reteta boilies

nada mileniului 3

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
vladut mateianu
utilizator
utilizator
Mesaje: 45
Membru din: 14 Dec 2007, 08:46
Localitate: SENZOR

Mesaj de vladut mateianu » 08 Ian 2008, 23:15

OK, ne putem "auzi" si la vladut@senzor-team.ro
APCR

Avatar utilizator
doru
senior
senior
Mesaje: 211
Membru din: 17 Ian 2008, 22:17

Re: reteta boilies

Mesaj de doru » 06 Feb 2008, 20:29

In timp v-om constata ca este o greseala folosirea retetelor pt. ;bile;ce au in compozitie atractanti si tot felul de purgative ,marea majoritate sintetizate artificial.Producatorii ne aburesc ca sunt naturale dar chiar de-ar fi asa ,concentratiile mari de astfel de adausuri nu pot decat sa dauneze in timp. Crapul este aproape drogat,dependent de astfel de mixuri,o sa refuze treptat hrana naturala si nu v-om sesiza cresteri in greutate si dezvoltari sanatoase.

Din tot ce consuma crapul, nu asimileaza mai nimic ,deoarece aproape imediat dupa hranire datorita purgativelor din compozitie elimina tot ,apoi ciclul se reia.
Apar boli digestive grave,schimbari in metabolismul pestilor.
Ce fiinta consuma un tip de hrana de care a devenit dependent ,apoi o elimina repede si usor fara a se alege cu ceva nutritiv ,poate fi sanatoasa?
Scopul nobil de a prinde peste, de multe ori duce la mari erori ce v-or costa mult in viitor.
Crapii or sa fie tot mai flamanzi ,drogati ,dar ce vorbesc? Nu o sa mai avem nici putinul care mai este.
Inca de pe acum in acumularile populate ,pestii sunt tratati ca si purceii de la ferme,se invata doar la ce este oferit de pescar.O sa ne cunoasca dupa pasi si miros.

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: reteta boilies

Mesaj de florentiniuga » 07 Feb 2008, 05:40

@doru
Imi plac oamenii echilibrati, care se documenteaza, se informeaza, studiaza si nu fac aprecieri decat in cunostinta de cauza. Poti sa-mi spui pe ce studii si cercetari stiintifice se bazeaza aprecierile tale? Adica, de unde stii ca substantele sunt sintetice si nu naturale? De unde cunosti procesul de digestie si metabolism al crapului in cazul hranirii cu boilies? Cum ti-ai dat seama ca intr-o balta crapul se hraneste numai cu boiliesuri sau ca asta este hrana lui primordiala? Cat cunosti despre catabolism si anabolism. Ai idee care este rolul proteinelor cu absorbtie lenta sau al aminoacizilor in cresterea masei musculare? Stii ceva despre chimia alimentara? Poti sa argumentezi stiintific ceva din tot ce ai spus? Ideea ca purgativele duc la slabirea pestelui este total falsa. Boiliesurile contin stimulent de apetit dar si digestive, care ii usureaza procesul de absorbtie al principalilor nutrienti. Mixurile folosite sunt imbogatite in proteine, valoarea acestora ajungand pana la 70-75% fata de o hrana normala, care contine 15-25%. Purgativele induc intr-adevar un proces de accelerare a eliminarii hranei consumate, inainte de a fi total digerata dar totusi suficient digerata pentru a retine importante cantitati de substante nutritive. Aceleasi suplimente nutritive le consuma si culturistii si nu s-ar putea spune ca slabesc sau ca le merge tot mai rau. Ai viziuni sumbre in ceea ce priveste viitorul pistelor de competitie. Am mai pus aceasta intrebare. Pui mananci? Si ei sunt hraniti cu concentrate proteice. Si curcanii si porcii si pastravii si... toate ajung in noi. Apocaliptic nu?
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
doru
senior
senior
Mesaje: 211
Membru din: 17 Ian 2008, 22:17

Re: reteta boilies

Mesaj de doru » 07 Feb 2008, 19:51

Nu era vorba de adaosuri proteice,ci de asa zisele stabilizatoare care dauneaza,E-uri ca peste tot. Acum se afla ca si in alimentele destinate consumului uman,continutul mare de E-uri toxice fac legea .Se incearca eliminarea lor, dar in economia de piata nu o sa fie asa.Spuneati ca si atletii iau adausuri proteice,este adevarat,la fel si puii de la magazin sunt hraniti la fel ,diferenta este ca lor nu li se administreaza in mancare si purgative.Sunt convins ca nu am pe deplin dreptate,dar nici departe de adevar nu sunt.
Daca pt. alimentele destinate consumului uman nu prea sunt alternative la o hranire pur naturala decat la super costuri,de ce ar fi sanatoase retetele pt.bile ,care sunt destinate unor biete fiinte.

Avatar utilizator
dediu
utilizator
utilizator
Mesaje: 18
Membru din: 08 Dec 2007, 02:34

Re: reteta boilies

Mesaj de dediu » 11 Mar 2008, 17:23

am o intrebare florentin
de ce nu deschideti o firma de facut mixuri cu numele info pescar toata lumea ara cumpara deoarece vad rezultatele in emisiuni si ar avea mai multa incredere

Avatar utilizator
ninja_gri
utilizator
utilizator
Mesaje: 20
Membru din: 27 Noi 2007, 16:12

Re:

Mesaj de ninja_gri » 02 Mai 2009, 20:09

florentiniuga scrie:Se tot spune de otravire dar de fapt unde-i otrava? Toate componentele sunt 100% naturale. Sunt doar concentrate, extrase din elemente care compun in mod natural hrana diverselor specii de pesti. La fel de bine poti spune ca se otraveste o balta cand se arunca tone de balega in apa de la mal. Ei bine, gresit. Gunoiul de grajd foloseste la producerea infuzorilor, microorganisme care constituie hrana alevinilor iesiti din icre. In ferme se arunca tot soiul de lucruri care ni s-ar parea otravuri sau macar poluante : concentrate diverse de la faina de sange pana la azot, borhot de la bere, furaje diverse, etc. Mai rau ne otravim noi cu Mc-uri si E-uri decat crapii cu boiliesuri.
P.S. E mult mai daunator 1kg de porumb uscat decat 1kg de boilies.
SI CANNABISUL ESTE 100% NATURAL. ASTA NU INSEAMNA CA NU ESTE NOCIV.

Avatar utilizator
bitonc
membru activ
membru activ
Mesaje: 63
Membru din: 04 Noi 2008, 02:55
Localitate: Bucuresti

Re: reteta boilies

Mesaj de bitonc » 06 Mai 2009, 07:09

parerea mea e ca asta este un post pt. retete de boilies.forumul ecologistilor este in alta parte.noi asteptam retete de boiles nu polemici ecologice .
Eu nu pescuiesc, ii fac doar baie ramei

Avatar utilizator
ninja_gri
utilizator
utilizator
Mesaje: 20
Membru din: 27 Noi 2007, 16:12

Re: reteta boilies

Mesaj de ninja_gri » 13 Mai 2009, 13:28

bitonc scrie:parerea mea e ca asta este un post pt. retete de boilies.forumul ecologistilor este in alta parte.noi asteptam retete de boiles nu polemici ecologice .
Nu sunt de felul meu un ecologist dus la extrem.Insa, la elaborarea unui fel sau altul de nada trebuie sa ai in vedere mai multi parametri, printre care si chestiuni ce tin de ecologie(sau mai degraba de bunul simt al fiecaruia). cred ca este important de spus si ceea ce nu se poate pune intr-o nada(chiar daca este 100% natural), nu numai ce se pune.Sunt convins de calitatile prokinetice ale substantelor din structura boiliesurilor, efectul fiind acela ca pestele elimina rapid ce a mancat(adika pestele face DIAREE). Nici un organism viu nu tolereaza diareea pe un termen mai indelungat deoarece spoliaza organismul in primul rand de electroliti, si apoi de substantele organice necesare. Plus ca toata chestia asta seamana prea mult a bulimie. Deci mai documenteaza-te inainte de a ''sari fara coarda".

Avatar utilizator
Bragau Laurentiu
senior
senior
Mesaje: 298
Membru din: 15 Mai 2009, 11:09
Localitate: Brasov
Contact:

Re: reteta boilies

Mesaj de Bragau Laurentiu » 25 Mai 2009, 16:11

Unii da altii nu parerea mea este ca boiliesurilenu fac rau ba dimpotriva daca sunt bune crapu le mananca in orice mediu lacuri amenajari...Sefofosesc de f multi ani si daca afectau crapii de atunci se vedea in urmatoarele generatii dupa reproducere .Vorba lui florentin si noi mancam pui si toate cele crescute in ferme si nu mai murim oricum si cei care nu pescuiesc cu bile au 2 motive .1nu stiu sa le faca sau 2 nu au pescuit cu bile bune si nu au avut rezultate.AS vrea sa il vad pe cel care da prima data cu bile si aduce pe mal vreo 2 cocosati mari cu ce ar vrea sa plece pe balta la a doua iesire.Cu malai si pufuleti nu cred.Oricum pescuitul e un sport frumos si ca la fotbal fiecare se incalta cu ghetele care ai plac .Bravo InfoPescari datii tot inainte

Avatar utilizator
Study
junior
junior
Mesaje: 2
Membru din: 11 Ian 2009, 10:39

Re: reteta boilies

Mesaj de Study » 27 Mai 2009, 18:20

=)) nu am mai ras atat de mult...bravo Dle Florentin...bravo...crapul eu un porc, mananca orice si bine zis...cu cat e mai plin cu atat mai mult atarna...conform reclamei..."zboara puiule, zboara" =))

Avatar utilizator
Study
junior
junior
Mesaje: 2
Membru din: 11 Ian 2009, 10:39

Re: reteta boilies

Mesaj de Study » 27 Mai 2009, 18:24

Apropo de pufuleti...un drill de o ora jumate la Peris(nu pe balta de concurs) la pufulete cu aroma de usturoi rezultand in final UN ac rup...P.S. Cine nu crede sa-l intrebe pe Dl Albastroiu sau pe Grecu...k de nu m-am plimbat cu lanseta intre 17 si 19 (standuri) de m-am plictisit si ramaneam si fara fir pe tambur...fir intins!!!

Avatar utilizator
bitonc
membru activ
membru activ
Mesaje: 63
Membru din: 04 Noi 2008, 02:55
Localitate: Bucuresti

Re: reteta boilies

Mesaj de bitonc » 06 Iun 2009, 07:55

citeste componenta bilelor si vezi ca au o cantitate destul de mare din subst pe care dumneata le enumeri,asa ca o parte le poate ramine in corp.unele din substantele despre care vb-esti favorizeaza digestia rapida si ,deci eliminarea rapida,nu eliminarea fara digestie.asta nu inseamna ca pestele nu asimileaza nimic din boilies.cat despre corzi,nu te baga unde nu cunosti.ideea era ca eu am deschis pagina pentru informatii despre retete si dau de doua pagini de alte comentarii pe care tre. sa le citesc ,sa nu pierd alta informatie care ar puta fi interesanta.daca boilies-ul ar fi fost daunator nu s-ar fi acceptat pe balti pentru ca niciunui patron nu-i convine sa aiba pesti bolnavi.baltile astea au niste ingineri piscicoli care au studiat treaba asta.
Eu nu pescuiesc, ii fac doar baie ramei

Avatar utilizator
bitonc
membru activ
membru activ
Mesaje: 63
Membru din: 04 Noi 2008, 02:55
Localitate: Bucuresti

Re: reteta boilies

Mesaj de bitonc » 06 Iun 2009, 08:19

poti sa-ti deschizi post "efectele boilies-ului asupra pestelui"si cei interesati s-l citeasca acolo.
Eu nu pescuiesc, ii fac doar baie ramei

Avatar utilizator
ninja_gri
utilizator
utilizator
Mesaje: 20
Membru din: 27 Noi 2007, 16:12

Re: reteta boilies

Mesaj de ninja_gri » 08 Iun 2009, 00:34

nu cred ca e gresit daca discutam in acelasi post ce se pune si ce nu se pune intr-un boiles. de aici si pana la a recomanda "ecologistilor" sa isi gaseasca alt forum e un drum lung care incalca anumite maniere de care nu vreau sa pomenesc. O sa se ajunga la un moment dat ,intr-un viitor mai apropiat sau mai indepartat , la cercetarea mai riguroasa a efectelor anumitor substante asupra fiziologiei(nu neaparat a sanatatii) crapilor(.cred ca la fel de circumspect era privit la inceputuri si stilul C&R).
PS: de unde stii cat de multe lucruri cunosc sau nu despre corzi?

Avatar utilizator
Brie
junior
junior
Mesaje: 8
Membru din: 07 Iun 2009, 18:38
Localitate: CLuj-Napoca

Re: reteta boilies

Mesaj de Brie » 08 Iun 2009, 20:48

Sunt incepator in pescuitul la crap...dar m-am documentat si am preparat niste boliesrui.Reteta foilostia a fost:
MIX:
Faina de peste ... 200gr
Faina de porumb ... 200gr
Faina de soia ... 100gr
Gris...50gr
pesmet alb ...50gr
Lapte praf...100gr
Cereale macinate...150gr
Robin red...150gr(sper ca nu e prea mult)
Mix de seminte macinate...100 gr(porumb canepa grau)
Seminte pasarele macinate...150gr
Seminte pasarele intregi...50gr
Betaina...1 lingura
GLM...1 lingura

PARTE LICHIDA
8 oua
20 ml CSL
8 ml aroma S&O
10 ml Amino (am pus asa putin ca avea si aroma de peste si nu am vrut sa fie prea multe arome)

Tin sa precizez ca la partida de pe Livada din 3-6 Iunie am nadit cu aceste bile pe langa seminte si pelete si pestele a intrat pe ele....singura problema a fost ca le-am rulat in mana si nu le-am lasat destul la uscat inainte sa le folosesc...cam 12 ore au stat la uscat si nu stateau pe firul de par...:(.Dar oricum am fost multumit ca a intrat pestele pe ele.Voi ce parer aveti?
Catch & Release

Scrie răspuns

Înapoi la “Boiliesuri”