reteta boilies

nada mileniului 3

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de florentiniuga » 14 Dec 2007, 05:46

Adrian Butuza scrie:Domnule Iuga as avea o nelamurire si anume daca pescuiesc pe o balta cu bile facute dupa reteta Senzor, unde nu s-a prea dat cu boiles cam la cat timp dupa nadire s-ar putea sa am prezentare si daca trebuie sa nadesc numai cu bile sau ar trebui sa mai folosesc si altceva tinand cont ca in balta exista o populatie destul de mare de somn pitic si platica.Va multzumesc anticipat.
Daca pescuiesti cu boiliesuri facute dupa reteta Senzor, solubile, te poti astepta sa ai trasaturi mult mai repede decat cu orice alte boiliesuri ready-made. Daca nadesti suficient, nu ar trebui sa mai dai si alta nada. Semintele atrag platica sau carasul. Poti in schimb sa folosesti un amestec de metod mix, pelete, spartura de boilies si eventual seminte mari de genul tiger nuts si porumb preparat. Atentie insa! Combinatia platica-somn pitic e cea mai nenorocita. Daca folosesti mixuri pe baza de peste ca sa eviti platica, atragi somnul. Daca folosesti o baza de cereale, atragi platica. Poti incerca doar boiliesuri, cu o "stropeala" de fructe si cu un plus de piper, ca sa atragi doar crapii mari. Solubile, pentru ca vrei sa atragi niste pesti care nu au gustat boilies. Nu conteaza ca sunt mari sau tari. Daca vine somnul, le papa oricum. Nu pune nimic dulce in plus in combinatie. In rest, totul tine de localizarea cat mai buna a crapului si de... noroc.
Ultima oară modificat 14 Dec 2007, 06:13 de către florentiniuga, modificat de 2 ori în total.

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de florentiniuga » 14 Dec 2007, 06:08

stefanflorin scrie:Ok florentin sa zicem ca sunt naturale insa atunci cand efectiv il faci sa manance intr-una obligat fortat prin intermediul anumitor substante mie unu nu mi se pare natural si metabolismul acelor crapi se va schimba si cum ziceai si tu vor deveni dependenti de ce le-ai dat tu. Ce o sa faca cand nu mai au aceasta mancare? plus ca se fac ca porcii, abia mai misca saracii e ca un fel de fast-food subacvatic. Ce ai zis cu porumbul este adevarat, cel uscat nu prea e sanatos. Oricum orice argumente o sa aduci tu sau altii eu o sa imi mentin parerea ca bilele nu sunt sanatoase pentru pesti. (sunt incapatanat :lol: )
Dar tu nu mananci pui, vita sau porc de crescatorie? Cu ce crezi ca sunt furajati intensiv? Cu ce mananca ei in natura? Evident nu se deranjeaza nimeni ca puiul creste mai repede si mai mare hranit cu concentrate proteice, pentru ca asta e scopul, sa creasca mai repede si mai mare. Crezi ca daca ar scapa din crescatorie ar muri de foame? Asa e si cu crapul. Cu cat se umfla mai tare, cu atat atarna mai greu la cantar si devine o "captura" de invidiat. Nu ne suparam nici noi, nici patronul baltii.
A, bine ca mi-am adus aminte. Milioane de caini si pisici sunt hraniti zilnic exclusiv cu exact acelasi gen de produse. Treci pe langa ei si-i zici lu' tanti: "ce catel dragut aveti!". Ma insel? Sau poate o intrebi cu ce-l otraveste de-i asa frumos? :lol:
Si eu sunt incapatanat dar teoria mea sta in picioare. Sunt ani buni de cand pe unele balti se pescuieste la greu cu tone de boiliesuri si n-au patit nimic nici crapii nici racii.

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Mesaj de stefanflorin » 14 Dec 2007, 12:43

Daca vreti numai cantitate...eu cum am spus...prefer un crap voinic cu un colorit frumos, sanatos si care sa lupte pt fiecare cm de fir nu unu umflat unde nu iti dai seama de greutatea lui decat la cantar... si apropo nu mananc pui din comert sau porc :D si ii multumesc tatalui meu pt asta :wink:
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de florentiniuga » 14 Dec 2007, 17:57

Crapii din balti sunt in proportie de 90% din ferme piscicole furajate cu concentrate proteice si nu au calitatile pe care le cauti. Crapii aia fortosi ii gasesti pe rauri iar pe astea nu le "otraveste" nimeni cu boiliesuri. In balti, chiar fara boilies si numai cu hrana naturala, crapul este mai lent si mai gras deoarece nu are de infruntat curentul de apa si nu alearga atat de mult in cautarea hranei. Este mai rotund si mai umflat, pentru ca asa este soiul cu care au ales administratorii sa populeze balta. Crapul salbatic, asazis sui, nu este preferat pentru reproducere in fermele piscicole, locul lui fiind luat de rasa Frasinet, cu un indice de carnozitate mult mai mare. "Cocosatul", cum ii zicem noi, ca si oglinda, sunt destul de hidosi la batranete. Poate ma repet. Boiliesul este cea mai echilibrata hrana si nu ingrasa. Este ca suplimentul nutritiv pentru sportivi. Creste masa musculara. Daca vrei, putem sa intram in discutii aprofundate despre proteinele cu absobtie lenta si cele cu absorbtie rapida, despre catabolism si anabolism, despre carbohidrati macromoleculari si polimoleculari, despre digestia crapului etc.
Cine-i mai incapatanat? :lol:

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Mesaj de stefanflorin » 15 Dec 2007, 00:32

De aia prefer raurile :lol: peste sanatos,dril palpitant, emotii, locuri frumoase, peisaje, etc. Si gata cedez...esti mai incapatanat ca mine :D insa haideti fratilor sa nu uitam ca totusi se numeste pescuit, acum nu are rost sa ne apucam sa studiem "n" carti de medicina sau mai stiu eu ce ca sa aflam cand face "partz" crapul si de ce :) sa zic ca ii inteleg pe pescarii de competitie (inclusiv tu Florentin) pt ca acolo deja sunt mize si e mai mult decat un lucru pe care il faci de placere. PUNCT si gata cu polemicile ca nu ajungem nicaieri:) Sanatate, Sarbatori Fericite, Bile/Patrate cat mai de succes si Fir Intins!
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de florentiniuga » 15 Dec 2007, 17:51

Cum polemici? O discutie, chiar si contradictorie, care serveste cateva informatii celor dispusi sa citeasca, se numeste ca e constructiva. Analizam, de ce nu? Asa evolueaza pescuitul, pentru ca sunt oameni care analizeaza fenomenul in cele mai mici detalii. Ca asta inseamna o mulineta evoluata, un bat de carbon hi-tech, un fir multistrat sau o nada iesita din laborator, tot tehnica noua se numeste. Nu am vrut sa te supar si stiu ca nu te-ai suparat. M-am servit de acest dialog ca sa dau cateva informatii tuturor. Asa cum si eu le urez tuturor sarbatori fericite.
Asta nu inseamna ca s-a inchis topicul :D . Mai e pana la craciun.

Avatar utilizator
Driscu Radu
senior
senior
Mesaje: 421
Membru din: 18 Dec 2007, 20:12

Boilesuri

Mesaj de Driscu Radu » 20 Dec 2007, 22:18

Fratilor daca vreti senzatii tari cu pestii din crescatorii se pot obtine astfel de senzatii foarte usori.
Ex. Crap de 9-10 kg prins la nailon 0,18 cu o lanseta de 2 lbs actiune parabolica incercati , daca nu o sa va placa sa ma anuntati si pe mine.Eu unul asa procedez pentru marirea senzatiei in drill.

Poate sa-mi spune si mie cineva cat de buna e faina de peste de la farmaciile veterinare si inlocuiitorul fianii de oase de la farmaciile veterinare, pentru preparea bilelor?

Avatar utilizator
Gabriel
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 30 Noi 2007, 20:55
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Gabriel » 21 Dec 2007, 18:25

Salutare!!
Nu stiu cit de buna ii dar eu din aia folosesc si merge!
Ii usor de procurat si nu foarte scumpa :wink:
Fir intins!

Avatar utilizator
roataclaudiu
senior
senior
Mesaje: 199
Membru din: 12 Dec 2007, 22:39
Localitate: SIBIU

boiles

Mesaj de roataclaudiu » 30 Dec 2007, 16:45

d-le iuga o fi reteta lui vladut buna :o dar si sa cumperi toate ingredientele te costa peste 500ron :shock:
CS Ovidius

Avatar utilizator
vladut mateianu
utilizator
utilizator
Mesaje: 45
Membru din: 14 Dec 2007, 08:46
Localitate: SENZOR

Mesaj de vladut mateianu » 04 Ian 2008, 20:44

Imi pare rau, dar Florentin a fost intrebat de o reteta prinzatoare, nu de una ieftina.....
Din pacate ingredientele ptr un boilies de calitate sunt scumpe, sa speram ca timpul le va rezolva pe toate....stiu si eu cum e sa nu ai acces la ceva care iti doresti ! :oops:
APCR

Avatar utilizator
roataclaudiu
senior
senior
Mesaje: 199
Membru din: 12 Dec 2007, 22:39
Localitate: SIBIU

boiles

Mesaj de roataclaudiu » 06 Ian 2008, 15:54

la ready made squid&octopus de la sbs ai avut rezultate?
gata facute par mai ieftine!
CS Ovidius

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: boiles

Mesaj de florentiniuga » 06 Ian 2008, 21:10

roataclaudiu scrie:la ready made squid&octopus de la sbs ai avut rezultate?
gata facute par mai ieftine!
Sunt foarte bune, fiind facute dupa reteta Senzor dar nu pot egala boiliesurile proaspete, facute chiar inaintea unei partide sau concurs. Asta se poate compensa insa, daca folosesti si dipul s&o tot de la SBS sau poti sa-ti faci chiar tu un dip bun, amestecand aroma si atract s&o cu CSL in proportiile 25%-25%-50%.

Avatar utilizator
mikif
senior
senior
Mesaje: 231
Membru din: 24 Noi 2007, 11:11
Contact:

Mesaj de mikif » 07 Ian 2008, 01:12

aroma 25?? :shock: nu e cam mult

Avatar utilizator
vladut mateianu
utilizator
utilizator
Mesaje: 45
Membru din: 14 Dec 2007, 08:46
Localitate: SENZOR

Mesaj de vladut mateianu » 07 Ian 2008, 09:55

Nu e mult, gandeste-te care este rolul dipului ! Nu uita ca, teoretic, bila din dip(cea pusa la carlig) este ultima pe care o mananca un crap inainte de a fi agatat !
Asa ca principalul scop al dipului trebuie sa fie ademenirea crapilor, iar amestecul aroma-csl este nr. 1 la asa ceva, ii aduce de peste mari si tari... :D
APCR

Avatar utilizator
roataclaudiu
senior
senior
Mesaje: 199
Membru din: 12 Dec 2007, 22:39
Localitate: SIBIU

pt vladut mateianu

Mesaj de roataclaudiu » 07 Ian 2008, 22:26

ti-am trimis un pm cu tema fox aquos :!: :?:
CS Ovidius

Scrie răspuns

Înapoi la “Boiliesuri”