Cum sa scap de rac

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Avatar utilizator
doru
senior
senior
Mesaje: 211
Membru din: 17 Ian 2008, 22:17

Re: Cum sa scap de rac

Mesaj de doru » 07 Mai 2010, 21:13

iorgu scrie:Am primit solutia de la un user prin mesenger. Am verificat-o la 4(patru) partide in balta unde ma ,,spargeau'' racii. Este valabila 100%. M-a conjurat sa fiu tacit in postarea ei, dar mi-a specificat ca pot afirma pe topic ca ea exista. Fratilor este foarte simplu, ganditi-va ce mananca racii si deja aveti raspunsul. Mai mult nu pot [-x Dupa ani de incercari dau linistit la peste.
p.s. miliarde de multumiri userului respectiv.
Care mai este scopul discutiilor despre diferite probleme la care se cauta rezolvari,daca se tin secrete si atunci cand se afla ceva .Ce rost mai are sa ne batem capul cu lucruri pe care altii le tin ascunse,de parca este vorba de siguranta nationala si mai ales ne-o spui in fata.Rusine.
Cand ai sa descoperi apa calda sa nu spui la nimeni.

Avatar utilizator
Butaru Gabriel
Veteran
Veteran
Mesaje: 688
Membru din: 12 Sep 2008, 21:04

Re: Cum sa scap de rac

Mesaj de Butaru Gabriel » 07 Mai 2010, 22:15

Ar putea fi o solutie de care unii au ras cand au auzit dar poate ca fiind pusa in practica da rezultate :-?

Avatar utilizator
pantera
membru activ
membru activ
Mesaje: 57
Membru din: 29 Ian 2010, 16:55
Localitate: sibiu
Contact:

Re: Cum sa scap de rac

Mesaj de pantera » 07 Mai 2010, 22:32

hai sa va spun eu ca sunt chiar din sibiu si ma duc la sacel o data pe saptamana si cum e cu RACII!!!!
PE LACUL 6 cel putin nu arunci bine si te toaca toata ziua
si in plus am fost astazi si nici urma de TAC la toate momelile posibile inclusiv toata gama de la SENZOR CEA NOUA
cu nadit cu tot ca chiar le am pe toate,AS VREA SA IL INTREB PE ADM ACESTEI LOCATII CE A POPULAT IN ULTIMUL TIMP ,CU RESPECT CA DE LA TOATA LUMEA NU AUD NICI UN CUVANT DE BINE DESPRE LACURILE DE LA SACEL SIBIU,IN SCHIMB DE LA PARTENERII LOR DE LA MANDRA TOT RESPECTUL SE PRINDE PESTE DAR SE MAI POATE LUCRA LA AMENAJARE SI CURATENIA LACURILOR!!!
CU TOT RESPECTUL UN PESCAR DIN SIBIU CU UN ANTURAJ CU ACELASI HOBBY SI CARE ASTEAPTA CEVA MAI BUN DE LA INPREJURIMILE SIBIULUI
PS; EXISTA O BALTA MICUTA VIS-A-VIS DE ORLAT SIBIU LANGA BALASTIERA ORLAT UNDE SE MAI RESPECTA REGULILE DE CATCH AND RELESE
ASTEPT PERERILE VOASTRE MULTUMESC

**== no kill the fish

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Cum sa scap de rac

Mesaj de gor965 » 07 Mai 2010, 22:56

pantera scrie:hai sa va spun eu ca sunt chiar din sibiu si ma duc la sacel o data pe saptamana si cum e cu RACII!!!!
PE LACUL 6 cel putin nu arunci bine si te toaca toata ziua
si in plus am fost astazi si nici urma de TAC la toate momelile posibile inclusiv toata gama de la SENZOR CEA NOUA
cu nadit cu tot ca chiar le am pe toate,AS VREA SA IL INTREB PE ADM ACESTEI LOCATII CE A POPULAT IN ULTIMUL TIMP ,CU RESPECT CA DE LA TOATA LUMEA NU AUD NICI UN CUVANT DE BINE DESPRE LACURILE DE LA SACEL SIBIU,IN SCHIMB DE LA PARTENERII LOR DE LA MANDRA TOT RESPECTUL SE PRINDE PESTE DAR SE MAI POATE LUCRA LA AMENAJARE SI CURATENIA LACURILOR!!!
CU TOT RESPECTUL UN PESCAR DIN SIBIU CU UN ANTURAJ CU ACELASI HOBBY SI CARE ASTEAPTA CEVA MAI BUN DE LA INPREJURIMILE SIBIULUI
PS; EXISTA O BALTA MICUTA VIS-A-VIS DE ORLAT SIBIU LANGA BALASTIERA ORLAT UNDE SE MAI RESPECTA REGULILE DE CATCH AND RELESE
ASTEPT PERERILE VOASTRE MULTUMESC

**== no kill the fish
Fara suparare ,dar unde-i legatura intre subiectul topicului si supararea dvs. referitoare la balta Sacel ?! :-?
Ori sugerati ca solutia ptr. a scapa de raci este : schimbarea baltii ? :-??
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: Cum sa scap de rac

Mesaj de iorgu » 08 Mai 2010, 14:11

Multa Bafta scrie:Ar putea fi o solutie de care unii au ras cand au auzit dar poate ca fiind pusa in practica da rezultate :-?
Exact ca tine este, si in urma insistentei de comunicare intre mine si el, a fost de acord sa-mi comfirme unele experimente facute de mine, dar lipsea o veriga. A fost persoana care a complectat lipsa si angrenajul functioneaza ireprosabil, garantat.

@Doru, nu stiu ce varsta ai, dar pentru ati da satisfactie, DA MIE RUSINE!!! Pentru faptul ca am fost obraznic de insistent cu acel user, au fost zile cand il solicitam prin messenger de 5-6 ori, In fine....
Daca citesti corect postarea mea, ai deja raspunsul corect la subiectul acestui topic. Ai si un indiciu foarte valoros: cu ce se hranesc racii?-aici este solutia :idea: Trebuie doar sa cunosti putin modul de viata al racilor, acest lucru il poti afla din experienta, de pe Google sau cel mai simplu de pe site-ul ,,InfoPescar.Tv'' :-h
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
coman423
utilizator
utilizator
Mesaje: 47
Membru din: 10 Mar 2009, 10:53
Localitate: Bucuresti

Re: Cum sa scap de rac

Mesaj de coman423 » 20 Mai 2010, 13:13

nene iorgule... daca te referi la aruncarea linga patul de nada , la cativa metri ,a unei "chestii" care face parte din hrana racilor pentru a ii tine ocupati si pe care o alimentezi din cand in cand... cred ca e o solutie...gresesc?

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: Cum sa scap de rac

Mesaj de iorgu » 20 Mai 2010, 22:07

coman423 scrie:nene iorgule... daca te referi la aruncarea linga patul de nada , la cativa metri ,a unei "chestii" care face parte din hrana racilor pentru a ii tine ocupati si pe care o alimentezi din cand in cand... cred ca e o solutie...gresesc?
Da frate ai perfecta dreptate, dar gandeste-te la ceva care sa ii tina in acel loc unde doresti sa-i atragi. Esti la 50% de rezolvarea problemei,, PROBLEMEI'' Ma bucur sincer pentru tine =D>
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
pantera
membru activ
membru activ
Mesaje: 57
Membru din: 29 Ian 2010, 16:55
Localitate: sibiu
Contact:

Re: Cum sa scap de rac

Mesaj de pantera » 21 Mai 2010, 12:19

poate avem noroc sa ne spuneti si noua secretul asta care ne apasa de mult daca il aflati am fii recunoscatori

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: Cum sa scap de rac

Mesaj de iorgu » 18 Iul 2010, 11:11

Asa cum am am mentionat in postarile anterioare, ideea nu este sa scapam de raci prin eliminarea lor fizica. Ei fac parte din echilibrul lantului trofic al naturii si trebuie sa-i lasam in pace. Deranjant este cand pescuim sportiv si ei ne ataca nada si momeala (este normal, trebuie sa se hraneasca). Am incercat multe, multe moduri de ai tine preocupati la o oarecare distanta de locul unde plantam sau lansam monturile cu momeala respectiva. In acest moment pot afirma cu certitudine ca nu mai sunt deranjat de raci, indiferent de multimea lor in balta, lacul sau bazinul in care pescuiec. De obicei eu plantez sau lansez cat mai aproape de malul opus, ideal in fata unei perdele de stuf sau trestie, cam la 1-2 m. Este cunoscut faptul ca in apropierea malurilor, substratul este mai tare si sunt asa zisele praguri. Cam pe aici isi cauta hrana si racii. Pentru ai indeparta de aceste locuri procedez in felul urmator: la o distanta de 5-6 m. in stanga, dreapta si in urma monturilor, fac o bariera de harana pentru raci. Am incercat cu pestisori mici taiati, carasi mai mari, tinuti 1 ora la soare si apoi dati in apa, cu slanina bucati si bucatele dar degeaba. Mentionez ca acestea le dadeam in locurile unde aveam monturile, degeaba. Am schimbat si am facut acea ,,bariera'', la 5-6m. Vreo ora nu mai aveam treaba, dupa care eram din nou deranjat. In ultimele 6-7 partide am incercat sa le fac ,,bariera'' la 5-6 m. cu bucati mai mari din acele produse care se gasesc in macelarii si care provin de la vaci. Pretul nu este mare. Am cumparat 4-5 kg. de zgarciuri, resturi gelatinoase si acea grasime cu seu care provin tot din transarea carnii de vita. Le tai in bucati de 4-500gr. si duc unde am bariera. Aceasta ultima momeala este ideala pentru ca le da de lucru si nu o pot muta asa de repede din locul respectiv avand de ,,lucru'' la tocarea ei, fata de pestisori si bucatile de caras care sunt mutate din loc si macerate imediat. Am intarziat cu raspunsul datorita faptului ca am vrut sa am certitudinea ca postez ceva real, asigurandu-va de eficacitatea metodei. Consider ca prin aceasta momeala adresata racilor , nu poluam sub nici o forma mediul acvatic. Incercati cu toata increderea. Astept pareri si eventual nelamuriri referitoare la acest subiect.
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
costin.vlasceanu
utilizator
utilizator
Mesaje: 36
Membru din: 29 Mai 2010, 21:38
Localitate: Brasov

Re: Cum sa scap de rac

Mesaj de costin.vlasceanu » 18 Iul 2010, 19:48

iorgu scrie:Asa cum am am mentionat in postarile anterioare, ideea nu este sa scapam de raci prin eliminarea lor fizica. Ei fac parte din echilibrul lantului trofic al naturii si trebuie sa-i lasam in pace. Deranjant este cand pescuim sportiv si ei ne ataca nada si momeala (este normal, trebuie sa se hraneasca). Am incercat multe, multe moduri de ai tine preocupati la o oarecare distanta de locul unde plantam sau lansam monturile cu momeala respectiva. In acest moment pot afirma cu certitudine ca nu mai sunt deranjat de raci, indiferent de multimea lor in balta, lacul sau bazinul in care pescuiec. De obicei eu plantez sau lansez cat mai aproape de malul opus, ideal in fata unei perdele de stuf sau trestie, cam la 1-2 m. Este cunoscut faptul ca in apropierea malurilor, substratul este mai tare si sunt asa zisele praguri. Cam pe aici isi cauta hrana si racii. Pentru ai indeparta de aceste locuri procedez in felul urmator: la o distanta de 5-6 m. in stanga, dreapta si in urma monturilor, fac o bariera de harana pentru raci. Am incercat cu pestisori mici taiati, carasi mai mari, tinuti 1 ora la soare si apoi dati in apa, cu slanina bucati si bucatele dar degeaba. Mentionez ca acestea le dadeam in locurile unde aveam monturile, degeaba. Am schimbat si am facut acea ,,bariera'', la 5-6m. Vreo ora nu mai aveam treaba, dupa care eram din nou deranjat. In ultimele 6-7 partide am incercat sa le fac ,,bariera'' la 5-6 m. cu bucati mai mari din acele produse care se gasesc in macelarii si care provin de la vaci. Pretul nu este mare. Am cumparat 4-5 kg. de zgarciuri, resturi gelatinoase si acea grasime cu seu care provin tot din transarea carnii de vita. Le tai in bucati de 4-500gr. si duc unde am bariera. Aceasta ultima momeala este ideala pentru ca le da de lucru si nu o pot muta asa de repede din locul respectiv avand de ,,lucru'' la tocarea ei, fata de pestisori si bucatile de caras care sunt mutate din loc si macerate imediat. Am intarziat cu raspunsul datorita faptului ca am vrut sa am certitudinea ca postez ceva real, asigurandu-va de eficacitatea metodei. Consider ca prin aceasta momeala adresata racilor , nu poluam sub nici o forma mediul acvatic. Incercati cu toata increderea. Astept pareri si eventual nelamuriri referitoare la acest subiect.

In sfarsit domnule Iorgu, timp in care ne-ati tinut in tensiune, ne-ati comunicat cum ati rezolvat dvs "problema racilor" :D .
Cu riscul de a va ironiza din nou , desi nu asta a fost /nu e intentia mea :D vreu sa va intreb ce inseamna "Am intarziat cu raspunsul datorita faptului ca am vrut sa am certitudinea ca postez ceva real, asigurandu-va de eficacitatea metodei. " ?
Apoi mai am o obiectie legata de aruncarea resturilor in lac, la o medie de 20 de pescari pe zi a cate 4 kg de resturi fiecare, pe saptamana rezulta 560 de kg pe saptamana - e cam mult !.... dar sa zicem ca este mancata de raci , dar in cazul asta se creeaza un mediu propice dezvoltarii unei crescatorii e raci.
Cum vedeti rezolvarea acestor 2 probleme ? **==
Fiecare... cum doarme asa isi asterne !

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: Cum sa scap de rac

Mesaj de iorgu » 18 Iul 2010, 21:08

Costine, Iorgu, nu este o persoana care se considera ironizat. am intarziat frate cu raspunsul deoarece am vrut sa am certitudinea ca in momentul cand fac o afirmatie, este intrutotul reala.
Referitor la faptul ca 20 pescari X 4 kg.= 560kg. pe saptamana, te asigur ca din cei 20 de pescari doar 1sau maxim 2 vor folosii aceasta metoda. Este mult mai toxica pentru populatia care face parte din regnul animal, coborarea pe substrat a vegetatiei si eliminarea gazelor toxice care au loc odata cu intrarea in putrefactie a acestora, coraborata cu temperaturile inalte care dezoxigeneaza volumul de apa. Referitor la realizarea unei crescatorii de raci, acest lucru nu este realizabil, intrucat noi dam de lucru la raci, cu acele zgarciuri si resturi gelatinoase, nu le dam sa manance. In speranta ca am fost edificator cu explicatiile mele, te astept cu alte nelamuriri si te asigur ca voi cauta sa fiu explicit. Multumesc pentru incredere.
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
mircea13
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 02 Ian 2008, 16:40
Localitate: iasi

Re: Cum sa scap de rac

Mesaj de mircea13 » 04 Dec 2010, 09:59

Cel mai iute ardei care se gaseste in comert este chili. Cel mai bun piper este sub forma de ulei de piper si nu cel de boabe.Mai puteti folosi usturoi sub forma de praf care se gaseste in comert si nu costa scump. Uleiul de piper costa scump dar merita banii. :-h
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”