bile solubile

nada mileniului 3

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
Tibi30
Veteran
Veteran
Mesaje: 777
Membru din: 03 Noi 2008, 20:12
Localitate: Bucuresti

bile solubile

Mesaj de Tibi30 » 24 Ian 2010, 16:35

cine stie,ln afara de ,,laptele de porumb",ce alte adaosuri,confera solubilitate,unei bile,home made..
si daca se poate o reteta,pt o bila supersolubila(dizolvare 1 ora),pe apa rece..toamna tarziu(oct.-noi.),sau primavara devreme(mart.-apr.)..multumesc anticipat..

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: bile solubile

Mesaj de Madalin Dirla » 24 Ian 2010, 16:58

Tibi30 scrie:cine stie,ln afara de ,,laptele de porumb",ce alte adaosuri,confera solubilitate,unei bile,home made..
si daca se poate o reteta,pt o bila supersolubila(dizolvare 1 ora),pe apa rece..toamna tarziu(oct.-noi.),sau primavara devreme(mart.-apr.)..multumesc anticipat..
"Laptele de porumb" confera solubilitate,cu cat cantitatea de "lapte de porumb" este mai mica cu atat solubilitatea bilei este mai mica ;) ,ca idee, si primavara si toaman poti merge pe un mix cu valoare nutritiva ridicata si cu porumb pe firul de par :D !
Fir intins!
P.S. SOLUBILITATEA bilei este data de "laptele de porumb". ---<>< ---<>< ---<>< ---<><

Avatar utilizator
Tibi30
Veteran
Veteran
Mesaje: 777
Membru din: 03 Noi 2008, 20:12
Localitate: Bucuresti

Re: bile solubile

Mesaj de Tibi30 » 26 Ian 2010, 14:49

da Mada..pe mine ma intereseaza,alte produse ln afara de laptele de porumb,daca exista...care ar fi alea..cu ,,laptele",stie baiatul.. :D ..

Avatar utilizator
Tibi30
Veteran
Veteran
Mesaje: 777
Membru din: 03 Noi 2008, 20:12
Localitate: Bucuresti

Re: bile solubile

Mesaj de Tibi30 » 28 Ian 2010, 15:46

nimeni nu stie??

Avatar utilizator
Bragau Laurentiu
senior
senior
Mesaje: 298
Membru din: 15 Mai 2009, 11:09
Localitate: Brasov
Contact:

Re: bile solubile

Mesaj de Bragau Laurentiu » 28 Ian 2010, 15:51

Incearca cu pelete care au perioada rapida de dizolvare macinate si adaugate un mix inainte de preparare

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: bile solubile

Mesaj de florentiniuga » 28 Ian 2010, 17:32

micropelete nemacinate.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
LUCKY
senior
senior
Mesaje: 182
Membru din: 26 Dec 2009, 20:50

Re: bile solubile

Mesaj de LUCKY » 28 Ian 2010, 17:33

In topicul " Boiliesuri solubile " deschis de Bigfish razvan in data de 15.ian 2010 am dat 3 metode de fabricare a bilelor solubile ( e drept una e cu laptele de porumb ) Daca urmaresti solubilitatea "absoluta" va trebui sa lucrezi cu ingrediente care sunt solubile in apa mai exact cu ingrediente cu solubilitate ridicata in apa pentru ca unele sint solubile altele sunt semi solubile si sunt ingrediente care nu sunt solubile daca reuseti sa faci o bila solubila cu ingrediente numai solubile vei obtine dubla solubilitate adica solubilitate ABSOLUTA .Dar inainte sa te hotaresti ar fi bine sa citesti mai inainte articolul "laptele de porumb un drog pentru crap "si poate te inspira si schimbi macazul ;)

Avatar utilizator
Bragau Laurentiu
senior
senior
Mesaje: 298
Membru din: 15 Mai 2009, 11:09
Localitate: Brasov
Contact:

Re: bile solubile

Mesaj de Bragau Laurentiu » 28 Ian 2010, 17:46

florentiniuga scrie:micropelete nemacinate.
Cu micropelete nu am incercat pare o solutie buna .Dar tre vazut cat si cum se umfla :!! :D

Avatar utilizator
LUCKY
senior
senior
Mesaje: 182
Membru din: 26 Dec 2009, 20:50

Re: bile solubile

Mesaj de LUCKY » 28 Ian 2010, 18:01

De umflat nu prea se umfla doar creaza probleme de rulat in cantitati mari si trebuie avut grija la partea lichida sa nu iasa coca prea moale pentru ca pana o framanti sa fie buna de rulat risti sa ti se topeasca micropeletii o solutie e sa le introduci ultima data in pasta de boilies , o mai framanti putin si e ok . :)) asta daca vrei sa ai o bila cu ecrescente in timpul dizolvari .

Avatar utilizator
misu_sipanu
Veteran
Veteran
Mesaje: 872
Membru din: 03 Dec 2008, 09:36
Localitate: eforie nord
Contact:

Re: bile solubile

Mesaj de misu_sipanu » 28 Ian 2010, 19:25

LUCKY scrie:De umflat nu prea se umfla doar creaza probleme de rulat in cantitati mari si trebuie avut grija la partea lichida sa nu iasa coca prea moale pentru ca pana o framanti sa fie buna de rulat risti sa ti se topeasca micropeletii o solutie e sa le introduci ultima data in pasta de boilies , o mai framanti putin si e ok . :)) asta daca vrei sa ai o bila cu ecrescente in timpul dizolvari .
Daca pui micropelete sau seminte dupa ce ai framintat coca ,crezi ca o sa se mai imprastie omogen.Sau daca vrei sa le imprastii omogen trebuie sa mesteci oricu mai mult si in cazul asta micropeletele se topesc partial
Ma refer omogenizarea semintelor sau peletelor uniform in coca.

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: bile solubile

Mesaj de florentiniuga » 28 Ian 2010, 19:57

Incercati si pe urma va dati cu parerea. Se pun micropeletele de la inceput. Rolul principal este de a crea o granulozitate mare boiliesului, in care va patrunde mai usor apa, permitand o dizolvare mai rapida. Puneti micropeletele direct in mix si nu va faceti griji de lichidele puse peste, ca nu absorb micropeletele atat de repede sau atat de mult nici daca faceti boiliesuri fierte.
Intr-adevar, deranjeaza un pic la rulare ca sunt cam dure dar nu mai mult ca semintele.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
misu_sipanu
Veteran
Veteran
Mesaje: 872
Membru din: 03 Dec 2008, 09:36
Localitate: eforie nord
Contact:

Re: bile solubile

Mesaj de misu_sipanu » 28 Ian 2010, 20:08

Pai eu vorbesc din experienta.Tot asa am facut,am incercat sa amestec niste spartura dupa ce am ,,mestecat,,de mi a venit rau.Mi a venit de doua ori ca sa distribui egal.

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: bile solubile

Mesaj de florentiniuga » 28 Ian 2010, 20:14

Misule, eu am zis sa bagi micropeletele sau ce rasneala bagi tu, direct in mix si pe urma sa faci coca, nu sa le amesteci in coca gata facuta. Sigur, exista si varianta asta dar atunci lasi coca moale, bagi ce vrei sa bagi, amesteci repede si mai arunci o mana de mix sa o intaresti. Pe urma o rulezi repede, nu o mai lasi sa se aseze. Stii de ce?
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
alex_mures
membru activ
membru activ
Mesaje: 100
Membru din: 08 Aug 2008, 11:44

Re: bile solubile

Mesaj de alex_mures » 28 Ian 2010, 20:19

Florentin
i-a zi te rog ca alternativa la micropelete.....
Forelli
Acest produs este folosit in pastravarii pentru hrana si dezvoltarea alevinilor de pastrav.
Este un produs utilizat ca ingredient de mix pentru valoarea sa nutritiva si datorita gradului
mare de digestibilitate .
Produsul este unul de top ( HE - high energy) cu un continut foarte mare de
proteina 56% si un profil echilibrat de grasimi si aminoacizi usor digerabili.
Granulatia sa este 0,5-0,8mm si are culoare brun-rosiatica.
Este un compus care contine faina de peste LT, faina de sange ,ulei de peste, drojdie de bere,
minerale,vitamine.
Proteina 56%
Grasimi 15%
Fosfor 1,7% !!!!
Vitamina A 28000IU/kg
Vitamina D3 2800IU/kg
Vitamina E 250mg/kg
Vitamina C 375mg/kg
Crap Livada 10 kg
TGM Carp Team

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: bile solubile

Mesaj de florentiniuga » 28 Ian 2010, 20:29

Cred ca stiu despre ce e vorba. Excelent produsul.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Boiliesuri”