Olt

Moderatori: Sebastian, pharaoh

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Butaru Gabriel
Veteran
Veteran
Mesaje: 688
Membru din: 12 Sep 2008, 21:04

Re: Olt

Mesaj de Butaru Gabriel » 19 Iun 2010, 06:49

tady scrie:Locatia este super . Unde ati pescuit ? Este cumva barajul de la Rusanesti ?
Da.

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Olt

Mesaj de Allen Besnovich » 19 Iun 2010, 18:01

Multa Bafta , as fi si eu interesat sa fac un pescuit acolo. Cum a decurs partida? Poti sa-mi dai niste sfaturi ?
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
Butaru Gabriel
Veteran
Veteran
Mesaje: 688
Membru din: 12 Sep 2008, 21:04

Re: Olt

Mesaj de Butaru Gabriel » 19 Iun 2010, 19:45

alinuu scrie:Multa Bafta , as fi si eu interesat sa fac un pescuit acolo. Cum a decurs partida? Poti sa-mi dai niste sfaturi ?
Am ajuns miercuri pe 16, seara. Erau ceva pescari dar furtuna i-a pus pe fuga. Peste: caras, platica, locurile de crap sunt libere deoarece nu a inceput sa manance ( vorbesc de locurile care se predau de la unu la altu pana vine zapada ) . Trebuie sa arunci departe ca sa iei peste. Momeala porumb, viermusi, pufuleti.
Voiam sa mergem de maine pana marti dar cred ca renuntam, vremea este potrivnica( http://vremea.kappa.ro/olt/rusanesti.html ). Numai bine si fir intins :)

Avatar utilizator
AcidAzotic
membru activ
membru activ
Mesaje: 144
Membru din: 07 Mar 2009, 18:35

Re: Olt

Mesaj de AcidAzotic » 21 Iun 2010, 00:22

Prin zona Farcasele a mai fost cineva ,informatii ceva proaspete? Multumesc.

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Olt

Mesaj de stefanflorin » 22 Iun 2010, 15:12

La farcasele apa foarte scazuta, peste mic, aglomeratie, parerea mea ca nu se merita. Ultimele partide ale mele, inclusiv cea de ieri au fost la babiciu unde daca faci abstractie de galagie(dupa caz) si lanseta langa lanseta poti prinde si peste insa NUMAI din barca pe firul apei, caras si platica pana-n kg si chiar mai mari si numai la mamaliga, crapul nu mananca desi sare de-ti ia mintile. Eu am pacalit si cativa strapazani, nu mai mari de un kg la twister si am prins si un somn de 6kg. De pe mal la pestisor viu prinzi strapazani.
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Olt

Mesaj de Allen Besnovich » 28 Iun 2010, 01:07

Despre alte locatii pe olt, nu se mai aude nimic ?
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
tady
utilizator
utilizator
Mesaje: 18
Membru din: 09 Mai 2010, 18:11

Re: Olt

Mesaj de tady » 28 Iun 2010, 07:53

Eu unul nu am ajuns inca si pe spusele altora nu mai pun baza . Si eu sunt nerabdator sa ajung pentru 2 zile la Rusanesti . Pana atunci mai discutam cu ceilalti care au reusit sa ajunga .

Avatar utilizator
Ion Mironov
Partener
Partener
Mesaje: 2622
Membru din: 18 Iun 2008, 15:20

Re: Olt

Mesaj de Ion Mironov » 28 Iun 2010, 19:04

am fost si eu la izbiceni la podul vechi pe dale....pescari destui insa in afara de platica si caras nimik...am vazut un crap de 7 kg prins la baraj la rusanesti insa nu am gasit un loc bun pt ca curgea apa rau de tot si iarba ca la balamuc de iti lua firele...am renuntat si am pescuit vis a vis de podu vechi ....am luat o moaca doua platici si un caras....prindeau localnicii la undita noaptea caras fara numar.am pescuit la porumb bile si rame negre...toti pestii au fost luati la rame pe ace de somn destul de mari...apa scazuta rau de tot
Mironov Ion Valentin alias jonny_23
http://www.barcute-plantat.com
0726.424.099

Avatar utilizator
tady
utilizator
utilizator
Mesaje: 18
Membru din: 09 Mai 2010, 18:11

Re: Olt

Mesaj de tady » 08 Iul 2010, 20:03

Daca a fost cineva de curand la Rusanesti rog si eu informatii , vreau sa plec de sambata pana duminica . Este apa mare ? Se mai poate pescui ? Eventual daca s-a mai prins si ceva peste .Astept raspunsurile voastre .PS cu vremea de afara nici nu stiu ce sa fac , dar nu mai pot , pescuitul asta este o boala de care nu scapi asa usor .

Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Re: Olt

Mesaj de timer » 08 Iul 2010, 22:00

tady scrie:Daca a fost cineva de curand la Rusanesti rog si eu informatii , vreau sa plec de sambata pana duminica . Este apa mare ? Se mai poate pescui ? Eventual daca s-a mai prins si ceva peste .Astept raspunsurile voastre .PS cu vremea de afara nici nu stiu ce sa fac , dar nu mai pot , pescuitul asta este o boala de care nu scapi asa usor .
A fost un amic alaltaieri in zona..La Babiciu s-a retras apa..Nu se prindea mai nimic...La Rusanesti,mai sunt cat de cat conditii ,dar tot asa multa iarba ,iar pe sforul Oltului sunt curenti mari..N-a prins decat un salaias si cateva platicute...Cam asta,eu nu te sfatuiesc sa mergi acolo...Mai degraba in vreo balta pe la Farcasele...Poate,poate...Fir intins ,daca te hotarasti..!

Avatar utilizator
tady
utilizator
utilizator
Mesaje: 18
Membru din: 09 Mai 2010, 18:11

Re: Olt

Mesaj de tady » 09 Iul 2010, 07:39

Multumesc mult pentru informatie . M-am hotarat nu ma mai duc acum ca sunt apele asa de mari asteptam sa se mai retraga si poate sa inceapa sa manance si pestele . Informatia ta a fost confirmata si de alte persoane care mi-au spus " Daca vrei sa te duci in excursie .... dute " . Mi-au mai spus oltul este foarte tulbure , din cauza uzinarii aduce cu el foarte multa iarba , crengi rupte si nu poti da la peste in plus este fosrte crescut . In zona Babiciu este asa de mare incat " Insula Vacii " nici nu se mai vede . Inca odata multumesc pentru informatie .

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Olt

Mesaj de Allen Besnovich » 01 Aug 2010, 12:21

A mai fost cineva la Rusanesti de curand ?
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
tady
utilizator
utilizator
Mesaje: 18
Membru din: 09 Mai 2010, 18:11

Re: Olt

Mesaj de tady » 01 Aug 2010, 13:54

Am fost de la ora 18.00 -29.07.2010 pana la ora 9.30-30.07.2010, in aval de baraj Rusanesti, am intrat pe insula cu barca gonflabila dupa malul jud. Tr., si am avut urmatoarele rezultate; 9kg caras din 12 buc. si 6kg platica din 21 buc.. Am prins la 5 lansete la viermisori si la pufuleti mici (galbeni si roz-miere si usturoi). Fire intinse si zbuciumate !

Avatar utilizator
Butaru Gabriel
Veteran
Veteran
Mesaje: 688
Membru din: 12 Sep 2008, 21:04

Re: Olt

Mesaj de Butaru Gabriel » 01 Aug 2010, 15:14

alinuu scrie:A mai fost cineva la Rusanesti de curand ?
Poze facute ieri de un prieten, se prinde caras si foarte multa platica. Maine sunt si eu acolo dar merg la o balta.

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Olt

Mesaj de Allen Besnovich » 01 Aug 2010, 15:24

La ce balta? Taxa, permis? Daca nu sunt prea indiscret..
C.S. OLTENIA FISHING

Scrie răspuns

Înapoi la “Lacuri de acumulare”