primavara in delta

la pomul laudat...

Moderator: Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
cosmin mihut
Veteran
Veteran
Mesaje: 885
Membru din: 07 Ian 2010, 22:43
Localitate: MEDIAS

Re: primavara in delta

Mesaj de cosmin mihut » 18 Mar 2010, 15:51

Ma gandeam eu...,ca nu le gasesti asa dotate in magazine.
MERCEDES S

Avatar utilizator
cosmin mihut
Veteran
Veteran
Mesaje: 885
Membru din: 07 Ian 2010, 22:43
Localitate: MEDIAS

Re: primavara in delta

Mesaj de cosmin mihut » 18 Mar 2010, 22:36

Pai atunci ca si un profesionist ce esti da detalii pentru colegii tai mai incepatori in ale spinningului :D :D
MERCEDES S

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: primavara in delta

Mesaj de craparulsef » 19 Mar 2010, 11:29

cosmin mihut scrie:Pai atunci ca si un profesionist ce esti da detalii pentru colegii tai mai incepatori in ale spinningului :D :D
Mai degraba, baitcasting sau putin din stilul jerking - dar pentru acestea, am deschis topicul "STIUCA IN DELTA DUNARII !!!" - unde as dori sa impartasesc din cunostintele mele, modeste evident, legate de echipament, locuri cunoscute mie...toate acestea in legatura directa cu pescuitul stiucii in delta.
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
cosmin mihut
Veteran
Veteran
Mesaje: 885
Membru din: 07 Ian 2010, 22:43
Localitate: MEDIAS

Re: primavara in delta

Mesaj de cosmin mihut » 19 Mar 2010, 11:39

Bine,multumesc.
MERCEDES S

Avatar utilizator
cosmin mihut
Veteran
Veteran
Mesaje: 885
Membru din: 07 Ian 2010, 22:43
Localitate: MEDIAS

Re: primavara in delta

Mesaj de cosmin mihut » 19 Mar 2010, 21:00

Salutare domnilor ,sau mai tras apele in Delta??
MERCEDES S

Avatar utilizator
Paun Ion
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 17 Ian 2010, 12:34

Re: primavara in delta

Mesaj de Paun Ion » 20 Mar 2010, 00:36

Mai nene uite niste lansete care au facut istorie ,are ABS,ESP,Control tractiune,si multe altele 3 pagini scrie in cartea tehnica,plus GARANTIE PE VIATA,,tamburul se invirte la 360 de grade si apoi o ia la infinit.

Avatar utilizator
cosmin mihut
Veteran
Veteran
Mesaje: 885
Membru din: 07 Ian 2010, 22:43
Localitate: MEDIAS

Re: primavara in delta

Mesaj de cosmin mihut » 20 Mar 2010, 21:42

Sebastian, ce se intampla cu tine prietene ??? Se pare ca esti tare plictisit...
MERCEDES S

Avatar utilizator
liviu_neacsu
membru activ
membru activ
Mesaje: 88
Membru din: 09 Ian 2009, 16:54
Localitate: Bucuresti,sect.6
Contact:

Re: primavara in delta

Mesaj de liviu_neacsu » 21 Mar 2010, 16:10

E primavara, asa ca revenim pe topicul destinat primaverii in delta!
Avem printre noi (pe forum) doi pescari cu experienta. Spun experienta nu doar datorita varstei ci si datorita iesirilor dese in perioade diferite ale anului si de ce nu capturilor. Totodata ambii au avut ocazia sa intalneasca localnici pescari (cu antecedente) si sa cunoasca delta mai bine decat foarte multi dintre noi. Aici e o mica problema insa!!
Cum banuiesc ca suntem de acord in privinta asta(Sebi, Sorin, Cosmin) cei vizati sunt nea Ion si nea Marius.
Nea Ion pescuieste foarte mult pe Dunare sau brate (largi), iar nea Marius pe dunarea veche sau canale, ghioluri..
Haideti sa vorbim de perioada asta a anului. Primavara. Stim cu totii ca daca iesim pe balta acum ... iesim doar la plimbare. Insa peste se mai prinde din cand in cand, pe ici pe colo.
Cum v-am spus, joi am sa ies in delta. Eu imi tin barca in Victoria la un localnic de nadejde. Unde ma lasa la apa am in fata intrarea pe Litcov. In max 45 min strabat Litcovul si ajung la Caraorman - Crisan. Eu nu sunt inca hotarat unde sa-mi fac tabara: pe dunarea veche, pe vreun intrand (Vatafu sau Iacub) sau de ce nu chiar pe Caraorman. In afara de salau, avat, biban, am de gand sa incerc si la stationar. Promit ca am sa incerc toate monturile posibile, doar, doar... o pica ceva.
Deci!! Unde sa-mi fac eu tabara?? Pe brat larg sau pe vreun intrand???

Avatar utilizator
liviu_neacsu
membru activ
membru activ
Mesaje: 88
Membru din: 09 Ian 2009, 16:54
Localitate: Bucuresti,sect.6
Contact:

Re: primavara in delta

Mesaj de liviu_neacsu » 21 Mar 2010, 16:53

Si chiar si fara peste la iesirea de saptamana viitoare, daca am parte de vreme ok... sunt "un om fericit" o:-)
Fişiere ataşate
IMG_2038.JPG
IMG_2037.JPG

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: primavara in delta

Mesaj de craparulsef » 21 Mar 2010, 17:14

Verificat ieri (cam pe fuga ce e drept), zona camping Rosu si canalul Sondelor, canal de legatura intre Rosulet - Centura Sulina...determinare temperatura la adancimi cuprinse intre minima de 1.80m si maxima de 4.6o m...constatare temperatura maxima intalnita 4.8 grade celsius...s-a executat pe ambele locuri o nadire de primavara, instant, in cantitate relativ mica cu ajutorul naditorului de feeder, avand in amestec viermusi si rame rosii maruntite. S-a incercat pe 2 lansete feeder, carlige 8 si 6 cu rama rosie si la varf 2 viermusi pentru evitare pierdere rama. In sonar ici colo si in general mai nimic...capturi = 0.0000; La intoarcere cumparat 10 kg. scrumbie de la pescar profesionist!!!
CONCLUZIE: Nu va aventurati in delta - daca va e dor de un pescuit incercati la fixa pe langa casa si seara odihnit in pat cu doamna!
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
liviu_neacsu
membru activ
membru activ
Mesaje: 88
Membru din: 09 Ian 2009, 16:54
Localitate: Bucuresti,sect.6
Contact:

Re: primavara in delta

Mesaj de liviu_neacsu » 21 Mar 2010, 17:27

craparulsef scrie:Verificat ieri (cam pe fuga ce e drept), zona camping Rosu si canalul Sondelor, canal de legatura intre Rosulet - Centura Sulina...determinare temperatura la adancimi cuprinse intre minima de 1.80m si maxima de 4.6o m...constatare temperatura maxima intalnita 4.8 grade celsius...s-a executat pe ambele locuri o nadire de primavara, instant, in cantitate relativ mica cu ajutorul naditorului de feeder, avand in amestec viermusi si rame rosii maruntite. S-a incercat pe 2 lansete feeder, carlige 8 si 6 cu rama rosie si la varf 2 viermusi pentru evitare pierdere rama. In sonar ici colo si in general mai nimic...capturi = 0.0000; La intoarcere cumparat 10 kg. scrumbie de la pescar profesionist!!!
CONCLUZIE: Nu va aventurati in delta - daca va e dor de un pescuit incercati la fixa pe langa casa si seara odihnit in pat cu doamna!
Multumesc mult de sfat!! :D
Poate ne vedem saptamana viitoare! Daca incepe prohibitia... pana in iunie e prea mult. O sa facem un gratar prelungit de joi pana duminica si o sa luam o gura mare de aer curat. Daca e frig rau peste noapte mergem la o pensiune. Stiu ca nu e peste insa... Spunea cineva ca nu aduce anul ce aduce ceasul :D Cine stie?

Avatar utilizator
liviu_neacsu
membru activ
membru activ
Mesaje: 88
Membru din: 09 Ian 2009, 16:54
Localitate: Bucuresti,sect.6
Contact:

Re: primavara in delta

Mesaj de liviu_neacsu » 21 Mar 2010, 18:14

Si sa nu uitam ca saptamana viitoare e "dezlegarea la peste"!! Iar eu am tinut post :-@ asa ca sper ca o sa am ce sa postez pe forum cand ma voi intoarce. Nu prea multe poze, insa suficient cat sa va fac in ciuda =))
Cel putin pentru sorin si sebi care spun ca ies doar in septembrie - octombrie... ohoo; cred ca e suficient sa vada doar poze de pe drum ca sa-i "incing" putin!

Avatar utilizator
Paun Ion
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 17 Ian 2010, 12:34

Re: primavara in delta

Mesaj de Paun Ion » 01 Apr 2010, 00:34

liviu_neacsu scrie:Si sa nu uitam ca saptamana viitoare e "dezlegarea la peste"!! Iar eu am tinut post :-@ asa ca sper ca o sa am ce sa postez pe forum cand ma voi intoarce. Nu prea multe poze, insa suficient cat sa va fac in ciuda =))
Cel putin pentru sorin si sebi care spun ca ies doar in septembrie - octombrie... ohoo; cred ca e suficient sa vada doar poze de pe drum ca sa-i "incing" putin!
Liviu Neacsu nu a mai aparut ,nici cu poze,nici fara poze, o sta pina se inchide sezonul ? ,eu credeam ca iesirea va fi scurta,pina duminica.Stiti ceva de el? Sau asta e in chefuri si a uitat sa mai vina acasa.

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: primavara in delta

Mesaj de zamfi » 01 Apr 2010, 17:19

Habar nu am! :))
Dar stiu ca AMR-ul este de 60 ...

Avatar utilizator
Paun Ion
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 17 Ian 2010, 12:34

Re: primavara in delta

Mesaj de Paun Ion » 01 Apr 2010, 19:34

zamfi scrie:Habar nu am! :))
Dar stiu ca AMR-ul este de 60 ...
Pai cit sta bre asta ?,sa angajat la politia de frontiera,de nu mai vine

Scrie răspuns

Înapoi la “Delta Dunarii”