reteta boilies

nada mileniului 3

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
cornel
membru activ
membru activ
Mesaje: 87
Membru din: 20 Noi 2007, 23:29
Contact:

reteta boilies

Mesaj de cornel » 08 Dec 2007, 23:06

Reteta pentru preparare de boilis artizanal ;

pesmet 200g
faina de grau 200g
malai (foarte fin) 200g
faina de soia 200g
oua de gaina 10 buc.
ulei 15ml
sirop de capsuni 40 ml ( se poate inlocuii cu alte arome)
aspartam, zaharina ( nu folosii zahar, este lipicios si insuportabil)
colorant alimentar ( in acest caz foloseste unul de culoare rosie , pentru a face diferenta intre boilis de diferite arome)

Mod de preparare ;
Se pun albusurile si galbenusurile intr-un recipient mare. Se adauga uleiul,aromele,indulcitorul si colorantul.Aceasta compozitie se amesteca bine ,pana la omogenizare. Se amesteca separat celelate ingrediente ( fainile). Acest amestec de faini se adauga compozitiei lichide , pregatite anterior. ATENTIE; amestecul de faini se adauga incet si se amesteca energic. In nici un caz ,nu se pune amestecul de faini tot dintr-o data. O sa obtineti o coca un pic cam moale ( nu-i nici o problema). Lasati aceasta coca cel putin 10 min sa se "odihneasca". Daca mai este nevoie mai adugati un pic de amestec de faini , pana ce coca devine consistenta si usor de manevrat(nu trebuie sa fie lipicioasa)
Acum este partea cea mai delicata. Pentru boilis se foloseste un "pistol" special ,seamana cu masina de tocat carne si are o teava asemanatoare cu cea de facut carnati. Daca nu aveti puteti sa-i faceti cu mana , precum perisoarele. Trebuie sa aiba forma sferica ( nu foarte mari) si sa nu uitati sa le faceti o gaura in mijloc, care sa aiba iesire la ambele extremitati. In continuare trebuiesc fierti ( este bine sa avem deja o oala cu apa clocotita). La aceste operatii este bine sa lucreze 2 persoane, unul face boilis si celalalt ai fierbe. In timp ce apa fierbe punem cam 20-30 de boilis odata.ATENTIE: bilutele au tendinta sa se lipeasca unele de altele si trebuie miscata oala din cand in cand. Bilutele vor cadea la fund, dar la aproximativ un minut vor iesii la suprafata . Dupa ce au inceput sa pluteasca se mai lasa la fiert maxim 30-60 de secunde. Se scot cu o strecuratoare si se pun pe un prosop la zvantat.Important; ca sa nu se crape , se acopera bilutele cu un alt prosop umed. Cand s-au racit se pun la uscat. Se pun pe carton sau suport din lemn si se scot la aer ( pe balcon, etc).
In primele 8 ore trebuiesc rasucite de 3-4 ori , pentru a se usca uniform. In urmatoarele 16 ore , trebuiesc rasucite doar de 2 -3 ori. Timpul de uscare este de 24 ore si nu este nevoie de mai mult deoarece devin prea duri. Pentru pastrare recomand punga de plastic ermetic inchisa si este mai bine sa fie congelati ( nu contin conservanti si atunci nu vor rezista prea multe zile in frigider).



Acestea fiind zise...... va doresc spor la treaba si fir intis !

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de florentiniuga » 09 Dec 2007, 02:56

De ce sa te chinui cu asa ceva? Platica trage si la viermusi, la rama, la paine :D Serios vorbind, Cornel, rolul acestui forum vrem sa fie acela de a contribui la evolutia membrilor sai. Nu e rau ca ai pus aceasta reteta, pentru ca trebuie sa plecam de la un nivel. Dar trebuie sa ajungem sa facem boiliesuri cat mai bune sau mai binezis cu raportul pret/calitate cat mai bun, care sa se apropie ca performante de cele facute de profesionisti. Aici sunt multi pescari de crap, care au folosit deja boiliesuri si care au trecut de faza cu gaura din boilies. Am sa va dau maine celebra reteta "senzor" cu squid&octopus, ca sa vedeti capatul celalalt al tunelului. In aceasta sectiune a forumului va trebui sa parcurgem impreuna tot acest tunel si cand vom iesi la lumina, sa ne putem construi singuri tunelurile noastre.
Revin la aceasta reteta. Punctele slabe sunt in primul rand malaiul, faina si pesmetul, care vor atrage tot maruntisul si in mod sigur toata platica si carasii din zona. Alt punct slab este faptul ca sunt deosebit de dulci (sirop+aspartam). Uleiul (de care?) va face aceaste... boiliesuri inutilizabile pe apa rece. Nu au valoare proteica, nu contin vitamine si aminoacizi, nu contin elemente digestive sau predigerate, nu au atractanti sau stimulenti de apetit. Toate astea stau la baza unui boilies reusit. Crede-ma, un buchet de viermusi e mult mai... ofertant sau o patratica ori un cocolos.
Fara suparare, incerc sa fac o critica de genul constructiv.

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Mesaj de vali003 » 09 Dec 2007, 04:14

nu este rau sa incsrci , ce este si mai bine , avem pescari de genul lui dn. iuga , care pescuind impreuna cu cei mai buni pescari de crap din romania , au un bagaj informatic imens , iar noi sintem norocosi sa primim ceva din aceste informatii .

Avatar utilizator
cornel
membru activ
membru activ
Mesaje: 87
Membru din: 20 Noi 2007, 23:29
Contact:

reteta boiles

Mesaj de cornel » 09 Dec 2007, 22:46

dupa reteta asta expirata am prins si eu ceva cu ia....sory daca nu e buna nu e asta e .................

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de florentiniuga » 10 Dec 2007, 20:32

Asa cum v-am promis, iata o reteta folosita de Vladut Mateianu de la Senzor. Aceasta a fost reteta cu cel mai mare succes in ultimii ani si bineinteles ca a fost diversificata in mai multe variante (solubile in special) si compozitii. Baza insa este aproape neschimbata.

Mix:
- 1kg squid&octopus
- 1kg red hering
- 0,2kg robin red
- betaina 3linguri mari
Lichide:
- atract s&o 120ml
- aroma s&o 20ml
- amino PPC 30ml
- atractamino 30ml
- whisky link 100ml
- 20 oua

Aceasta reteta a fost publicata de Vladut in revista Pescar Modern.
In prezent, majoritatea pescarilor de competitie apeleaza inainte de concursuri la magazinul Senzor pentru a-si comanda nada proaspata necesara. Eu va incurajez insa sa invatati sa va faceti singuri bilele, chiar daca folositi aceleasi componente. Veti avea mai multa incredere in nada si in fortele voastre si puteti incerca variante noi.

Avatar utilizator
costel pisoiu
membru activ
membru activ
Mesaje: 54
Membru din: 23 Noi 2007, 23:10
Localitate: ploiesti

Mesaj de costel pisoiu » 12 Dec 2007, 01:34

De ce trebuie sa fie rotunde?Are vreo importanta (forma carligelor, aruncare, etc...) s-au pt. ca sunt mai usor de facut. Pana acum nu am folosit decat cumparate, dar ma gandesc ca as putea sa le fac cu forma de prajituri care se pune la masina de tocat si sa le tai la dimensiunea care cred de cuviinta. Deci ar putea sa aiba orice forma.

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de florentiniuga » 12 Dec 2007, 01:40

Tinand cont de faptul ca 99 le arunci ca nada si 1 il pui pe rig, daca nadesti cu cobra, trebuie ca si aceasta sa aiba in sectiune forma de prajitura :lol: :lol: :lol:
Serios, se fac rotunde numai pentru cobra, pentru carlig pot avea ce forma vrei tu. In natura crapul nu gaseste mancare perfect rotunda, asa ca nu-l deranjeaza forma. Eu imi fac bilele pentru carlig separat pentru ca vreau sa am mai multe dimensiuni sau le "compun" dar despre asta vorbim separat.

Avatar utilizator
costel pisoiu
membru activ
membru activ
Mesaje: 54
Membru din: 23 Noi 2007, 23:10
Localitate: ploiesti

Mesaj de costel pisoiu » 12 Dec 2007, 02:13

Desi fac febra musculara cand pescuiesc cu boilies, nu mi-a picat fisa. Mai am o nelamurire, daca momeala asta (nada) contine atat de multe substante nutritive etc., de ce se foloseste ca nada in cantitati atat de mari? La campionatul mondial au carat baietii tone, mi se facea mila de ei. Nu pot sa spun ca am avut mari rezultate la boilies s-au ca sunt vreun cunoscator, dar ma gandesc de ce nu ajung saculetii solubili? Am aruncat anul asta de vreo 4 s-au 5 ori cu cobra cate 10 kg. de bile si 2 zile dupa aia nu puteam nici sa scriu.

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de florentiniuga » 12 Dec 2007, 03:41

Ai aruncat multe fara sa stii de ce? Grav.
In continut, boiliesurile au ca principale elemente atractanti, stimulatori de apetit, digestivi, si purgativi. Asta face ca pestii sa fie atrasi de nada si fortati sa ramana in zona, dandu-li-se o mare dependenta. Practic mananca, digera repede si incomplet si elimina. Ciclul se repeta si pestii simt nevoia din ce in ce mai mult sa se hraneasca cu acest tip de nada. De aceea pe o balta unde nu s-au mai folosit boiliesuri, e mai greu putin pana se invata cu ele. Pe urma, momelile si nadele traditionale nu vor mai da niciodata randament in fata boiliesurilor.

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Mesaj de stefanflorin » 12 Dec 2007, 15:15

Si asa mai otravim o balta :D . Acum serios, vroiam sa fac o completare: cu ceva timp in urma am urmarit un filmulet cu modul de hranire a crapului. Baietii aia testau momelile in diferite forme si cel mai bun randament il dadeau formele rotunde, nu pentru ca celelalte forme nu ii placeau crapului ci pentru ca gogoloiul (bila) era mai usor de absorbit de catre crap, dupa cum stim gura crapului (botul) e ca un fel de tub, cand se alungeste, exemplu ca si bastoanele cobra cum ati zis mai sus, rotund bastonul rotunda bila, rotunda gura rotunda momeala. Eu fiind mamaligar imi aduc aminte ca nu de putine ori foloseam patratelul si pestii efectiv il ignorau, puneam o para (ingropam carligu in mamaliga dandu-i o forma rotunda momelii) si trasatura aparea imediat. Fir Intins!
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de florentiniuga » 12 Dec 2007, 19:42

Se tot spune de otravire dar de fapt unde-i otrava? Toate componentele sunt 100% naturale. Sunt doar concentrate, extrase din elemente care compun in mod natural hrana diverselor specii de pesti. La fel de bine poti spune ca se otraveste o balta cand se arunca tone de balega in apa de la mal. Ei bine, gresit. Gunoiul de grajd foloseste la producerea infuzorilor, microorganisme care constituie hrana alevinilor iesiti din icre. In ferme se arunca tot soiul de lucruri care ni s-ar parea otravuri sau macar poluante : concentrate diverse de la faina de sange pana la azot, borhot de la bere, furaje diverse, etc. Mai rau ne otravim noi cu Mc-uri si E-uri decat crapii cu boiliesuri.
P.S. E mult mai daunator 1kg de porumb uscat decat 1kg de boilies.

Avatar utilizator
Adrian Butuza
utilizator
utilizator
Mesaje: 25
Membru din: 04 Dec 2007, 21:16
Localitate: Baia Mare

Mesaj de Adrian Butuza » 12 Dec 2007, 21:04

Domnule Iuga as avea o nelamurire si anume daca pescuiesc pe o balta cu bile facute dupa reteta Senzor, unde nu s-a prea dat cu boiles cam la cat timp dupa nadire s-ar putea sa am prezentare si daca trebuie sa nadesc numai cu bile sau ar trebui sa mai folosesc si altceva tinand cont ca in balta exista o populatie destul de mare de somn pitic si platica.Va multzumesc anticipat.
Cu eliberatu-i usor, cu prinsu-i mai greu :).

Avatar utilizator
Gabriel
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 30 Noi 2007, 20:55
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Gabriel » 13 Dec 2007, 14:30

Salutare!
Somnu pitic ......Doamne mare belea :evil: ,pe o balta unde nu s-a pescuit cu boiles ii bine sa dai cu un amestec de seminte in combinatie cu boiles solubil si citeva din astea normale cu ou, pui un bat 2 pe bolies si 1-2 pe porumb sa nu te plictisesti pina ce trage la boiles, cum ai vazut ca nu mai maninca la porumb(poate sa dureze 12 ore-1zi sau poate mai putin sau mai mult)treci pe bile. Cit despre somn pitic nu stiu ce sa zic lasa bilele mai mult la uscat pina se intaresc bine si de diametru mai maricel 20-22! :wink:
FIr intins!
Fir intins!

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Mesaj de stefanflorin » 13 Dec 2007, 15:16

Ok florentin sa zicem ca sunt naturale insa atunci cand efectiv il faci sa manance intr-una obligat fortat prin intermediul anumitor substante mie unu nu mi se pare natural si metabolismul acelor crapi se va schimba si cum ziceai si tu vor deveni dependenti de ce le-ai dat tu. Ce o sa faca cand nu mai au aceasta mancare? plus ca se fac ca porcii, abia mai misca saracii e ca un fel de fast-food subacvatic. Ce ai zis cu porumbul este adevarat, cel uscat nu prea e sanatos. Oricum orice argumente o sa aduci tu sau altii eu o sa imi mentin parerea ca bilele nu sunt sanatoase pentru pesti. (sunt incapatanat :lol: )
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
Adrian Butuza
utilizator
utilizator
Mesaje: 25
Membru din: 04 Dec 2007, 21:16
Localitate: Baia Mare

Mesaj de Adrian Butuza » 13 Dec 2007, 20:45

Mersi Gabriel pt sfaturi sa stii k am incercat cu amestecuri de seminte si boiles dar ready-made si nu a dat rezultate numai amurul la porumb si pe ready-made-uri au intrat crapi mici(pana in 1,5 kile) chiar daca bilele erau cu diamertu de 20 iar somnul pitic :evil: ma omora dat fiind k pescuiam plantat la peste 200 de metri
Cu eliberatu-i usor, cu prinsu-i mai greu :).

Scrie răspuns

Înapoi la “Boiliesuri”