Cupa Olteniei

Moderator: mini_mic

Avatar utilizator
avat43
utilizator
utilizator
Mesaje: 11
Membru din: 24 Ian 2009, 02:05

Re: Cupa Olteniei

Mesaj de avat43 » 19 Mai 2009, 21:59

daca imi mai puteti da informati in legatura cu momeala folosita cu nada ce monturi ati folosit si ce peste este in balta v-as fi recunoscator

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Cupa Olteniei

Mesaj de stefanflorin » 20 Mai 2009, 00:41

pai intai specii: crap, fitofag (era odata fitofag de calcai pe el =)) ) cteno, caras (la greu), salau ( rar), biban (rar), ghibort, guvid de apa dulce, somn(rar), oblete, era si platica odata. Problema e ca s-a inmultit frate racul ala ce n-am putut sa vad, anul trecut a prins tata la prajina in 2 ore cred ca 30 :)) . Momeala...pai daca esti amator de fixa intrat la apa, mamaliga e sfanta. Daca dai pe lanseta dupa marunt sau ce intra e bine viermi cu bobita in cap sau bob de porumb, rama cateodata, turta dulce sub forma de pasta. Daca vrei peste mare e cam problematica treaba, vara de regula se prinde departe de mal, daca ai bete care arunca departe si ai cum sa nadesti masiv in larg merge bobul, boilies. Eu unul nu m-as duce pe balta aia sa dau numai la mare. Bagi 2-3 bete pe crap si cu o lanseta finuta sau la fixa in apa dupa caras, cteno, ciortan. De regula pe prajina iei cel mai bine si eu unu nu as da la altceva decat mamaliga sau bob. Cum ti-am zis in perioada asta pestele nu prea haleste, e cu depunerea, si dupa ce termina de depus la fel va fi un timp. Cel mai bine cred eu ca e bine sa te duci prin august-septembrie ca atunci halesc si aia mai mari. Daca vrei sa prinzi exemplare mari, pe balta asta mai rar, nu stiu din ce cauze caci sunt comvins ca sunt ii vezi sarind. Ca nade tot ce-ti trece tie prin cap, dar din cauza ca e caras foarte mult daca vrei crap e bine sa nadesti cu porumb si boilies. La marunt eu am folosit ca nada o mamaliga facuta din concentrat pt pui, miroase super si are in ea detoate sau o mamaliga din uruiala la care adaugi boabe de porumb sau de grau fierte sau inmuiate. De ex acum de paste eram 15-20 de persoane in zona aia si numai eu cu taica-meu am prins crapceni pana-n 2 kg jumate plus ceva caras si cteno pana-n kg.
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Cupa Olteniei

Mesaj de Allen Besnovich » 22 Mai 2010, 03:29

Nu a mai scris nimeni aici de ceva vreme asa ca hai sa scriu eu.
Balta Fantanele DOLJ se mentine in topul asteptarilor noaste: apa multa in balta, raci multi, caras foarte mult (mai ales cat palma care o aveam eu la 12ani) si crap prinzi doar daca ai mancat ceva cand erai mic.
Paznici foarte obraznici, pescari multi iar la capitolul capturi este o criza mai mare decat criza care a prins Romania - cam asa arata o partida de pescuit pe aceasta balta in 2010.

In 2010 a fost campionatul de spining pe aceasta balta, s-a prins un salau....pe total :))
C.S. OLTENIA FISHING

Scrie răspuns

Înapoi la “Stationar”