Minutul de sinceritate

parerile dvs pro si contra despre balti

Moderatori: Qnyx, gor965

Avatar utilizator
costelino
senior
senior
Mesaje: 488
Membru din: 05 Iul 2008, 15:35
Localitate: Aproape de Buc.

Minutul de sinceritate

Mesaj de costelino » 09 Iul 2008, 20:43

Salut colegi de suferinta,
Vad mai multe site-uri cu subiecte legate de pescuit,balti,taxe etc.Marea majoritate a baltilor laudate sunt "trucaje" ale administratorilor acestora sau impresii de pescuit ale unor "pescari" cu 2 undite care omit sa spuna ca au pescuit la pluta(nu am nimic cu ei).Sunt laudate si paralaudate dar cand ajungi acolo iti dai seama
ca "ai pus botul".
Credeti ca este posibil sa spunem adevarul ,sa ne ajutam intre noi,pentru ca in momentul acesta suntem in razboi cu acesti administratori de balti care cred ca se pot imbogatii intr-un an maxim doi de la achizitionarea unei locatii pe termen de 10,20,sau 50 de ani.
Sunt un pescar de crap,recunosc,si am curajul sa spun ca trofeele mi le adjudec.Stiti de ce? O partida de pescuit ma costa minim 200 lei(boilles,mixuri,boabe,benzina si o taxa de 50 lei).Cu cat creste taxa si ruta cu atat costul se ridica ajungand pana la 400 lei in 24 de ore.Nu sunt magnat,nici vreun patron ci un angajat cu un salariu echilibrat.
In momentul cand nu prinzi nimic ,si platesti taxe de taxe cateodata cat un mic salariu,nici un administrator nu vine sa-ti dea un ciortan drept consolare.
De ce sa-l eliberez? De ce noi(pescarii) trebuie sa fim primii care sa faca pasul.Noi platim,ei incaseaza.Ei ar trebui sa faca lucrul care sa te determine sa-ti revizuiesti atitudinea.Ei nu sunt fair cu noi si stiti cu toti de ce("misca apa" ,da mancare,baga azot,pastilute,etc)
De aceea va cer,daca imi permiteti,pescari de crap sa ne ajutam.Fiecare partida sa fie asternuta cu exactitate pe toate site-urile de profil,poate ii vom descuraja sa mai practice ,dati-mi voie sa o numesc inselatorie.
Daca am lezat vreun orgoliu de pescar "sportiv" imi cer scuze.
Cu totii trebuie sa luam masuri,fiecare cum poate,pentru a evita acele batai de joc.
Multumesc in speranta ca ma auziti

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Minutul de sinceritate

Mesaj de florentiniuga » 11 Iul 2008, 06:03

Bravo, bun topic.
Vreau sa afirm sus si tare ca pe acest forum nu se cultiva ipocrizia. Nu indemn pe nimeni sa pescuiasca fara sa ia niciodata vreun peste. Cine vrea, e liber sa o faca. Totul e sa respecte regulile impuse de locul unde pescuieste si mai mult de atat, regulile bunului simt. Sunt impotriva caratului cu portbagajul dar cateodata si eu mai opresc un peste pentru consum, acolo unde se permite si unde platesc taxe ca orice pescar.
Haideti deci sa vedem pe unde nu e indicat sa ne pierdem timpul si banii. Nu uitati argumentele foto-video, cateodata spun mai mult decat vorbele.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
cristea radu
senior
senior
Mesaje: 383
Membru din: 01 Dec 2007, 11:08
Localitate: TURDA
Contact:

Re: Minutul de sinceritate

Mesaj de cristea radu » 11 Iul 2008, 20:44

Aveti perfecta dreptate.Am fost pe lacul IERNUT pescuit cu nada prezentata de Florentin si nimic.Nadit la marcar perfect si(),pt.ca apoi sa vina un localnic si sa ne spuna ca arunca ceva prafuri din barca(azotat).CE SA MAI FACI? in conditiile astea.

Avatar utilizator
costelino
senior
senior
Mesaje: 488
Membru din: 05 Iul 2008, 15:35
Localitate: Aproape de Buc.

Re: Minutul de sinceritate

Mesaj de costelino » 12 Iul 2008, 13:12

Salve ,
Asa cum am spus ,sa trecem la treaba

Am fost ieri la Cernavoda(Balta Tibrin) ,unde anul trecut te distrai la caras la Kg si mai pica si cate un crap intre 2 si 6 Kg.Anul acesta carasul nu prea mai mananca,din cate am stat de vorba cu ceva pescari si cu paznicul.
In schimb am luat 3 ciortani la 2 respectiv 3 Kg.Am stat peste noapte,am incercat 7 feluri de arome(boabe) si 2 feluri boilles si nici un tac.Tot ce am luat a fost la bomba cu pufulete.In aceasta balta cica nu se planteaza.
Parerea mea ca puteti sa luati navomodelul cu voi si cand paznicul pleaca cu salupa sta cam 1/2 ora puteti face 2 drumuri fara nici o problema.Balta are potential.
Taxa 90 lei dar lasatii restul pana la 100 sa nu va stea pe cap.
Maine incerc o Cernica .Voi posta cu lux de amununte asa cum am promis
Astep si de la voi acelasi lucru
Si inca ceva pt. d-nul Rubliov:
Ma asteptam sa-mi comenta-ti initiativa.

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Minutul de sinceritate

Mesaj de florentiniuga » 13 Iul 2008, 14:22

Marti am fost la Mariuta. Taxa 50 ron/zi lumina (12 ore), dezamagirea enorma. Am ajuns dimineata la 4.30. Mai erau 2 pescari pe balta, care au plecat pe la 8 si pareau a avea doar un peste in juvelnic. Asadar am ramas singuri. Eu, Georgica "Fitofag" si un alt prieten Gabi, toti foarte buni cunoscatori ai baltii. Pana la ora 14, cand am plecat, eu niciun tac, Gabi nimic, Georgica doar un caras si un ciortan mai mic decat carasul, la bomba cu pufuleti. La ora 12 s-au instalat paznicii cu barca in fata lansetelor mele si si-au insirat plasele, exact pe locul unde nadisem. Faptul ca eram singuri pe o balta pe care in alti ani nu gaseai loc in perioada concediilor, spune multe. Mizerie cumplita lasata de "civilizatia de cartier" si in plus aparusera iar spalatorii de covoare. Doar tipetele noastre si amenintarile cu tv i-au intors din drum, cu injuraturile de rigoare si amenintari cu bataia la adresa noastra.
Am taiat-o si pe asta de pe lista. :evil:

@costelino
Astept cu nerabdare sa-mi spui parerea despre Cernica (taxa, peste, paznici, curatenie, etc.).
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: Minutul de sinceritate

Mesaj de iulian petre » 13 Iul 2008, 22:49

eu daca vreau sa prind peste si sa-l retin ma duc pe Sarulesti . EU am fost anul cred ca cel putin 10 ori si nu am plecat dezamagit. In ultimul timp am tot auzit ca nu se prinde dar eu am prins mereu dar asta se datoreaza si nazii si bilelor care le folosesc. Practic ma comport ca la un concurs: nadesc cu cobra 1 kg de solubile si din 3 in 3 ore repet nadirea ....si pana la urma intra pestele.. nenorocirea e ca de obicei "furia" pestelui este la ora 17 cand nu mai ai decat o ora la dispozitie. ...dar ce este cel mai important este sa astepti si sa ai incredere in nada pe care o folosesti.... taxa este 120 ron-12 ore de la 6 la 18-poti retine tot crapul dar nu mai mare de 5 kg.
----------------------------------------------------------

o alta balta buna esteTIBRINUL dar din pacate e cam departe dar eu cand am mers am avut rezultate bune la crap si ce-i mai important e ca mananca la porumb deci ies mai ieftin.... si cum fac de obicei: pun 3 kg de porumb la fiert si cand fierbe i-au oala de pe foc si torn o sticla de 0,5 de AROMIX sensas aroma de SCOPEX. .. EU am prins la aroma asta bine... ! cand ajung pe balta rachetez tot porumbul si ma a apuc pe asteptat...pe fir de par folosesc tot porumb cu aroma de scopex dar este important sa pescuiesti cat mai departe. eu pescuiesc pe partea dreapta a baltii in zona cu malul inalt zona cu apa mare. ca "bonus "cateodata mai arunc si bulgari cu ,cupa de nadire pe cere-i fac din mix benzar+lapte de porumb de la TATA GEORGE. :D Taxa 90 ron -24 ore poti retine tot pestele .eu am prins si noaptea dar si ziua.

-------------------------------------------------------------

O sa inchei cu o balta la care mi-am luat teapa...se numeste MOVILITA......ce-i mai interesant ca taxa nu e mare dar cand a venit patronul ce crezi ca mi-a zis el:daca nu d-ai bani sa plantezi nu prinzi nimic(taxa pt plantat e mai mare decat taxa baltii :shock: ) si...asa a fost nimic ..cu totul ca am folosit o strategie buna si anume pescuit cu saculeti solubil la distante mari tot nu am luat nimic...oricum toata noaptea s-a tot plimbat cu barca pe lac si abia asteptam sa se lumineze sa plec acasa. Taxa nu mai stiu ca mi-am scos din planuri aceasta balta....dar nu era mare...cred ca 50 ron.
.

Avatar utilizator
joga petre
membru activ
membru activ
Mesaje: 98
Membru din: 22 Mar 2008, 22:16

Re: Minutul de sinceritate

Mesaj de joga petre » 14 Iul 2008, 00:33

eu am fost de sambata seara pana dum seara pe niculesti(lucianca) si nu am prins decat 6-7 ciortanici la 150-300 grame.....de spus este faptul ca la ora 8 seara a intrat paznicul cu o barca plina de borhot si a dat la o distanta de 2-220 metri toata mancarea,dupa care a venit la calugar si a dat si drumul la apa......nici un pescar(din cca 60-70) nu a luat nimic
taxa 50 ron/12h

Avatar utilizator
costelino
senior
senior
Mesaje: 488
Membru din: 05 Iul 2008, 15:35
Localitate: Aproape de Buc.

Re: Minutul de sinceritate

Mesaj de costelino » 14 Iul 2008, 14:18

Salutare,
Revin dar sunt dezamagit.
Ma asteptam ca cei care sunt activi pe acest site sa nu stea pe margine :( .Macar cateva informatii despre baltile pe care le cunosc sa fie date,ar insemna foarte mult pentru noi.
Sa-mi continui deci ce activitatea pe care am inceput-o.
Am fost cum v-am spus pe Cernica.Iata amanunte:
Taxa este 200 lei ziua si 200 lei noaptea.Asta pentru cei care dau la crap.
Pentru caras taxa este de 60 lei si asta numai ziua ca nu sunt fraieri sa te lase noaptea sa dai la caras.Stiti voi de ce.
La banii astia sa nu credeti ca nu se baga plase.Ei spun ca scot numai salau si chinezesc dar...
Parerea mea este ca puteti achita taxa de 60 lei ziua si cu o racheta puteti momi la 50 m si sigur va cadea crap.
Eu am luat 2 buc. la 7 respectiv 5 kg. pe 3 lansete iar cu 3 am dat la caras dealtfel foarte frumos 500-1500gr.
Incercati este o balta cu fff mare potential.Daca va tin baierele achitati taxa de crap si nu o sa va para rau.
Cu alte amanunte voi reveni.

Avatar utilizator
sdaniel
senior
senior
Mesaje: 438
Membru din: 17 Iun 2008, 17:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Minutul de sinceritate

Mesaj de sdaniel » 14 Iul 2008, 14:37

Salut, vineri spre sambata am fost pe balta de la Singureni.O balta frumoasa, cam ingusta ce-i drept si cu multa agatura, daca lansai pana la jumatatea baltii aprox 30m nu erau probleme.Taxa este de 50 roni ziua si 70 noaptea.Eu am pescuit noaptea, am ajuns la ora 21 si am nadit cu seminte preparate.Am pescuit cu 4 lansete la porumb.Toata noaptea o singura trasatura dar nu prea convingatoare; apa foarte calda, pestele sarea ca la circ.Cand a rasarit soarele am incercat la varga am prins bibani cat degetu si 2 broaste testoase :D .
Dimineata au venit 2 pescari , pana la ora 10 cand am plecat eu prinsesera un ciortan la maxim 1 kg la pufi.
Paznicul care este si patron este un om de treaba; daca vreti sa admirati salturile crapilor mergeti la Singureni :-).
Fir intins,
Dan.
Dan Serban

Avatar utilizator
costelino
senior
senior
Mesaje: 488
Membru din: 05 Iul 2008, 15:35
Localitate: Aproape de Buc.

Re: Minutul de sinceritate

Mesaj de costelino » 14 Iul 2008, 16:57

Domnule Florentin credeti ca se poate muta acest topic undeva sa fie cat mai vizibil?
Fara sa-mi dau seama am postat la inceput la o rubrica unde multi nu ajung.
Va multumesc

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Minutul de sinceritate

Mesaj de florentiniuga » 15 Iul 2008, 02:40

costelino scrie:Domnule Florentin credeti ca se poate muta acest topic undeva sa fie cat mai vizibil?
Fara sa-mi dau seama am postat la inceput la o rubrica unde multi nu ajung.
Va multumesc
Topicul este la locul lui, oamenii posteaza, este chiar mai activ decat alte topicuri si va fi si mai si. Nu inteleg ce te nemultumeste.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
mih_IL
senior
senior
Mesaje: 365
Membru din: 23 Noi 2007, 12:44
Localitate: urziceni
Contact:

Re: Minutul de sinceritate

Mesaj de mih_IL » 18 Iul 2008, 08:22

Bun topic Costelino.
Mai rau ca se incaseaza banii de la pescari, si cum se lasa intunericul hop si ei (paznicii) cu barca cu mancare. Asta nu e japca, inselaciune, nemernicie? :x In ordonanta 23/2008 ar fi trebuit stipulata o sanctiune pt. asa ceva, dar se spune ca daca e balta privata pot sa bage plase cand vor si unde vor. Macar sa puna un anunt de genul pescuitul oprit intre orele......., sau in ziua de........ si nu te mai duci ca sti ca nu ai sanse sa prinzi. Asta ar fi fost FAIR-PLAY.
I love carp!

Avatar utilizator
mih_IL
senior
senior
Mesaje: 365
Membru din: 23 Noi 2007, 12:44
Localitate: urziceni
Contact:

Re: Minutul de sinceritate

Mesaj de mih_IL » 18 Iul 2008, 08:25

@ Florentin
Tenul din avatar este prins la Mariuta anul asta.
@ Iulian
Am postat o poza cu pesti prinsi la Movilita(Colceag 2)
I love carp!

Avatar utilizator
costelino
senior
senior
Mesaje: 488
Membru din: 05 Iul 2008, 15:35
Localitate: Aproape de Buc.

Re: Minutul de sinceritate

Mesaj de costelino » 18 Iul 2008, 12:21

Salut,
Domnule Florentin,v-am urmarit ultima emisiune si vreau sa spun ca faceti un lucru minunat
pentru noi ,pescarii.Acesta este genul de emisiune pe care -l vrem,cu nade,capturi live,monturi interesante,balti.
Cu totii avem cate ceva de invatat,nimeni nu va spune vreodata ca le stie pe toate.
Va felicit,continuati.
P.S.
Acum plec la balta.Gogosari-Draghiceanu
Stiti deja ca ma voi intoarce si voi posta cu lux de amanunte.
Fire zbuciumate va doresc tuturor

Avatar utilizator
costelino
senior
senior
Mesaje: 488
Membru din: 05 Iul 2008, 15:35
Localitate: Aproape de Buc.

Re: Minutul de sinceritate

Mesaj de costelino » 26 Iul 2008, 13:07

Salve,
Cu intarziere,dar vin cu amanunte despre Gogosari.
Taxa 80 lei/24 ore,un peisaj minunat tinand cont ca este o padure de nuci pe unul din maluri.
Am avut o singura trasatura la porumb conservat de mine in CSL,dar l-am inecat.
Ceea ce lasa de dorit este drumul de 20Km pe un drum care ingrozeste pana si un Jeep.
Cand este caldura torida va recomand aceasta balta ,nu numai pentru padure dar si pentru peste.
Are si l-am vazut la vecinii mei,care plantau de zor.
Deoarece navomodelul meu a avut probleme in acea zi nu am putut planta si rezultatul sa vazut.
Cu paznicii nu aveti treaba sunt aproape invizibili.
La inceputul lunii August as vrea sa fac o partida de pescuit de vreo 3 zile.
Daca cineva este doritor sa plecam impreuna astept sa ma contacteze prin intermediul acestui topic.

Fire intinse va doresc tuturor
Domnule Florentin continuati pentru ca faceti un lucru minunat cu acele emisiuni si acest site.

Scrie răspuns

Înapoi la “Pareri si dispute”