Sf. Gheorghe, Mahmudia

la pomul laudat...

Moderator: Sebastian

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Sf. Gheorghe, Mahmudia

Mesaj de marian_popescu » 12 Sep 2008, 21:56

salutare tuturor
saptamana viitoare vreau sa fac o iesire in delta, sf gheorghe, pe bucla de la mahmudia
as dori, daca se poate, cateva informatii despre locurile si oamenii de acolo, ceva rezultate
multumesc anticipat
la intoarcere o sa postez ceva cu rezultatul partidei, desi se anunta vreme urata pana marti, iar eu plec luni noaptea spre marti
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
cristea radu
senior
senior
Mesaje: 383
Membru din: 01 Dec 2007, 11:08
Localitate: TURDA
Contact:

Re: Sf. Gheorghe, Mahmudia

Mesaj de cristea radu » 13 Sep 2008, 07:50

salut! oamenii din zona sunt ok.locuri o sa gasesti cate vrei.nu stiu daca ai barca ca sa cauti locuri cu copaci cazuti in apa si gropane.Apropo si eu plec pe dunare duminica (la oltenita) si stau 7 zile.FIR INTINS!!!!

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: Sf. Gheorghe, Mahmudia

Mesaj de zamfi » 28 Sep 2008, 21:26

Este ok pe acolo.Daca ai un dram de noroc si in functie de zona aleasa vei prinde crap si salau.Poate somn.Fir intins.

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: Sf. Gheorghe, Mahmudia

Mesaj de marian_popescu » 04 Noi 2008, 18:50

nu am mai fost atunci, dar la ceva vreme dupa
am ajuns dupa cateva zile de ploaie, a mai plouat si in ziua in care am ajuns...abia am intrat pe diguri. am fost pe bucla, la cateva sute de metri de inceputul buclei, pe exterior
locuri superbe, pescari nu tocmai pe masura (mormane de gunoaie, in special cutii de bere si peturi), apa adanca, destul de limpede, fara oscilatii de debit, putin crescuta, presiune atmosferica 650 mm (f scazuta)...solunar (nu stiu cat de relevant) groaznic
si eu, si tovarasul meu, in 3 zile si 3 nopti...ca si cei care erau acolo de o saptamana, nicio trasatura serioasa, pe niciun fel de momeala > mamaligi, porumb, scoica, mate, pestisor, rame negre si rosii, coropijnita. nu tragea decat moaca f mica la rame, motiv pt care la somn am stat mai mult pe scoica, mate si pestisor. nici noaptea nu se auzeau pesti de talie mare, nici macar avat sau salau. am incercat, de asemenea, o gama larga de naluci...un avat f mic si un stilou de marlita
se prinsese bine cu o sapt si ceva mai inainte, am vazut locul unde au fost "curatati" niste crapi prinsi, din auzite..pana la 16 kg...intradevar, erau solzi seriosi
abia am gasit un salau si un somn, la cate 1,5 kg sa cumpar de la pescarii din zona. surprinzator, nu am auzit sa fi trecut baietasii cu bateriile pe acolo...in schimb la pod la giurgeni...
prietenul meu a mai fost cam dupa 2 saptamani pe bratul valciu (e un articol interesant si ispititor in Pescar la crap) si nu a facut mai nimic. a pescuit intre niste salcii cazute in apa, loc ca la manual. nici pescarii cu barca nu au prins nimic
:-/ este cineva cu rezultate notabile in octombrie/noiembrie in dunare/delta?
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
Alexandru
membru activ
membru activ
Mesaje: 131
Membru din: 15 Dec 2007, 13:58

Re: Sf. Gheorghe, Mahmudia

Mesaj de Alexandru » 04 Noi 2008, 20:22

M-am intors duminica din delta, dar am fost numai la stiuca. Am luat numai exemplare mici, cele mai si mai nu stiu daca aveau 2,5kg. Altii care dadeau la salau, pe SF. Gheorghe au luat binisor.

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: Sf. Gheorghe, Mahmudia

Mesaj de zamfi » 08 Feb 2009, 20:52

Vine tarziu postul meu...Dar ca si idee...Am avut niste prieteni care in octombrie au prins crap mare si salau frumos...Chestie de noroc.

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: Sf. Gheorghe, Mahmudia

Mesaj de marian_popescu » 08 Feb 2009, 22:12

nu prea cred in noroc, dar nici nu il exclud in totalitate
eu nu am fost multumit nici de locul in care am dat, dar posibilitatile pt noi au fost limitate din cauza drumului prea dificil , clisos...si nici nu cunosteam zona
am dat pe exteriorul buclei, unde e mai mult o curbura permanenta, curentul sapand neintrerupt in mal si creand un perete destul de abrupt, la adancime mare, spalat in permanenta de apa, fara posibilitatea de a se dezvolta ceva forme de hrana pt vreo specie. baietii veneau in zona si adunau scoici...dar pe malul celalalt. cred ca daca aveam barca sa ajungem sa dam acolo, mai aveam ceva sanse, dar malul nostru era chel>>>nu scoci, nu vegetatie, nu cioate, doar perete abrupt de lut. nadirea, desi am incercat, a fost in zadar. am dat si ceva mai departe vreo doua lansete pe scoica si pestisor, dar nu reuseam sa le mentinem in apropierea malului opus. am aflat ca niste prieteni au fost si ei in aceeasi perioada, mai jos pe bucla, dar nu au prins decat caras
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: Sf. Gheorghe, Mahmudia

Mesaj de zamfi » 09 Feb 2009, 19:30

Asta e ...Eu nu dau la crap niciodata pe bucla :D Doar in Dunarea Noua...Si in general pescuiesc in zona cand la Tulcea cota este in jur de 100. Pestele mare trece in apa mai adanca si mai oxigenata...Inclusiv salaul si somnul... :D Bine ,cand nu "lucreaza" electricienii ~x( In bucla mai dau dupa stiuca.In anumite locuri de pe bucla :-*

Avatar utilizator
vintanraul
membru activ
membru activ
Mesaje: 133
Membru din: 06 Noi 2008, 15:15

Re: Sf. Gheorghe, Mahmudia

Mesaj de vintanraul » 12 Feb 2009, 21:22

salutare sunt locuri destul de bune in zona buclei bine ar fi sa ai o barca sa treci pe malul opus pt mai multe detali-0745439613 :)]

Avatar utilizator
sporea
membru activ
membru activ
Mesaje: 105
Membru din: 18 Feb 2009, 20:49

Re: Sf. Gheorghe, Mahmudia

Mesaj de sporea » 19 Feb 2009, 18:10

Fumoase locuri pe bucla ,merg acolo din 95 ,acolo am descoperit delta da de cand au inceput electricieni nu prea stiu cum mai arata crapul mare,pacat sunt cele mai faine locuriai tuate natile de peste in tuate sezoanele nu exista sa nu iei ceva.Cine vrea relati despre cele mai bune locuri stau la dispozitie.P.S.O singura problema, daca ajunge cineva pe acolo trimis de mine si nu face curatenie pe unde a stat promit ca o sa vin dupa el si va fi vai de capul lui,pacat de ce avem si nu stim sa pastram.FIR INTINS

Avatar utilizator
Alex ps
membru activ
membru activ
Mesaje: 52
Membru din: 03 Iul 2008, 08:52
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sf. Gheorghe, Mahmudia

Mesaj de Alex ps » 13 Sep 2009, 13:40

Voi pleca in zona asta la pescuit Marti dimineata si mi-am propus sa stau 3 zile.Ca momeala voi folosi mamaliga ,si voi incerca rapitorul la pestisor viu .O avea rost sa imi iau si porumb ? :)
Ce specii de pesti predomina prin zona aceasta ?

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: Sf. Gheorghe, Mahmudia

Mesaj de marian_popescu » 13 Sep 2009, 22:16

http://www.crap.ro/forum/phpBB2/viewtop ... sc&start=0

cu baiatul asta am fost anul trecut, in octombrie. anul asta a schimbat inspirat locul, a nadit constant cu porumb in csl si a prins la aceeasi momeala pe carlig. mai bine citeste tu povestea. informatii mai proaspete nu cunosc despre mahmudia. locuri superbe
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
Alex ps
membru activ
membru activ
Mesaje: 52
Membru din: 03 Iul 2008, 08:52
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sf. Gheorghe, Mahmudia

Mesaj de Alex ps » 05 Sep 2010, 09:26

Salut prieteni pescari!Vreau sa va recomand Bratul Sf. Gheorghe, Mahmudia din toata inima (:| .
Am fost 5 zile la pescuit la celebra BUCLA din Sf Gheorghe ,de la 30-08-2010 - 04-09-2010.
Zona e plina de crap.....Am prins 4 bucati de 3 kg si unul de 5 kg ....AM SCAPAT NISTE CRAPI CAPITALI,SPUN ASTA CA NU AM AVUT CE SA LE FAC .....Am avut rupturi si ace indoite ...:( Greseala mea de pescar a fost ca nu am fost pregatit .....ace de proasta calitate ,firele de pe lanseta de 2 ani pe tambur si alea de proasta calitate ....Intr-un fel nu am avut scule pregatite pt peste mare ......

Avatar utilizator
madmanwr
utilizator
utilizator
Mesaje: 49
Membru din: 22 Mai 2009, 18:17
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Sf. Gheorghe, Mahmudia

Mesaj de madmanwr » 05 Sep 2010, 09:28

poze ceva ? poti posta :) maine acolo sunt ... dispun de barca si toate cele necesare :D

Avatar utilizator
Paun Ion
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 17 Ian 2010, 12:34

Re: Sf. Gheorghe, Mahmudia

Mesaj de Paun Ion » 05 Sep 2010, 11:38

madmanwr scrie:poze ceva ? poti posta :) maine acolo sunt ... dispun de barca si toate cele necesare :D
.........................................................................................................
Taio ,chiar daca e stanga,cu bucla, (dar am fost anuntat si eu ca sa prins zilele astea pe Sf.Gheorghe ,crap ,nu cine stie ce ,adica nu frecventa mare de trasaturi) oricum avem apa super zilele astea (ASTA E BAZA, SIGURA)

Scrie răspuns

Înapoi la “Delta Dunarii”