Pareri despre carlige ESP RAPTOR??

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Pareri despre carlige ESP RAPTOR??

Mesaj de cristian505ro » 30 Dec 2010, 23:50

Folosesc D7 raptor nr. 6 si 7 numai la monturile cu porumb/plastice. Am avut rezultate foarte bune,in special la ten.
Folosesc toate marcile ( de firma) dar asa cum spune si Madalin, depinde de foarte multi factori ce carlig folosesti.
Treaba cu tocirea e irelevanta, toate marcile care se respecta se comporta bine,cu mici diferente. Carligele se schimba destul de des, ca sa nu zic foarte des. De 2 ani in topul preferintelor mele sunt Gardner.
Revenind la ESP, modelul si numerele sus mentioante, sunt foarte bune si am monturi in care nu folosesc decat ESP.
Cristian Bebesel

gogu steriade
VIP+++
VIP+++
Mesaje: 1094
Membru din: 22 Feb 2009, 07:43
Localitate: Vaslui

Re: Pareri despre carlige ESP RAPTOR??

Mesaj de gogu steriade » 31 Dec 2010, 15:18

Daywalker scrie:Ah...era sa uit! Domnu' Gogu-Steriade esti cel mai tare si la riguri si la vorbe, sunt fanu' tau nr.1! Sus paharu' in cinstea ta si la mai multe aparitii pa forum.
**==

PS. Dai si tu din tuica aia, ca ti-am facut reclama. Sau ai golit damigeana pa mancare da peste :))
care tuica ? :-? ce damigeana ? :-/ io sunt tare in alta parte vere nu la linguri ! (:|
pss
daca esti fanu meu nr 1 atunci sa ma slavesti ca pa sluga dumitale ! :-B . :-?? . #-o cre ca trebuia sa zic alfel .
Decat cocosat de munca ,mai bine burtos de bere

Avatar utilizator
Marius Vintila
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 09 Noi 2010, 11:17
Localitate: Bucuresti

Re: Pareri despre carlige ESP RAPTOR??

Mesaj de Marius Vintila » 31 Dec 2010, 17:26

gogu steriade scrie:
Daywalker scrie:Ah...era sa uit! Domnu' Gogu-Steriade esti cel mai tare si la riguri si la vorbe, sunt fanu' tau nr.1! Sus paharu' in cinstea ta si la mai multe aparitii pa forum.
**==

PS. Dai si tu din tuica aia, ca ti-am facut reclama. Sau ai golit damigeana pa mancare da peste :))
care tuica ? :-? ce damigeana ? :-/ io sunt tare in alta parte vere nu la linguri ! (:|
pss
daca esti fanu meu nr 1 atunci sa ma slavesti ca pa sluga dumitale ! :-B . :-?? . #-o cre ca trebuia sa zic alfel .
Bine, prietene, cum zici tu.
MARIUS VINTILA
AVIATORS FISHING CLUB

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Pareri despre carlige ESP RAPTOR??

Mesaj de mirceasd » 23 Ian 2011, 23:13

La anduranta este peste Korda ,modele are mai multe decat Korda ,pret mai mare decat Korda.
Mai bune Gardner ,mai ieftine dar si bune Prologic , in categoria MBI ( mult - bun - ieftin ) intra si Hayabusa.
Deh, gasesti pe piata pentru toate gusturile si toate buzunarele ,daca nu mergi la concursuri si nu tii neaparat sa fi fancy foloseste cu incredere Prologic si Hayabusa , poti scoate 3-4 pesti cu un ac si stau bine pe fund pietros (chiar daca nu folosesti ace cu vf orientat spre interior).
Eu folosesc si Drennan dar si Maruto ,Prologic ,Hayabusa si Gamakatsu , depinde de inspiratie si de conditiile de pe balta.
Fire intinse.
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
Jogo
senior
senior
Mesaje: 176
Membru din: 22 Mai 2010, 21:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Pareri despre carlige ESP RAPTOR??

Mesaj de Jogo » 08 Feb 2011, 21:12

narf scrie:Multumesc domnu ciuchi de raspuns ,intrebarea mea a fost pe aceeasi baza, am folosit si eu korda si fox si la prima vedere sunt super carlige, dar aceeasi problema se tocesc varfurile prea repede ,la o partida de pescuit se cam ducea un plic lejer si am vazut gama de carlige esp care are modele destule de bune si ma interesa calitatea lor.O zi buna si mai astept pareri ca nu cred ca doar un pescar a folosit carligele astea.
De cat era partida, de 2 saptamani? Itradevar cele de la Korda se tocesc mai repede, insa sa nu exageram.
**==

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Pareri despre carlige ESP RAPTOR??

Mesaj de mirceasd » 09 Feb 2011, 08:37

Haideti sa va spun o experienta care am avut-o personal dar fara voia mea ,nu stiu ce relevanta are in conditiile normale de pescuit dar totusi o expun.
Acum 2 veri am plecat la pescuit cu 3 galeti de seminte gata preparate in 3 stadii diferite de fermentare ,eu obisnuiesc dupa ce pun boabele pe rig sa las rigul in galeata cu seminte pana il pun pe forfac si-l dau la apa ,am facut vreo 20 riguri cu ace diferite ,monturi diferite si le-am pus la galeata.Mai dar conditiile de pescuit nu au fost tocmai propice si dupa o furtuna ca in 7 pacate a trebuit sa ne luam calabalacul ca venea dealul peste noi ,de atata apa ,curgeau suvoaie de namol de a astupat pana la urma si drumul de acces.
Noi am sters-o la timp.Am ajuns acasa si abia dupa vreo 3 zile am scos rigurile din galeata ,din cauza procesului de fermentatie iata ce am observat (cu privire la starea varfului ):
- Korda - MUCI;
-Fox ,Prologic semimuci;
-ESP asa si asa;
-Solar ,Gardner ,Maruto -CA NOI.
Repet nu stiu care este insa relevanta povestii in conditii reale de pescuit.
Oricum din punct de vedere al andurantei ESP este mult peste Korda , Solarul si Gardner sunt preferatele mele ,iar ca ace ieftine recomand Prologic si Hayabusa.
Fire intinse.
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Scrie răspuns

Înapoi la “Fire si carlige”