reteta boilies

nada mileniului 3

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
papyllon
senior
senior
Mesaje: 433
Membru din: 18 Iun 2008, 19:27
Contact:

Re: reteta boilies

Mesaj de papyllon » 08 Iun 2009, 21:33

pai reteta pare ok ,dar nu trebuiau fierte daca le-ai facut cu ou :?: ???

Avatar utilizator
c0smin
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 10 Apr 2011, 21:46

Re: reteta boilies

Mesaj de c0smin » 10 Apr 2011, 21:54

Am si eu o intrebare..am folosit pe un anumit lac nu ii dau numele pentru ca nu conteaza si nu e din Romania boilesuri deja cumparate fara sa fiu banat sper "Hot-Demon" cu high atraction.Deja am fost acolo de 2 ori si nimic..stiu ca o partida de pescuit este cam 48 de ore dar avand in vedere ca se pescuieste frecvent cu boiles intrebarea este daca ati auzit de ele daca sunt bune sau ce reteta sa folosesc pentru ca de fiecare data nu am avut nici macar o trasatura..Sper sa primesc un raspuns...Multumesc!

Avatar utilizator
Nelutu
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 21 Mar 2008, 19:32

Re: reteta boilies

Mesaj de Nelutu » 11 Apr 2011, 20:21

Salut Cosmin. Bilele folosite de tine sant bilele spice( adica iuti) de la StarBaits. Sant niste bile f. bune, folosite in anumit context sant excelente! Adica in special toamna, cand s-a racit apa. Daca tot ai ocazia sa cumperi bile de la StarBaits, iti recomand ptr. perioada aceasta Tuna Max sau Prawn&Pepper. Ptr. carlig cumpara bilele alea la cutie,asa numitele bile echilibrate, de 250-300 g.,nu stiu exact cat au. Vezi ca nu-i suficient sa dai numai cu bila de la carlig, ideal ar fi sa nadesti si sa pescuiesti cu tot ceea ce tine de o anume gama de boilles-uri, adica groundbait-ul de la ei, pellete, pop-up, dip-ul specific, etc. Trebuie nadit bine in zona unde vrei sa pescuiesti cu bile sfaramate, intregi, pellete de acel tip, bulgari facuti din acel groundbait ...
Eu am pescuit cu rezultate destul de bune cu Hot Demon, dar am adaugat langa carlig si cate un saculet de PVA cu bile sfaramate, pellete si bile intregi. Din pacte la noi nu aduce decat Arrow bile de la StarBaits si aia din an in paste! X-(

Avatar utilizator
C.Florin
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 26 Mai 2011, 13:04

Re: reteta boilies

Mesaj de C.Florin » 26 Mai 2011, 13:12

Buna ziua, in primul rand. As dori sa intru si eu in contact cu un pescar mai experimentat sa primesc si eu niste sfaturi. Nu sunt un asa bun pescar ca sa pot spune mai multe. Ma documentez si eu ca sa pot afla mai multe deoarece in zona aceasta (mentionez ca sunt din Mangalia, judetul Constanta) baltile sunt cam inaccesibile. Asta deoarece patronii fac si ei o populare de peste o data la vreo 2-3 ani si pestii respectivi ii cam tin in "lesa"ca sa ii zic asa iar scorurile sunt destul de mari. Si cum si mie si unor prieteni de-ai mei ne place sa avem si noi capturi ... e cam greu. Mai ales ca vesnica "criza" inca nu a disparut. Daca ati putea sa imi ziceti un mix care sa dea roade, cat de cat intr-o balta mai apropiata de mare. Ca am inteles ca pestele mai mananca si in functie de PH-ul apei din balta respectiva. Si nici ce boilies sa folosesc nu prea stiu.

Avatar utilizator
Nelutu
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 21 Mar 2008, 19:32

Re: reteta boilies

Mesaj de Nelutu » 26 Mai 2011, 19:15

Problema ridicata de tine, Florine este destul de complicata si ... implica costuri f. mari. Cea mai usoara rezolvare ar fi sa-i descosi pe pescarii mai vechi de pe balta si care pescuiesc cu boilles-uri si sa vezi la ce prind ei. Daca nu ai pescari care sa pescuiasca cu boilles-uri atunci intra chestia cu bani multi aruncati in apa! Nici cel mai bun mix, nici cele mai bune bile( ptr. inceput e de preferat sa fie solubile) nu-ti garanteaza ca ai sa prinzi peste imediat,de la prima partida, daca nu-i invatat la bile. Trebuie nadit sistematic, cu solubile din ora-n ora, doua-trei maini odata, cu atat mai bine cu cat ai gasit o zona in care crapul prefera sa o strabata si sa nedesti cat mai precis. Ca o recomandare de solubile ar fi cele facute de Bogdan Dragan, cele de la Carping sau cele de la Vali Bonto. Daca pestele nu-i invatat la bile si nici nu vrei sa bagi bani multi in acestea, recomandarea mea ar fi sa folosesti un groundbait amestecat cu TTX muiat cu o ora inainte, cam 1 kg. de ttx cu 2 l. apa, preferabil din balta sau plata. Ca si groundbait iti recomand Benzar baza crap. Adaugi o cutie e porumb dulce si 0,5 kg. de porumb fiert. Incarci momitorul bine cu asa ceva si pui pe firul de par doua boabe de porumb artificial. ;) :D

Avatar utilizator
marcel88
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 28 Ian 2013, 20:15
Localitate: sibiu
Contact:

Re: reteta boilies

Mesaj de marcel88 » 02 Feb 2013, 02:29

Buna sunt nou pe forum si un impatimit al pescuitului la crap C&R .si as dori daca se poate sa ma ajutati cu o reteta de bazq ptvcrearea boilisurilor deoarece as dori sa incerc sa le prepar singur si daca se poate pe langa asta o reteta cat de cat apropiata de cea de la hot demon.va rog si fir intins pt 2013

Avatar utilizator
Nelutu
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 21 Mar 2008, 19:32

Re: reteta boilies

Mesaj de Nelutu » 02 Feb 2013, 18:39

Daca dai o cautare pe Google dupa retete boilles o sa gasesti o gramada, impreuna cu destule explicatii despre ce si cum se folosesc. Problema cu reteta cat mai asemanatoare cu HotDemon este ca ... nu stiu decat cei de Sensas ce au pus acolo, cum am spus si mai sus, singurul lucru ce se stie este ca-i picant, miroase a boia iute si piper de la distanta. Poti incerca orice reteta mai picanta ce o gasesti, sfatul meu ar fi sa incerci aceste bile mai spre toamna, cand apa se mai raceste dupa incalzirea din vara.

Scrie răspuns

Înapoi la “Boiliesuri”