ACHIZITIONARE LANSETE CRAP

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
mark1
utilizator
utilizator
Mesaje: 21
Membru din: 17 Mar 2009, 14:44
Localitate: Ploiesti

Re: ACHIZITIONARE LANSETE CRAP

Mesaj de mark1 » 02 Mar 2012, 11:35

Lansetele Daiwa BLAK.WIDOW le-am imperecheat cu mulinete Okuma spector ST 65 si am folosit plumbi de : 80,100 gr fara probleme.

Avatar utilizator
johnny80
utilizator
utilizator
Mesaje: 16
Membru din: 29 Feb 2012, 13:03

Re: ACHIZITIONARE LANSETE CRAP

Mesaj de johnny80 » 02 Mar 2012, 23:34

Deci merita sa-mi iau Black Widow?
Si daca da ce mulinete(acelasi buget 100-200 RON) ar merge la bete asa subtiri?
Multumesc pentru raspunsuri

Avatar utilizator
eden
Veteran
Veteran
Mesaje: 612
Membru din: 12 Dec 2009, 11:37
Localitate: Bucureşti
Contact:

Re: ACHIZITIONARE LANSETE CRAP

Mesaj de eden » 03 Mar 2012, 01:53

daca vizezi distanta orienteaza-te la ceva cu actiune mai apropiata de actiune de varf. am aruncat cu black widow-urile cu plumb de 70 destul de tare, dar pt plumb mai greu nu stiu ce sa zic. nu par ca ar duce un lanseu cu plumb de 100. de momitoare nu mai zic. sunt super usoare si super in drill, dar daca vizezi distanta mai mare de 80-100 de metri, mai bine te orientezi catre altceva.
este tot ceea ce nu poți vedea...

aron dan

Avatar utilizator
cris71tian72
senior
senior
Mesaje: 250
Membru din: 01 Apr 2008, 18:11

Re: ACHIZITIONARE LANSETE CRAP

Mesaj de cris71tian72 » 03 Mar 2012, 07:48

pot sa iti ofer 2 chub second cu 500roni

Avatar utilizator
mihasca_doru
utilizator
utilizator
Mesaje: 17
Membru din: 06 Feb 2012, 18:31

Re: ACHIZITIONARE LANSETE CRAP

Mesaj de mihasca_doru » 03 Mar 2012, 15:24

cupara-ti 4 lansete black window de 3,9 m DIN 2 BUCATI!!!!!nu iti lua din 3 bucati!!!daca iti iei de 3,6 m o sa vrei sa le schimbi instant dupa ce arunci cu 3,9 (chestia cu sunt mic de statura e vrajala,nu te lua dupa prostiile asta!!!!!!).referitor la mulinete poti sa-ti cupreri 4 okuma long bow (au bait runner) sunt undeva la 150 ron noi noute sau okuma pl.nu iti lua echipament doar de dragul de al lua!!!

Avatar utilizator
johnny80
utilizator
utilizator
Mesaje: 16
Membru din: 29 Feb 2012, 13:03

Re: ACHIZITIONARE LANSETE CRAP

Mesaj de johnny80 » 04 Mar 2012, 02:06

Mai are cineva lansetele astea?
Par destul de bune

Avatar utilizator
darius123
senior
senior
Mesaje: 178
Membru din: 21 Iun 2009, 23:02

Re: ACHIZITIONARE LANSETE CRAP

Mesaj de darius123 » 04 Mar 2012, 12:13

Eu zic sa mergi pe Jrc Defender, varianta de 3.60, 3.25 lb.O lanseta buna, usoara, poti arunca 100-110 m constant, placuta in drill, toti care au folosit-o, au fost multumiti de ea.La o lanseta Daiwa de 150-200 ron, jumate platesti firma.Daca vrei, te pot ajuta sa gasesti lansetele Jrc la 150 ron, noi cu garantie din magazin.Peste tot sunt 190-200 ron.Eu doar te pun in legatura cu magazinul, sa nu apara discutii ca am vreo implicare.Nu am pescuit cu Daiwa, nu am auzit pe nimeni sa pescuiasca cu ele, nu pot sa dau sfaturi despre ele, dar cu Jrc am aruncat si eu, stiu multi prieteni ce inca le au si nu am auzit pe nimeni sa fie dezamagit de ele, la banii care costa.Daca le cumperi la 150 ron bucata, nici nu pierzi mult cand le vinzi si sunt lansete bune pentru incepatori, ,,repara'' mult din greselile de aruncare, te ajuta in drill sa nu pierzi pestii, etc.Referitor la mulinete, ai ghinion, tocmai s-au scumpit foarte mult produsele Arrow, automat si produsele Okuma.Incearca sa cauti, poate gasesti prin magazine stocuri vechi cu preturi vechi, sau pe forum, ceva second in stare buna.Decat sa dai 160 ron pe un Longbow de 65, sau 250 pe un Powerliner nou, mai bine cumperi ceva second.In 100 ron gasesti Longbow second si in 150-180, gasesti Powerliner sau Axeon V2 second.Fiind la inceput, nu te arunca la scule foarte scumpe, ca oricum le vei schimba destul de repede si vei pierde.Si eu am schimbat cateva seturi de lansete, pana mi-am facut o parere cat de cat asupra lansetelor, actiunilor,etc.

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: ACHIZITIONARE LANSETE CRAP

Mesaj de marian_popescu » 04 Mar 2012, 22:55

exclus defender, blank destul de moale, inele multe, ala de 50 pus sa ia ochii unora...cateva spigoturi rupte

black widdow NU cedeaza la 100 de grame, va spun din experienta, este greutatea cu care se incarca cel mai bine. cu siguranta nu ati reusit sa scoateti mare lucru cu 70 de grame. este o lanseta ok pentru pretul ei, din toate punctele de vedere. chiar vineri i-am cumparat-o pe a patra unui amic care avea 3 de anul trecut si e multumit de ele. am mers cu el la casting, nu vorbesc doar din ce mi-a spus el

iar mulinete inca se gasesc pe preturi de bun simt si in alte magazine decat arrow. pl 65 la 195 de lei. cautati pe net, nu intentionez sa fac reclama nimanui
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
johnny80
utilizator
utilizator
Mesaje: 16
Membru din: 29 Feb 2012, 13:03

Re: ACHIZITIONARE LANSETE CRAP

Mesaj de johnny80 » 05 Mar 2012, 01:14

Deci sa inteleg ca pot sa arunc si cu plumb de 100 g cu Black Widow.
Banuiesc ca e vorba de cele de 3,5 lbs.
Dar Okuma pl nu este o mulineta prea grea pentru lanseta asta?

Avatar utilizator
eden
Veteran
Veteran
Mesaje: 612
Membru din: 12 Dec 2009, 11:37
Localitate: Bucureşti
Contact:

Re: ACHIZITIONARE LANSETE CRAP

Mesaj de eden » 05 Mar 2012, 03:22

marian_popescu scrie:exclus defender, blank destul de moale, inele multe, ala de 50 pus sa ia ochii unora...cateva spigoturi rupte

black widdow NU cedeaza la 100 de grame, va spun din experienta, este greutatea cu care se incarca cel mai bine. cu siguranta nu ati reusit sa scoateti mare lucru cu 70 de grame. este o lanseta ok pentru pretul ei, din toate punctele de vedere. chiar vineri i-am cumparat-o pe a patra unui amic care avea 3 de anul trecut si e multumit de ele. am mers cu el la casting, nu vorbesc doar din ce mi-a spus el

iar mulinete inca se gasesc pe preturi de bun simt si in alte magazine decat arrow. pl 65 la 195 de lei. cautati pe net, nu intentionez sa fac reclama nimanui
nu vreau sa ma contrazic aiurea, dar black widow chiar nu pare genul de lanseta care sa duca mai mult de 1 lanseu in forta cu plumb de 100 de grame. cat despre incarcatul optim cu greutatea asta, permite-mi sa ma foarte indoiesc de spusele tale. cu plumbul de doar 70 de grame se facea cerc in momentul aruncarii. mai greu de-atat nu am pus pentru ca scotea sunete de ,,parait'' din toate lacuirile si n-am vrut sa-i pleznesc omului inca un bat. daca o sa am ocazia sa intalnesc pe cineva care imi imprumuta lanseta sa arunc cu 100 de grame cu ea pe raspunderea lui, o sa-mi pot schimba parerea, desi nu cred ca este cazul...

stima !
este tot ceea ce nu poți vedea...

aron dan

Avatar utilizator
aero
membru activ
membru activ
Mesaje: 134
Membru din: 27 Sep 2011, 10:18

Re: ACHIZITIONARE LANSETE CRAP

Mesaj de aero » 05 Mar 2012, 22:20

johnny80 ,mai astepta putin ... probabil o sa apara MTX -ul 2 si la Dan M. la un pret de pret avand in vedere ca originalul costa subtire pt . piata din DE : http://www.raubfisch-jagd.de/onlineshop ... 45/id/2841

sau ma rog : Hakuyo MTX two, a new rod blank generation :) for Rumenia ! asta daca nu a aparut deja si nea Dan tace :))

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: ACHIZITIONARE LANSETE CRAP

Mesaj de Dan Mitranescu » 05 Mar 2012, 22:37

aero scrie:johnny80 ,mai astepta putin ... probabil o sa apara MTX -ul 2 si la Dan M. la un pret de pret avand in vedere ca originalul costa subtire pt . piata din DE :http://www.raubfisch-jagd.de/onlineshop ... 45/id/2841

sau ma rog : Hakuyo MTX two, a new rod blank generation :) for Rumenia ! asta daca nu a aparut deja si nea Dan tace :))
Acesta din link este MTX12 si este aparut de 4 ani si la Hakuyo !
Acum nu se mai fabrica deoarece a fost schimbat cu un model inbunatatit.
MTX14 chiar daca este facut pe acelasi blank are ceva modificari ... ;)
MTX11 -3,90m cu 3,25 lbs este in lucru , dar apare peste 3 luni la vanzare. Pentru "placerea in drill " ! :D

Avatar utilizator
bogdu 38
senior
senior
Mesaje: 429
Membru din: 08 Dec 2011, 20:03
Localitate: timis

Re: ACHIZITIONARE LANSETE CRAP

Mesaj de bogdu 38 » 05 Mar 2012, 22:42

la ce pret o sa fie mtx 11 ? orientativ.
din om , reusesti sa faci pescar(si vanator), dar din pescar(si vanator) om, NICIODATA !

Avatar utilizator
aero
membru activ
membru activ
Mesaje: 134
Membru din: 27 Sep 2011, 10:18

Re: ACHIZITIONARE LANSETE CRAP

Mesaj de aero » 05 Mar 2012, 23:29

nu se mai fabrica ,nu se mai fabrica... dar e la vanzare inca in germania ! ! ! daca e la vanzare inseamna ca e un produs bun, nemtii astia nu comercializeza orice baragladine... e de apreciat o scula buna la un pret decent ,valabil si in cazul Hakuyo,mai ales pe "praful"asta... daca si garlele din romania ar avea parte la preturi corecte ca in cazul Hakuyo, atunci pescuitul ar deveni sport national ca in finlanda !
stima...

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: ACHIZITIONARE LANSETE CRAP

Mesaj de Dan Mitranescu » 05 Mar 2012, 23:44

aero scrie:nu se mai fabrica ,nu se mai fabrica... dar e la vanzare inca in germania ! ! ! daca e la vanzare inseamna ca e un produs bun, nemtii astia nu comercializeza orice baragladine... e de apreciat o scula buna la un pret decent ,valabil si in cazul Hakuyo,mai ales pe "praful"asta... daca si garlele din romania ar avea parte la preturi corecte ca in cazul Hakuyo, atunci pescuitul ar deveni sport national ca in finlanda !
stima...
In Romania nu se mai fabrica.
Lanseta din Germania este IDENTICA cu cea din Romania ( MTX12 ).
Pelzer are exclusivitatea modelului in Germania , iar Hakuyo in Romania.
Numai ca la noi "cineva" a avut curajul sa-l imbunatateasca ... ( sau nu ... :D )

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”