DURATA DE DIZOLVARE

orice idee este binevenita

Moderatori: Qnyx, gor965

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: DURATA DE DIZOLVARE

Mesaj de toader nicolae » 24 Feb 2009, 18:04

Mariuse am pescuit anul trecut pe Herastru si daca vroiai sa prinzi crap trebuia sa pui feliute subtiri de usturoi pe carlige si viermi sau pufuleti fara usturoi prindeai 20 de kg de caras si platica si poate 1-2 ciortani(cine a fost pe herastrau poate confirma).Am incercat si pe alte balti dar fara prea mari satisfactii.Daca poate deslusi cineva misterul ii raman indatorat. :-S :-S :-S :-S

Avatar utilizator
bujor marius
senior
senior
Mesaje: 200
Membru din: 04 Noi 2008, 03:12

Re: DURATA DE DIZOLVARE

Mesaj de bujor marius » 24 Feb 2009, 19:10

toader nicolae scrie:Mariuse am pescuit anul trecut pe Herastru si daca vroiai sa prinzi crap trebuia sa pui feliute subtiri de usturoi pe carlige si viermi sau pufuleti fara usturoi prindeai 20 de kg de caras si platica si poate 1-2 ciortani(cine a fost pe herastrau poate confirma).Am incercat si pe alte balti dar fara prea mari satisfactii.Daca poate deslusi cineva misterul ii raman indatorat. :-S :-S :-S :-S

Poi si aici pe un lac din apropriere, Brateni, usturoiul face minuni mai ales in perioada care se aproprie de primavara, dar nu si toamna....ce le place asa de mult domnilor crapi..... :-S :-S :-S

Avatar utilizator
bujor marius
senior
senior
Mesaje: 200
Membru din: 04 Noi 2008, 03:12

Re: DURATA DE DIZOLVARE

Mesaj de bujor marius » 01 Mar 2009, 23:54

Se pare ca nu sti nimeni sa dezlega aceste mistere....... :-?

Avatar utilizator
tibi csikos
utilizator
utilizator
Mesaje: 25
Membru din: 20 Dec 2008, 10:42
Localitate: Timisoara

Re: DURATA DE DIZOLVARE seminte

Mesaj de tibi csikos » 04 Mar 2009, 09:21

am vazut intr-o emisiune ca daca vrem sa se dizolve mai repede boiles-ul solubil punem seminte de canar sunt curios semintele le puneti asa cum le cumparati din magazin sau le tratati cumva adica prajit sau alte chestii.

Avatar utilizator
martinik
membru activ
membru activ
Mesaje: 61
Membru din: 09 Iul 2008, 20:15

Re: DURATA DE DIZOLVARE

Mesaj de martinik » 04 Mar 2009, 09:39

le prajesti putin si nu pui mai mult de 5-10%
ce naste din pisica tot.....peste mananca

Avatar utilizator
bujor marius
senior
senior
Mesaje: 200
Membru din: 04 Noi 2008, 03:12

Re: DURATA DE DIZOLVARE

Mesaj de bujor marius » 22 Mar 2009, 22:54

bujor marius scrie:Mai am cateva nelamuriri: boiaua dulce inlocuieste robin redul; la ce ajuta usturoiul (praful de usturoi) ,pt ca in una din retetele de boiles pe care le-ati dat in emisiunile d-voastra, spuneati de adaugarea lor, precum si de ltele....
Chiar nu stie nimeni misterul acestor elemente; foarte interesante?

Avatar utilizator
bujor marius
senior
senior
Mesaje: 200
Membru din: 04 Noi 2008, 03:12

Re: DURATA DE DIZOLVARE

Mesaj de bujor marius » 23 Mar 2009, 23:36

bujor marius scrie:
bujor marius scrie:Mai am cateva nelamuriri: boiaua dulce inlocuieste robin redul; la ce ajuta usturoiul (praful de usturoi) ,pt ca in una din retetele de boiles pe care le-ati dat in emisiunile d-voastra, spuneati de adaugarea lor, precum si de ltele....
Chiar nu stie nimeni misterul acestor elemente; foarte interesante?

Cel mai mult m-ar interesa boiaiu; se poate folosi in loc de robin-red?; si daca da in ce proporti
D-le Florentin, chiar d-voastra spuneati in emisiunea din: 24.05.2008 ; unde prezentati un mix, ca se mai poate adauga si robin red sau daca nu boia dulce?; precum si multe altele?

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: DURATA DE DIZOLVARE

Mesaj de florentiniuga » 24 Mar 2009, 00:45

Se poate folosi boia dar nu chiar in loc de robin red ci ca o solutie mai ieftina in lipsa de robin red.
Usturoiul... chiar nu stiu de ce-l atrage, ca pute ca dracu'. :)) Probabil o fi responsabil de ceva vitamine, aminoacizi, proteine si arome in plus fata de alte ingrediente. Practica a dovedit ca are efect. Nu-mi cere dozaj ca nu am folosit. Alti pescari incearca tot felul de combinatii cu produse naturale, ca de exemplu ficat, splina, inima de vita date prin blender, rame tocate, libelule, viermusi, scoica, tot ce este din categoria momela vie, tocate, pasturate, sau uscate si macinate apoi introduse in compozitia boiliesurilor. Sunt prinzatoare majoritatea dar au doua probleme. Aduc mai mult peste mic si se altereaza repede. Astea sunt concluziile pe care le-am desprins urmarindu-i pe cei care folosesc asemenea "ingrediente".
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
bujor marius
senior
senior
Mesaje: 200
Membru din: 04 Noi 2008, 03:12

Re: DURATA DE DIZOLVARE

Mesaj de bujor marius » 25 Mar 2009, 01:42

Va multumesc foarte mult..foarte interesante multe treburi. Mai am inca o intrebare daca ma puteti ajuta:-in mixul pt bulgari de nadit se poate adauga lapte praf(de la farmaciile veterinare), pt a lega mixul si pt a putea arunca bulgarii cu catapulta,in locul proteinei lactice, ma intereseaza daca laptele praf ajuta la legarea mixului?

Avatar utilizator
cristea radu
senior
senior
Mesaje: 383
Membru din: 01 Dec 2007, 11:08
Localitate: TURDA
Contact:

Re: DURATA DE DIZOLVARE

Mesaj de cristea radu » 25 Mar 2009, 02:33

DA ;)

Avatar utilizator
bujor marius
senior
senior
Mesaje: 200
Membru din: 04 Noi 2008, 03:12

Re: DURATA DE DIZOLVARE

Mesaj de bujor marius » 25 Mar 2009, 02:35

cristea radu scrie:DA ;)
deci pot folosi cu incredere laptele pref pt a putea lega bulgari(fainuri si seminte)

Scrie răspuns

Înapoi la “Sugestii, propuneri, intrebari legate de web-site si TV”