Tehnici si momeli !

silurus glanis

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de zamfi » 04 Iul 2010, 17:50

On-topic! Ultimul racnet pe piata momelilor pentru somn in excursia care am avut-o de curand a fost ficatul de vita!Bucati cat talpa la slap :)) montate pe carlige uriase ...Nu ca ar fi o momeala nedescoperita dar a dat rezultate super ! Cel mai mare "purcelas" 1,85 m ... >:D<

Avatar utilizator
SzylaRd.
membru activ
membru activ
Mesaje: 70
Membru din: 16 Mar 2010, 18:07
Localitate: Copsa Mica Jud. Sibiu
Contact:

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de SzylaRd. » 04 Iul 2010, 21:09

Am Vazut Azi La Tv Ca Pe Siret So Prins Un Somn Mare, Dupa Ce O Scazut Apele, Bineinteles Ca La-u Prins Cu Plasa.. :|
Daca Nu Stii Ce Cauti, Atunci Nu Mai Cauta!
Okuma Ergosense 2.10m / 0-6gr & Okuma Aquios 1500 FD
http://ioo-szilard.blogspot.com/

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de mini_mic » 05 Iul 2010, 21:59

zamfi scrie:On-topic! Ultimul racnet pe piata momelilor pentru somn in excursia care am avut-o de curand a fost ficatul de vita!Bucati cat talpa la slap :)) montate pe carlige uriase ...Nu ca ar fi o momeala nedescoperita dar a dat rezultate super ! Cel mai mare "purcelas" 1,85 m ... >:D<
Pe rau sau pe lac ? Din ce am observat nu sunt compatibile acelasi tipuri de momeli. Detaliaza te rog "montatul pe ac "
Numai bine !

Avatar utilizator
cosmin mihut
Veteran
Veteran
Mesaje: 885
Membru din: 07 Ian 2010, 22:43
Localitate: MEDIAS

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de cosmin mihut » 06 Iul 2010, 14:46

Unde a dat rezultate Zamfi ? Eu am dat pe Sf. Gheorghe cu ficat de vanat (cerb)tot asa pe carlig mare am pus o bucata de ficat cat palma de mare ,dar nici un rezultat ,si vreau sa zic ,ca erau conditii optime adica apa mare destul de tulbure ...4 zile cat am stat pe brat mai shimbam ficatul din cand in cand si batul a stat non stop in apa dar nimic nici cea mai mica tentativa...
MERCEDES S

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de zamfi » 06 Iul 2010, 16:17

Actiunea s-a desfasurat pe raul Tanaro ,in Italia ,in zona Alessandria .Raul este de marimea Muresului cand este curat si scazut.Apa naturala deci.La varsarea in Pad este plin de somn european ,african si american! :D Noi am dat asa cum am zis mai sus putin. Am avut si trei rupturi ...Ficatul era luat din magazin ,in caserole,de marimea unei talpi de slap! :D Carligele erau cam 5/0 sau 6/0 ,puternice ,iar ficatul il intepam pur si simplu de mai multe ori pe carlig .Nici nu prea aveam cum altfel la cum arata "felia" . Somnul european tragea relativ violent si in final culca batul in suport si lua fir...Americanii erau mai moderati ,dar e drept ca americani nu s-au luat mai mari de 5-6 kg.O ruptura am avut-o folosind o mreana ca si momeala...Cam sadic ...Atentie ca mreana pusa in montura avea dimensiuni legale!

Ps: nu am gasit pe tot malul raului o ...broasca! S-a luat si la oscilanta somn la 10 kg. Nu am vazut salau pe zona respectiva desi cred ca este. Mult crap .Mare! >:D< Mrene uriase! Frumos rau!Pacat ca nu e la noi in tara...Nu ca ar mai fi aratat asa bine!Si nici atata peste nu ar mai fi !

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de mini_mic » 07 Iul 2010, 12:40

zamfi scrie:Actiunea s-a desfasurat pe raul Tanaro ,in Italia ,in zona Alessandria .
Puteai sa spui de la inceput asa si sa nu ne mai fierbi :P. Ma gandeam ca aici la Romanica ai avut rezultatele. Acolo nu ma mira, intrucat lipsesc ciobanii si ca rezultat pestele e din belsug !

Avatar utilizator
florinmacri
membru activ
membru activ
Mesaje: 63
Membru din: 18 Oct 2009, 16:38
Localitate: BRASOV

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de florinmacri » 04 Aug 2010, 22:14

Mai oameni buni! (vb lui Liviu Varciu) Am tot rasfoit acest topic pana cand s-a deviat de la subiect, ca deobicei. Stand zilele astea si uitandu-ma in gradina din fata geamului(stau la parter, la bloc) am vazut o groaza de Limax (melci fara cochilie) si m-am intrebat daca ar fi o momeala buna pentru somn. Eu tocmai imi pregatesc strategia pentru un sfarsit de saptamana pe malul Oltului.A dat cineva la asa ceva?

Avatar utilizator
alinahalila
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 15 Sep 2008, 14:16
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de alinahalila » 06 Aug 2010, 12:06

o intrebare as avea si eu cam ce montura este potrivia pt lac ..mergem la un lac unde se vrea a fi scos somnul pt ca mananca destul de mult peste.din ce ni s-a spus sunt exemplare destul de mari.ms ..fire intinse!!!

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de Allen Besnovich » 07 Aug 2010, 14:58

alinahalila scrie:o intrebare as avea si eu cam ce montura este potrivia pt lac ..mergem la un lac unde se vrea a fi scos somnul pt ca mananca destul de mult peste.din ce ni s-a spus sunt exemplare destul de mari.ms ..fire intinse!!!
Salut.Am un vecin care pescuieste mereu la somn, inca n-am reusit sa-l conving sa mearga cu mine dupa crap :D
De fiecare data cand am fost cu el, l-am vazut folosind o montura care arata cam asa:


Imagine
Imagine
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
Andu105
membru activ
membru activ
Mesaje: 117
Membru din: 21 Dec 2009, 01:22

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de Andu105 » 22 Aug 2010, 22:42

o intrebare..
Duminica viitoare plec in delta...Un prieten mi a dat un sfat....sa prind scoici si cu o seringa sa le injectez 1-2ml de feromon (daca nu gresesc denumirea)acele sticlute mici maro care PUT :D

Am vre o sansa sau doar ma chinui eu?
Thnx

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de Sebastian » 23 Aug 2010, 05:48

Andu105 scrie:o intrebare..
Duminica viitoare plec in delta...Un prieten mi a dat un sfat....sa prind scoici si cu o seringa sa le injectez 1-2ml de feromon (daca nu gresesc denumirea)acele sticlute mici maro care PUT :D

Am vre o sansa sau doar ma chinui eu?
Thnx
succesul nu iti este 100% garantat ,insa sansele sunt sporite.poti alege sa pescuiesti prin sondaj[adica pe o montura sa pescuiesti cu feromoni injectati iar pe alta nu] si in functie de rezultat sa actionezi in consecinta.la scoica nu am pescuit niciodata insa am vazut localnici care intind siruri de cirlige[carmace] pe dunare doar cu scoica si banuiesc ca au ceva rezultate ,poate si datorita abundentei [implicit a costurilor] unei astfel de momeli,cat si a lejeritatii cu care ea poate fi procurata.chiar si pe baltile ce tin somn [Tancabesti]se practica acest gen de pescuit-scoica injectata cu feromoni.mie personal ,feromonii de somn sunt singurii din gama care sincer nu m au dezamagit,doar ca eu i am aplicat pe lipitori de pamint,tipari,broscute si rime negre.fir intins.

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de zamfi » 23 Aug 2010, 11:58

Andu105 scrie:o intrebare..
Duminica viitoare plec in delta...Un prieten mi a dat un sfat....sa prind scoici si cu o seringa sa le injectez 1-2ml de feromon (daca nu gresesc denumirea)acele sticlute mici maro care PUT :D

Am vre o sansa sau doar ma chinui eu?
Thnx
Hai sa-ti spun eu cum se "injecteaza" scoicile:Se desfac din cochilie ,se expun la soare pana se imput :)) de nu-ti vine sa stai pe langa ele se agata in carlig "buchet" (atentie ca devin moi si doar o parte ramane mai tarisoara) dupa care ...Fir Intins! Metoda verificata! Intra pe ele somn ,clean,crap ,morunas (!) ...
Ps: o sa-ti miroasa un pic mainile ... :D

Avatar utilizator
Andu105
membru activ
membru activ
Mesaje: 117
Membru din: 21 Dec 2009, 01:22

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de Andu105 » 23 Aug 2010, 14:28

va multumesc pentru raspunsuri.sper sa vin cu rezultate din delta.... <:-P

Avatar utilizator
ADRYAN1981
utilizator
utilizator
Mesaje: 33
Membru din: 02 Sep 2008, 15:18

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de ADRYAN1981 » 18 Sep 2010, 16:09

-as avea si eu o intrebare cu cate ace dati pe linie la somn -montura clasica , eu de obicei pun 2 sau chiar 3 pentru a diversica momela , dar am observat ca de obicei se ia la primul ac cel mai aproape de fund !!! oare sansele de a lua la celelate merita riscul de incurcaturi sau agataturi ca se mai intampla la mai multe ace iar la un somn mai mare mai multe noduri mai multe sanse sa rupa ???

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de gor965 » 19 Sep 2010, 17:46

ADRYAN1981 scrie:-as avea si eu o intrebare cu cate ace dati pe linie la somn -montura clasica , eu de obicei pun 2 sau chiar 3 pentru a diversica momela , dar am observat ca de obicei se ia la primul ac cel mai aproape de fund !!! oare sansele de a lua la celelate merita riscul de incurcaturi sau agataturi ca se mai intampla la mai multe ace iar la un somn mai mare mai multe noduri mai multe sanse sa rupa ???
Cel mai bine este cu un singur carlig !...mai ales ca pe apele naturale ,linia trebuie sa aiba maxim 2 carlige ! :D
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la somn”