Tehnici si momeli !

silurus glanis

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de zamfi » 19 Sep 2010, 21:49

In general e bine la pestii mari sa folosesti un singur carlig !Motive suficiente!

Avatar utilizator
bila_ro
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 07 Mar 2009, 13:43

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de bila_ro » 19 Oct 2010, 10:03

Am fost la Periprava la inceputul lui octombrie. Burtile somnilor erau pline de raci.. Un somnic de 4-5 kg., avea in el 3 raci cat palma, fara a pune la socoteala si clestii. ... M-au derutat... :">

Avatar utilizator
bila_ro
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 07 Mar 2009, 13:43

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de bila_ro » 19 Oct 2010, 10:23

Ploua... Am ganduri "negre"... Cam nesportive, dar ma chinuie curiozitatea : montura clasica cu plumbul pe fund,twister galbem cat palma. Dau jos din plumbul de pe jig,fac o taietura usor oblica, si din plasticul de la camasile din tipla fac doua aripi pe care le lipesc de capul jigului. Sper sa fie portante, curentul sa faca twisterul sa "zboare"... Hm.. Tai twistwrul pe burta, si-i bag o lanterna de la bricheta... Am incercat... Culoarea e superba ! :)) ... Am innebunit ! =))

Avatar utilizator
stefan_kwr
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 25 Mar 2009, 21:23
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de stefan_kwr » 19 Oct 2010, 12:00

bila_ro scrie: Tai twistwrul pe burta, si-i bag o lanterna de la bricheta... Am incercat... Culoarea e superba ! :)) ... Am innebunit ! =))
:)) :)) :)) Imi dau seama ce frumos va lumina, dar l-ai bagat in apa sa vezi daca mai merge??? :-?

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de zamfi » 19 Oct 2010, 15:18

Baga-i in burta un "licurici" (marimea o alegi functie de twister ) si o sa vezi ce interesant va fi ... :D
Nici nu te costa mult...

Avatar utilizator
Agent-Bond
utilizator
utilizator
Mesaje: 40
Membru din: 15 Ian 2010, 11:08
Contact:

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de Agent-Bond » 26 Iun 2011, 22:20

Salutare!

Miercuri o sa dau o fuga pe la Jurilovca. E prima oara cand merg pe Dunare la pescuit. As vrea sa aflu de la dumneavoastra (cei care frecventati forumul acesta, respectiv topicul Pescuitul la somn) daca si unde pot gasi tipar in Bucuresti. Celelate momeli despre care s-a scris in forum am gasit dar tipar inca nu. Astept raspunsurile dumneavoastra. O seara placuta!


Fire intinse!!!

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de Sebastian » 26 Iun 2011, 22:24

Agent-Bond scrie:Salutare!

Miercuri o sa dau o fuga pe la Jurilovca. E prima oara cand merg pe Dunare la pescuit. As vrea sa aflu de la dumneavoastra (cei care frecventati forumul acesta, respectiv topicul Pescuitul la somn) daca si unde pot gasi tipar in Bucuresti. Celelate momeli despre care s-a scris in forum am gasit dar tipar inca nu. Astept raspunsurile dumneavoastra. O seara placuta!


Fire intinse!!!
pai daca tot mergi in zona ,opreste in tulcea [la mag,din sensul giratoriu]si daca ai noroc gasesti acolo.in bucuresti ai incercat la obor?

Avatar utilizator
sorprodan
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 28 Feb 2010, 10:44

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de sorprodan » 27 Iun 2011, 06:23

Agent-Bond scrie:Salutare!

Miercuri o sa dau o fuga pe la Jurilovca. E prima oara cand merg pe Dunare la pescuit. As vrea sa aflu de la dumneavoastra (cei care frecventati forumul acesta, respectiv topicul Pescuitul la somn) daca si unde pot gasi tipar in Bucuresti. Celelate momeli despre care s-a scris in forum am gasit dar tipar inca nu. Astept raspunsurile dumneavoastra. O seara placuta!


Fire intinse!!!
ca recomandare ,,,,sa nu uiti sa le parlesti mustatile cu bricheta inainte de a da cu ei la peste >:)
cand sunt in mijlocul dunarii ma simt rege, nu dau senzatia asta pe toti banii din lume

Avatar utilizator
Agent-Bond
utilizator
utilizator
Mesaje: 40
Membru din: 15 Ian 2010, 11:08
Contact:

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de Agent-Bond » 27 Iun 2011, 10:02

Neata!

Zilele astea sa vedem in Obor... din pacate in Tulcea nu o sa ajung...(A2 - Babadag - Enisala - Salcioara - Jurilovca cam asta e traseul)... vreunul de pe forum a mai pescuit in zona asta, capturi ceva?
Multumesc pentru sfaturi!

Fire intinse!

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de pharaoh » 27 Iun 2011, 10:29

Intre Enisala si Salcioara drumul e rau de tot. Practic nu mai e drum. Te sfatuiesc sa o iei pe partea cealalta. Si de unde pana unde a ajuns Dunarea la Jurilovca? :))
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
Agent-Bond
utilizator
utilizator
Mesaje: 40
Membru din: 15 Ian 2010, 11:08
Contact:

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de Agent-Bond » 27 Iun 2011, 11:06

Ah...am uitat sa specific acolo vom lasa masinile si vom pleca cu barca spre Sfantul Gheorghe...acolo va avea loc partida de pescuit asta era cu Dunarea de tot ziceam eu acolo :D As vrea sa stiu daca anul acesta au fost capturi, ca posturi nu prea am vazut si as avea o nelamurire am luat niste boabe pentru crap, sunt bune? (dupa cum spuneam e prima oara cand merg pe Dunare, respectiv Delta.)

Avatar utilizator
Discjoker
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 28 Sep 2011, 18:17

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de Discjoker » 28 Sep 2011, 18:26

In legatura cu taiatul monturii de catre somn...Sunt din alba iulia si frecventez cam 3 nopti pe saptamana la Mures..ce vreau sa zic..folosesc 2 bete pentru fund cu un fir de 0.35...am auzit sunetul clopotelului si am fugit la bat! Batul era tare arcuit si contrez dara fara nici un rezultat..molinez iar cand scot montura din apa observ ca nu mai aveam carlig doar plumbul... in timp ce faceam montura din nou..observ la a 2-a unditza sunetul de clopotil sa zic in "disperare"..fug contrez si ceva era in ac..scot afara era un somn mic in jur la 7-800 grame. Dupa cum stiti somnul inghite acul si se agata undeva in gat..fiind noapte iau laterna..si cu un patent..incerc sa scot acul din gat..primul ac care l-am scos a fost acul de la undita la care am ramas fara montura..apoi am scos acul unditei la care l-am prins..chestia e..ca mititelul a ros la fir ...cand am contrat acesta o cedat..ei este vorba de un mitittel...zic ca un Somn mare ..ar rupe foarte usor montura...sincer nu folosesc fir textil..folosesc fir de otel...dar cred ca e mai recomandat sa ai o montura sigura.!

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de marian_popescu » 12 Oct 2011, 21:48

la finele lui septembrie am dat o tura pe sf. gheorghe, pe prima bucla
ca momeala, de departe cea mai eficace a fost TIPARUL. doar ca am fost neinspirat si am luat decat 10 bucati din tulcea, in pentru doi pescari. plus coropijnite si rame negre. la rame a intrat numai moaca la kil, la coropijnita mai nimic (mi-e sila sa pun mana pe ea si sa o leg de carlig, o intep prin spate si moare destul de repede, probabil ca si asta e cauza pentru care niciodata nu am avut rezultate la coro). cu ultimul tipar am luat un somotei la 2,,5 kg iar cand l-am strans de burta sa ii scot carligul, a vomitat un rac viu, destul de maricel. l-am pus in carlig si am mai luat unul identic. dupa ce am terminat tiparii, am incercat si la broasca. o intepam in picior, intre ceea ce la noi se numesc tibie si peroneu. stateau destul de bine in lanseu, nu mi-a murit niciuna. la tipar si broasca am folosit monturi cu plumb culisant si flotor. ca sa nu inec broastele, lasam suficient fir cat flotorul sa iasa la suprafata cu momeala. fara rezultat. am inteles ca greseala este ca am folosit numai broscoi, cei mai mari pe care i-am gasit, pe cand ar fi trebuit numai brotacei
am pescuit in special in jurul unei salcii scufundate, adancimi de 4-5 metri
cel mai mare a avut 8 kg, la tipar. a dat cateva semnale in clopotel (varf flexibil din fibra plina), apoi a inceput sa deruleze fir din baitrunner. am intepat si a luat-o direct catre pomul scufundat. am fortat in lanseta si nu a reusit sa intre in crengi. dar a reusit sa intre intr-o agatatura submersa la 10 metri de mal si nu a vrut sa iasa nici cu ciupituri in fir, lovituri in lanseta etc. a trebuit sa las firul liber, iar pestele a iesit singur. asta e, l-am pacalit
daca nu aveam fir gros (0,65), nu il scoteam din agatarura, era destul de deteriorat, probabil din cauza scoicilor
Fişiere ataşate
p8250018.jpg
p8250017.jpg
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
georgemarian
Veteran
Veteran
Mesaje: 779
Membru din: 13 Noi 2010, 22:00

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de georgemarian » 13 Oct 2011, 10:57

si poze cu capturile?

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de marian_popescu » 13 Oct 2011, 22:09

doar una mai nesportiva
Fişiere ataşate
p8270019w.jpg
p8270019w.jpg (36.66 KiB) Vizualizat de 4908 ori
Fishing is life. The rest...just details

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la somn”