bile solubile

nada mileniului 3

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
Tibi30
Veteran
Veteran
Mesaje: 777
Membru din: 03 Noi 2008, 20:12
Localitate: Bucuresti

Re: bile solubile

Mesaj de Tibi30 » 24 Feb 2010, 12:54

l-ai amenintat cu arma pe 1Q google,de ti-a dat informatiile astea??eu cred ca mai degraba,ln cazul acestui sac,ai folosit varianta ,,suna un prieten"....oricum arata foarte bine,ca o pustoaica de 18 ani.. :)) ...cu magazinele,ce sa zic,sa manance,nu zice nimeni nimic,dar adaosurile la noi parca sant prea mari...mai posteaza Moshare poze din astea cu saci,sa murim de invidie,si gelozie.. =))

Avatar utilizator
mosharu
Veteran
Veteran
Mesaje: 544
Membru din: 15 Iul 2008, 22:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: bile solubile

Mesaj de mosharu » 24 Feb 2010, 15:04

Tibi30 scrie:l-ai amenintat cu arma pe 1Q google,de ti-a dat informatiile astea??eu cred ca mai degraba,ln cazul acestui sac,ai folosit varianta ,,suna un prieten"....oricum arata foarte bine,ca o pustoaica de 18 ani.. :)) ...cu magazinele,ce sa zic,sa manance,nu zice nimeni nimic,dar adaosurile la noi parca sant prea mari...mai posteaza Moshare poze din astea cu saci,sa murim de invidie,si gelozie.. =))
nu tati, am pierdut multe zile nopti pana am gasit relatiile pt ingredientele necesare pe net, am vorbit zeci de ore la telefon cu furnizorii....nu mai zic de banii cheltuiti pe bulk. :D
zici de poze? nu mai pun nika ca poate sufera vreun baiat de inima :-$ :D
dar nici nu ma gandesc sa scot ceva pe piata. din martie pana in septembrie rulez saptamanal zeci de kg de bile, in special solubile, si ma "scot" din comenzile de la prieteni.
Cristian Surdu
mosharu carp fishing team

http://www.facebook.com/cristimosharu

Avatar utilizator
ciptes
senior
senior
Mesaje: 402
Membru din: 27 Feb 2009, 23:21
Localitate: Simeria HD
Contact:

Re: bile solubile

Mesaj de ciptes » 24 Feb 2010, 21:07

Pt Mosharu:
Daca ai pierdut atatea nopti sa cauti una si alte si relatiile si alte cele, atunci de ce mai postezi ? Arati poze cu ce folosesti, cumperi saci de ingrediente la pret de un kg de ceapa dar nu dai detalii. Atunci tine-le si nu mai posta daca nu spui nimic degeaba le postezi noi cumparam cu 100 ron-6 kg. Daca te suna cineva la nr de telefon ce minuni o sa afle ? Ca bile parca nu faci decat pentru prieteni, detalii nu dai atunci pentru ce ? Pentru minute la telefon ? :-??

Avatar utilizator
LUCKY
senior
senior
Mesaje: 182
Membru din: 26 Dec 2009, 20:50

Re: bile solubile

Mesaj de LUCKY » 24 Feb 2010, 21:58

florentiniuga scrie: LUKY, gresesti putin.
1. Eu am inteles ca vorbim despre scaderea timpului de dizolvare si una dintre metode era folosirea peletelor in mix. Deci vorbim despre un continut de 15% uleiuri in pelete doar, nu in tot mixul.
2. Toate uleiurile sunt nutritive (folosite la nutritie), daca nu te gandesti sa pui CASTROL.
3. Hidratarea cu ulei a boiliesurilor nu am auzit-o la nimeni decat la pescuitul somnului.
4. La boiliesurile solubile, cresterea procentajului de ulei usureaza rularea, facand mixul mai putin lipicios, nu o ingreuneaza.
5. Grasimile nu sunt sursa de energie, carbohidratii sunt (dulciurile).
In rest, cu metabolismul si temperatura apei ai dreptate.
1)Si eu am inteles ca vorbim de folosirea micropelletilor in mix pentru a creste viteza de dizolvare a bilei, dar mircea 62 a adus in dicutie procentul mare de ulei in hrana crapului( 15 %) am vrut sa subliniez ca uleiul cu cat este mai ridicat in compozitie cu atat va creste timpul de dizolvare a bilei solubile idiferent de temperatura apei.
    2)am scris uleiuri nutritive pentru ca in carpfishing mai sunt si uleiuri esentiale si palatante .
      3)hidratarea cu ulei a boiliesurilor fierte intradevar e o practica rara de care se feresc pescari de crap dar o combinatie de bile hidratate cu ulei de peste (pot fi si conserve de ton) cu pelete marine halibut reduce intrarile de ten daca acesta nu e dorit dar numai in ape cu temperaturi adecvate.
        4)ori de cate ori rulez BFM, Red Hering sau alte mixuri de tipul fishmeal care au continutul de ulei mai mare fata de un birdfood sau un mix lactic se ruleaza enervant de greu mai ales daca marim doza de lapte, am concluzionat ca uleiul cu laptele de porumb sau alte produse zaharoase in combinatie ingreuneaza rularea.
          5) uleiurile,grasimile sunt lipide , uleiurile sunt de origine vegetala iar grasimile de origine animala intrebarea e : uleiul de peste este ulei sau grasime ?
            6)un gram de lipide fie el grasime sau ulei furnizeaza la pesti in general 4 calorii fata de 2 calorii pe care le obtin din carbohidrati care pot fi zaharuri(miere,fructe,radacinoase)sau amidon(faina ,cereale)

            Avatar utilizator
            florentiniuga
            Master Admin
            Master Admin
            Mesaje: 4649
            Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
            Localitate: Bucuresti
            Contact:

            Re: bile solubile

            Mesaj de florentiniuga » 24 Feb 2010, 23:23

            LUCKY scrie:1)Si eu am inteles ca vorbim de folosirea micropelletilor in mix pentru a creste viteza de dizolvare a bilei, dar mircea 62 a adus in dicutie procentul mare de ulei in hrana crapului( 15 %) am vrut sa subliniez ca uleiul cu cat este mai ridicat in compozitie cu atat va creste timpul de dizolvare a bilei solubile idiferent de temperatura apei.
              2)am scris uleiuri nutritive pentru ca in carpfishing mai sunt si uleiuri esentiale si palatante .
                3)hidratarea cu ulei a boiliesurilor fierte intradevar e o practica rara de care se feresc pescari de crap dar o combinatie de bile hidratate cu ulei de peste (pot fi si conserve de ton) cu pelete marine halibut reduce intrarile de ten daca acesta nu e dorit dar numai in ape cu temperaturi adecvate.
                  4)ori de cate ori rulez BFM, Red Hering sau alte mixuri de tipul fishmeal care au continutul de ulei mai mare fata de un birdfood sau un mix lactic se ruleaza enervant de greu mai ales daca marim doza de lapte, am concluzionat ca uleiul cu laptele de porumb sau alte produse zaharoase in combinatie ingreuneaza rularea.
                    5) uleiurile,grasimile sunt lipide , uleiurile sunt de origine vegetala iar grasimile de origine animala intrebarea e : uleiul de peste este ulei sau grasime ?
                      6)un gram de lipide fie el grasime sau ulei furnizeaza la pesti in general 4 calorii fata de 2 calorii pe care le obtin din carbohidrati care pot fi zaharuri(miere,fructe,radacinoase)sau amidon(faina ,cereale)
                      1. Corect.
                      2. Din perspectiva asta, corect.
                      3. Unde e ten atat de mult ca sa intre pe boilies, daca scapi de el ce mai prinzi? Nimic, iti spun dintr-o tragica experienta de la mansa Hobaia a CN 2009.
                      4. Acum le-ai ametit de tot.
                      5. Grasimea de origine animala are un continut mare de apa. Daca este presata si centrifugata se separa uleiul de apa. Concluzia: ULEI. Sper ca nu ma intrebi si despre unt. :))
                      6. Da-mi un link sa ma conving. :D
                      Ne intalnim si pe Facebook

                      Imagine

                      Avatar utilizator
                      LUCKY
                      senior
                      senior
                      Mesaje: 182
                      Membru din: 26 Dec 2009, 20:50

                      Re: bile solubile

                      Mesaj de LUCKY » 25 Feb 2010, 10:12

                      florentiniuga scrie:. Da-mi un link sa ma conving. :D
                      Intr-adevar am verificat si recunosc am scris gresit ca 1 gr de lipide furizeaza 4 calorii fata de 2 calorii pe care o furnizeaza 1 gram de carbohidrati :"> dar nu am fost departe de adevar ca in revista Aventuri la pescuit din septembrie 2008 la pagina 39-44 in articolul "Misterele boiliesurilor "autor Mark McKenna scrie ca grasimile sunt o sursa de energie ,tot in acelas articol subliniaza ca crapul nu poate valorifica eficient carbohidratii ca si mamiferele care dintr-un gram de carbohidrati obtin 4 calorii in timp ce crapul doar 1.6 calorii.Vali Bonto in aceasi revista editia iulie 2004 in articolul" Meniu pentru crapi gurmanzi scrie"pagina 50-53 ca 1 gam de grasimi furnizeaza 9 calorii.Firma Konnect ( http://www.Konnect.ro) la pesti scrie ca lipidele sunt o sursa cu nivel ridicat de energie si furnizeaza de doua ori mai multa energie decat proteinele si carbohidratii .

                      Avatar utilizator
                      mosharu
                      Veteran
                      Veteran
                      Mesaje: 544
                      Membru din: 15 Iul 2008, 22:58
                      Localitate: Bucuresti
                      Contact:

                      Re: bile solubile

                      Mesaj de mosharu » 25 Feb 2010, 20:29

                      @Lucky
                      azi dimineata am primit 20 kg ca mostra faina LT de la Konect. NU seamana cu LT94 nici la culoare si nici la textura. Aduce mai mult cu faina ordinara care se gaseste la Farmaciile Veterinare, dar este ceva mai finuta... Am sa rulez cateva kg cu faina asta, pescuiesc si dupa iti zic daca se merita sau nu. :-S



                      @Ciptes....ma intepi degeaba X-(
                      Pt. cei care isi fac 3-5 kg de bile pt. partidele de placere nu este nevoie sa iei bulk. una la mana.
                      Gasesti mixuri autohtone foarte bune.
                      a doua la mana, distribuitorii de ingrediente NU vand la 5-10 kg asa cum cred ca te astepti, ci la zeci sau sute de kg. fa o socoteala simpla si o sa-ti treaca. Apropos de asta, tot sa discutat aici cum si din CE se face "laptele de porumb" si Florentin va zis clar: NU se merita sa iei un butoi de 170 kg de glucoza ca sa-ti faci cativa litri de lapte pe an pt. pescuit de placere.....sper ca intelegi aluzia.
                      Eu pescuiesc de placere sau la concursuri, adunate, cam 3 zile pe saptamana / 7,5 luni pe an si ca momeala-nada folosesc 80 % bile. Mi-am facut mixul meu si cumpar en-gros ingredientele pt. partea lichida. Ies mai ieftin asa, dar costa mult sa cumperi en-gros, sti bine asta. Rulez saptamanal 20-40 kg de bile pt. mine si pt prieteni. De aici tragi o concluzie....
                      Si + de asta, chiar nu am chef sa-i zici unui nene de pe forum si pe care nu-l cunosc si nu am sa-l cunosc vreodata de unde sa ia pelete ( de ex. ) la sac de 20 kg la pret de ceapa , sa te citez pe tine. Chiar daca-i zic, oricum nu o sa-i vanda nimeni DOAR un sac.
                      uite, ca sa te convingi ca nu "dau cu flacari" da mail aici ( http://www.digaq.ro - dir. gen. Vali Capris ) ca vrei sa cumperi un sac de pelete. o sa-ti raspunda ...cucu :))
                      si incearca si alta varianta: da-le din nou mail de pe alta adresa si zi-le ca vrei minim o tona, sa vezi ce repede iti raspunde si oferta de pret e mica. =P~
                      DAR, cum te descurci sa iei doar un sac sau doi la pret de ceapa....asta nu-ti mai zic. (:|
                      te descurci tu ca esti baiat mare ;)

                      uite cum arata 40 kg de solubile ;;)
                      Imagine
                      Cristian Surdu
                      mosharu carp fishing team

                      http://www.facebook.com/cristimosharu

                      Avatar utilizator
                      Tibi30
                      Veteran
                      Veteran
                      Mesaje: 777
                      Membru din: 03 Noi 2008, 20:12
                      Localitate: Bucuresti

                      Re: bile solubile

                      Mesaj de Tibi30 » 25 Feb 2010, 22:08

                      niciodata sa nu zici niciodata,Moshare...cine stie..poate o sa ma cunosti...ca nu am eu timp acum de concursuri si alte alea...asta e altceva..dar si cand o sa am timp.... :D ...oricum multumim pt ,,mica dezvaluire",ca nu ne da nenea directorul,asta e altceva....de aia ne-ai si spus nu?? =))
                      ps-stii de gluma nu?? :D

                      Avatar utilizator
                      ZARGUZON ADRIAN
                      membru activ
                      membru activ
                      Mesaje: 51
                      Membru din: 19 Feb 2010, 23:19

                      Re: bile solubile

                      Mesaj de ZARGUZON ADRIAN » 26 Feb 2010, 01:27

                      Ce tare mosharu cum le stie el pe toate. Konnect nu are nimic pe stoc si vinde faina de peste de la1tona in sus.

                      Avatar utilizator
                      ciptes
                      senior
                      senior
                      Mesaje: 402
                      Membru din: 27 Feb 2009, 23:21
                      Localitate: Simeria HD
                      Contact:

                      Re: bile solubile

                      Mesaj de ciptes » 26 Feb 2010, 02:18

                      @Mosharu;
                      Nu am avut intentia sa te intep (prea tare :D ) dar nu era mai simplu sa explici la inceput asa cum o faci mai sus ? Oricum daca iei cu tona , la un mix care are 2-3 ingrediente cum ai aratat mai sus, inseamna ca ai magazie cam cat un Mall sau PILE SI RELATII. Si cu toate concursurile la care participi eu cred nu strici nici un sfert. Si cu restul pana la tona ? Respecte !

                      Avatar utilizator
                      Costel Jambu
                      senior
                      senior
                      Mesaje: 314
                      Membru din: 15 Sep 2009, 15:36
                      Localitate: Bacau
                      Contact:

                      Re: bile solubile

                      Mesaj de Costel Jambu » 26 Feb 2010, 02:42

                      Salut.Adresa pe care a afisat-o Mosharu e gresita,a gresit o litera,poate din graba :D .Adresa este http://www.dibaq.ro ,si are reprezentanti in mai toate colturile tarii.Chiar i-am sunat inainte de a-mi cumpara eu pe cea de la Aqua.Eu fiind din Bacau,i-am contactat telefonic pe cei din Iasi,si mi-au spus(fara sa va mint) ca imi trimit fara probleme un sac de care nada doresc sa iau,hrana Ciprinide(44% proteina si 7% grasimi(lipide) si hrana Microbaq 0 (cea mai fina cu 60% proteina si 10% grasimi).Preturile sunt: 9.8ron/kg+TVA si respectiv 11ron/kg+TVA.Am vorbit la telefon cu Dna. Catalina Neculea.Deci,concluzia este ca se poate si fara en-gross.Sper ca v-am fost de ajutor.Eu deja am luat-o pe aia Aqua cu 100ron/6kg.Numai bine.
                      Ps.: omu' are dreptate sa-si ia en-gross la cate bile produce @-) .Da' servici ai? :-/ .
                      Ultima oară modificat 26 Feb 2010, 02:54 de către Costel Jambu, modificat de 2 ori în total.
                      1 Aprilie...Ziua Nationala A Romaniei!

                      Avatar utilizator
                      Costel Jambu
                      senior
                      senior
                      Mesaje: 314
                      Membru din: 15 Sep 2009, 15:36
                      Localitate: Bacau
                      Contact:

                      Re: bile solubile

                      Mesaj de Costel Jambu » 26 Feb 2010, 02:47

                      Inca un loc de unde puteti cumpara hrana Aqua,dar este cam scump,este www.dynavit.ro .Sunt din Brasov.
                      Numai bine.
                      1 Aprilie...Ziua Nationala A Romaniei!

                      Avatar utilizator
                      mosharu
                      Veteran
                      Veteran
                      Mesaje: 544
                      Membru din: 15 Iul 2008, 22:58
                      Localitate: Bucuresti
                      Contact:

                      Re: bile solubile

                      Mesaj de mosharu » 26 Feb 2010, 07:21

                      Fisher scrie:Salut.Adresa pe care a afisat-o Mosharu e gresita,a gresit o litera,poate din graba :D .Adresa este http://www.dibaq.ro ,si are reprezentanti in mai toate colturile tarii.Chiar i-am sunat inainte de a-mi cumpara eu pe cea de la Aqua.Eu fiind din Bacau,i-am contactat telefonic pe cei din Iasi,si mi-au spus(fara sa va mint) ca imi trimit fara probleme un sac de care nada doresc sa iau,hrana Ciprinide(44% proteina si 7% grasimi(lipide) si hrana Microbaq 0 (cea mai fina cu 60% proteina si 10% grasimi).Preturile sunt: 9.8ron/kg+TVA si respectiv 11ron/kg+TVA.Am vorbit la telefon cu Dna. Catalina Neculea.Deci,concluzia este ca se poate si fara en-gross.Sper ca v-am fost de ajutor.Eu deja am luat-o pe aia Aqua cu 100ron/6kg.Numai bine.
                      Ps.: omu' are dreptate sa-si ia en-gross la cate bile produce @-) .Da' servici ai? :-/ .
                      ai vazut ca se poate? :))
                      nu am gresit intentionat adresa de e-mail. Am dat ca exempul pe cei de la dibaq ca se vedeti ca se poate si mai subtire la preturi, nu cum ai luat tu 6 kg cu 100 lei
                      Da, am si servici...dau cu matura in curtea lu' CRAP-ONE, da ie' sefu baiat gigea si ma lasa sa-mi fac de cap cu bilutele :))
                      Cristian Surdu
                      mosharu carp fishing team

                      http://www.facebook.com/cristimosharu

                      Avatar utilizator
                      florentiniuga
                      Master Admin
                      Master Admin
                      Mesaje: 4649
                      Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
                      Localitate: Bucuresti
                      Contact:

                      Re: bile solubile

                      Mesaj de florentiniuga » 26 Feb 2010, 12:31

                      mosharu scrie: uite cum arata 40 kg de solubile ;;)
                      Imagine
                      Moshare, papucii sunt pentru aroma? =)) =)) =))
                      Hai, spune tot! Borcanul de chistoace cand il adaugi? In mix sau cand faci coca? :D
                      Ne intalnim si pe Facebook

                      Imagine

                      Avatar utilizator
                      Costel Jambu
                      senior
                      senior
                      Mesaje: 314
                      Membru din: 15 Sep 2009, 15:36
                      Localitate: Bacau
                      Contact:

                      Re: bile solubile

                      Mesaj de Costel Jambu » 26 Feb 2010, 14:01

                      mosharu scrie:ai vazut ca se poate? :))
                      nu am gresit intentionat adresa de e-mail. Am dat ca exempul pe cei de la dibaq ca se vedeti ca se poate si mai subtire la preturi, nu cum ai luat tu 6 kg cu 100 lei
                      Da, am si servici...dau cu matura in curtea lu' CRAP-ONE, da ie' sefu baiat gigea si ma lasa sa-mi fac de cap cu bilutele :))
                      Se poate,dar ce au astia de la dibaq nu se poate compara cu cea de la aqua.Prefer sa dau 3,5ron mai mult pe kg si sa iau calitate mai buna si mai putin,ca nu fac bile en-gross ca tine.
                      La faza cu bilutele mai bine taceai.Iti faci de cap cu bilutele lui(ale tale) sau ale altcuiva? =)) =)) =))
                      Numai bine.
                      Ps.: si uite asa mai aflam si ce baga Mosharu in bile... :D .Omu' asta mai trebuie provocat,ca de buna-voie nu da nimic din casa;doar atunci cand ii este atins orgoliul lui de comerciant :)) .
                      1 Aprilie...Ziua Nationala A Romaniei!

                      Scrie răspuns

                      Înapoi la “Boiliesuri”