bile solubile

nada mileniului 3

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
alex_mures
membru activ
membru activ
Mesaje: 100
Membru din: 08 Aug 2008, 11:44

Re: bile solubile

Mesaj de alex_mures » 28 Ian 2010, 20:31

Florentin
cam evaziv raspunsul ;)
ai mp
Crap Livada 10 kg
TGM Carp Team

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: bile solubile

Mesaj de florentiniuga » 28 Ian 2010, 20:33

Credeam ca am intrebi daca le poti folosi in loc de micropelete. Raspunsul este afirmativ. In rest, foarte bune pentru puietul de pastrav. :))
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
alex_mures
membru activ
membru activ
Mesaje: 100
Membru din: 08 Aug 2008, 11:44

Re: bile solubile

Mesaj de alex_mures » 28 Ian 2010, 20:36

da,dar si pt.dl. Crap
mersi de raspuns
Crap Livada 10 kg
TGM Carp Team

Avatar utilizator
misu_sipanu
Veteran
Veteran
Mesaje: 872
Membru din: 03 Dec 2008, 09:36
Localitate: eforie nord
Contact:

Re: bile solubile

Mesaj de misu_sipanu » 28 Ian 2010, 20:42

florentiniuga scrie:Misule, eu am zis sa bagi micropeletele sau ce rasneala bagi tu, direct in mix si pe urma sa faci coca, nu sa le amesteci in coca gata facuta. Sigur, exista si varianta asta dar atunci lasi coca moale, bagi ce vrei sa bagi, amesteci repede si mai arunci o mana de mix sa o intaresti. Pe urma o rulezi repede, nu o mai lasi sa se aseze. Stii de ce?
Pt.ca trage mixul si se intareste,daca il rulezi repede se intaresc direct bilili :D .Nu am sustinut amestecul semintelor sau peletelor dupa ce s a framintat coca,am spus ce am patit eu prima oara cind am facut asa.De atunci si in mixul de momitor pun in aestecul uscat tot ce e particula mai mare :D
ps.si la rulatul,,din prima ,,am patit ceva dar..va urma,partea a doua...

Avatar utilizator
LUCKY
senior
senior
Mesaje: 182
Membru din: 26 Dec 2009, 20:50

Re: bile solubile

Mesaj de LUCKY » 28 Ian 2010, 21:09

Dar de acesta ce parere aveti :
    granulatie 0.2-0.6 mm
      proteina 64 %
        lipide (ulei) 9 %
          fibre 0.5 %
            cenusa 13%
              vitamina A , D3 si E
                este pentru puietul de crap de cateva zile (larve ) uleiul de 9 % da posibilitatea de a folosi cantitati mari

                Avatar utilizator
                Tibi30
                Veteran
                Veteran
                Mesaje: 777
                Membru din: 03 Noi 2008, 20:12
                Localitate: Bucuresti

                Re: bile solubile

                Mesaj de Tibi30 » 31 Ian 2010, 00:51

                o parere foarte buna,normal..daca ne ajuti si cu informatii..cat costa kg..de unde se poate procura..sau doar ne ,,amagesti".. :)) ....alex_mures,poate ne spui si noua,combinatia...nu doar lui Florentin.. :D

                Avatar utilizator
                LUCKY
                senior
                senior
                Mesaje: 182
                Membru din: 26 Dec 2009, 20:50

                Re: bile solubile

                Mesaj de LUCKY » 31 Ian 2010, 10:01

                Pentru Tibi 30 !! .Din cate am observat esti stabilit in Marea Britanie si banuiesc ca pescuiesti tot acolo .Daca este adevarat ?... te rog sa-mi spui ce raspindire are acolo folosirea bilelor solubile si aici ma gandesc la cele facute cu lapte de porumb sau cum ai scris si tu cu combinati de zahar invertit etc. fara sa luam in calcul pescuitul cu pelete de carlig sau chiar cu ball pellets .

                Avatar utilizator
                Tibi30
                Veteran
                Veteran
                Mesaje: 777
                Membru din: 03 Noi 2008, 20:12
                Localitate: Bucuresti

                Re: bile solubile

                Mesaj de Tibi30 » 31 Ian 2010, 14:05

                nu sant stabilit definitiv acolo..cam 8-9 luni pe ani le stau acolo...da..aici ai dreptate..ln UK,nu prea sant folosite bile solubile...eu cel putin nu prea am auzit...pelete de carlig,adevarat,nu bila solubila..sant firme mai mici,care pot,si fac la comanda solubile,dupa indicatiile pescarului...nu firme de nada,ci magazine,care fac si boilies-uri,pt pescarii care doresc o bila cat mai proaspata...de pescuit acolo..nu prea am timp,pt ca lucrez.. :(( ..sezonul meu de pescuit e compromis total...iar cand vin acasa,vara,am timp doar de partide scurte,12-24 ore,de aia vreau ceva,care sa se activeze foarte repede,sa prinda repede,nu ma intereseaza o bila ,,de cursa lunga"..ceva de sezon..fire lntinse lti doresc.. **==

                Avatar utilizator
                CATALIN T M
                utilizator
                utilizator
                Mesaje: 25
                Membru din: 17 Ian 2008, 20:00

                Re: bile solubile

                Mesaj de CATALIN T M » 31 Ian 2010, 17:18

                cat la 100% la un kg de mix se pune micropelete sau seminte

                Avatar utilizator
                Tibi30
                Veteran
                Veteran
                Mesaje: 777
                Membru din: 03 Noi 2008, 20:12
                Localitate: Bucuresti

                Re: bile solubile

                Mesaj de Tibi30 » 01 Feb 2010, 13:22

                ne spui LUCKY si noua de unde putem sa procuram acei peleti??cam cat e kg,unde se poate comanda..poti sa scrii si pe privat,daca te afecteaza,din punct de vedere financiar..poate ai afaceri ln domeniu si nu vrei,sau nu poti sa spui..??/

                Avatar utilizator
                LUCKY
                senior
                senior
                Mesaje: 182
                Membru din: 26 Dec 2009, 20:50

                Re: bile solubile

                Mesaj de LUCKY » 01 Feb 2010, 20:16

                Eu primesc micropeletii prin intermediul unui prieten din Austria firma care o si produce este http://www.garant.co.at (pentru a gasi produsul pe site, dupa ce se deschide pagina oficiala sus dati click pe poza cu doi pesti sub care scrie fisch in stinga apare scris cu gri Karpfenfutter click pe ea la pagina aparuta sub poze scrie cu negru LINKS si sub ea scrie Aqua Start in rosu cu litere subtiri click pe ea va apare o poza cu un sac si obtineti informatiile nutritionale cu click pe Aqua Start 0.4 ) Daca veti reusi sa va procurati produsul pe ape fara presiuni mari pe crap cu adaugarea numai a unui liant ( gris) puteti sa-l pregatiti si cu o aroma fie fara aroma (daca bugetul nu va permite) si garantat veti avea rezultate pe care o sa le invidieze unii .

                Avatar utilizator
                cristea radu
                senior
                senior
                Mesaje: 383
                Membru din: 01 Dec 2007, 11:08
                Localitate: TURDA
                Contact:

                Re: bile solubile

                Mesaj de cristea radu » 01 Feb 2010, 21:37

                Eu am folosit la boilesuri dar macinate si am avut rezultate foarte bune.Am luat la sac de 25 kg(120 ron).
                Numai bine

                Avatar utilizator
                LUCKY
                senior
                senior
                Mesaje: 182
                Membru din: 26 Dec 2009, 20:50

                Re: bile solubile

                Mesaj de LUCKY » 02 Feb 2010, 10:02

                Radule esti sigur ca ai cumparat micropeleta de care am pomenit eu adica Aqua Start 0.4 mm cu caracteristicile postate mai sus ?? ca daca e adevarat v-a trebui s-al trag de ureche pe prietenul meu din Austria pentru ca ma taxeaza mai scump (mai mult decat dublu) si daca nu sunt prea curios unde le-ai gasit , nu cumva e alt produs cu proteina mai mica si cu garanulatie mai mare 1-2 mm pentru pastrav care are 15 % ulei ca e diferenta mare intre 9 % ulei si 15% ulei mai exact 60 gr/kg de ulei in plus si cand vrei sa folosesti cantitati mari in mix ( macinat )chiar 900 gr/kg cu acest procent de ulei nu cred ca s-ar rula , de solubile nici nu putem sa discutam la 15 % ulei in compozitie ~x(

                Avatar utilizator
                Tibi30
                Veteran
                Veteran
                Mesaje: 777
                Membru din: 03 Noi 2008, 20:12
                Localitate: Bucuresti

                Re: bile solubile

                Mesaj de Tibi30 » 02 Feb 2010, 15:34

                tot de afara ai luat Radu?sau de la noi..eu am vazut la noi ceva de genul,dar e scump..nu meritta..e 65 ron-4,5kg..si nu are propietatile de care vorbea LUCKY...doar 25% proteina..e slab oricum,adus din germania...

                Avatar utilizator
                LUCKY
                senior
                senior
                Mesaje: 182
                Membru din: 26 Dec 2009, 20:50

                Re: bile solubile

                Mesaj de LUCKY » 02 Feb 2010, 16:18

                Are Dynamite Baits micropeleti de 0.2-0.6mm ,Amino Black, Amino Original , Betaine Green ,numai nu cunosc procentul de nutrienti ,iar pretul e undeva la 15 ron/ 900 gr

                Scrie răspuns

                Înapoi la “Boiliesuri”