ACHIZITIONARE LANSETE CRAP

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: ACHIZITIONARE LANSETE CRAP

Mesaj de Dan Mitranescu » 05 Mar 2012, 23:45

bogdu 38 scrie:la ce pret o sa fie mtx 11 ? orientativ.
Pana in 300 lei .

Avatar utilizator
johnny80
utilizator
utilizator
Mesaje: 16
Membru din: 29 Feb 2012, 13:03

Re: ACHIZITIONARE LANSETE CRAP

Mesaj de johnny80 » 05 Mar 2012, 23:55

Ca o concluzie un ansamblu lanseta+mulineta bun undeva intre 300-400 RON?
Eu m-am orientat la Daiwa Black Widow(din cate am inteles indicat din 2 tronsoane) pentru ca nu pescuiesc la mai mult de 70-80m.
Daca mai aveti si alte sfaturi sunt binevenite si le astept.
Va multumesc pentru raspunsuri.

Avatar utilizator
dinamita
utilizator
utilizator
Mesaje: 30
Membru din: 06 Mar 2012, 21:35
Localitate: Bucuresti

Re: ACHIZITIONARE LANSETE CRAP

Mesaj de dinamita » 06 Mar 2012, 21:46

Eu zic sa astepti targul de pescuit de pe 15 martie...........cine stie poate gasesti ceva pe acolo. Si eu doresc sa cumpar in aceasta primavara o lanseta si o mulineta.........am probleme cu banii si nu-mi permit ceva scump. Dupa ce am citit cam toate forumurile de pescuit am decis ca un MTX 9 si Okuma LB 50 reprezinta un raport calitate-pret destul de bun.( poate imi face domnul Mitranescu si mie o reducere) :D


Avatar utilizator
Siledoctorul
senior
senior
Mesaje: 162
Membru din: 08 Aug 2010, 13:21
Localitate: Bucuresti

Re: ACHIZITIONARE LANSETE CRAP

Mesaj de Siledoctorul » 08 Mar 2012, 14:49

Prima si a doua au tamburul mic. A treia s-ar califica. Dar mai bine, la pretul ala de 200 lei, okuma longbow 70 sau 80.

Avatar utilizator
johnny80
utilizator
utilizator
Mesaje: 16
Membru din: 29 Feb 2012, 13:03

Re: ACHIZITIONARE LANSETE CRAP

Mesaj de johnny80 » 08 Mar 2012, 16:02

Dar de lanseta CARP EXPERT SLIM comparativ cu Daiwa Black Widow sau Cormoran Speciland(Ma intereseaza betele slim)

Avatar utilizator
johnny80
utilizator
utilizator
Mesaje: 16
Membru din: 29 Feb 2012, 13:03

Re: ACHIZITIONARE LANSETE CRAP

Mesaj de johnny80 » 13 Mar 2012, 11:45

Nu mai spune nimeni nimic?

Oricum multumesc pentru păreri.

Avatar utilizator
dinamita
utilizator
utilizator
Mesaje: 30
Membru din: 06 Mar 2012, 21:35
Localitate: Bucuresti

Re: ACHIZITIONARE LANSETE CRAP

Mesaj de dinamita » 13 Mar 2012, 16:10

cauta si citeste topicul ,,Mulinete pentru lansetele Okuma Epix V2 3,90,, acolo in loc de mulinete ne-am apucat sa vorbim despre lansete bune si ieftine pentru noi astia mai incepatori. :D

Avatar utilizator
sorrynn
utilizator
utilizator
Mesaje: 38
Membru din: 10 Mar 2012, 01:42
Localitate: Cluj-Napoca

Re: ACHIZITIONARE LANSETE CRAP

Mesaj de sorrynn » 14 Mar 2012, 22:31

johnny80 scrie:Nu mai spune nimeni nimic?

Oricum multumesc pentru păreri.
Salut,

Intervin cu cateva idei/recomandari. Nu sunt musai de urmat.
In idee, un bat care are 3.5lbs -> inseamna ca poate duce o greutate de 3.5 OZ (uncii) - care inseamna aprox 99 grame. Din cate am inteles, nu ar fi recomandat sa se incarce lansea de 3.5 lbs cu greutate de 100 gr, ci undeva la 80-90gr. In caz ca se rupe, desi va fi in garantie, este posibil sa ramaneti cu batul rupt, cel putin asa mi s-a zis. Ca si paralela, pentru un bat de 3 lbs ar rezulta o greutate de 3 oz -> deci max 85 gr - deci undeva la 70 gr ar fi ok (cel putin eu daca as avea lansete de asemenea fel, nu as pune mai mult de 70-75 gr). Acum mi-am luat 2 epix v2 din 2 segmente de 3.9m si 3.5 lbs si nu vreau sa le incarc mai mult de 80g.
Ar fi bine sa fie din cat mai putine segmente, dintr-o bucata ar fi ideal. Fiecare imbinare introduce un punct de rezistenta pe lanseta. In acest punct de aduna tensiunile din lanseta, si practic sunt puncte slabe care la anumite tensiuni/arcuiri/rezonante pot ceda - lanseta se poate rupe. De aceea este recomandat ca sa fie cat mai putine segmente.
Recomand alegerea lansetei (in functie de necesitati) inainte de alegerea mulinetei. Daca alegi mulineta apoi lanseta, vei fi poate limitat mai mult, si e posibil ca lanseta care iti placesa nu poti folosi cu mulineta deja cumparata. Mai exista multe idei pe acest forum, nu vreau sa le repet. Si eu am citit aici foate mult fara sa postez nimic, doar pentru ca am gasit foarte multe informatii. Exista inclusiv 5 articole ale lui Mark Hutchinson (link:http://www.bigfish.ro/articole/lansari- ... inson.html) si fiecare dezbate un subiect, plecand de la cum sa alegi o lanseta pana la cum sa folosesti diferite lansete de marcaj. M-au ajutat foarte mult. Acum sunt in partea finala de a alege modelul de mulineta pentru lansetele mele.

Recomand totodata a merge in magazin si a pune efectiv mana pe lanseta...macar sa vezi daca ti se potriveste ca dimensiuni. Poti sa ii faci testul de curbura, ideal ar fi sa o si echipezi cu cateva mulinete si sa simulezi o lansare....mai greu in magazin, ce-i drept. Si mie mi-a placut black widow, insa ce am cumparat mi se potrivea mai bine (manerul mi-a placut mai mult), sau cel putin asa imi place sa cred (oricum nu acesta a fost criteriul singur de decizie), desi ale mele au 400 gr, si acestea au 380 gr. Nu mai stiu la black widow care este diametrul inelului de plecare, cred ca de 50mm.

O seara faina.

Avatar utilizator
johnny80
utilizator
utilizator
Mesaje: 16
Membru din: 29 Feb 2012, 13:03

Re: ACHIZITIONARE LANSETE CRAP

Mesaj de johnny80 » 18 Mar 2012, 00:41

Ceva păreri de la EXPO?
A fost cineva impresionat de vreo lanseta,mulineta,ceva(la pret rezonabil-asa mai de criza)?

Avatar utilizator
dinamita
utilizator
utilizator
Mesaje: 30
Membru din: 06 Mar 2012, 21:35
Localitate: Bucuresti

Re: ACHIZITIONARE LANSETE CRAP

Mesaj de dinamita » 18 Mar 2012, 01:10

Am fost eu azi la expo.......lume destul de multa dar au venit mai putine firme decat toamna trecuta. O parere asa pe scurt despre ce am vazut..........preturi mari.......nesimtire.......nesimtire si iar nesimtire.........o adunatura de escroci si banditi ordinari. Sa le fie rusine ! Lansetele si mulinetele la preturi mari..... nu erau mai mari ca la magazinele online dar erau cel putin la fel........ dar acolo era targ-expozitie in pastele masii.....intr-adevar asa cum au anticipat unii forumisti ceva reduceri erau la toate porcariile care nu se vand de obicei ( de exemplu fire de calitate proasta)....ca asa ma duc in orice magazin si-mi cumpar ce am nevoie. Gata de acum incolo nu mai calc la nici un expo aventuri........nu e nimic de vazut si cu atat mai putin de cumparat. Banuiesc ca pescarii vechi si cu experienta stiu ei de unde sa-si cumpere mai ieftin ce au nevoie. Asta e.........m-am lamurit si cu expo cur.........si cand ma gandesc ca am citit pe forum ca vin oameni si din provincie la targ.

Avatar utilizator
mark1
utilizator
utilizator
Mesaje: 21
Membru din: 17 Mar 2009, 14:44
Localitate: Ploiesti

Re: ACHIZITIONARE LANSETE CRAP

Mesaj de mark1 » 18 Mar 2012, 18:49

Din an in an calitatea targului scade.In primul rand locatia(ptr noi provincialii era mult mai OK la ROMEXPO),in al doilea rand totul a fost foarte inghesuit,preturi foarte mari,marfa putina si ca in orcie obor.Singurul stand care mi-a placut a fost cel al ungurilor de la Haldorado,in rest abureala,scule de tot rasul la preturi exorbitante.Cred ca ar trebui ca organizatorii sa-si mai arunce ochii la ´´fratii´´ unguri care fac targuri adevarate si in locatii super nu intr-un cort jegos si insalubru.Este ultima oara cand mai ma deranjez sa vad,CE??????
Eu am lansetele Daiwa Black Widow si inca o data ii raspund prietenului pesacar care spune ca este si incepator ca sunt niste bete excelente atat la aruncare cat si in dril.

Avatar utilizator
aero
membru activ
membru activ
Mesaje: 134
Membru din: 27 Sep 2011, 10:18

Re: ACHIZITIONARE LANSETE CRAP

Mesaj de aero » 18 Mar 2012, 20:22

pai voi ce credeati ca e "targul de pomeni" ? :)) daca cei care au organizat "tanciocul" aveau preturi mai omenesti la chiria pe metru patrat, atunci poate erau ceva scule la preturi mai "subtiri' ! asta e tipic romanesc ... la fel ca si taxele de pescuit {am o boala pe patronii astia de "carton"} imbogatire rapida fara sa respecte clientul... jagmaneala pe fata ! era o perioada cand sculele din obor identice cu cele din magazin erau mai accesibile la bani, asta pt. diferenta dintre chiria de la taraba si magazin e enorma ! acea diferenta se vedea in pretul {si ala negociabil } la vanzare !
daca tara asta ar avea 50 +1 din populatie ceva minte peste medie nu ar mai fi atati de multi "imbogatiti "peste noapte :D atata timp cat suntem cum suntem se merge pe principiul asta de 20 si ceva de ani :la cati prosti sunt in tara asta traiesc si eu bine, nimic pt voi totul pt mine... cam asta e gandirea patronilor de "carton " in rumenia!
stima.....

Avatar utilizator
johnny80
utilizator
utilizator
Mesaje: 16
Membru din: 29 Feb 2012, 13:03

Re: ACHIZITIONARE LANSETE CRAP

Mesaj de johnny80 » 20 Mar 2012, 12:06

Mulțumesc mark1 cred ca voi rămâne la Black Widow.
De mulinete nu stiu ce sa zic-la betele astea ar trebuii ceva mai finut.

Avatar utilizator
dinamita
utilizator
utilizator
Mesaje: 30
Membru din: 06 Mar 2012, 21:35
Localitate: Bucuresti

Re: ACHIZITIONARE LANSETE CRAP

Mesaj de dinamita » 20 Mar 2012, 15:45

Eu m-am decis sa cumpar MTX 9 3,60m 3,5 lb (160 lei) si mulineta okuma Cassien 55 (155 lei ) ...............cu 315 lei cred ca am un ansamblu cu un raport pret-calitate foarte bun.........acum mai ramane sa fac rost de bani sa le cumpar :D

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”