentar pe Discovery Chanel in care aratau ca in momentul in care hipopotamii isi faceau nevoile in apa ,ei avand un obicei sa-si penduleze coada in momentul acela iar prin acest procedeau rezulta un fel de nor din excrementele lor si nu pot sa va spun ce era dupa ei.Bancuri intregi de pesti care sa hraneau frenetic.La vremea respectiva nu am constientizat si clar nu am fost atent la explicatiile oferite de realizatorii acelui documentar insa ma gandesc ca in cazul gainatului de porumbei se face un amalgam de birdfood si probabil ca sucurile gastrice ce leaga si aduc in forma finala acel gainat,pestii le gasesc irezistibile iar la balega de porc ma gandesc ca este acea tocatura de ierburi adunate cu ce seminte mai baga el in meniul de peste zi si asta poate rezulta intr-o masa copioasa pentru sarmanii pesti.
Este o parere personala.
SENIOR CRAP CLUB

Avatar utilizator
mosharu
Veteran
Veteran
Mesaje: 544
Membru din: 15 Iul 2008, 22:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Diferenta intre fishmeal si birdfood!!!!!!!

Mesaj de mosharu » 03 Apr 2010, 20:51

LUCKY scrie:Nu cunosc secretul acestor doua nade :-?? daca in mai multe locuri da rezultate inseamna ca contine ceva cea ce aceste doua animale nu le asimileaza si le elimina iar crapul are nevoie de acestea .
ai o bila negra Lucky #-o
1. kka de porc & gainatz de pasare = enzime predigerate sau un fel de amino PPC natural
2. dejectile contin fosfor....


si alta: sti de ce canepa este una dintre cele mai atractive nade?
este SINGURA seminta din lume care are un mare procentaj de fosfor ;)
Cristian Surdu
mosharu carp fishing team

http://www.facebook.com/cristimosharu

Avatar utilizator
Costel Jambu
senior
senior
Mesaje: 314
Membru din: 15 Sep 2009, 15:36
Localitate: Bacau
Contact:

Re: Diferenta intre fishmeal si birdfood!!!!!!!

Mesaj de Costel Jambu » 04 Apr 2010, 09:59

Salut.Sarbatori fericite tuturor!
Ca sa nu mai deschid alt topic,va intreb daca ,ca si component dintr-un mix,faina de soia care se gaseste in magazinele naturiste sau in supermarket-uri este buna de folosit?In general ea se gaseste pe piata, activa enzimatic.Este vreo problema,este buna asa cum e?Sau pur si simplu o prajesc putin,sau cumpar boabe de soia si le prajesc si apoi le rasnesc,pentru a le face inactive enzimatic?
Va multumesc anticipat.Numai bine.
1 Aprilie...Ziua Nationala A Romaniei!

Avatar utilizator
mosharu
Veteran
Veteran
Mesaje: 544
Membru din: 15 Iul 2008, 22:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Diferenta intre fishmeal si birdfood!!!!!!!

Mesaj de mosharu » 04 Apr 2010, 13:12

Fisher scrie:Salut.Sarbatori fericite tuturor!
Ca sa nu mai deschid alt topic,va intreb daca ,ca si component dintr-un mix,faina de soia care se gaseste in magazinele naturiste sau in supermarket-uri este buna de folosit?In general ea se gaseste pe piata, activa enzimatic.Este vreo problema,este buna asa cum e?Sau pur si simplu o prajesc putin,sau cumpar boabe de soia si le prajesc si apoi le rasnesc,pentru a le face inactive enzimatic?
Va multumesc anticipat.Numai bine.
Vezi mah Fishere cum ie' omu?
Eu iti raspund pe privat ca, izolatul proteic din soia este cel mai indicat de folosit in mixul de baza si tu, il dai dracu de mesaj si intrebi daca prajesti boabe din soia si la rasnesti dupa este ok..... :))
tu ai crezut ca ce ti-am trimis pe privat era la misto??
cand nu va raspund la mesaje private ma injurati..... ;)
Cristian Surdu
mosharu carp fishing team

http://www.facebook.com/cristimosharu

Avatar utilizator
Costel Jambu
senior
senior
Mesaje: 314
Membru din: 15 Sep 2009, 15:36
Localitate: Bacau
Contact:

Re: Diferenta intre fishmeal si birdfood!!!!!!!

Mesaj de Costel Jambu » 04 Apr 2010, 13:32

Salut.Nu nu ,nu ai inteles.Doamne,sa nu crezi ca nu te-am crezut.Vreau sa iau si de una si de alta.Vreau sa le incerc pe amandoua,sa vad daca e vreo diferenta in capturi.Pe mine,sincer,ma intereseaza si diferenta de bani.In plus de asta,in Bacau nu se gaseste in magazinele de pescuit izolatul.Crede-ma.Si ca sa mai platesc taxe de transport pentru atat lucru,sau mai bine spus nu pot lua doar izolat de la vreo firma on-line ,ca trebuie sa mai iau si altceva si nu mai pot ca nu mai am bani.Am facut o comanda la BigFish de ceva bani si nu prea mai am de bagat.Crede-ma cand iti spun asta.Si inca ceva.Din ce mi-ai spus tu ,am spus ceva pe forum?Ai fost corect,sunt si eu corect.Deci pentru mine,orice economie de bani este bine venita.Am cheltuit destul cu arome,atractanti,lichide nutritive,etc.
Deci,ce mi-ai spus tu,am citit apoi si pe fishforcarp,si daca nu eram convins inainte,acum iti spun,sincer ca sunt convins.Nu ma intelege gresit.Cam atat.
Numai bine.
1 Aprilie...Ziua Nationala A Romaniei!

Avatar utilizator
tonny
senior
senior
Mesaje: 301
Membru din: 27 Dec 2009, 01:09

Re: Diferenta intre fishmeal si birdfood!!!!!!!

Mesaj de tonny » 05 Apr 2010, 18:08

Pai daca topicu s-a deschis acuma dati afara din casa si asta cu soia,dar sa fie varianta adevarata :D

Avatar utilizator
Costel Jambu
senior
senior
Mesaje: 314
Membru din: 15 Sep 2009, 15:36
Localitate: Bacau
Contact:

Re: Diferenta intre fishmeal si birdfood!!!!!!!

Mesaj de Costel Jambu » 06 Apr 2010, 10:41

Salut.Ce era de spus cred ca deja a spus mosharu.Este vorba despre izolatul de soia,in locul fainii de soia.
Numai bine.
1 Aprilie...Ziua Nationala A Romaniei!

Avatar utilizator
Gabriel
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 30 Noi 2007, 20:55
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Diferenta intre fishmeal si birdfood!!!!!!!

Mesaj de Gabriel » 07 Apr 2010, 21:29

Salutare.
Ca sa nu deschid alt topic vreau sa intreb "meseriasi" cam cita faina de drojdie pun la un kg de mix,la informati scrie ca se pune intre 3% si 10%,dar mi s-a spus ca 5%ii cel mai bine desi eu inclinam pentru cota maxima...
Ca sa fiu on-topic: o faina buna de soia si ieftina ; daca cumperi de la tarani boabe de soia le prajesti si apoi le macini,daca vrei sa le macini cu masina de cafea iti sugerez sa nu incerci,eu am rupt palele la una... iar sa iei citeva kg de boabe sa mergi la o moara.... nu accepta mai nimeni ,la o moara se merge cu sacu...de aici si problema cu macinatul de citeva kg, numai daca nu ai vre-un prieten cu moara ,iar cu faina de la nutritionisti iesi mai scump pe kg decit una de la un magazin de pescuit....
Respecte!
Fir intins!

Avatar utilizator
LUCKY
senior
senior
Mesaje: 182
Membru din: 26 Dec 2009, 20:50

Re: Diferenta intre fishmeal si birdfood!!!!!!!

Mesaj de LUCKY » 08 Apr 2010, 12:49

din faina de drojdie pun de regula 50 gr /kg .Izolatul de soia este cea mai buna soia in forma de pulbere dar este si cea mai scumpa ca si calitate urmeaza faina de soia de la cc moore si cele din farmaciile naturiste sau de la brutarii astea ajung la 10-13ron /kg acestea sunt de regula degresate si sunt urmate de srotul de soia din care s-a extras uleiul si care a fost tratat termic corespunzator( prajit, soia fata de celelalte seminte oleaginoase necesita un tratament termic adecvat pentru a neutraliza toxinele pe care le contine ) srotul trebuie macinat( se vinde grosier 0-5 mm granulatie) cel mai usor e la o moara cu ciocane ( moara pentru macinat cereale pentru animale) costa 2 ron /kg ,mai exista si Full Fat soia comercializat de NBM acesta nu este degresata( este uleios) este tratat termic si se vinde macinat grosier 1-4 mm costa aprox 3 ron/kg ,soia "cruda" cumparata din obor prajit acasa este ultima solutie dupa parerea mea si probabil si cea mai ieftina 1 Ron/kg ,dar daca exista posibilitatea de a cumpara srot de soia nu merita prajirea va iesi ori prea slaba ori prea prajita ~x( ,etc.

Scrie răspuns

Înapoi la “Boiliesuri”